Ο καράδικός μου 128Κ!

gtsamour είπε:
Εγώ έχω δύο +2 grey :D Λυσσάξτε...
Εσύ είσαι τελικά ένας από αυτούς τους...δράκους που καταβροχθίζουν τα 128 ΧΖ micros και δεν μπορούμε εμείς οι φτωχοί να βρούμε ούτε ένα κουμπί στην αγορά........ :D
 
akmakas είπε:
Εσύ είσαι τελικά ένας από αυτούς τους...δράκους που καταβροχθίζουν τα 128 ΧΖ micros και δεν μπορούμε εμείς οι φτωχοί να βρούμε ούτε ένα κουμπί στην αγορά........ :D
Mπά όχι :D απλά σχετικά πρόσφατα είδα στο ebay έναν που πουλούσε μόνο το μηχάνημα χωρίς καλώδια, τροφοδοτικό κλπ. σαν untested.

Είπα να το πάρω για ανταλλακτικά, αλλά τελικά λειτουργούσε :D :D:D
 
sdim είπε:
:worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship: :worship:

12.50;;;; Απιστευτο!!!! 51 και boxed;;;;; ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ!!!

Και τα 2 είχαν λίγα μεταφορικά, από την εμπειρία μου πάντοτε....

Πολύ ωραίος sdim!!!!
 
Βρε συ gtsamour όταν λες μπουγάδα τι εννοείς?Θυμάσαι την γλίτσα που είχε ο δικός μου 128+ κάπου στο πληκτρολόγιο ? Λες να βγάλω τα πλαστικά μέρη και να τα σαπουνίσω κανονικα και μετά να βάλω αυτό που λές?Αναρωτιέμαι τι βλακείες έκανε ο προηγούμενος κάτοχος γιατί αυτή η μικρή γλίτσα φεύγει μεν (νομίζω) αλλά πρέπει να ήταν αποτέλεσμα χυσίματος αναψυκτικών :animangry:
 
Βγάζεις όλα τα πλήκτρα ένα ένα και τα αφήνεις να μουλιάσουν σε μια λεκανίτσα με νερό και azax για τα πιάτα...Τσιγαρίζεις σε χαμηλή φωτιά...ουπς sorry..χε χε...γκουχ.....Το καπάκι μην το ανοίξεις γιατί μετά αποχαιρέτα την μεμβράνη του πληκτρολογίου..(δηλ δεν θα δουλεύουν τα πλήκτρα)ένα πανί με λίγο καθαρό νερό και τρίβεις επάνω από το πλαστικό..τα πλήκτρα τα σαπουνίζεις καλά και μετά στέγνωμα ξέπλυμα κλπ..

Και ορίστε το πιάτο της ημέρας ZX Spectrum με κουμπίνια αραμπιάτα!!! :D
 
O akmakas εχει κεφια παλι.. :)
 
Πάντα έχω κέφια όταν ξεφεύγω από τα προβλήματα my friend!!!!
 
akmakas είπε:
Τσιγαρίζεις σε χαμηλή φωτιά...ουπς sorry..χε χε...γκουχ.....
Ωχ! Αυτό δεν το έκανα σε κανένα από τα συστήματα που καθάρισα!!!:nervous: Να τα ανοίξω ξανά;;; :nervous: Ε; :nervous: Πώς τα τσιγαρίζεις δηλαδή; Τί εννοείς με αυτό; Εγώ που δεν καπνίζω πώς θα το κάνω; Απλά βάζω τσιγάρα από πάνω;;:nervous: :help: :nervous:

Γιατί γελάς; :nervous:

Εγκχμ....Ναι....
 
nikodr είπε:
Βρε συ gtsamour όταν λες μπουγάδα τι εννοείς?Θυμάσαι την γλίτσα που είχε ο δικός μου 128+ κάπου στο πληκτρολόγιο ? Λες να βγάλω τα πλαστικά μέρη και να τα σαπουνίσω κανονικα και μετά να βάλω αυτό που λές?Αναρωτιέμαι τι βλακείες έκανε ο προηγούμενος κάτοχος γιατί αυτή η μικρή γλίτσα φεύγει μεν (νομίζω) αλλά πρέπει να ήταν αποτέλεσμα χυσίματος αναψυκτικών :animangry:
Ναι αυτό εννοώ.

Και όχι μόνο αναψυκτικών.
 
Αναρωτιέμαι μήπως μπορεί να βρεθεί πουθενά εκείνο το cool αριθμητικό πληκτρολόγιο. Έχω δεί το πώς μπορείς να κατασκευάσεις ένα "συμβατό" αλλά με τα ηλ/κα περισσότερες πιθανότητες να κάψω τα δάκτυλά μου, παρά να φτιάξω κάτι.
 
Eίναι πολύ δύσκολο να βρείς, εγώ δεν έχω δεί στο ebay να πουλά κανείς.

Μόνο η Ισπανική έκδοση του 128 ερχόταν μαζί με το Numeric pad.
 
Άρα η κατασκευή ενός συμβατού είναι μονόδρομος... :(
 
Για μένα αν δεν είναι το original δεν έχει αξία.
 
Πίσω
Μπλουζα