Ο κόσμος του Μπίκμαν

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.732
Ο 'Κόσμος του Μπίκμαν' ήταν μια εκπαιδευτική σειρά που είχε προβληθεί απο το Μέγκα γύρω στο 1993 (το έβλεπα το καλοκαίρι τα πρωινά). Ακολούθησε κάποιο χειμώνα αλλά σε πολύ πρωινές ώρες. Δυστυχώς σε όσους το έχω αναφέρει, δεν το ήξερε κανένας, μα κανένας... ηταν μαλλον πολυ... παραξενη :)

home.jpg


Οταν λεω εκπαιδευτική σειρά μη φανταστείτε Inquiring Minds ή Brainiac... ηταν κατι πολυ πιο παλαβο. Η παραγωγή αν δεν κάνω λάθος ήταν αυτή που μας έδωσε τον Πάρκερ Λιούις οπότε καταλαβαίνετε την παλαβομάρα :)

Ήταν λοιπόν ο Μπίκμαν, κατι σαν τρελος επιστημονας με μαλια δαχτυλο-στην-πριζα, σε ένα εργαστήριο με μια βοηθό και έναν τυπά με στολή αρουραίου!! Οι τηλεθεατές του έστελναν ερωτήσεις και αυτός απαντούσε με πολυ αστείο τρόπο!! Εβγαζε άσχετα πράγματα απο την τσέπη του ανάλογα με το για τί μιλούσε, ακούγονταν καρτουνίστικα ηχητικά εφφέ, έκαναν μιμήσεις κλπ κλπ κλπ! Για παραδειγμα οταν ελεγε καποιο αξιωμα της φυσικης, φορουσε γυαλια και μιλουσε με στομφώδες ύφος

Επίσης έδειχνε πειράματα και μαγικά κόλπα

Μια χαρακτηριστικη φαση που θυμαμαι :)

Λεει ο αρουραιος στον Μπικμαν 'Can you tear off a phone book with your bare hands?'

'Βεβαιως, λεει, Μπρουνο, ελα εδω!!'

Ερχεται ενας τυπος με φτηνη στολη αρκούδας και προσπαθει να σκισει το χρυσο οδηγο!

'No, no no, φωναζει ο αρουραίος, not your bear hands... your bare hands!!!'

Κοιταζει ο Μπικμαν την καμερα και λεει 'Ε παντως ηταν καλη προσπαθεια' :rofl:

Περισσοτερες πληροφοριες

http://en.wikipedia.org/wiki/Beakman%27s_World
 

Ευχαριστω 1@BETTY BOOP[/USER] :)

Δυστυχώς σε όσους το έχω αναφέρει, δεν το ήξερε κανένας, μα κανένας...
Και στο Retromaniax αντιμετωπιζει την ιδια τυχη :D

 

Rakeesh είπε:
Ευχαριστω 1@BETTY BOOP[/USER] :)

Και στο Retromaniax αντιμετωπιζει την ιδια τυχη :D
κι εμενα κατι μου θυμισε ο τιτλος της εκπομπης αυτης...

 
Πίσω
Μπλουζα