Ο λήσταρχος Νταβέλης

Eagle 1

RetroMasteR
Joined
31 Ιαν 2016
Μηνύματα
1.298
Αντιδράσεις
4.546
Ανακάλυψα πρόσφατα το βιβλίο "Ο λήσταρχος Νταβέλης και η αιχμαλωσία των Γάλλων αξιωματικών", του Αιμίλιου Αθηναίου, που είχα χαρίσει στον πατέρα μου το 1985. Το βιβλίο εκδόθηκε το 1982 από τις εκδόσεις Διόνυσος, αν και νομίζω από την γλώσσα, ότι είναι ανατύπωση παλαιότερης έκδοσης. Έχει περίπου 750 σελίδες και πολύ ωραίες ασπρόμαυρες εικόνες.

Παραθέτω σχετικές φωτογραφίες:







































 
καποτε το ειχα και εγω αυτο το βιβλιο,δεν ξερω τι απεγινε,ειχα να το δω πολλα χρονια
 
Ενδιαφέρον! Αετέ γράφει πουθενά από ποιον είναι η εικονογράφηση;
 
Kambia είπε:
Ενδιαφέρον! Αετέ γράφει πουθενά από ποιον είναι η εικονογράφηση;
Μόνο για το εξώφυλλο γράφει Κ. Κάσσης. Δεν είδα αναφορά για τις εσωτερικές. Εικάζω ότι είναι από πολύ παλαιότερη έκδοση.
 
Ωραιο!

Στη 14η εικονα...δεν ειναι τοσο αδελφικος ο ασπασμος... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν το εχω διαβασει αλλα στο βιβλιο του Γιαννοπουλου Μυστικη Αθηνα και Αττικη εχει εξαιρετικα ενδιαφερουσες δοξασιες (?) για τον Νταβελη, τη Δουκισσα της Πλακεντιας, την ομωνυμη σπηλια...
 
  • Like
Reactions: PT8
Πολύ ωραία ανακάλυψη Eagle 1!

Ο Κ. Κάσσης που έχει φιλοτεχνήσει τη λιθογραφία του εξωφύλλου, είναι ο πολυτάλαντος Μανιάτης Κυριάκος Κάσσης

Στο εσωτερικό του βιβλίου απʼότι βλέπω, αρκετές εικόνες είναι του ζωγράφου/λιθογράφου Σωτήρη Χρηστίδη.
 
Πολύ ωραία ανακάλυψη Eagle 1!

Ο Κ. Κάσσης που έχει φιλοτεχνήσει τη λιθογραφία του εξωφύλλου, είναι ο πολυτάλαντος Μανιάτης Κυριάκος Κάσσης.

Στο εσωτερικό του βιβλίου απʼότι βλέπω, αρκετές εικόνες είναι του ζωγράφου/λιθογράφου Σωτήρη Χρηστίδη.
 
Πολύ ωραία ανακάλυψη Eagle 1!

@Kambia: Ο Κ. Κάσσης που έχει φιλοτεχνήσει τη λιθογραφία του εξωφύλλου, είναι ο πολυτάλαντος Μανιάτης Κυριάκος Κάσσης. Στο εσωτερικό του βιβλίου απʼότι βλέπω, αρκετές εικόνες είναι του ζωγράφου/λιθογράφου Σωτήρη Χρηστίδη.
 
Ο Γιαννόπουλος γράφει παραμύθια αποδεδειγμένα. Ο λήσταρχος Χρήστος Νάτσιος (το πραγματικό όνομα του Νταβέλη) δεν είχε σχέση με το σπήλαιο Αμώμων (Νταβέλη) της Πεντέλης, για τα υπόλοιπα μπορεί δεν γνωρίζω. Σκοτώθηκε στον Παρνασσό στην συμπλοκή με την χωροφυλακή του Γιάννη Μέγα. Για κάποιο διάστημα το κεφάλι του Νταβέλη κοσμούσε επάνω σε ένα ξύλινο στύλο στην πλατεία συντάγματος. Εκμαγείο της κομένης κεφαλής του μπορείτε να δείτε σήμερα στο εγκληματολογικό μουσείο Αθηνών.
 
BETTY BOOP είπε:
Ωραιο!Στη 14η εικονα...δεν ειναι τοσο αδελφικος ο ασπασμος... :)
Δυσδιάκριτο όντως. Ουδέν σχόλιον......

Wally είπε:
Δεν το εχω διαβασει αλλα στο βιβλιο του Γιαννοπουλου Μυστικη Αθηνα και Αττικη εχει εξαιρετικα ενδιαφερουσες δοξασιες (?) για τον Νταβελη, τη Δουκισσα της Πλακεντιας, την ομωνυμη σπηλια...
Πράγματι, πέρασαν πολλά από τη ζωή του σε μύθο........ Από Χρήστος Νάτσος πήρε το όνομα Νταβέλης, που σύμφωνα με κάποιους ερευνητές προέρχεται από το Devil.... Δεν παίρνω θέση σε αυτό....

NIOBH είπε:
Πολύ ωραία ανακάλυψη Eagle 1!
@Kambia: Ο Κ. Κάσσης που έχει φιλοτεχνήσει τη λιθογραφία του εξωφύλλου, είναι ο πολυτάλαντος Μανιάτης Κυριάκος Κάσσης. Στο εσωτερικό του βιβλίου απʼότι βλέπω, αρκετές εικόνες είναι του ζωγράφου/λιθογράφου Σωτήρη Χρηστίδη.
Πολύ σωστές οι επισημάνσεις για την προέλευση αρκετών από τις εικόνες αγαπητή Νιόβη! Μη βλέποντας παραπομπή στο κείμενο και κοιτώντας τις πρώτες εικόνες (είναι γύρω στις 50), όπου δεν υπάρχει υπογραφή ή είναι χαμένη/δυσδιάκριτη στα διάφορα σχήματα, γενίκευσα χωρίς να δω τις μεταγενέστερες...... Ευδιάκριτη πράγματι η υπογραφή του Χρηστίδη στις περισσότερες. Διαβάζοντας τις πολύ ενδιαφέρουσες παραπομπές σου για τους Κάσση και Χρηστίδη, διαπίστωσα ότι ο Κάσσης έχει ερευνητικό έργο και για τον Νταβέλη (1983) και για τον Χρηστίδη. Συνδέονται λοιπόν όλα.... Επειδή δε ο Χρηστίδης απεβίωσε το 1940, η αρχική έκδοση του βιβλίου πρέπει να είναι προπολεμική. Ευχαριστώ πάρα πολύ για την εις βάθος έρευνά σου και τα ενδιαφέροντα στοιχεία που προέκυψαν!!!!!!!!!!

Παραθέτω με την ευκαιρία και μία τρισδιάστατη φωτογραφία (από συλλογή καλού μου φίλου) του οίκου Underwood & Underwood του έτους 1897, όπου απεικονίζεται ο Νταβέλης με τους συντρόφους του, επικηρυγμένος για $ 15.000, όπως αναφέρει η λεζάντα. Δεδομένου ότι ο Νταβέλης σκοτώθηκε το 1856, δεν ξέρω αν η φωτογραφική τέχνη ήταν τόσο ώριμη τότε για φωτογραφίες τέτοιου τύπου.

Σε άλλο θέμα θα βάλω το τρισδιάστατο επιδιασκόπιο και τη συλλογή μου από τρισδιάστατες φωτογραφίες ελληνικού ενδιαφέροντος της περιόδου αυτής. Κάτι σαν view master των αρχών του προηγούμενου αιώνα.



Davelis.jpg
 
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες Νιόβη.
 
Eagle 1 είπε:
Παραθέτω με την ευκαιρία και μία τρισδιάστατη φωτογραφία (από συλλογή καλού μου φίλου) του οίκου Underwood & Underwood του έτους 1897, όπου απεικονίζεται ο Νταβέλης με τους συντρόφους του, επικηρυγμένος για $ 15.000, όπως αναφέρει η λεζάντα. Δεδομένου ότι ο Νταβέλης σκοτώθηκε το 1856, δεν ξέρω αν η φωτογραφική τέχνη ήταν τόσο ώριμη τότε για φωτογραφίες τέτοιου τύπου.

Σε άλλο θέμα θα βάλω το τρισδιάστατο επιδιασκόπιο και τη συλλογή μου από τρισδιάστατες φωτογραφίες ελληνικού ενδιαφέροντος της περιόδου αυτής. Κάτι σαν view master των αρχών του προηγούμενου αιώνα.

Σωστά , γίνεται συχνά αυτό το λάθος σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ. Δεν πρόκειται για τον λήσταρχο Νταβέλη που όπως σωστά είπες σκοτώθηκε το 1856, αλλά για τον πρώιμο μακεδονομάχο Γεώργιο Δούκα, που επίσης έφερε το παρατσούκλι Νταβέλης και έδρασε στον ελληνοτουρκικό πόλεμο του 1897 από όπου και η φωτογραφία . :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
RIO είπε:
Σωστά , γίνεται συχνά αυτό τι ο λάθος σε διάφορες σελίδες στο ίντερνετ. Δεν πρόκειται για τον λήσταρχο Νταβέλη που όπως σωστά είπες σκοτώθηκε το 1856, αλλά για τον πρώιμο μακεδονομάχο Γεώργιο Δούκα, που επίσης έφερε το παρατσούκλι Νταβέλης και έδρασε στον ελληνοτουρκικό πόλεμο του 1897 από όπου και η φωτογραφία .
Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ RIO, χρονολογικά δεν στεκόταν η φωτογραφία με τον λήσταρχο.Δεν γνώριζα όμως ότι αναφερόταν στον μακεδονομάχο Γ. Δούκα που είχε αυτό το παρατσούκλι. Ευχαριστώ για την πληροφόρηση θα ενημερώσω και τον φίλο που έχει την πρωτότυπη φωτογραφία!
 
Πίσω
Μπλουζα