Ο λαβύρινθος - Labyrinth (1986)

Hachiko

Retro Member
Joined
14 Φεβ 2008
Μηνύματα
168
Αντιδράσεις
8
Ίσως να έχετε ξαναμιλήσει γιαυτή...

Ήμουν το πολύ 10 με 12 χρονών, την είχαμε πάρει σε κασέτα και είχα πάθει την πλάκα της ζωής μου! :animeek:

Η πολύ νεαρή τότε ηθοποιός Jenifer Conelli σε συνδυασμό με τον καταπληκτικό - κακό - dark - βασιλιά David Bowie!:biglaugh:

Όλο το στόρυ θυμίζει παραμύθι με μία σκοτεινή άποψη. Τα τερατάκια που κυκλοφορούν είναι κάτι ανάμεσα σε πρώιμα ορκ - συμπαθητικές κουκλίτσες τύπου mapet show!

Τα τραγουδάκια ανεπανάληπτα και διασκεδαστικά. Και γενικότερα oi περιπέτειες της πρωταγωνίστριας θυμίζουν από Αλίκη στην χώρα των θαυμάτων έως Harry Potter!

Πάρτε μία γεύση...

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι διαθέσιμο [edit]

en-GB
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ηταν η ωραια (κινηματογραφικη) εποχη που ακολουθησε το The Legend με τον Τομ Κρουζ - παντου muppets - και ισως το Dark Crystal να ηταν το κορυφαιο.
 
Και εγώ είχα δει τον ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ πάνω από δέκα φορές !

Μου είχε κάνει πολύ μεγάλη εντύπωση.
 
Δεν το είχα δει.

Απλά το γνώριζα μέσα από τα αφιερώματα περιοδικών της εποχής (Αγόρι κλπ)
 
Kαταπληκτική ταινία το The labyrinth! Παραμένει ακόμη μία από τις αγαπημένες μου. Mία ταινία που δεν χορταίνω να την βλέπω ακόμη και αν έφτασα στην ηλικία που είμαι. Ένα πολύ καλογυρισμένο παραμύθι που πέρα της παιδικότητάς του προσδίδει μία ελαφριά αίσθηση του κακού. Θυμηθείτε μόνο την σκηνή στην αρχή που η Connelly σταματά να ακούει το κλάμα του μωρού και γυρίζει στο δωμάτιο να δει τι συμβαίνει. Εκεί, κάτω από τις αστραπές που εισβάλλουν στο δωμάτιο αντιλαμβάνεται με τρόμο πως μία άλλη παρουσία υπάρχει στο δωμάτιο ακούγωντας ένα σατανικό χαχανητό - στην προκειμένη περίπτωση ένα μικρό ξωτικό με μουστάκια. Η θυμηθείτε ακόμη την σκηνή της πτώσης στο πηγάδι με τα ομιλούμενα χέρια. Έντονη εντύπωση μου έκανε η κουκουβάγια των χιωνιών όπου ακόμα θαυμάζω αυτό το μαγικό ζώο για την μυστηριώδη ομορφιά του.

Το τραγούδια του David Bowie ταιριάζουν απόλυτα με την κάθε ανάλογη σκηνή και προσωπικά είναι από τα καλύτερα που έχω ακούσει σε παραμύθι.

Απίστευτη σκηνή με το πράσινο σκουλίκι που μιλά στην Connelly στην αρχή του λαβύρινθου...


Hallo!

Did you say hello?

No, i said hallo but it's close enough..

H ατάκα του Bowie στην αρχή του έργου στο δωμάτιο, δείχνοντας την κρυστάλλινη σφαίρα. Αυτή η ατάκα έχει μείνει χαραγμένη στο μυαλό μου..

It's a crystal, nothing more. But if you turn it this way, look into it, it will show you your dreams. But this is not a gift for an ordinary girl.

Θυμάστε το τραγουδάκι του βασιλιά Jareth μαζί με τα ξωτικά του; http://www.youtube.com/watch?v=8UoG-xQ9Lqc

You remind me of the babe

What babe?

The babe with the power

What power?

The power of voodoo

Who do?

You do!

Do what?

You remind me of the babe!

I saw my baby

Crying hard as babe could cry

What could I do?

My baby's love had gone

And left my baby blue

Nobody knew

What kind of magic spell to use?

Slime and snails? Or puppy dog tails?

Thunder or lightning

Then baby said...

Dance magic dance, magic dance

Magic dance, magic dance

Put that baby's spell on me

jump, magic jump,

jump magic, jump

put that magic jump on me

Slap that baby, make him freak!

I saw my baby tryin hard as babe could try

What could I do?

My baby's fun had gone

And left my baby blue

Nobody knew

What kind of magic spell to use?

Slime and snails? Or puppy dog tails?

Thunder or lightning

Then baby said...

Dance magic dance, magic dance

Magic dance, magic dance

Put that baby's spell on me

Jump magic jump, magic jump

Magic jump, magic jump

Dance magic dance, dance magic dance

Jump, magic jump

Jump, magic jump

Put that magic spell on me

Slap that baby make him free!

Dance magic dance, magic dance

Magic dance, magic dance

Put that baby's spell on me

Slap that baby make him free!

You remind me of the babe

What babe?

The babe with the power

What power?

The power of voo doo

Who do?

You do!

Do what?

You remind me of the babe!

dance magic dance

dance magic

dance magic

dance magic

what kind of magic spell to use?

slime or snails or puppy dod tails.

thunder or lightening, something frightening?

dance magic dance, dance magic dance

put that babies spell on me

jump magic jump, jump magic jump

put that magic jump on me,

Slap that baby make him freak!

dance magic dance, dance magic dance

dance magic dance, dance magic dance

dance magic dance, dance magic dance

dance magic dance

jump magic jump, jump magic jump

jump magic jump, put that magic jump on me

Slap that baby, make him freak!
 
Τόσα χρόνια πως και δεν είχαμε μιλήσει εμείς οι δύο γιαυτή την ταινία;;;

Μήπως την έχεις πουθενά; Μου είχε δείξει μία φίλη, ότι κυκλοφορεί σε dvd.

Αφού είμαστε και οι δύο λάτρεις μήπως να την πέρναμε;
 
Ειχα ενθουσιαστει για την ταινια μονο και μονο διαβαζοντας την παρουσιαση του περιοδικου της TV... δε θα την εχανα με τιποτα

Την ταινια την ειδα, με ενθουσιασε και με μαγεψε... χωρις να καταλαβαινω και πολλα βεβαια μιας και ολα αυτα εγιναν καπου το 1987

Πιστεψτε το, απο τοτε δεν αξιωθηκα να την ξαναδω ποτε :D
 
Mariadelmar είπε:
Τόσα χρόνια πως και δεν είχαμε μιλήσει εμείς οι δύο γιαυτή την ταινία;;;
Μήπως την έχεις πουθενά; Μου είχε δείξει μία φίλη, ότι κυκλοφορεί σε dvd.

Αφού είμαστε και οι δύο λάτρεις μήπως να την πέρναμε;

Δεν την έχω αλλά θα την έχω σύντομα! ;)
 
Από τις αγαπημένες μου, θυμάμαι όταν είδα το trailer στο σινεμά και είχα φαγωθεί για να τη δω...
 
!!

καταπληκτική ταινια...Υπάρχει σε DVD και το ξέρω γιατί την έχω!!¨ :)

και γενικά υπάρχουν αυτές οι ταινίες (the legend, dark crystal) σε πολλά dvdικα...ψάξτε το...Πρόσφατα βρήκα στο Amazon μια προσφορά που έχει το the Legend, Willow kai princes's bride oλα μαζί...μόνο και μόνο για το Willow θα την αγοράσω
 
Δεν μου λες, ο λαβύρινθος υπάρχει σε dvd με ελληνικούς υπότιτλους;
 
!!

Ναι βέβαια...το βρήκα σε ένα DVDάδικο στη Χίο και το αγόρασα για 4 ευρώ..μαζί με ταινίες ΄΄οπως airplane, spaceballs, excalibur..ψαξε το, εχουν βγει πολλές από τις παλιές ταινίες σε DVD. Υπάρχει και το DVDshrink που βοηθάει αν κάποιος θέλει να κάνει συλλογή :diablotin:
 
επίσης, είναι η μόνη ταινία που γνωρίζω στην οποία αποδόθηκε ο παράδοξος κόσμος από διαδρόμους και σκάλες των σχεδίων του σπουδαίου σχεδιαστή Maurice C. Escher..
 
Μαζί με το NEVERENDING STORY, ήταν οι αγαπημένες μου muppet-ταινίες.
 
Μαζί με το NEVERENDING STORY, ήταν οι αγαπημένες μου muppet-ταινίες.
Αυτό το τελευταίο, το πήρα πριν δύο εβδομάδες από εφημερίδα. :diablotin: Τον "Λαβύρινθο" και το "Dark Crystal", αν και τα έχω καιρό στην συλλογή μου, ακόμα δεν μπόρεσα να τα δω.:eek: (Πάντως είδα την πρώτη νομίζω ταινεία, του David Bowye " The Man Who Fell to Earth".)
 
Την εχω εγω :)

Αλλα το legend ακομα να το βγαλουν dvd.. ενω σε ολο τον υπολοιπο κοσμο εχει κυκλοφορισει,

ως συνηθως..
 
Μία από τις καλύτερες ταινίες που μπορώ να σκεφτώ από 80's. Στανταρντ μέσα στο TOP10 !!!! Θυμάστε τη σκηνή που η Σάρα ( έτσι δεν την έλεγαν την πρωταγωνίστρια ???) πέφτει σε ένα πηγάδι γεμάτο χέρια, τα οποία συνδιαζόμενα έκανα φιγούρες προσώπων ??

Ίσως μία από τις ευφυέστερες συλλήψεις σε ταινία που έχω δεί !!!!

YouTube - helping hands labyrinth [edit] O λογαριασμός YouTube με τον οποίον σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι από τις αγαπημένες μου ταινίες φυσικά ! Έχω χρόνια να την δώ αλλά κάνω λίγη ακόμη υπομονή μέχρι να την πάρω σε BLU RAY !
 
Αξίζει η αναμονή. Αυτό το πάντρεμα ηθοποιών- muppet και τα φυσικά υπέροχα τραγούδια που ερμηνεύει ο David, κάνουν την ταινία πολύ ξεχωριστή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα