Ο μαύρος κύκλος - The Stone Killer (1973)

RIO

Retro Horrormaniac
Joined
12 Νοέ 2009
Μηνύματα
21.141
Αντιδράσεις
68.993
Ένας αρχιμαφιόζος ( Martin Balsam), αποφασίζει να επαναλάβει τον "Σικελικό εσπερινό", εξοντώνοντας τους υπόλοιπους μεγαλομαφιόζους της Νέας Υόρκης. Για να πετύχει το σχέδιο του, αποφασίζει να στρατολογήσει σαν εκτελεστές, διάφορους βετεράνους του Βιετνάμ.

Ο σκληρός Αστυνόμος Torrey ( Charles Bronson) πρέπει να προλάβει το μακελειό... από τις καλύτερες περιπέτειες των 70ς, σκηνοθετημένη από τον μάστορα Michael Winner. Γρήγοροι ρυθμοί, δράση και ρεαλισμός, με έναν όπως πάντα cool και σκληρό Bronson....

Eλληνικός τίτλος Vhs " Ο μαύρος κύκλος"




http://www.imdb.com/title/tt0070736/

[edit] dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ καλή ταινία, λίγο ξεχασμένη πλέον. Παλιομοδίτικη περιπέτεια από αυτές που μάθαμε και αγαπάμε από τα 70's, αν και δεν είναι η αγαπημένη μου από τη συνεργασία Winner-Bronson, τα Mechanic και Death Wish για μένα είναι αξεπέραστα. Πάντως, νομίζω ότι ο Winner είναι αρκετά αδικημένος σκηνοθέτης, με πολύ καλές δουλειές στα 70's
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπο τις αγαπημενες μου ταινιες.Η λιγοτερο γνωστη απο τις συνεργασιες Bronson-Winner αλλα αυτο δεν εχει καμια σημασια.Ενας Bronson καθηλωτικος να μοιραζει ξυλικι και πιστολιδι οπως μονο αυτος ξερει.Πολυ καλες και οι σκηνες καταδιωξης με αμαξια οι οποιες ειναι ακρως ρεαλιστικες.Επισης πολυ καλοι και οι ηθοποιοι που ενσαρκωναν δευτερους ρολους.Μονο ο Μartin Balsam ηταν καπως εξω απο τα νερα του ως capo της τοπικης μαφιας.
 
Πίσω
Μπλουζα