Ο μικρός βρικόλακας [Άντζελα Μπόντενμπουρκ Ζόμμερ]

Cococinel

Retro Member
Joined
13 Αύγ 2009
Μηνύματα
196
Αντιδράσεις
29
Βρήκα αυτή τη σειρά παιδικών βιβλίων κ είμαι πολύ χαρούμενη!!! Σας θυμίζει κάτι ή μόνο εγώ διάβαζα μικρό βρικόλακα τελικά? :p Μέχρι τώρα πάντως δεν την ξέρει κανένας απο όσους έχω ρωτήσει. Άσε που στο τέλος με καναν να πιστεύω πως ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου! :angry: Τώρα θέλω να το φωνάξω, να το πώ.. Ο μικρός βρικόλακας ζεί!!!!! :D
 
Και όμως τα θυμάμαι αυτα τα βιβλία !!!! Τα διαφήμιζαν πολύ και μου είχαν πάρει ένα αλλά ποτέ δεν το διάβασα..... :(
 
Διάβασέ το τώρα! Ποτέ δεν είναι αργά.. χι χι! Εγώ τα ξανα-διαβάζω το βράδυ λίγο πρίν κοιμηθώ! :) Μου λείπουν ακόμα κάποια αλλα ελπίζω, θα τα βρώ!
 
Αχα! Τον θυμάμαι!! Αυτός δεν είναι που είχε ένα μικρό αγοράκι (θνητό) κολλητό φίλο; Και μια θεία Δωροθέα αν θυμάμαι καλά... Το θυμάμαι, αλλά πολύ αμυδρά.
 
Ναιιιιιιιιιιι!!!!!!! Κι εγώ θυμόμουν αμυδρά κάτι ονόματα όπως τον νεκροθάφτη Κορακάιερ και τον Μαντροσκύλεν! :D
 
Αυτά που λες δεν τα θυμάμαι. :p Θυμάμαι μόνο αμυδρά ότι σε κάποια φάση ο μικρός βρικόλακας (αλήθεια πως τον έλεγαν; ) πήγε παρέα με τον φίλο του να του δείξει που έμενε. Και ότι ξερογλυφόταν οι υπόλοιποι της οικογένειας, που ήθελαν να τον φάνε... :p

Ωραία σειρά όμως! Πρέπει να είχα διαβάσει κανα-δυο.. όχι όλα όμως! Και αυτό στην δ' δημοτικού, αν δεν κάνω λάθος!
 
χε χε!! Θυμάσαι σωστά. Το όνομά του είναι Ρούντιγκερ και το όνομα του φίλου του (θνητού) είναι Άντον.
 
picture.php


Cococinel είσαι μέσα στο μυαλό μου!!! Ήθελα και εγώ να ανοίξω θέμα με τον μικρό βρικόλακα!!!

Τι να πω...Η αγαπημένη μου σειρά βιβλίων σαν πιτσιρικάς και φανατικός αναγνώστης. Είχα (και ακόμα έχω) και τα οκτώ βιβλία και τα είχα ξεκοκκαλίσει. Ο Άντον, ο Ρούντιγκερ, η Άννα, η Θεία Δωροθέα, ο Λούμπι, ο Κορακάιερ και όλο το σόι των βρικολάκων ήταν καλή παρέα.

Παρ'όλο που οι ιστορίες περιείχαν νεκροταφεία, φέρετρα και άλλα χαρούμενα πράγματα δεν ήταν φοβιστικό (η Θεία Δωροθέα ίσως λίγο... #) ) και η φαντασία δούλευε στο μάξιμουμ φτιάχνοντας τις σκηνές στο μυαλό μου.

Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φώτο και από τα υπόλοιπα βιβλία τις επόμενες μέρες.

Μπράβο και πάλι Cococinel !!!! :D

Υ.Γ

Στην Γερμανία (η σεναριογράφος κατάγεται από εκεί) το είχαν γυρίσει και τηλεοπτική σειρά. Μου είχε φέρει ένας ξάδερφός μου από εκεί μια VHS τότε αλλά δεν είχε καμία σχέση με τα βιβλία.
 
Πωπω... τι μου θυμήσατε!

@Dartacan έχεις δίκιο. Παρ'όλο που μιλούσε για νεκροταφεία και φέρετρα δεν σε φόβιζε καθόλου.. Αντιθέτως θα έλεγα!

Ρούντιγκερ ε? Δεν θα το θυμόμουν με τίποτα!
 
Χαίρομαι πολύ που επιτέλους βρήκα κ άλλους fans του Ρούντιγκερ!!! :) )))) Δεν ήταν καθόλου φοβιστικό όπως το είπες κι επίσης κι εγώ έφτιαχνα με μεγάλη φαντασία τις σκηνές στο μυαλό μου. Είναι super, τέλειο, καταπληκτικό :D Θα ανεβάσω κι εγώ photos τα υπόλοιπα βιβλία του έχω.. Αυτό που είπες στο τέλος δεν το γνώριζα. Δεν σου άρεσε δλδ ε?
 
serano915 είπε:
Παρ'όλο που μιλούσε για νεκροταφεία και φέρετρα δεν σε φόβιζε καθόλου.. Αντιθέτως θα έλεγα!
Έτσι ακριβώς! Έχω πάει με την γιαγιά μου σε βιβλιοπωλείο να μου αγοράσει δώρο βιβλίο (χωρίς να ξέρει ότι διάβαζα αυτό), μπαίνουμε μέσα, ρωτάει ο ιδιοκτήτης "Τι βιβλίο θέλετε?" , "Το μικρό βρικόλακα το νούμερο 3" λέω εγώ, κόκκαλο η γιαγιά!!! "Πάναγία μου παιδί μου τι είναι αυτά που διαβάζεις?!!!"

Ακόμα θυμάμαι το σκηνικό και γελάω!:biglaugh:

EDIT: Μόλις τώρα είδα το μήνυμά σου Cococinel .

Cococinel είπε:
Αυτό που είπες στο τέλος δεν το γνώριζα. Δεν σου άρεσε δλδ ε?
Μα καθόλου μπορώ να σου πω. Στην τηλεόραση ήταν απογοήτευση...Εκτός του ότι τα παιδιά που έπαιζαν τους ρόλους δεν έμοιαζαν καθόλου με τις (ελάχιστες) εικόνες του βιβλίου, είχα ήδη φτιάξει στο μυαλό μου όλα τα σκηνικά και τους χαρακτήρες και αυτό που έβλεπα στο βίντεο ήταν πολύ "ξένο" στα μάτια μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:rofl: :rofl: :rofl: :rofl: Φαντάζομαι τη γιαγιά μου σε ανάλογο σκηνικό... Ακόμα τώρα φρικάρει με αυτά που διαβάζω (και που διαβάζω συνέχεια γενικώς :p ) αλλά με το μικρό βρικόλακα θα την αποτέλειωνα!!!
 
@serano915

Μας αγαπάνε, γι'αυτό. ;)

@Cococinel

Όπα.... :eek: Το βιβλίο στην πρώτη φωτογραφία το βλέπω πρώτη φορά!!!! Ποιο νούμερο είναι? Μου φαίνεται περίεργο γιατί η εικόνα του εξώφυλλου δεν μοιάζει με τα άλλα.
 
Dartacan είπε:
Μα καθόλου μπορώ να σου πω. Στην τηλεόραση ήταν απογοήτευση...Εκτός του ότι τα παιδιά που έπαιζαν τους ρόλους δεν έμοιαζαν καθόλου με τις (ελάχιστες) εικόνες του βιβλίου, είχα ήδη φτιάξει στο μυαλό μου όλα τα σκηνικά και τους χαρακτήρες και αυτό που έβλεπα στο βίντεο ήταν πολύ "ξένο" στα μάτια μου.
Ίσως στη φαντασία σου το είχες φτιάξει υπερ-τέλειο το σκηνικό, τα πρόσωπα, όλα, ξέρεις κι έτσι σου φάνηκε πολύ "λίγο" όταν το είδες στο βίντεο. Μπορεί κ όντως βέβαια να ήταν μάπα το καρπούζι δεν αντιλέγω! :) Έχουμε ίδιο βιβλιαράκι παρ'όλα αυτά το ανέβασα έτσι μαζί με τα υπόλοιπα χιχι!
 
Dartacan είπε:
@serano915Μας αγαπάνε, γι'αυτό. ;)

;) Χωρίς αυτές δεν κάνουμε!

Πως θά'θελα να μου είχαν μείνει και μένα κανα-δυο βρικόλακες... Έτσι για να θυμηθώ. :)
 
Dartacan είπε:
@Cococinel

Όπα.... :eek: Το βιβλίο στην πρώτη φωτογραφία το βλέπω πρώτη φορά!!!! Ποιο νούμερο είναι? Μου φαίνεται περίεργο γιατί η εικόνα του εξώφυλλου δεν μοιάζει με τα άλλα.
Ναι, δεν μοιάζει κ τόσο έχεις δίκιο. Εϊναι το νούμερο 11.
 
Cococinel είπε:
Ίσως στη φαντασία σου το είχες φτιάξει υπερ-τέλειο το σκηνικό, τα πρόσωπα, όλα, ξέρεις κι έτσι σου φάνηκε πολύ "λίγο" όταν το είδες στο βίντεο.
Έπεσες διάνα. ;)

Cococinel είπε:
Ναι, δεν μοιάζει κ τόσο έχεις δίκιο. Εϊναι το νούμερο 11.
Μάλιστα...'Ωστε υπάρχουν και άλλα εκτός από τα οκτώ. Νομίζω πρέπει να αρχίσω το ψάξιμο σε βιβλιοπωλεία και σύντομα. Ευχαριστώ για την διαφώτιση!

:thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Dartacan είπε:
Έπεσες διάνα. ;)


Μάλιστα...'Ωστε υπάρχουν και άλλα εκτός από τα οκτώ. Νομίζω πρέπει να αρχίσω το ψάξιμο σε βιβλιοπωλεία και σύντομα. Ευχαριστώ για την διαφώτιση!

:thanx2:
Στο σύνολο τους είναι 13. Παρακαλώ δεν κάνει τίποτα! Άν βρείς κάπου στείλε κ σε μένα πμ, ψάχνω αυτά που μου λείπουν.. #)

serano915 είπε:
;) Χωρίς αυτές δεν κάνουμε!
Πως θά'θελα να μου είχαν μείνει και μένα κανα-δυο βρικόλακες... Έτσι για να θυμηθώ. :)
Άν ψάξεις όλο και κάτι θα βρείς. Ρώτα σε κάποιο παλιό βιβλιοπωλείο της γειτονιάς σου ίσως κάτι να υπάρχει. Κι εγώ σε βιβλιοπωλείο της γειτονιάς μου βρήκα αυτά που έχω. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα τελευταία μου αποκτήματα! :hurrah:
 
Πίσω
Μπλουζα