Ο νονός 1,2,3 - The Godfather 1,2,3 (1972, 1974, 1990)

ΤΑΚΗΣ

Retro Member
Αντιδράσεις
40
Συγχωρέστε με , μα δεν είδα να υπάρχει αναφορά σε μια σειρά απο τις καλύτερες ταινίες που έβγαλε το Χολυγουντ .

Η υπόθεση είναι γνωστή : η ιστορία της οικογένειας Κορλεόνε, μιας οικογένειας που βυθιζεται στο αίμα και την αλληλοπροδοσία , προσπαθώντας να ελέγξει κόσμο και υπόκοσμο.

Στη πρώτη και καλύτερη ταινία κυριαρχεί ο Μάρλον Μπραντο (κέρδισε και Οσκαρ που αρνήθηκε να παραλάβει) ως γενάρχης των Κορλεόνε. Ο Αλ Πατσίνο παίζει το γιο του που, αφού έμεινε για πολλά χρόνια μακριά απο τη βρόμικη δουλειά, τελικά καταλήγει αρχηγός της Φαμίλιας.

Στη β' βλέπουμε παράλληλα τη πορεία του γενάρχη στο παρελθόν (τέλειος ο Ρ. Ντε Νίρο) , και τη προσπάθεια του Αλ Πατσίνο (τη δεκαετία του'50-'60) να κατοχυρώσει τη θέση του και να κυριαρχήσει.

Στη γ' και πιο αδύναμη ταινία βλέπουμε τον αγώνα του Αλ Πατσίνο να εμπεδώσει τη Φαμιλια ως νόμιμη κοινοπραξία με τη Καθολική Εκκλησία και τη παταγώδη του αποτυχία.

Και στις τρεις ταινίες σκηνοθέτης ο Φράνσις Φορντ Κόπολα , μουσική Νίνο Ρότα.

Πολύ καλός στις δυο πρώτες ταινίες ο Ρόμπερτ Ντυβάλ , λάθος η επιλογή του Κόπολα να δώσει βασικό ρόλο στη κόρη του Σοφία (γ' ταινία)

όσοι δεν την έχετε δει σπεύσατε!

Αν έχει ξαναγραφεί θέμα συγνώμη και πάλι, αποσύρετε το κείμενο μου.

perlastar

RetroJunkie™
Αντιδράσεις
745
Έψαχνα να δω αν υπάρχει θέμα για την υπέροχη αυτή τριλογία, και δεν το πίστευα ότι είναι θαμμένο κάπου, από κάποιον άμοιρο Τάκη που ποτέ δεν πήρε καμία απάντηση. Δεν ξέρω τι συνέβη σ'αυτό το θέμα, τέλος πάντων, ας το εμπλουτίσουμε λίγο τουλάχιστον με τα trailers. :)

Για μένα η σειρά αρέσκειάς μου, είναι πρώτα η δεύτερη, μετά η πρώτη και τέλος η τρίτη (με μικρή διαφορά η πρώτη από τη δεύτερη.) Ο Marlon Brando φυσικά έδωσε μία αλησμόνητη ερμηνεία στην πρώτη ταινία, και ήταν εκεί που τον εκτίμησα για πρώτη φορά σαν ηθοποιό, γιατί μέχρι τότε δεν μου φαινόταν και τίποτα σπουδαίο. Ο Al Pacino μου αρέσει έτσι κι αλλιώς όπου κι αν παίζει, ενώ στη δεύτερη ταινία εντυπωσιακή θεωρώ και την ερμηνεία του Robert De Niro, ως ο νεαρός νονός στα πρώτα του βήματα. Η τρίτη ταινία είναι φυσικά η πιο αδύναμη, και όπως ανέφερε και ο δημιουργός του θέματος, μεγάλη αποτυχία ήταν η επιλογή της κόρης τoυ σκηνοθέτη, Sofia Coppola, η οποία τουλάχιστον τότε, πιστεύω ότι δεν ήξερε καθόλου να παίζει και έριξε αρκετά την ταινία. Παρ'όλα αυτά, και η τρίτη είναι γενικά μία πολύ καλή ταινία, απλά δεν φτάνει με τίποτα τις δύο προηγούμενες.

Trailers των τριών ταινιών:

[video=youtube;5DO-nDW43Ik]

https://www.youtube.com/watch?v=MkbFkZIeOdI

stratos84

RetroMaNiaC
Αντιδράσεις
176
Αριστουργήματα οι 2 πρώτες ταινίες. Σενάριο, σκηνοθεσία, ερμηνείες...

Η τρίτη ταινία θα ήταν καλύτερα να μην υπήρχε. Γενικά δεν κόλλαγε με τις προηγούμενες και αυτό οφείλεται στο οτι οι 2 πρώτες ταινίες βασίζονται στο ομώνυμο βιβλίο του Μάριο Πούζο, ενώ η τρίτη γράφτηκε αποκλειστικά για τον κινηματογράφο.

Δεν έφταιγε μόνο η Σοφία Κόπολλα... Το μόνο άξιο αναφοράς της 3ης ταινίας είναι η τελευταία σκηνή η οποία είναι πολύ δυνατή.

RIO

Retro Horrormaniac
Αντιδράσεις
18.787
Δεν είμαι πολύ φαν της τριλογίας και ίσως για αυτό και μου περισσότερη η τρίτη. Κυλούσε πιο γρήγορα, ( ειδικά σε σύγκριση με την δεύτερη ταινία ) , είχε τις συνωμοσίες με το Βατικανό και φυσικά τον Πατσίνο να δίνει ρέστα.

stayros

Moderator
Διαχειριστές
Αντιδράσεις
1.519
Ρε παιδια...τι γινεται φετος?.... :eek: .....εχω τρομαξει.... :precry:

R.I.P. ....
rip.gif
"]
rip.gif
[/url]

Πέθανε ο ηθοποιός Abe Vigoda, γνωστός από το «Νονό»
Ενσάρκωσε τον Τέσιο, τον παιδικό φίλο του Βίτο Κορλεόνε

Ο ηθοποιός με το χαρακτηριστικό πρόσωπο που έγινε ιδιαιτέρως γνωστός από το ρόλο του στην ταινία «Νονός»,

έφυγε σε ηλικία 94 ετών στον ύπνο του.

Την είδηση του θανάτου του, ανακοίνωσε η κόρη του η οποία τόνισε πως «ο πατέρας μου έφυγε σήμερα το βράδυ πλήρης ημερών.

Δεν ήταν άρρωστος και δεν υπέφερε».
Πηγες: latimes.com - protothema.gr

TZELASO

Retro Member
Αντιδράσεις
2.563
Ε, λοιπόν εγώ δεν είδα ποτέ την τρίτη ταινία. Έμεινα στις δύο πρώτες. Ήταν τόσο άψογες που δεν μπορούσα να δω την τρίτη μετά από τόσα χρόνια. Μου φαινόταν παράταιρο. Ειδικά την πρώτη ταινία της τριλογίας, πρέπει να την έχω δει ίσαμε 10 φορές.

Μπλουζα