Ο παλαβός κόσμος του Θανάση

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.316
Αντιδράσεις
6.271
Κωμωδία παραγωγής 1979 με τους Θανάση Βέγγο, Βάσια Τριφύλλη, Σπεράντζα Βρανά, Αντώνη Παπαδόπουλο, Ελένη Φιλίνη και άλλους.

Σπονδυλωτή ταινία επτά ιστοριών που σατιρίζουν την ελληνική πραγματικότητα του χθες και του σήμερα: ο Θανάσης προσπαθεί να βρει θέση να παρκάρει στο κέντρο της Αθήνας (Νο parking), υποδύεται το διαιτητή σε δύο αντίπαλες ομάδες ποδοσφαίρου (Ο διαιτητής), εργάζεται ως μηχανικός προβολής σε κινηματογράφο που προβάλλει ακατάλληλες ταινίες (Η τσόντα), παίρνει μέρος σε διαφημιστικό για μακαρόνια (Η μακαρονάδα), διευθύνει το νοσοκομείο ενός ασφαλιστικού οργανισμού (ο κύριος Διευθυντής), ασκεί το επάγγελμα του νεκροθάφτη (Τα κοράκια), δουλεύει ως καμαρότος σε καράβι και αρχίζει να πιστεύει ότι η γυνάικα του τον απατά (Τι σου είναι οι διαδόσεις).

Από τις παραπάνω ιστορίες μου άρεσε η ιστορία με τίτλο ''Η μακαρονάδα''.
 
BETTY BOOP είπε:
Κωμωδία παραγωγής 1979 με τους Θανάση Βέγγο, Βάσια Τριφύλλη, Σπεράντζα Βρανά, Αντώνη Παπαδόπουλο, Ελένη Φιλίνη και άλλους.
Σπονδυλωτή ταινία επτά ιστοριών που σατιρίζουν την ελληνική πραγματικότητα του χθες και του σήμερα: a/ ο Θανάσης προσπαθεί να βρει θέση να παρκάρει στο κέντρο της Αθήνας (Νο parking), b/ παίρνει μέρος σε διαφημιστικό για μακαρόνια (Η μακαρονάδα), c/ δουλεύει ως καμαρότος σε καράβι και αρχίζει να πιστεύει ότι η γυνάικα του τον απατά (Τι σου είναι οι διαδόσεις).

Από τις παραπάνω ιστορίες μου άρεσε η ιστορία με τίτλο ''Η μακαρονάδα''.
Κι εμέναααα .... Από το ποστ που ανάρτησε η συμφορουμίτισσα, "κράτησα" στο quote τις τρεις πιο αγαπημένες μου από τις "σπονδυλωτές ιστορίες" της ταινίας, οι οποίες, ως 8χρονο παιδάκι, με έκαναν να ... ξεκαρδιστώ στα γέλια !!! Αλλά πολύ μού άρεσε το τελευταίο ταινιάκι, με τον Βέγγο και τη Βάσια Τριφύλλη !!! Κι αυτό για τον εξής λόγο : Ο Βέγγος δουλεύει σε κάποιο "παλαιό" επιβατηγό καράβι σαν κι αυτά που παίρναμε το καλοκαίρι για να πάμε διακοπές στο νησάκι μας [όπως έχω γράψει, η καταγωγή μου είναι από νησάκι της αγόνου γραμμής Κυκλάδων κι έτσι όλα αυτά τα - ήδη από κείνη την εποχή παλιά - καράβια τα έχω "φάει με το κουτάλι" : Τι "Μιαούλης", τι "Έλλη", τι "Κυκλάδες" τι ... τι ... !!! ] !!! Κι αυτός ήταν ο λόγος που με "άγγιξε" το τελευταίο ταινιάκι, το καράβι, στο οποίο δούλευε ο Βέγγος [νομίζω στην καντίνα του] μού φάνηκε πολύ οικείο !!!

Για τέλος ... γιαααα ... να θυμηθούμε το τραγουδάκι του διαφημιστικού σποτ για μακαρόνια, στο οποίο έπαιξε ο πεινασμένος Βέγγος [ο καημένος δεν κατάφερε να το φέρει εις πέρας ... αλλά ... ας μη διηγηθώ άλλα, καλύτερα να δείτε την ταινία :flower: :flower: :flower: .... ] :

Τρώτε μακαρόνια, τρώτε μακαρόνια


η ποιότητα σε όλους σας γνωστή



τρώνε οι παππούδες, τρώνε και τα εγγόνια



κι είναι μια απόλαυση σωστή !!!


 

 


trivia : Σε αυτό το ταινιάκι με τη μακαρονάδα εμφανίζεται και εκείνος ο μουστακαλής που τέλη 70ς /αρχές 80ς είχε κάνει ... θραύση στη διαφήμιση της μπύρας Χεννιγκερ, όπου, όπως θα θυμάστε, κουνούσε πάνω κάτω τα κουτιά μπίρας και, υπό τη μελωδία του πασίγνωστου βραζιλιάνικου άσματος Tico Tico, τραγουδούσε : "κουτί κουτί κουτί και τι κουτί κουτί τώρα η Χένιγκερ καινούρια σε κουτί" !!! Σε αυτό το ταινιακι τον βλέπουμε να συναντιέται με τον Βέγγο στο στούντιο, όπου θα γυριστεί το διαφημιστικό, και ... του ψιλοτραγουδά : "και τι κουτί κουτί" .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rinus Cesar είπε:
Κι εμέναααα .... Από το ποστ που ανάρτησε η συμφορουμίτισσα, "κράτησα" στο quote τις τρεις πιο αγαπημένες μου από τις "σπονδυλωτές ιστορίες" της ταινίας, οι οποίες, ως 8χρονο παιδάκι, με έκαναν να ... ξεκαρδιστώ στα γέλια !!!
Για τέλος ... γιαααα ... να θυμηθούμε το τραγουδάκι του διαφημιστικού σποτ για μακαρόνια, στο οποίο έπαιξε ο πεινασμένος Βέγγος [ο καημένος δεν κατάφερε να το φέρει εις πέρας ... αλλά ... ας μη διηγηθώ άλλα, καλύτερα να δείτε την ταινία :flower: :flower: :flower: .... ] :

Τρώτε μακαρόνια, τρώτε μακαρόνια


η ποιότητα σε όλους σας γνωστή



τρώνε οι παππούδες, τρώνε και τα εγγόνια



κι είναι μια απόλαυση σωστή !!!


 

 


trivia : Σε αυτό το ταινιάκι με τη μακαρονάδα εμφανίζεται για πολύ λίγο και εκείνος ο μουστακαλής που τέλη 70ς /αρχές 80ς είχε κάνει ... θραύση στη διαφήμιση της μπύρας Χεννιγκερ, όπου, όπως θα θυμάστε, κουνούσε πάνω κάτω τα κουτιά μπίρας και, υπό τη μελωδία του πασίγνωστου βραζιλιάνικου άσματος Tico Tico, τραγουδούσε : "κουτί κουτί κουτί και τι κουτί κουτί τώρα η Χένιγκερ καινούρια σε κουτί" !!! Σε αυτό το ταινιακι τον βλέπουμε να συναντιέται με τον Βέγγο στο στούντιο, όπου θα γυριστεί το διαφημιστικό, και ... του ψιλοτραγουδά : "και τι κουτί κουτί" .....
Κι εγώ όταν είχα δει την ταινία ως παιδί είχα ξεκαρδιστεί στα γέλια με το συγκεκριμένο σκηνικό! Το θυμάμαι σαν και τώρα! Την ταινία την έχω σε dvd από τηλεπεριοδικό. Το δε τραγουδάκι το είχα γράψει και σε μια διαφήμιση που έπρεπε να φτιάξουμε, στα πλαίσια ενός εκπαιδευτικού προγράμματος για τη σωστή διατροφή, αρμοδιότητα της Φάγε. Είχε έρθει μια κοπέλα στην τάξη μας και μας είχε βάλει να παίξουμε διάφορα παιχνίδια και να ζωγραφίσουμε σε χαρτόνι μια διαφήμιση για ένα φαγητό από τη βάση της διατροφικής πυραμίδας, για να συμμετάσχουμε σε ένα διαγωνισμό και να εκτεθούν οι ζωγραφιές μας σε μια ειδική έκθεση. Αφού διαλέξαμε τα μακαρόνια... δε μπορούσα να μη βάλω αυτή την "πινελιά"!!! Δυστυχώς το αντίστοιχο βιντεάκι από το σκηνικό της ταινίας δεν υπάρχει στο youtube αλλά στο greektube, οπότε δεν επιτρέπεται να το ανεβάσω εδώ.

trivia no2: Η κοπέλα που σερβίρει τον Θανάση Βέγγο τις μακαρονάδες είναι η Μάρα Θρασυβουλίδου, αυτή που μετά από χρόνια έκανε μαθήματα φωνητικής σε γνωστό ριάλιτι μουσικής.
 
Rinus Cesar είπε:
trivia : Σε αυτό το ταινιάκι με τη μακαρονάδα εμφανίζεται για πολύ λίγο και εκείνος ο μουστακαλής που τέλη 70ς /αρχές 80ς είχε κάνει ... θραύση στη διαφήμιση της μπύρας Χεννιγκερ, όπου, όπως θα θυμάστε, κουνούσε πάνω κάτω τα κουτιά μπίρας και, υπό τη μελωδία του πασίγνωστου βραζιλιάνικου άσματος Tico Tico, τραγουδούσε : "κουτί κουτί κουτί και τι κουτί κουτί τώρα η Χένιγκερ καινούρια σε κουτί" !!! Σε αυτό το ταινιακι τον βλέπουμε να συναντιέται με τον Βέγγο στο στούντιο, όπου θα γυριστεί το διαφημιστικό, και ... του ψιλοτραγουδά : "και τι κουτί κουτί" .....
Kιμων Μουζενιδης

Εχει πεθανει εδω και μερικα χρονια νομιζω
 
Και μένα μου άρεσε η........μακαρονάδα. ίσως η καλύτερη ιστορία της ταινίας.

Ατάκα της ιστορίας (μία απ τις πολλές). Για το καλό της τέχνης τρώω άλλη μια μακαρονάδα!

Για να θυμηθούμε την ιστορία αυτή....

 
Μπράβο tsalk που ανέβασες το βίντεο με το ταινιάκι "Βέγγος vs Μακαρονάδες" !!! Αξίζει τον κόπο να διαθέσει κάποιος ... 14:45' λεπτά απ' το χρόνο του για να το δει !!! Και .... αυτό είναι που μού αρέσει στο retromaniax : Τα ίδια πράγματα που έχουν "σημαδέψει" τη δική μου παιδική ηλικία, έχουν "σημαδέψει" και την παιδική ηλικία πολλών εδώ μέσα :flower: :flower: ....

Πάντως, έναν στίχο απ' το σποτάκι δεν τον θυμόμουν καλά [εμ, απ' το '79 / '80 έχω να το ακούσω] : Δεν είναι η ποιότητα σε όλους σας γνωστή, αλλά είναι : η ποιότης μας σ' όλους σας γνωστή !!!
 
Πολύ καλή ταινία.Εμένα οι αγαπημένες μου ιστορίες είναι "ο διατητής" και "τα κοράκια". Στην τελευταία ιστορία με τον τίτλο "τι σου είναι οι διαδόσεις" εμφανίζεται ο Βασίλης Μπουγκιουκλάκης.
 
168.jpg
168.jpg
 
Rinus Cesar είπε:
Κι εμέναααα .... Από το ποστ που ανάρτησε η συμφορουμίτισσα, "κράτησα" στο quote τις τρεις πιο αγαπημένες μου από τις "σπονδυλωτές ιστορίες" της ταινίας, οι οποίες, ως 8χρονο παιδάκι, με έκαναν να ... ξεκαρδιστώ στα γέλια !!! Αλλά πολύ μού άρεσε το τελευταίο ταινιάκι, με τον Βέγγο και τη Βάσια Τριφύλλη !!! Κι αυτό για τον εξής λόγο : Ο Βέγγος δουλεύει σε κάποιο "παλαιό" επιβατηγό καράβι σαν κι αυτά που παίρναμε το καλοκαίρι για να πάμε διακοπές στο νησάκι μας [όπως έχω γράψει, η καταγωγή μου είναι από νησάκι της αγόνου γραμμής Κυκλάδων κι έτσι όλα αυτά τα - ήδη από κείνη την εποχή παλιά - καράβια τα έχω "φάει με το κουτάλι" : Τι "Μιαούλης", τι "Έλλη", τι "Κυκλάδες" τι ... τι ... !!! ] !!! Κι αυτός ήταν ο λόγος που με "άγγιξε" το τελευταίο ταινιάκι, το καράβι, στο οποίο δούλευε ο Βέγγος [νομίζω στην καντίνα του] μού φάνηκε πολύ οικείο !!!

Για τέλος ... γιαααα ... να θυμηθούμε το τραγουδάκι του διαφημιστικού σποτ για μακαρόνια, στο οποίο έπαιξε ο πεινασμένος Βέγγος [ο καημένος δεν κατάφερε να το φέρει εις πέρας ... αλλά ... ας μη διηγηθώ άλλα, καλύτερα να δείτε την ταινία :flower: :flower: :flower: .... ] :

Τρώτε μακαρόνια, τρώτε μακαρόνια


η ποιότητα σε όλους σας γνωστή



τρώνε οι παππούδες, τρώνε και τα εγγόνια



κι είναι μια απόλαυση σωστή !!!


 

 


trivia : Σε αυτό το ταινιάκι με τη μακαρονάδα εμφανίζεται και εκείνος ο μουστακαλής που τέλη 70ς /αρχές 80ς είχε κάνει ... θραύση στη διαφήμιση της μπύρας Χεννιγκερ, όπου, όπως θα θυμάστε, κουνούσε πάνω κάτω τα κουτιά μπίρας και, υπό τη μελωδία του πασίγνωστου βραζιλιάνικου άσματος Tico Tico, τραγουδούσε : "κουτί κουτί κουτί και τι κουτί κουτί τώρα η Χένιγκερ καινούρια σε κουτί" !!! Σε αυτό το ταινιακι τον βλέπουμε να συναντιέται με τον Βέγγο στο στούντιο, όπου θα γυριστεί το διαφημιστικό, και ... του ψιλοτραγουδά : "και τι κουτί κουτί" .....
Το καράβι στο οποίο δουλεύει ο Θανάσης είναι το πρώτο Ναϊας.
 
στην ιστορία η μακαρονάδα κάνει την πρώτη της κινηματογραφική εμφάνιση η Μάρα Θρασυβουλίδου ως Μάρα Μακιγιέζ. Επίσης ο Θανάσης είχε φάει στην πραγματικότητα έξι μακαρονάδες.
 
Πίσω
Μπλουζα