Ο στοιχειωμένος BBC micro...

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.785
Αντιδράσεις
4.254
Καπου ειχε το ματι μου παλια για μια ιστορια που ειχε γινει βιβλιο απο τον παθοντα (Vertical Plane - που ειχε εξαντληθει και προσφατα βγηκε σε Kindle), ελαβε χωρα το 1984 και αφορουσε ενα BBC υπολογιστη. Το ειχα ξεχασει μεχρι που εχτες επεσα σε ενα πολυ πολυ πολυ καλο podcast που εξιστορει τη φαση. Προτεινω σε οσους αρεσκονται στα μεταφυσικα να το ακουσουν...εχει και μια νοτα retro computing αλλωστε. :)

Θα πω ελαχιστα για να μην χαλασω την απολαυση του Podcast (οτι πρεπει για νυκτερινη ακροαση...  ;) ) :

Εν ολιγοις, ενα νεαρο ζευγαρι (ο τυπας διοριζεται δασκαλος στο χωριο) μετακομιζει το 1984 σε μια αγροικια στα συνορα Αγγλιας-Ουαλιας και ξεκινα μια ανακαινιση. Αρχιζουν καποια "poltergeist" φαινομενα του τυπου αποτυπωματα απο πατουσες με εξι δακτυλα στους τοιχους, περιτεχνα στοιβαγμενα μικροπραγματα, αγριο ανακατεμα επιπλων και πολλα αλλα τα οποια το ζευγος θεωρησε ως κακογουστες φαρσες.

Μια φιλη τους μετακομιζει μαζι τους με τη γραφομηχανη της αλλα ο τυπας της φερνει απο το σχολειο που διδασκει εναν BBC με τον επεξεργαστη κειμενου Edword ωστε να κανει καλυτερα τη δουλεια της.

Εκει αρχιζει το πατατρακ μιας και ξεκιναν να βρισκουν στον υπολογιστη μηνυματα και στη συνεχεια μεσω του υπολογιστη να επικοινωνουν στην αρχη με εναν ανθρωπο απο το 1512 (σε ιδιωμα του 16ου αιωνα και Λατινικα) και μετα και με εναν απο το 2109. Η βασικη ιδεα της ολης φασης ειναι τα ταξιδια στο χρονο. Δεν λεω τιποτα αλλο.

Webster’s story starts in the autumn of 1984, in the village of Dodleston near to the English border with Wales. He is living in Meadow Cottage, an eighteenth-century house in the middle of the village, with his girlfriend Debbie and friend Nicola. Webster borrows a BBC Micro computer from the school at which teaches, so that Nicola can use the word processor (EDWORD, for others who grew up with the Beeb) to write comedy sketches. All three are alarmed when files start appearing on the computer with messages in an archaic form of English, signed “L.W.” The messages are accompanied by various poltergeist phenomena, such as objects being moved or piled in particular formations.
Ναι ακουγεται ελαφρως γελοιο ΠΑΝΤΩΣ τοσο το podcast οσο και μια σειρα συζητησεων κοσμου με εναν απο τους ειδικους που ειχαν τοτε τρεξει να μελετησουν το φαινομενο αλλα και την τυπισσα που τα βιωσε, εχει το ενδιαφερον του.

EDIT: Εδω ειναι σταχειολογημενα τα μηνυματα που ανταλαχθησαν μεσω του υπολογιστη. Μερικα πολυ creepy... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ενδιαφερον φαινεται το θεμα θα το ακουσω στην μεσημεριανη μου σιεστα.
 
Αν εχετε ακουσει το podcast, δειτε και μια δραματοποιηση του περιστατικου απο το BBC το 1997.

Συμβουλευω να ακουσετε πρωτα την εκπομπη διοτι το video εχει μερικες Αγγλικες υπερβολες αλλα και ελλειψεις

 
Ειδα λιγο χτες ,δεν ηξερα οτι ειχαμε θεμα.
Αληθεια ειναι οτι ηταν αργα και φοβηθηκα μην ερθει ο θειος στον υπνο μου.
 
Τέτοια φαινόμενα ξέρω συμβαίνουν και στο χωριό του metalcandyman . Βασικά όλη περιοχή εκεί γύρω είναι . . . μπρρρ . . . παράξενη . . .
 
Τέτοια φαινόμενα ξέρω συμβαίνουν και στο χωριό του metalcandyman . Βασικά όλη περιοχή εκεί γύρω είναι . . . μπρρρ . . . παράξενη . . .
Παραξενη δε θα πεις τιποτα :ghost::ghostface::ghost::ghostface::ghost::ghostface::ghost::ghostface::vampy::vampy::vampy::vampy::vampy::vampy:
 
Πίσω
Μπλουζα