Ο στραγγαλιστής της Συγγρού (1989 ή 1990)

video80

RetroMasteR
Joined
2 Φεβ 2009
Μηνύματα
1.125
Αντιδράσεις
194
Γειά σας και καλή χρονια στο φορουμ.

Ανοιγω αυτο το thread για να γράψετε ,όποιος θέλει , τις αποψεις σας και τα σχολια σας σχετικά με αυτή τη βιντεοταινία.Ισως η μοναδική ταινία οπου ο Αποστολος Σουγκλακος πέζει πρωταγωνιστικό ρόλο. Επισεις θα είθελα να μάθω εαν γνωρίζει κανεις που ακριβώς βρισκότανε η disco ''Barbarella'' ,αλλά και τι απέγινε.Ακουγετε στη disco τo ''labada'' οπου αποκαλύπτει περιπου τη χρονολογία (1989 ή 1990 δεν παιζει καποια άλλη)

Την ταινια την ''ελιωσα'' την ειδα 3 φορές, παντος απο την 1η φορά δεν την καταλαβένεις.

Δεν ειναι μια τυπική βιντεοταινία, παρουσιαζει καποιο ενδιαφέρον.

Στο σημειο δε που ο Σουγκλακος ντυνετε τραβεστή εκει η ταινία χάνει την σοβαρότητα της!
 
η barbarella ηταν στην συγγρου σε αυτην την ταινια υπαρχουν 2 εκδοσεις μια κανονικη και μια που ο λεοντσινης ειχε προσθεσει μεσα hard ερωτικες σκηνες ειχε δοθει νομιζω και με καποιο περιοδικο δωρο αυτη η εκδοση και απο τι θυμαμαι ειχε παει ενας φιλος μου και τον ειχε ρωτησει αν εχει την κανονικη εκδοση και του ειχε πει οτι εχει μονο την εκδοση με τις προσθηκες
 
κορυφαια σκηνη
,
δίνουν μια κωμική νότα στην ταινία!
 
εντωμεταξυ αυτος που τραγουδαει ειναι ο σκηνοθετης
 
θανος είπε:
εντωμεταξυ αυτος που τραγουδαει ειναι ο σκηνοθετης
Όχι, αυτός που τραγουδάει δεν είναι ο σκηνοθέτης της ταινίας αλλά ο (επίσης σκηνοθέτης) Αλέξης Διαμαντής (που σκηνοθέτησε ΤΑ ΚΑΘΑΡΑΜΑΤΑ με τον απόστολο Σουγκλάκο).

θανος είπε:
η barbarella ηταν στην συγγρου σε αυτην την ταινια υπαρχουν 2 εκδοσεις μια κανονικη και μια που ο λεοντσινης ειχε προσθεσει μεσα hard ερωτικες σκηνες ειχε δοθει νομιζω και με καποιο περιοδικο δωρο αυτη η εκδοση και απο τι θυμαμαι ειχε παει ενας φιλος μου και τον ειχε ρωτησει αν εχει την κανονικη εκδοση και του ειχε πει οτι εχει μονο την εκδοση με τις προσθηκες
Όταν είχαμε πάρει τη συνέντευξη στον Λεοντσίνη, ήταν λαύρος κατά του συγκεκριμένου hard-core εγχειρήματος !

Απ'όσο θυμάμαι, ισχυρίστηκε ότι έδωσε τα διακιώματα σε κάποιον άλλον (δε θυμάμαι ποιόν) και αυτός ο "άλλος" είχε τη φαεινή ιδέα να βάλει τις σκληρές σκηνές, κάτι που δεν άρεσε καθόλου στον ίδιο τον Λεοντσίνη.

Γενικά πάντως, πρόκειται για πολύ "προχώ" ταινία. Οι "ψαγμένοι" horror-fans του φόρουμ, ίσως διακρίνουν κάποια ομοιότητα με το παλιό-καλό MANIAC του William Lustig (ιδίως στη σκηνή με τις κούκλες μανεκέν).

Υ.Γ. Όλα τα λεφτά η σκηνή που ο Σουγκλάκος βγάζει για δείπνο την φίλη του, την πάει σε ένα τοπιοκό ταβερνείο και της παίρνει ... γεμιστά !

Είχα την τύχη να το δω "ζωντανά" στο Γκαγκάριν πρν κάμποσα χρόνια.

Έκτοτε, παίζει συχνή επαναπροβολή σε DVD.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Όχι, αυτός που τραγουδάει δεν είναι ο σκηνοθέτης της ταινίας αλλά ο (επίσης σκηνοθέτης) Αλέξης Διαμαντής (που σκηνοθέτησε ΤΑ ΚΑΘΑΡΑΜΑΤΑ με τον απόστολο Σουγκλάκο).
Ενδιαφέροντα τα όσα μας λές. Δεν ήξερα οτι ο τύπος είτανε σκηνοθέτης!

Για μένα κορυφαία (και taboo για την εποχή) ατάκα : σας έχω γραμμένους στα έτσι μου!

Δεν είχα την τύχη δώ την ταινια στο gagarin ,γιατι μέχρι τοτε δεν γνώριζα για την υπαρξη του Festival ,πρεπει να χει τουλαχιστον 3-4 χρονια. Την ταινία την είδα προσφατα απο γνωστό cite στο internet ,νομίζω οτι έχουν την εκδοση χωρίς hard μέσα ερωτικών σκηνών. υποθέτω οτι στο gagarin πέχτικε η hard-core έκδοση.

Και κάτι άλλο (για οποιον γνωρίζει) ,ποια είταν η μουσική επενδυση στις ερωτικές σκηνες του σουγκλακου με την πορνη?.Επεζε ένα ξένο τραγουδι οπου με ενδιαφέρει να το βρώ, στη σκηνη που εκανε έρωτα ο σουγκλακος με την πορνη και τους έβλεπε ο ματακιας.
 
Ξέρει κανείς ποιός ηθοποιός ήταν ο ξανθός "υποτακτικός" με το μούσι, που "παίζει" με μια "κοινή γυναίκα" ,

τον οποίο και στραγγαλίζει ο Σουγκλάκος πίσω από ένα παραβάν ;

Μήπως είναι ο Χέρμπι Χόφερ !
 
Στην ταινία έχει έναν μικρό ρόλο και η Τζένη Χειλουδάκη
 
exetlaios είπε:
Ξέρει κανείς ποιός ηθοποιός ήταν ο ξανθός "υποτακτικός" με το μούσι, που "παίζει" με μια "κοινή γυναίκα" , τον οποίο και στραγγαλίζει ο Σουγκλάκος πίσω από ένα παραβάν ;

Μήπως είναι ο Χέρμπι Χόφερ !
Δεν είναι ο Herbie Hoffer.

O τύπος έπεζε πάντα μικρους ρόλους σε βιντεοταινίες ,τον είχα δει και σε 1-2 επισοδεια του ''Ρετιρέ'' ,έκτοτε έσβησε.

Απλές καθημερινές ερμηνίες στο ελληνικό video και μόνο.Πάντος δεν περιμενα να τον δώ σε δραματική ταινία.

Η δε Χειλουδακη απο τοτε είταν γνωστη στην πιατσα? Στην ταινία φαινετε οτι μαλλον ειταν ήδη εγχηρισμενη.

Transexoual απο το 1989 ,κ ομως πολυσιζητίθυκε σχεδόν μια 10ετία μετά. Θυμαμε την περιοδο που πηγενα 3η λυκειου.

Αυτη και η Πέπη ή Τσεσμελή (αρεε αθάνατες εποχές!).
 
λοιπον χθες το απογευμα το πηρα αποφαση και με κατι παιδια περασαμε απο τον τηλεοπτικο σταθμο bluesky ο οποιος εχει μετακομισει απο το νεο ηρακλειο που ηταν σε ενα μερος κοντα στο ολυμπιακο σταδιο εκει βρηκα και τον ιδιο τον αλξανδρο διαμαντη στην εισοδο τους ζητησα να μου πουν πως θα μπορουσα να αποκτησω το οι μπατσοι πουλανε την ηρωινη νο2 καθως την μοναδικη γνωστη κοπια που υπαρχει την ειχαν αυτοι και την προβαλλαν στο καναλι και τι εννοω ειχαν ο διαμαντης ο ιδιος μου ειπε αγορι μου απο τα εργα μου δεν εχω ουτε εγω κοπιες πλεον αφησα ενα τηλεφωνο στην υποδοχη και ηρθε ο γιος του ιδιοκτητη και μου ειπε αυριο θα σε παρουμε να σου πουμε με πηρε σημερα λοιπον η γυναικα του ιδιοκτητη και μου ειπε δυστυχως οταν καναμε την μετακομιση απο νεο ηρακλειο εκεινο το αρχειο που ζητας επειδη ηταν βιντεοκασσετες το πεταξαμε γιαυτο και δεν προβαλλεται πλεον αυτη η ταινια οποτε πλεον αν δεν την εχει γραψει καποιος απο εκει ωστε να βρεθει (ακομα και στο cult festival οταν προβληθηκε ειχε πανω το σημα του bluesky) δεν θα ξαναβρεθει ποτε πλεον....
 
πολυ κριμα :(
 
Κ ομως κάπου θα υπάρχει ξεχασμένη καμια κόπια ακόμα..

Θα ρίξουμε πλέον τα φώτα το μοναστηράκι
 
Αν θέλετε να διαβάσετε ένα αρκετά καλό review της ταινίας με ένθετα αποσπάσματα θα το βρείτε εδώ. Επίσης θα προσθέσω ένα video της αρχής που βρήκα με πολύ γνωστή μουσική (όποιος μπορεί ας την αναγνωρίσει). Τέλος δεν μπορώ παρά να σχολιάσω την εμφάνιση του Μίμη Θειόπουλου ως αστυνομικού διοικητή που αφήνει την κόρη του να "ψαρέψει" τον στραγγαλιστή για να αποκαλυφθεί μολονότι η ίδια θα κινδυνεύσει θανάσιμα. Λεπτομέρεια και ο Υπαστυνόμος (Νίκος Καραγιώργης) που είναι βαθμοφόρος αστυνομικός σε τόσο μικρή ηλικία.

 

Συνημμένα

  • barbarella.png
    barbarella.png
    134 KB · Προβολές: 1
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα