Ο στόχος (1983)

nick

RetroNuts!
Joined
12 Ιουλ 2009
Μηνύματα
1.623
Αντιδράσεις
542
Ο στόχος (1983)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ο_στόχος




Μετά από αριστουργήματα του Ελληνικού κινηματογράφου όπως τα "Έξοδος Κινδύνου" και "Άγρια Νιάτα", ο Φώσκολος το 1983 συνεχίζει με την ίδια περίπου συνταγή. Το βασικό νόημα της ταινίας "Ο ΣΤΟΧΟΣ" (ή με άλλη ονομασία "Ο ΕΠΑΝΑΣΤΑΤΗΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΘΑΝΕΙ") είναι η απληστία του ανθρώπου για το κέρδος. Οι πλούσιοι κάνουν τα πάντα για να γίνουν ακόμα πλουσιότεροι ενώ οι φτωχοί πληρώνουν ακριβά όταν τολμάνε να αντιδράσουν. Οποιος ορθώσει το ανάστημά του ενάντια σ' αυτούς που βάζουν τα συμφέροντά τους πάνω από το κοινωνικό σύνολο, γίνεται στόχος, ενώ η Αθήνα πεθαίνει τυλιγμένη στο νέφος. Ιστορία από το κοντινό αύριο, που δυστυχώς δεν είναι φαντασία, αλλά αναπόφευκτη πραγματικότητα.......

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php?title=%CE%9F_%CF%83%CF%84%CF%8C%CF%87%CE%BF%CF%82

Το εξώφυλλο της βιντεοταινίας:

http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?1535-HI-TECH-VIDEO-(E%F4%E1%E9%F1%E5%DF%E1)

Σύντομα οι τίτλοι και σκηνές απο την ταινία......
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
το εξωφυλλλο το εχω δει ομως την ταινια δεν την βρηκα καπου απ την περιληψη παντως φαινεται αρκετα καλη
 
Οι τίτλοι αρχής της ταινίας:

[video=youtube_share;_nkoCY9HMVU]

 
Αναζήτηση τίτλου ταινίας

Γεια σας παιδιά!

Νέος στο forum, το ανακάλυψα πρόσφατα ψάχνοντας πληροφορίες για κάποιες ταινίες της finos films και έχω κολλήσει, πολύ μου αρέσει.

Ανοίγω αυτό το θέμα γιατί έψαξα στο forum και δεν βρήκα κάποιο αντίστοιχο, ίσως το χρειαστούν στο μέλλον κι άλλοι, πολλοί θα ψάχνουν για κάποια ταινία γνωρίζοντας ελάχιστα πράγματα, ας χρησιμοποιηθεί αυτό το θέμα γι΄αυτό το σκοπό.

Ψάχνω να βρω μια ταινία που τα μόνα που θυμάμαι σαν ξεθωριασμένη φωτογραφία είναι ότι:

Υπάρχει ένα εργοστάσιο που μολύνει κάτι (ποτάμι,νερό,χωριό δεν θυμάμαι)

Ένας (επιστήμονας μάλλον) ανακαλύπτει το γεγονός και απειλεί να το αποκαλύψει αν δεν συμμορφωθεί το εργοστάσιο, μέσα σε όλα υπάρχουν και πολιτικά συμφέροντα υπέρ του εργοστασίου και όλοι αυτοί τον απειλούν λέγοντας του "ξέρεις πολλά... πρέπει να πεθάνεις" δεν θυμάμαι ούτε ηθοποιούς ούτε κάτι άλλο για να βοηθήσω περισσότερο.

Αυτός νόμιζα πως ήταν ο τίτλος "ξέρεις πολλά... πρέπει να πεθάνεις" αλλά δεν το βρίσκω έτσι πουθενά, γι΄αυτό και ζητώ την βοήθεια σας.

Αν κατάλαβε κανένας για ποια ταινία μιλάω ας μου πει.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 
Καλώς ήρθες tonyM στην παρέα του Retromaniax

Ενημερωτικά για την αναζήτηση τίτλου ταινιών εσκεμμένα δεν έχουμε ένα συγκεκριμένο θέμα και αυτό γιατί μέχρι να ταυτοποιηθεί κάποιος από τους τίτλους ποστάρονται νέες αναζητήσεις από άλλα μέλη και μπλέκονται τα πράγματα. Γι αυτό το λόγο κάθε αναζήτηση είναι ένα ξεχωριστό θέμα :)

Τώρα για αυτό που ψάχνεις σίγουρα κάποιος θα σου απαντήσει. Έχουμε πολλούς "ειδικούς" στον ελληνικό κινηματογράφο :D
 
Η περιγραφή σου μοιάζει με την ταινία "Ο εχθρός του λαού" (1972), με τον Νίκο Κούρκουλο.
 
Nαι είναι αυτή που λέει ο φίλος miki-mik7 σίγουρα!
 
Θυμάμαι και μιαν άλλη ταινία με παρόμοια υπόθεση - και μάλλον κάπως μεταγενέστερη.

Το σενάριο αφορούσε ένα εργοστάσιο που λόγω ατελών μέτρων ασφαλείας απειλούσε να προκαλέσει στην ατμόσφαιρα διαρροή διοξίνης.

Ένας διαπρεπής χημικός που εργάζεται σ' αυτό προειδοποιεί για την επικινδυνότητα της κατάστασης αλλά δεν εισακούγεται.

Δέχεται απειλές που φτάνουν ως και την απαγωγή του μικρού παιδιού του.

Τελικά συμβαίνει η αστοχία των μηχανημάτων όπως είχε προβλέψει και η καταστροφή.

Οι ιθύνοντες τον καλούν ως ειδικό και του ζητούν τη γνώμη του για το τι πρέπει να γίνει.

Τα μέτρα αντιμετώπισης που τους προτείνει είναι εξαιρετικά επίπονα (εκκένωση μεγάλων περιοχών κλπ).

Το έργο τελειώνει αν θυμάμαι καλά με την δολοφονία του επιστήμονα επειδή η επήρειά του στο ευρύ κοινό

για τον σεβασμό στο περιβάλλον έχει θορυβήσει πολύ τους ανώτατους πολιτικούς και οικονομικούς κύκλους.

Θυμάμαι κάποιες σκηνές αποσπασματικά (π.χ. όταν εισέρχεται στο κατεστρεμένο/μολυσμένο εργοστασιο για

να σώσει τη γυναίκα του που έχει απαχθεί, όταν συζητά με το μικρό παιδί για την ισότητα έναντι των νόμων κ.α.)

αλλά όχι τίτλο, ούτε ονόματα ηθοποιών.

Η αναφορά στις συνέπειες από τη διαρροή διοξίνης είναι χαρακτηριστική - όποιος έχει το συγκεκριμένο έργο θα την θυμάται σίγουρα.

Γενικά η ταινία αφορούσε τη σύγκρουση ανάμεσα στα οικονομικά συμφέροντα και τη μόλυνση του περιβάλλοντος.

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε Ελληνικη ταινια αναφερεσαι V.I.Smirnov ?
 
O V.I Smirnov μάλλον αναφέρεται στην ταινία Ο στόχος (1983), με τον Γιώργο Βογιατζή....
 
Προφανώς σε ελληνική ταινία αναφέρομαι.

Έχει δίκιο ο RΙΟ, μπράβο, αυτή είναι.

Η περιγραφή της υπόθεσης όπως δίνεται στα εξώφυλλα και τις αφίσσες

είναι τελείως απροσανατολιστική ως προς το σενάριο (συχνό φαινόμενο).

Αποκλείεται να την εντόπιζα αν δεν το υπέδειχνε ο RΙΟ.

Την έχω δει μόνον μια φορά, προ αμνημονεύτων ετών.

To συγκεκριμένο έργο είναι ενδιαφέρον από πολλές πλευρές (υπόθεση, ηθοποιοί κ.α.).

Αν παιχτεί ποτέ, είναι "must see"...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν πηγε το μυαλο μου καθολου παροτι λιγες μερες πριν μιλουσαμε για αυτην
 
RIO είπε:
O V.I Smirnov μάλλον αναφέρεται στην ταινία Ο στόχος (1983), με τον Γιώργο Βογιατζή....
Αυτή είναι η ταινία, μπράβο!

Από το story του V.I Smirnov βρήκα πράγματα που μου θύμισαν την ταινία αλλά μόλις είδα το εξώφυλλο σιγουρεύτηκα 100% ότι είναι αυτή, θυμήθηκα την λευκή καμπαρντίνα :)

Ήμουν σίγουρος ότι σ΄αυτό το forum θα έβρισκα μια απάντηση, διαβάζοντας κατάλαβα ότι υπάρχουν αρκετοί που πραγματικά γνωρίζουν πολλά περί του ελληνικού κινηματογράφου.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους.

ΥΓ. Άντε τώρα να τη βρεις αυτή την ταινία.

Βρήκα κι ένα μικρό απόσπασμα στο youtube :)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στην αρχή της ταινίας υπάρχει γύρισμα με μαθητές και μαθήτριες που τρέχουν έξω από ένα σχολείο φορώντας αντιασφυξιογόνες μάσκες. Είμαι ένα από αυτά τα παιδιά (πήγαινα 4η ή 5η Δημοτικού)!!! Το γύρισμα έγινε στη ΣΧΟΛΗ ΑΔΑΜΟΠΟΥΛΟΥ στην Ηλιούπολη (Αθήνα). Επίσης η σκηνή που φαίνεται στο παραπάνω βίντεο του χρήστη tonyM από το youtube γυρίστηκε στην περιοχή ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΑ της ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ και φαίνεται το σπίτι ενός πολύ καλού μου φίλου την εποχή των 80s!!!
 
Χαχαχα...καλη φαση!

Θελω να την δω αυτη την ταινια. Δεν θυμαμαι να εχει ποτε παιχτει στην τηλεοραση...
 
Αυτη η ταινια πρεπει να ειναι μια απο τις τελευταιες που γυριστηκε στο θρυλικο "σπιτι με τα πιατα" το οποιο βλεπουμε εσωτερικα απο περισσοτερες οπτικες γωνιες ιδιως στη σκηνη της παλης μεταξυ Μπριολα και Βογιατζη
Παρεμπιπτοντως ενα χρονο μετα τα γυρισματα της ταινιας εγινε το παρομοιο δυστυχημα στο εργοστασιο της UCAR στο Μποπαλ με τους 15000 νεκρους
Μεγαλε Φωσκολε! ολα τα ειχες προβλεψει... Ενας εσυ κι αλλος ενας ο Χαρυ Κλυν! :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα