Ο ταξιτζής (1977 ΥΕΝΕΔ)

Πω πωωωω ... άλλη μια πολύ - πολύ αγαπημένη σειρά από τα τέλη των 70ς / αρχές των 80ς, εποχή όπου ήμουνα πολύ μικρό παιδάκι !!! Κι όμως, παρόλο που ήμουνα πολύ μικρός [στις πρώτες τάξεις του Δημοτικού] θυμάμαι λίγα πράγματα από αυτή τη σειρά. Ίσως επειδή ήταν, για την παιδική μου ψυχή, πολύ - πολύ αγαπημένη. Καταρχήν, συγκινήθηκα που βρήκα στο YouTube το τραγουδάκι της, το οποίο, σε εμάς τους τόοοτε μικρούληδες, είχε μεγάλη επιτυχία !!! Βλέπετε, το τραγουδούσε κι ο ΘΕΜΗΣ ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ, ο οποίος ήταν, για εμάς τις τότε μικρές [έως πολύ μικρές] ηλικίες, ο πλέον λατρεμένος καλλιτέχνης :

[edit] "ΤΑΞΙΤΖΗΣ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


Sorry about that.


.... Από τ' άγρια σκοτάδια

έλεγξα νερό και λάδια

έλεγξα και το ρεζερβουάρ

κι ορεβουάρ, κι ορεβουάρ.....

Και ... μετά από πολλάααα χρόνια, έμαθα και τους σωστούς στίχους του : "έλεγξα νερό και λάδια", όχι "έτρεξαν [!!!] νερό και λάδια", όπως είχε αποτυπωθεί στην παιδική μου φαντασία [που νόμιζε ότι ο στίχος αναφέρεται σε .... βλάβες του ταξί, σε διαρροές λαδιού κλπ] ......

Να, λοιπόν, τι έχω να θυμάμαι, μετά από πολλάααα χρόνια, από αυτή τη σειρά :

- Το επίθετο του ταξιτζή ήταν Δαμάσκος. Για το μικρό του όνομα δεν είμαι σίγουρος, αλλά νομίζω ότι λεγόταν Θόδωρος.

- Την εν λόγω σειρά .... δεν μπορούσες να την κατατάξεις σε "κατηγορίες". Κάποια επεισόδιά της ήτανε κωμικά, κάποια άλλα με έντονη συγκίνηση. Κάποια επεισόδια είχαν δράση, σασπένς [σαν να βλέπεις αστυνομική ταινία !!!], κάποια, όμως, ήταν αισθηματικά, κοινωνικά κλπ. Γενικώς, ανάλογα με την πλοκή της ιστορίας, παραλλασσόταν και το ύφος του επεισοδίου ....

- Το πρόσωπο που είχε κερδίσει τη συμπάθειά μου, ήταν η αδελφή του ταξιτζή : Μια μελαχρινή, λαϊκή κοπέλα, καλόκαρδη και ευκολόπιστη, η οποία αγαπούσε πολύ τον αδελφό της. Απ' ό,τι θυμάμαι, έμεναν σε μια λαϊκή γειτονιά της Αθήνας σε παλιό σπίτι με αυλή [!!!]. Τα άγρια χαράματα που ξυπνούσε ο ταξιτζής, αγχωμένος, να πιάσει βάρδια στο ταξί, η αδελφή του σκιζόταν να τον περιποιηθεί !!!

- Από τις "κωμικές" ιστορίες του σήριαλ θυμάμαι την εξής : Ο ταξιτζής είχε γνωρίσει, λέει, έναν ελληνοαμερικάνο που είχε εφεύρει κάτι .... πρωτοποριακές τσίχλες, που τις ονόμαζε "τσίχλες Έρικ" !!! Ποια η ιδιότητά τους ??? Μα .... έτρωγες μία από αυτές τις τσίχλες και .... σού κοβότανε η πείνα !!! Ο ελληνοαμερικάνος ήθελε να προωθήσει αυτές τις τσίχλες στην ελληνική αγορά, πιστεύοντας ότι θα "πιάσουν" σε όσους είναι λαίμαργοι και χοντρούληδες και θέλουν να χάσουν κιλά !!! Και γι' αυτό έπεισε τον ταξιτζή και την αδελφή να αγοράσουν ένα σωρό κουτιά με τσίχλες 'Ερικ !!! Κι αυτοί πείσθηκαν, επειδή, όποτε μάσαγαν μια "τσίχλα 'Ερικ", τούς κοβόταν αμέσως η πείνα [ιδίως η αδελφή του, η οποία προσπαθούσε να κάνει δίαιτα]. 'Ετσι, θυμάμαι την εξής κωμική σκηνή : Ο ταξιτζής και η αδελφή του πήγανε σε ένα εστιατόριο και στο πιάτο τους, αντί π.χ. για μπριζόλα, έχουν μια .... τσίχλα 'Ερικ την οποία κόβανε με .... το μαχαιροπήρουνο !!!! [εμ, αφού ήταν υποκατάστατο του φαγητού ... ] .... Γρήγορα, όμως, κατάλαβαν ότι η "τσίχλα Έρικ" ήταν σκέτη "μούφα" !!! Διότι μπορεί, μεν, για όλη τη μέρα να τους κοβόταν η πείνα, όμως το βράδυ τους πιάνανε καααάτι λιγούρες που .... ξυπνούσαν και τρώγανε ό,τι βρίσκανε μπροστά τους !!!

Και συνεχίζω με τον αγαπημένο μου ταξιτζή :

- Αυτό που θυμάμαι σε κάποιο "αισθηματικής φύσεως" επεισόδιο, ήταν ότι ο ταξιτζής, σε κάποια κούρσα του, πήρε μια κοπέλα που ήταν ο παλιός του έρωτας !!! Και στη συνέχεια, το επεισόδιο τους έδειχνε να προσπαθούν να ξαναζήσουν τον παλιό τους έρωτα. Όμως μάταια, καθόσον .... πολλά είχανε αλλάξει !!!

- Σε κάποιο άλλο επεισόδιο, ο ταξιτζής πήρε για κούρσα έναν παλιό του φίλο που τον είχε χάσει επειδή είχε φύγει για χρόνια μετανάστης στο Άαχεν της Γερμανίας !!!

- Σε κάποιο άλλο επεισόδιο [με "δράση"] μπήκαν στο ταξί του κάτι "κακοί άνθρωποι", που τους κυνηγούσε η αστυνομία, οι οποίοι, υπό την απειλή ενός πιστολιού, τον διέταζαν : "να μας πας στον Βόλο για να πάρουμε από κει το φεριμπότ για Συρία" !!! [ω ναι, ίσως θυμάστε ότι εκείνα τα μακρινά χρόνια, πράγματι, υπήρχε ακτοπλοϊκή γραμμή Βόλος - Συρία !!!!] ...

- Σε κάποιο άλλο επεισόδιο ο ταξιτζής έκανε τα "αδύνατα δυνατά" για να πάει όσο το δυνατόν πιο γρήγορα στο νοσοκομείο μια κυρία, που κρατούσε μια φιάλη αίμα, το οποίο το είχε άμεση ανάγκη ένας ασθενής.

- Σε κάποιο άλλο επεισόδιο μπήκε στο ταξί ένας τύπος, ο οποίος, αντί να του πει "πήγαινέ με στο τάδε μέρος", άρχισε να του λέει : "πήγαινε ίσια, σε αυτό το στενό στρίψε δεξιά, στο άλλο αριστερά κλπ. Κι αυτό επειδή .... έβαζε το ταξί να ακολουθεί την πορεία που ακολουθούσε μια κοπέλα [που περπατούσε στο πεζοδρόμιο] στην οποία ο τύπος ήθελε να κάνει "καμάκι" !!! Ο ταξιτζής, όμως, το κατάλαβε γρήγορα και τον πέταξε έξω απ' το ταξί ....

Με δυο λέξεις .... όσο κι αν αυτό το σήριαλ είχε αρκετή "αφέλεια", ήταν [και είναι] από τα πλέον "ανθρώπινα" που είδαμε στην ελληνική τηλεόραση !!! Γι' αυτό και θα το θυμάμαι [έστω, αυτά τα "ολίγα" που περιέγραψα] σαν κάτι πολύ - πολύ γλυκό από τα παιδικά μου χρόνια !!! Κι αυτός ήταν ο λόγος που, όταν πρόσφατα είδα στο σινεμά στην ταινία του Λάκη Παπαστάθη "Ταξίδι στη Μυτιλήνη" μια σκηνή της που εκτυλίσσεται σε γηροκομείο, στην οποία ο Θεόδωρος Κατσαδράμης υποδυόταν έναν από τους γέροντες που διέμεναν εκεί, κόντεψα να βάλω τα κλάματα .........
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Rinus Cesar για τις αφηγήσεις σου από τη σειρά! :bow:

Αφ' ενός, φαίνεται ότι είναι οι αναμνήσεις σου από τον "Ταξιτζή" πολύ "ζωντανές", αφ' ετέρου είσαι πολύ παραστατικός στις περιγραφές σου!

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με την σειρά, μπορείς να συμβουλευτείς και το αδερφό-site RetroDB:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Ταξιτζής

Μια ερώτηση μόνο (διότι είμαι και περίεργος εκ φύσεως!!): ;)

Θυμάσαι αυτές τις ιστορίες από τη σειρά από την πρώτη προβολή ή την είχες παρακολουθήσει και στην μοναδική μέχρι σήμερα επανάληψη του 1992/93 στην ΕΤ2;
 
Θυμάσαι αυτές τις ιστορίες από τη σειρά από την πρώτη προβολή ή την είχες παρακολουθήσει και στην μοναδική μέχρι σήμερα επανάληψη του 1992/93 στην ΕΤ2;

Αυτά που διηγήθηκα τα θυμάμαι από τη μετάδοση του σήριαλ στα τέλη 70ς / αρχές 80ς, όταν ήμουν πολύ μικρό παιδάκι !!! Πρόκειται για .... παιδικές αναμνήσεις, τις οποίες, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα κουβαλάω εσαεί ....

Για το ότι το σήριαλ επαναπροβλήθηκε το '92/'93 .... το διάβασα πρώτη φορά στο παρόν τόπικ. Δεν ήξερα ότι αυτό το σήριαλ έχει διασωθεί !!! Οπότε .... απαιτώ να προβληθεί ξανά στην τηλεόραση !!! Όχι μόνο για μένα, αλλά [κυρίως] και για τους νεότερους, που, κατά την άποψή μου, αξίζει να το μάθουνε .....

Κατά τ' άλλα .... η "άχρηστη μνήμη" είναι ειδικότης μου [γι' αυτό .... ας είναι καλά το site που ανοίξατε όπου θα μπορώ να "διοχετεύω" όλα αυτά που θυμάμαι, τα οποία, μάλιστα, κάποιοι θα τα διαβάσουν με χαρά .... ] .... γι' αυτό, αφού ασχολήθηκα με τις "βραδινές λιγούρες" του ταξιτζή Δαμάσκου, σε επόμενο ποστ θα γράψω για ... τις "βραδινές λιγούρες" του πολυ - αγαπημένου μας κυρ Γιώργη από το, μυθικό πλέον, Λούνα Παρκ ....
 
Rinus Cesar είπε:
Αυτά που διηγήθηκα τα θυμάμαι από τη μετάδοση του σήριαλ στα τέλη 70ς / αρχές 80ς, όταν ήμουν πολύ μικρό παιδάκι !!! Πρόκειται για .... παιδικές αναμνήσεις, τις οποίες, όπως δείχνουν τα πράγματα, θα κουβαλάω εσαεί ....
Νομίζω ότι τελικά οι παιδικές μνήμες είναι πάντα και οι πιο έντονες. Για αυτό και σε όλους εμάς που είμασταν μικροί εκείνη την περίοδο, έχουν χαραχτεί τόσο έντονα σκηνές από τηλεοπτικές σειρές και εκπομπές από τα τέλη των 70s / αρχές των 80s...

Rinus Cesar είπε:
Για το ότι το σήριαλ επαναπροβλήθηκε το '92/'93 .... το διάβασα πρώτη φορά στο παρόν τόπικ. Δεν ήξερα ότι αυτό το σήριαλ έχει διασωθεί !!! Οπότε .... απαιτώ να προβληθεί ξανά στην τηλεόραση !!! Όχι μόνο για μένα, αλλά [κυρίως] και για τους νεότερους, που, κατά την άποψή μου, αξίζει να το μάθουνε .....
Και εμένα μου είχε διαφύγει τότε. Δυστυχώς το 1992/93 το μυαλό μου ήταν "επικεντρωμένο" στο "καινούργιο", στο "νέο", που τότε ήταν η ιδιωτική τηλεόραση (MEGA και ΑΝΤ1) και αγνοούσα παντελώς τις κινήσεις της ΕΡΤ, η οποία ξέθαψε εκείνα τα χρόνια αρκετά "διαμαντάκια" από το Αρχείο της, πριν τα ξανα-καταχωνιάσει... :(

Τώρα, το πώς και γιατί σώθηκε αυτή η σειρά του 1977; Έχω κι εγώ αναρωτηθεί αρκετές φορές και η μόνη λογική εξήγηση που μπορώ να σκεφτώ είναι ότι πιθανόν να μην "σώθηκε" από την ίδια την ΕΡΤ (ΥΕΝΕΔ), αλλά από τον παραγωγό της Τζέιμς Πάρις, ο οποίος την διέθεσε στην ΕΡΤ ξανά για επαναπροβολή το 1992. Ίσως για αυτό στους "νέους" ηλεκτρονικούς τίτλους που δημιουργήθηκαν έχουν γράψει "Η ΑΡΤ ΦΙΛΜ παρουσιάζει" και όχι "Η ΕΤ2 παρουσιάζει"...

Rinus Cesar είπε:
Κατά τ' άλλα .... η "άχρηστη μνήμη" είναι ειδικότης μου [γι' αυτό .... ας είναι καλά το site που ανοίξατε όπου θα μπορώ να "διοχετεύω" όλα αυτά που θυμάμαι, τα οποία, μάλιστα, κάποιοι θα τα διαβάσουν με χαρά .... ] ....
Χαχα, δεν είσαι ο μόνος με συσσωρευμένες "άχρηστες πληροφορίες"! Join the (retromaniax) group! :D

Rinus Cesar είπε:
γι' αυτό, αφού ασχολήθηκα με τις "βραδινές λιγούρες" του ταξιτζή Δαμάσκου, σε επόμενο ποστ θα γράψω για ... τις "βραδινές λιγούρες" του πολυ - αγαπημένου μας κυρ Γιώργη από το, μυθικό πλέον, Λούνα Παρκ ....
Ναι, ναι, θα περιμένουμε με πολύ ενδιαφέρον!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο Rinus Cesar και από εμένα για τις αφηγήσεις σου από τη σειρά!

[Για το ότι το σήριαλ επαναπροβλήθηκε το '92/'93 .... το διάβασα πρώτη φορά στο παρόν τόπικ. Δεν ήξερα ότι αυτό το σήριαλ έχει διασωθεί !!! Οπότε .... απαιτώ να προβληθεί ξανά στην τηλεόραση !!! Όχι μόνο για μένα, αλλά [κυρίως] και για τους νεότερους, που, κατά την άποψή μου, αξίζει να το μάθουνε .....
Το σήριαλ σώθηκε μιας και ήταν γυρισμένο σε φίλμ όπως είπα και σε κάποιο πόστ μου παραπάνω. Την σειρά την έβλεπα περιστασιακά στην πρώτη προβολή της θυμάμαι, και δυστυχώς αν και είδα σχεδόν όλη την επανάληψη το 1992 δεν την έγραψα σε βίντεο παρά μόνο ελάχιστα επεισόδια.
 
Ιδου και το εξωφυλλο για το επεισοδιο που συζητατε παραπανω.Το βρηκα στο video club και χωρις δευτερη σκεψη το νοικιασα.Στην αρχη ο υπευθυνος εφερε μονο την κασετα αλλα μετα του ζητησα και το εξωφυλλο και μου εκανε τη χαρη και μου το εδωσε.Εχω αλλο ενα επεισοδιο χωρις εξωφυλλο αλλα τωρα δεν θυμαμαι ποιο ειναι.Ψαχνω κι εγω ολη τη σειρα (ΡΑΔΙΟΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ακους ) και φυσικα σαν φανατικος του Σταθη Ψαλτη το επεισοδιο που παιζει.

[deadpic]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οι τίτλοι αρχής απο την ταινία του 1985:

[edit]"Ο ΤΑΞΙΤΖΗΣ ΜΑΣ (..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Είναι έγχρωμη δλδ η VHS?
 
Υπόθεση απο το επεισόδιο με τίτλο "ΜΑΡΘΑ" :

img696.jpg
 
nick είπε:
Υπόθεση απο το επεισόδιο με τίτλο "ΜΑΡΘΑ" :
Σε ευχαριστούμε nick. :)

Αν μπορείς, ενημέρωσέ μας για την ημερομηνία προβολής του συγκεκριμένου επεισοδίου για να ενημερώσουμε και την RetroDB.
 
Απο το επεισόδιο της 16/10/1978 "Ζητείται πατέρας":

img197.jpg
 
Είχα δει κάποτε μερικά επεισόδια. Καλή επιλογή ο Κατσαδράμης , ταιριάζει φυσιογνωμικά για λαϊκό τύπο-ταξιτζή...
 
Kάποια στιγμή φεύγει από Ταξιτζής ο Κατσαδράμης και αναλαμβάνει ο Αλέκος Τζανετάκος.

Αυτό έγινε στο επεισόδιο της 5ης Μαρτίου 1979 απ όπου και η παρακάτω περίληψη.

attachment.php
 
Σήμερα στις 10.00 έπαιξε στο Ε μια ταινία με τίτλο "Ο φυγάς". Τέτοια ταινία ΔΕΝ υπάρχει καταγεγραμμένη ΟΥΤΕ στις κινηματογραφικές ταινίες ΟΥΤΕ στις βιντεοταινίες. Βλέποντας την "ταινία" με πρωταγωνιστή τον Θόδωρο Κατσαδράμη ταξιτζή , πείστηκα 100% πως ο Καραγιάννης Καρατζόπουλος πήρε ένα επεισόδιο της σειράς , έβαλε τίτλους από πάνω , καθάρισε βέβαια άψογα την εικόνα και την έκανε ταινία με τίτλο "Ο φυγάς"! Την έχει βάλει μάλιστα και στην ιστοσελίδα του και την παρουσιάζει σαν ταινία του 1985!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
tonytony είπε:
Σήμερα στις 10.00 έπαιξε στο Ε μια ταινία με τίτλο "Ο φυγάς". Τέτοια ταινία ΔΕΝ υπάρχει καταγεγραμμένη ΟΥΤΕ στις κινηματογραφικές ταινίες ΟΥΤΕ στις βιντεοταινίες. Βλέποντας την "ταινία" με πρωταγωνιστή τον Θόδωρο Κατσαδράμη ταξιτζή , πείστηκα 100% πως ο Καραγιάννης Καρατζόπουλος πήρε ένα επεισόδιο της σειράς , έβαλε τίτλους από πάνω , καθάρισε βέβαια άψογα την εικόνα και την έκανε ταινία με τίτλο "Ο φυγάς"! Την έχει βάλει μάλιστα και στην ιστοσελίδα του και την παρουσιάζει σαν ταινία του 1985!
Αυτο εχει μεγαλο ενδιαφερον.....θυμασαι ποιοι αλλοι επαιζαν?
 
ChristosM είπε:
Αυτο εχει μεγαλο ενδιαφερον.....θυμασαι ποιοι αλλοι επαιζαν?
Μπορείς να το δεις στο link που παρέθεσα. Άγνωστοι σχετικά. Πάντως η ταινία θα επαναληφθεί στο Ε την ερχόμενη Πέμπτη στις 12.00
 
Παραγωγη James Paris...αυτο και μονο επιβεβαιωνει αυτο που ειπες. Ανυπομονω να την δω!
 
Σε ευχαριστούμε πολύ για το νέο tonytony. :thanx2:

Για να την έχει (από λάθος) χρονολογήσει ο Καραγιάννης το 1985, σημαίνει ότι πρέπει να είναι συρραφή 2 (?) επεισοδίων της σειράς του 1977-79 που βγήκαν στο βίντεο το 1985 από τον παραγωγό Τζ. Πάρις. Άρα, να υποθέσουμε ότι τα δικαιώματα αυτών των βιντεοταινιών (και της ίδιας της σειράς όμως; ) έχουν περιέλθει στην κατοχή της Καραγιάννης-Καρατζόπουλος;

Ξέρει μήπως κανείς (tonytony, ChristosM, tsalk, nick) πόσες "βιντεοταινίες" του Ταξιτζή είχαν κυκλοφορήσει το 1985 στην αγορά του βίντεο;

Νόμιζα ότι ήταν μόνο μία.... - αυτή:

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CF%84%CE%B1%CE%BE%CE%B9%CF%84%CE%B6%CE%AE%CF%82_%CE%BC%CE%B1%CF%82_(1985)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα