Ο ταχυδακτυλουργός - Μάικ Λαμάρ (1982)

Προφανώς ο Λαμάρ και ο Ammar ήταν και οι δυό τους ταχυδακτυλουργοί.

Ίσως ο Aardvark μας δώσει μια πιο πειστική απάντηση γιατί αυτός ήταν που ανέφερε πρώτος το όνομα του Michael Ammar, όχι εγώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε τι ακριβως θελεις εξηγηση δεν καταλαβα;

Aν εχεις απορια γιατι αναφερα το ονομα του Αμαρ ,να διαβασεις το ποστ μου ,ηταν ιδιατερα κατατοπιστικο .
 
O μαικ λαμαρ ειχε κανει εμφανιση στο δημοτικο που ημουν σε μια γιορτη για την καθαρη δευτερα του 1979.Ακομα με το μπαστουνι ειχε εμφανιστει σε μια εκπομη της κρατικης TV παλι το 1979 οπου παθαμε πλακα με το πρωτοεμφανιζομενο μπαστουνι του που χορευε στο ρυθμο του MAGIC FLY των SPACE.Στην εκπομπη της σεζον 1982 -83 καθε πεμπτη ειχε βοηθο μια κουκλα-μαργιονετα τον φανουρι που ειχε σαν συνπαρουσιαστη και βοηθο.Ακομα στην συγκεκριμενη εκπομπη σαν ειχε μια ηλεκρονικη μελωδια γραμμενη απο τον σταματη σπανουδακη που εντυνε και αλλες παιδικες εκπομπες της εποχης οπως την χιλιοποδαρουσα κ.α.
 
Που εξαφανίστηκαν οι "συγγενείς" του Λαμάρ;
 
η αδερφη του εχει εκπομπη σε εναν ραδιοφωνικο σταθμο απο οσο ξερω
 
Στην εκπομπη της σεζον 1982 -83 καθε πεμπτη ειχε βοηθο μια κουκλα-μαργιονετα τον φανουρι που ειχε σαν συνπαρουσιαστη και βοηθο

Χαχαχααα .... τον θυμάμαι κι εγώ τον βοηθό του, την κούκλα - μαριονέτα !!! Μια φορά ο Λαμάρ είχε βάλει ένα στοίχημα με τον Φανούρη [ίσως για το αν ο Μάικ θα καταφέρει να κάνει ένα κόλπο] με τον όρο ότι "όποιος το χάσει, ο άλλος θα τού κρεμάσει ένα πηρούνι στη μύτη" !!! Ο Φανούρης, φυσικά, έχασε και ο Λαμάρ ... του κρέμασε στη μύτη ένα πηρούνι !!!

Και ... να σάς πω κάτι φίλοι μου ??? Περισσότερο κι από τα "μαγικά κόλπα" του, μού άρεσε η ευγένεια αυτού του τύπου !!! Την ώρα των σόου του έβγαζε, βρε παιδί μου, μιαν "αρχοντιά" !!! Επίσης, θυμάμαι ότι τον είχαν καλεσμένο σε μια εκπομπή [ίσως στο "Να η Ευκαιρία", δεν είμαι σίγουρος], όπου ο Λαμάρ έκανε το νούμερό του. Και μετά, οι "οικοδεσπότες" της εκπομπής τον άρχισαν στις μπηχτές τύπου "αν αυτά που κάνεις είναι μαγικά κόλπα" κλπ κλπ !!! Κι αυτός τους απαντούσε με τόση ευγένεια και ηπιότητα .....
 
Rinus Cesar είπε:
Στην εκπομπη της σεζον 1982 -83 καθε πεμπτη ειχε βοηθο μια κουκλα-μαργιονετα τον φανουρι που ειχε σαν συνπαρουσιαστη και βοηθο
Χαχαχααα .... τον θυμάμαι κι εγώ τον βοηθό του, την κούκλα - μαριονέτα !!! Μια φορά ο Λαμάρ είχε βάλει ένα στοίχημα με τον Φανούρη [ίσως για το αν ο Μάικ θα καταφέρει να κάνει ένα κόλπο] με τον όρο ότι "όποιος το χάσει, ο άλλος θα τού κρεμάσει ένα πηρούνι στη μύτη" !!! Ο Φανούρης, φυσικά, έχασε και ο Λαμάρ ... του κρέμασε στη μύτη ένα πηρούνι !!!

Και ... να σάς πω κάτι φίλοι μου ??? Περισσότερο κι από τα "μαγικά κόλπα" του, μού άρεσε η ευγένεια αυτού του τύπου !!! Την ώρα των σόου του έβγαζε, βρε παιδί μου, μιαν "αρχοντιά" !!! Επίσης, θυμάμαι ότι τον είχαν καλεσμένο σε μια εκπομπή [ίσως στο "Να η Ευκαιρία", δεν είμαι σίγουρος], όπου ο Λαμάρ έκανε το νούμερό του. Και μετά, οι "οικοδεσπότες" της εκπομπής τον άρχισαν στις μπηχτές τύπου "αν αυτά που κάνεις είναι μαγικά κόλπα" κλπ κλπ !!! Κι αυτός τους απαντούσε με τόση ευγένεια και ηπιότητα .....
Νομιζω πως τον Φανουρη εκανε ο Κωστας Λαδοπουλος, ο οποιος λιγα χρονια αργοτερα εκανε και τον "Φωντα Λαδοπρακοπουλο" , τον λατρεμενο μετεωρολογο του Ουρανιου Τοξου
 
Μού φαίνεται ότι έχεις δίκιο !!! Φέρνω στο μυαλό μου τις "βραχνές" φωνές και των δύο και .... όντως, ήταν σχεδόν οι ίδιες !!!
 
Εγώ τον είχα παρακολουθήσει ζωντανά στην παλιά ντισκοτέκ Studio 254 στο Νέο Φάληρο. Ήμουν μικρό παιδί τότε, και είχα ενθουσιαστεί που μετέτρεπε μαντίλια σε περιστέρια!
 
woody είπε:
Χαιρετω και γω την ωραια παρεα σας. Λοιπον ο Μαικ Λαμαρ ηταν και για μενα ο θεος των παιδικων μου χρονων και με εκανε να ασχοληθω με την ταχυδακτυλουργια (σαν hobby) απο πολυ μικρος. Βεβαια καθως στη συνεχεια γνωρισα παρα πολλα πραγματα για τον κοσμο και την ιστορια της ιδιαιτερης αυτης τεχνης, καταλαβα οτι ο Λαμαρ ηταν πιο πολυ "τρικαδορος" παρα ταχυδακτυλουργος.. Δηλαδη παρουσιαζε ετοιμα τρικ με αντικειμενα που αγοραζε και δεν ειχε πραγματικη παιδεια και γνωσεις ταχυδακτυλουργου. Εν πασει περιπτωσει ειναι για μενα κατι ιδιαιτερο αφου ειναι συνδεδεμενος με τις πρωτες μου αυτες αναμνησεις. Εχω λοιπον μια βιντεοκασσετα που εχει κομματια απο εκπομπες του Μαικ Λαμαρ, οποιος ενδιαφερεται να του τη δωσω και να την ανεβασει στο νετ, ευχαριστως, διοτι εγω δεν εχω την τεχνικη καταρτιση και τα μηχανηματα να το κανω..
δεν μπορει καποιος να επικοινωνησει με τον woody ο οποιος απ οτι γραφει εχει μια βιντεοκασσετα με κομματια απ τις εκπομπες και μετα να τα ανεβασει στο youtube για να τα δουμε κι εμεις οι υπολοιποι;
 
Rinus Cesar είπε:
Στην εκπομπη της σεζον 1982 -83 καθε πεμπτη ειχε βοηθο μια κουκλα-μαργιονετα τον φανουρι που ειχε σαν συνπαρουσιαστη και βοηθο
Χαχαχααα .... τον θυμάμαι κι εγώ τον βοηθό του, την κούκλα - μαριονέτα !!! Μια φορά ο Λαμάρ είχε βάλει ένα στοίχημα με τον Φανούρη [ίσως για το αν ο Μάικ θα καταφέρει να κάνει ένα κόλπο] με τον όρο ότι "όποιος το χάσει, ο άλλος θα τού κρεμάσει ένα πηρούνι στη μύτη" !!! Ο Φανούρης, φυσικά, έχασε και ο Λαμάρ ... του κρέμασε στη μύτη ένα πηρούνι !!!

Και ... να σάς πω κάτι φίλοι μου ??? Περισσότερο κι από τα "μαγικά κόλπα" του, μού άρεσε η ευγένεια αυτού του τύπου !!! Την ώρα των σόου του έβγαζε, βρε παιδί μου, μιαν "αρχοντιά" !!! Επίσης, θυμάμαι ότι τον είχαν καλεσμένο σε μια εκπομπή [ίσως στο "Να η Ευκαιρία", δεν είμαι σίγουρος], όπου ο Λαμάρ έκανε το νούμερό του. Και μετά, οι "οικοδεσπότες" της εκπομπής τον άρχισαν στις μπηχτές τύπου "αν αυτά που κάνεις είναι μαγικά κόλπα" κλπ κλπ !!! Κι αυτός τους απαντούσε με τόση ευγένεια και ηπιότητα .....

thanos75 είπε:
Νομιζω πως τον Φανουρη εκανε ο Κωστας Λαδοπουλος, ο οποιος λιγα χρονια αργοτερα εκανε και τον "Φωντα Λαδοπρακοπουλο" , τον λατρεμενο μετεωρολογο του Ουρανιου Τοξου
συμφωνα με το τηλεοπτικο προγραμμα (9/12/1982) τον βοηθο/κουκλα τον ελεγαν Φανουρη Χατζηδημητρακοπουλο

attachment.php


tax.JPG
 
Τελικα εκανα την μετατροπη απο vhs σε dvd και να το πρωτο βιντεο του Μαικ Λαμαρ στο ιντερνετ!!!

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με εστειλες για τσαι! Φοβερο video
 
woody είπε:
Τελικα εκανα την μετατροπη απο vhs σε dvd και να το πρωτο βιντεο του Μαικ Λαμαρ στο ιντερνετ!!!
ευχαριστουμε παρα πολυ woody:cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
 
παρακαλω!! χαιρομαι που σας αρεσει!! ανεβασα με την ευκαιρια και αλλα ρετρο ταχυδακτυλουργικα σοου μαγνητοσκοπημενα απο την ερτ. Οποιος ενδιαφερεται ειναι στο ιδιο καναλι.
 
Απιστευτο ,παλιες καλες εποχες και γενικα και στο Retromaniax,η παλια φρουρα δηλωνει συγκινημενη..
 
Φοβερόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!! Εχω να το δω από τότε!!!! Να'σαι καλα φίλε!
 
Aπιστευτος!!Ευχαριστουμε!!!
 
Εδω χρειαζονται τα thank you ανα post, για να ριξω μια δεκαρια στο woody!!!!
 
Πήγα χρόνια πίσω! woody χίλια ευχαριστώ είναι λίγα!
 
Πίσω
Μπλουζα