Ο υπολογιστής κι εμείς- ΕΤ1 (1989)

katerinak

Expert
Joined
26 Ιουλ 2010
Μηνύματα
19.182
Αντιδράσεις
2.896
"Το 1989 ο Τάσος Ανθουλιάς είχε δημιουργήσει στην τηλεόραση της ΕΤ1 μια σειρά 12 δεκάλεπτων επεισοδίων που είχε ως στόχο την ενημέρωση των παιδιών γύρω από τη χρήση και τις εφαρμογές των υπολογιστών.

Tα επεισόδια είχαν ως θέματα τα εξής: Ηλεκτρονικά παιχνίδια, Παιχνίδια σκέψης, Απλά και σύνθετα εκπαιδευτικά προγράμματα, Προγράμματα εξομοίωσης, H γλώσσα Logo, Λογικά διαγράμματα, H γλώσσα BASIC, Επεξεργασία κειμένου, Σχεδίαση με υπολογιστή, Αρχεία και πίνακες λογαριασμών, Επιτραπέζια εκδοτικά συστήματα.

Περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση:

https://www.helidoni.info "

στιγμιοτυπα απ τους τιτλους εναρξης:

ο κ.Τασος Ανθουλιας

Παρακολουθουσε κανεις σας αυτη την εκπομπη;
 
Πως μου ειχε ξεφυγει???

Βλεπω υπαρχει στο YT. Θα το τιμησω οπωσδηποτε.

Να σαι καλα βρε Katerina

Apple IIe βλεπω.
 
Mπραβο Κατερινα...βρισκεις διαμαντακια..ουτε εγω ηξερα την εκπομπη...ο υπολογιστης παντως ειναι apple II Gs
 
Οντως, GS, τι βλακειες εγραψα
 
Ο Γρηγόρης με πρόλαβε και σε έσωσε από το βρισίδι που θα έτρωγες. Την είχα δει την εκπομπή κάποιες φορές. Τότε βέβαια ήμουν μικρούλης, ουτε καν ήξερα ότι υπήρχε τέτοιο μηχάνημα. Τώρα ακόμα κλαίω που η γνήσια Apple οθόνη του μού είχε έρθει κομμάτια από τα ΕΛΤΑ. :cry:

Δείτε εδώ τη βιογραφία του κ. Τάσου Ανθουλιά.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
παιδια να ειστε καλα! θα ειχε ενδιαφερον να ακουσουμε κι αλλες γνωμες μελων που να παρακολουθουσαν την εκπομπη και να μας πουν αν τους αρεσε,αν καταλαβαιναν
 
Πολύ ενδιαφέρον το θέμα Κατερίνα...Στο λογαριασμό του κ. Ανθουλιά υπάρχει εξαιρετικό υλικό. Είχε κάνει προτωποριακή δουλειά για την εποχή του. Επικοινώνησε την ιδέα "Η/Υ" σε μαθητές και δασκάλους και ευρύτερο κοινό
 
Κι εγώ την έβλεπα αλλά την είχα ξεχάσει! Πριν κάνω κλικ στο θέμα να δω τις εικόνες δεν είχα ιδέα τι ήταν.
 

Μπράβο και απο μένα Κατερίνα!!!

Δεν την είχα δει ποτε αυτή την εκπομπή (εκείνη την εποχή βασικά δεν είχα ακόμα υπολογιστή παρα μόνο ένα Atari 2600) πάντως αν κρίνω απο τα σχολια των παιδιών πρέπει να ήταν πολύ ωραία κομπιουτερο-εκπομπή!

Όπως είπε και ο 1@Wally[/USER] υπάρχει μπόλικο ρετρό υλικό στο ΥΤ κανάλι οποτε με βλέπω όλο το βράδυ να βλέπω εκπομπές!! :D

[edit] To link αφαιρέθηκε καθώς οδηγεί σε ολόκληρης διάρκειας video της ΕΡΤ [edit]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
η Κατερίνα μας ανακαλύπτει συνεχώς διαμαντακια, εμπλουτίζοντας το φορουμ με αναμνήσεις!

Μια εκπομπή που δεν θυμαμαι την ύπαρξή της και της οποίας σιγουρα το περιεχόμενο θα ήταν ''κινεζικα'' για μενα, αφού ήμουν :baby2: και απέκτησα τον πρωτο μου υπολογιστή πολλά χρονια αργότερα, το 1997...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα