Ο φίλος μας ο Κ.Ο.Κ. (1986)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.031
Ο φίλος μας ο Κ.Ο.Κ. (1986-87), ΕΡΤ2


Retrodb:
http://retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%9F_%CF%86%CE%AF%CE%BB%CE%BF%CF%82_%CE%BC%CE%B1%CF%82_%CE%BF_%CE%9A.%CE%9F.%CE%9A.


Πρεμιέρα: Παρασκευή 26/12/1986


Άντε, πάλι θα σας φτιάξω με αυτό που ΄"ξέθαψα" από το μυαλό μου :

"Ο κύριος Κ.Ο.Κ." !

Με Βασίλη Τσιβιλίκα και Μαριάννα Τόλη.

Είχε σκοπό να εκπαιδεύσει τα παιδάκια στον Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας.

Πάμε όλοι μαζί δυνατά, το τραγούδι των τίτλων :

"Κύριε Κ.Ο.Κ. είσαι εδώ ;

Μια στιγμή δεν αργώ !

Να φτιάξω το φανάρι,

δε δουλεύει ούτε κι αυτό" !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ετοιμαζομουνα να τη γραψω αυτη τη στροφη...αλλα ειδα οτι με ειχες προλαβει...

Γκρρρ ετσι μου ρχεται να σε...

Θα πω ομως ενα αλλο.

Θυμασαι τον Τσιβιλικα που παρουσιαζε τις παλιες θεατρικες επιθεωρησεις? Και ελεγε το τραγουδακι:

"Ει-κοσι χροοονια,

επιθεωρηση και σατυρα μαζιιι..."
 
giorgos είπε:
Ετοιμαζομουνα να τη γραψω αυτη τη στροφη...αλλα ειδα οτι με ειχες προλαβει...Γκρρρ ετσι μου ρχεται να σε...

Θα πω ομως ενα αλλο.

Θυμασαι τον Τσιβιλικα που παρουσιαζε τις παλιες θεατρικες επιθεωρησεις? Και ελεγε το τραγουδακι:

"Ει-κοσι χροοονια,

επιθεωρηση και σατυρα μαζιιι..."
Χα, χα !

Σε πρόλαβα !

είχα απογοητευτεί, γιατί δεν απάνταγε κανείς

και νόμιζα ότι μόνο εγώ το θυμόμουνα !

( το άλλο τραγουδάκι που λες, δεν το θυμάμαι ! )
 
Δεν εισαι ο μονος, Εχ(ι)ετλεε(ρ)...
 
giorgos είπε:
Δεν εισαι ο μονος, Εχ(ι)ετλεε(ρ)...
Αμάν με αυτές τις παραφράσεις σου !

Πάλι καλά που δε με έκανες (ακόμα; ;) ΧΥΤΡΑ, ΕΧΙΔΝΑ, ΧΙΡΟΣΙΜΑ ή κάτι τέτοιο !
 
giorgos είπε:
Θα πω ομως ενα αλλο.Θυμασαι τον Τσιβιλικα που παρουσιαζε τις παλιες θεατρικες επιθεωρησεις? Και ελεγε το τραγουδακι:

"Ει-κοσι χροοονια,

επιθεωρηση και σατυρα μαζιιι..."
Δεν ήταν ο Τσιβιλίκας. Ήταν ο -μακαρίτης πια- Κώστας Ρηγόπουλος, που τις παρουσίαζε. Η εκπομπή λεγόταν ΒΡΑΔΥΑ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗΣ και παιζόταν από την ΕΡΤ γύρω στο '84. Το τραγούδι -σε μουσική Γιώργου Κατσαρού (χαρακτηριστικό πλάνο με την μπαγκέτα στους τίτλους της εκπομπής) το έλεγαν μαζί όλοι οι ηθοποιοί που έπαιζαν -μπορεί να ήταν και ο Τσιβιλίκας ανάμεσά τους.

Όσο για τον Κύριο ΚΟΚ; Θυμάμαι ότι το πλατώ θύμιζε δρόμο και στο πλάι του σπίτια. Είχε κανά δυο πινακίδες κι ένα περίπτερο, αν θυμάμαι καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στον κύριο ΚΟΚ προβάλονταν βίντεο στα οποία ο Ανανίας (Τσιβιλίκας) και η Ανανίτσα (Τόλη) έκαναν παραβάσεις. Τα παιδιά έπρεπε να τις βρουν
 
Οι μπλουζες σκοτωνουν.

Νομιζω οτι σε καποιο σημειο του τρειλερ (0:59) διεκρινα πινακιδα Δεληολανης (?). Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος Φιλαδελφιωτης?
 
Το watermark κατέστρεψε το video. Χάθηκε να το βάλει πάνω δεξιά ή αριστερά; Πολύς εγωισμός ρε παιδί μου... δικαίωμά του θα μου πεις.
 
tzias57 είπε:
Στον κύριο ΚΟΚ προβάλονταν βίντεο στα οποία ο Ανανίας (Τσιβιλίκας) και η Ανανίτσα (Τόλη) έκαναν παραβάσεις. Τα παιδιά έπρεπε να τις βρουν
O Τσιβιλίκας πάντως, στο τέλος, που παρουσίαζε την τελική βαθμολογία των παιδιών, αποκαλούνταν πάντα "κύριος ΚΟΚ". Δεν είχε όνομα !
 
Φοβερο το βιντεο!Το ξανακουσα μετα απο τοσα χρονια!Ευχαριστουμε κατερινα για το link!
 
Ενώ ο τίτλος δε μου έλεγε τίποτα, μόλις είδα το βίντεο το θυμήθηκα. Ειδικά στο σημείο όπου ο Τσιβιλίκας φτιάχνει το φανάρι. Ευχαριστούμε Κατερίνα!
 
Καλή εκπομπή, από τις πρώτες που θυμάμαι. Το τραγουδάκι φυσικά αξέχαστο...
 
Πώπω, τι μου θυμίσατε ρε παιδιά! Αυτή η εκπομπή υπήρχε κάπου βαθιά καταχωνιασμένη στο σκληρό δίσκο της μνήμης μου. Είναι αυτό που λέμε δε θυμόμουν ότι το θυμόμουν. Αν προβλήθηκε το 1986 πρώτη φορά πόσες χρονιές να έκανε άραγε; Μήπως παίζονταν επαναλήψεις; Γιατί για να το θυμάμαι πρέπει να παιζόταν και λίγο πιο μετά, ας πούμε 87-88 ίσως και 89.
 
και μενα το τραγουδακι μου εχει μεινει καργα και τωρα το σιγοτραγουδω
 
Οι μπλουζες σκοτωνουν.

Νομιζω οτι σε καποιο σημειο του τρειλερ (0:59) διεκρινα πινακιδα Δεληολανης (?). Μπορει να το επιβεβαιωσει καποιος Φιλαδελφιωτης?
Πρόκειται για το κατάστημα του Δεληολάνη στην Γλυφάδα πριν την προσθήκη ορόφων όπου έδω και αρκετά χρόνια στεγάζεται κατάστημα πολυεθνικής αλυσίδας ταχυφαγείων.

Στην αρχή του αποσπάσματος διακρίνεται με την διπλή διαχωριστική γραμμή η αρκετά φαρδιά οδός Διαδόχου Παύλου (πολύ πριν "στενέψει" λόγω της κατασκευής του τραμ)
Στο 0:08 του παραπάνω αποσπάσματος ο Βασίλης Τσιβιλίκας διασχίζει κάθετα την παραλιακή Λεωφόρο Ποσειδώνος στο ύψος όπου εδώ και αρκετά χρόνια (από το 2002-3 ) την διασχίζουν κάθετα οι γραμμές του τραμ (αριστερότερα -δεν φαίνεται στο πλάνο-ήταν το κατάστημα του Δεληολάνη) .

1669456597682.png
Τα κτήρια στο βάθος σε λήψη του Οκτ-2014 εδώ :
1669456665513.png

Στο 0:05 και περισσότερο στο 0:12 του παραπάνω αποσπάσματος το γλυπτό βρίσκεται στην πλατεία που βρίσκεται από το κάτω μέρος της παραλιακής πίσω από την στάση λεωφορείων όπου βρίσκονται τα ταξί της Γλυφάδας στον κάθετο δρόμο μεταξύ Λεωφ.Ποσειδώνος και Διαδόχου Παύλου (διακρίνεται ένα στο πλάνο).
1669457105151.png
Εδώ σε λήψη του Μαΐου 2022 από την οδό Διαδόχου Παύλου :
1669457251559.png

Στο 0:59 του παραπάνω αποσπάσματος διακρίνεται το κατάστημα του Δεληολάνη και τα γειτονικά του κτήρια (βλ. παραπάνω)
1669458624708.png

Στο 1:10 του παραπάνω αποσπάσματος διακρίνεται πολύ αμυδρά στο βάθος τμήμα του Ιερού Ναού Αγίων Κωνσταντίνου και Ελένης Γλυφάδος.
1669458905404.png

Στο 0:54 διακρίνεται πιθανότατα η περίφραξη του οικοπέδου στην γωνία της Λεωφ.Ποσειδώνος με την κάθετη οδό Αύρας
1669459049053.png

1669459269099.png

1669459419510.png

Στο 1:35 στο βάθος διακρίνεται ο Υμηττός (οι νότιες παρυφές του).
 

Συνημμένα

  • 1669459353996.png
    1669459353996.png
    1,3 MB · Προβολές: 0
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα