Ο 464 μου και το αυλακι στο μονιτορ του...

teflon είπε:
Δεν θα αρχίσω να λέω για Amiga ή Atari μηχανάκια που "πατούσαν" τα καλώδια τους για αρκετο χρονικο διάστημα και τώρα έχουν αυλάκια στο κάτω μέρος :mad:
Αρα συμβαίνει "και στις καλύτερες οικογένειες", που λένε !!

Πάντως, αφού το μηχανάκι του Δρ. Galifrean επιβίωσε απο την... κόλαση που επικρατούσε στο πατάρι και εξακολουθεί να δουλεύει ακόμα, αυτό κάτι μας λέει νομίζω για την "ποιότητα amstrad" που ορισμένοι πονηροί σπεκτρουμάδες έσπευσαν να "στηλιτεύσουν".

Κύριε Γουώλλη, παρακαλείσθε όπως ανακαλέσετε το συντομότερο δυνατόν.

Δια μίαν ακόμη φορά, η εμπάθεια που σας χαρακτηρίζει σας εξέθεσε ενώπιον Θεού θείου, και ανθρώπων !! :diablotin:
 
DoctorGalifrean είπε:
Tο μονο που μαθαμε ως τωρα τελικα ειναι οτι το πλαστικο που χρησιμοποιουσαν για τα καλωδια ηταν καλυτερης ποιοτητας απο αλλα μερη.Κατι ειναι κι αυτο.
Εδώ που τα λέμε το "Καλύτερης ποιότητας" δεν μπορεις να το πεις για ένα υλικο που λιώνει ένα αλλο υλικο, επιδει το ακουμπουσε για χ καιρο και εμεις τωρα το έχουμε συνέχεια στα χέρια μας ..... :xm:
 
teflon είπε:
Εδώ που τα λέμε το "Καλύτερης ποιότητας" δεν μπορεις να το πεις για ένα υλικο που λιώνει ένα αλλο υλικο, επιδει το ακουμπουσε για χ καιρο και εμεις τωρα το έχουμε συνέχεια στα χέρια μας ..... :xm:
Ε δεν ειναι και ραδιενεργο ντε... Απλα πιο συμπαγες υποθετω.

Δε νομιζω οτι θα μου λιωσει τα δαχτυλα οσο το χρησιμοποιω...
 
Μεταξύ μας τώρα ούτε τα σπέκτρουμ ούτε τα άμστραντ θεωρούνταν τότε από τις πλέον ποιοτικές κατασκευές! Τα c64 έδειχναν ποιοτικότερα... στην πράξη βέβαια αν εξαιρέσεις τις μεμβράνες των σπέκτρουμ και τα drive των cpc τα υπόλοιπα μέρη δεν χάλαγαν ποτέ!
 
Είναι γνωστή σε όλους εκτός των φανατικών αμστραντάδων η ποιότητα των CPC. Kατασκευές της πλάκας και έλεγχος ποιότητας που θυμίζουν τα σημερινά κινέζικα σε αντίθεση με τα commodore/atari.
 
Ξανακάνω quote τον teflon για όσους δεν πρόσεξαν !!

teflon είπε:
Δεν θα αρχίσω να λέω για Amiga ή Atari μηχανάκια που "πατούσαν" τα καλώδια τους για αρκετο χρονικο διάστημα και τώρα έχουν αυλάκια στο κάτω μέρος :mad:
 
εμένα η Amiga και το Atari πάντως δεν έχουν αυλάκια. 20 χρόνια μετά και λες και βγήκαν πέρυσι. εκτός αυτού δύσκολο μια τόσο στιβαρή κατασκευή όπως το Atari με μεταλλικές πλάκες κλπ να κάνει αυλακιές απο καλωδιάκια ;)
 
Μα οι μεταλλικές πλάκες είναι κάτω απο το πλαστικό κάλυμμα !! Αν διαβρωθεί το πλαστικό σε μεγάλο βαθμό υπάρχει φυσικά η ασφάλεια που παρέχει το μέταλλο της θωράκισης, αλλά και πάλι αυτό δεν σημαίνει ότι στα CBM & Atari πρέπει να αποκλείσουμε την πιθανότητα διάβρωσης του εξωτερικού πλαστικού.

Εγώ πάντως δεν το θεωρώ απίθανο το *οποιοδήποτε* μηχάνημα να "αυλακωθεί", αν υπόκειται σε "αντίξοες" συνθήκες επί σειρά ετών.

Οπως έγραψε και ο teflon, κάτι τέτοιο έχει συμβεί και σε άλλα του μηχανήματα !!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμφωνω οτι εξαρταται και απο τις συνθηκες, αλλα μη λεμε και οτι θελουμε τωρα... Εχω 2 μονιτορ της Amiga (1083S και 1084S) διπλα απο τον 464 και η διαφορα στα πλαστικα κανει μπαμ. Οσο και να γουσταρω το σιπισακι μου, τα πλαστικα του ειναι μαπα. Καμια σχεση με την Amiga. Ουτε καν με τον γομολαστιχα! Πολυ πιο στοιβαρο το πλαστικο του.
 
Τις αμίγκες τις είχες σε λειτουργία, ή τις είχες και αυτές αποθηκευμένες στο πατάρι-καμίνι τόσα χρόνια όσα και τον 464, και τυλιγμένες με καλώδια;

Μόνο αν εκτέθηκαν σε ακριβώς τις ίδιες συνθήκες μπορούμε να καταλήξουμε για το αν τα πλαστικά του cpc είναι για κάποιο λόγο τα μόνα που επηρεάζονται σε τέτοιο βαθμό απο τη ζέστη !! :D
 
Amstrad CPC series = morph computing μπουαχαχαχαα!
 
Eσύ όλο εξυπνάδες είσαι !! :D :D :D
 
billy είπε:
Τις αμίγκες τις είχες σε λειτουργία, ή τις είχες και αυτές αποθηκευμένες στο πατάρι-καμίνι τόσα χρόνια όσα και τον 464, και τυλιγμένες με καλώδια;
Μόνο αν εκτέθηκαν σε ακριβώς τις ίδιες συνθήκες μπορούμε να καταλήξουμε για το αν τα πλαστικά του cpc είναι για κάποιο λόγο τα μόνα που επηρεάζονται σε τέτοιο βαθμό απο τη ζέστη !! :D
Δεν βρισκονταν υπο τις ιδιες συνθηκες, αλλα ειναι πολυ διαφορετικα τα πλαστικα και το βλεπεις ξεκαθαρα οταν ειναι διπλα διπλα. Κανει μπαμ, που λεμε. Εντελως καμια σχεση.
 
Πραγματικα. Η amiga 500 είχε τα καλυτερα πλαστικά. Αφου οι περισσοτερες που επέζησαν λάμπουν σα να έχουν ικτερο. Οι υπολοιπες θα πεθαναν απο ηπατιτιδα, σίγουρα . :tease:

:diablotin: χεχεχεχε !!!! (mini flame)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
teflon είπε:
Πραγματικα. Η amiga 500 είχε τα καλυτερα πλαστικά. Αφου οι περισσοτερες που επέζησαν λάμπουν σα να έχουν ικτερο. Οι υπολοιπες θα πεθαναν απο ηπατιτιδα, σίγουρα . :tease:


:diablotin: χεχεχεχε !!!! (mini flame)
Δεν εχεις δει την 1200 μου....
 
Πίσω
Μπλουζα