Ο 464 μου και το αυλακι στο μονιτορ του...

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Ηθελα να φταξω πρωτα το γραφειο για να θιξω αυτο το θεμα αλλα μιας και τραβηξα φωτογραφιες τον ΖΧ που εφτασε σημερα, τραβηξα και τον 464 και τις παραθετω...

Συνεχεια λεμε οτι παλιοτερα ολα ηταν πιο καλοφτιαγμενα και γερα. Πιο στοιβαρα κι αθανατα, αλλα δεν ισχυει για ολα...

Οταν παντρευτηκα δεν τα πηρα ολα απο το πατρικο μου και καποια απο αυτα βρεθηκαν στο παταρι. Οταν ανεβηκα λοιπον να βρω τον 464, ιδου τι αντικρυσα...

Το μονιτορ του ηταν σε μια κουτα καλα κλεισμενη και προστατευμενη (δεν εχω παραπονο, τα προσεξαν ολα οσα ανεβασαν στο παταρι) αλλα το καλωδιο της γυρισμενο ηταν μαζεμενο μπροστα απο την οθονη.

Ο καιρος και το καλα σφιγμενο χαρτοκουτο εκαναν το καλωδιο στα σημεια που ακουμπουσε το -κακης ποιοτητας- πλαστικο, να το βουλιαξει!!

Η 2η φωτο δειχνει το μεγαλυτερο σημαδι-βουλιαγμα, ενω υπαρχουν και μικροτερα. Ευτυχως το κακο περιοριστικε στο πλαστικο. Η οθονη δεν εχει κανενα προβλημα. Ουτε το καλωδιο.

picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AMSTRAD ποιότητα!

Απίστευτο. Βούλιαξε το πλαστικό από το καλώδιο!!!!!!!!!!!!!!
 
Kαι προσεξε με... το καλωδιο ΔΕΝ επαθε τιποτα...
 
Αθανατη ποιοτητα κατασκευης Amstrad μπουαχαχαχαχαχα
 
Τι κοροϊδεύετε βρέ!!! :p Δείτε το δικό μου και θα καταλάβετε!!! :p (Εχμ… αυτό της φωτογραφίας εννοώ!!!) :p

 


Αχά! Να η αιτία! Το monitor είναι από 6128! Το computer μάλλον ήθελε το δικό του! :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Amstrad1981 είπε:
Τι κοροϊδεύετε βρέ!!! :p Δείτε το δικό μου και θα καταλάβετε!!! :p (Εχμ… αυτό της φωτογραφίας εννοώ!!!) :p  


Αχά! Να η αιτία! Το monitor είναι από 6128! Το computer μάλλον ήθελε το δικό του! :D
Ο 6128 δεν ειμαι Amstrad δηλαδη;; Καλα μη το παιρνεις και προσωπικα. Χαβαλε κανουμε. Πολυ το γουσταρω το μηχανηματακι μου και δεν το αλλαζω με κανενα αλλο. Οσο για το πρασινο μονιτορ... ε, μεχρι εκει φτανανε τα λεφτα τοτε.
 
Πάντως κατά τα άλλα σε άριστη κατάσταση το σύστημα
 
cauldron είπε:
Πάντως κατά τα άλλα σε άριστη κατάσταση το σύστημα
Μολις τελειωσω και το καθαρισμα του θα γυαλιζει.

Καλυτερο κι απο το αβαταρ του Amstrad1981 θα γινει!:precry2:

(Μεχρι και το μονιτορ θα γινει εγχρωμο απ'το γυαλισμα)
 
Περίεργο πάντως αυτό το "αυλάκι".

Κατά την γνώμη μου, δεν πρέπει να φταίει -αποκλειστικά- η μεγάλη πίεση. Για να λιώσει έτσι το πλαστικό, υποψιάζομαι ότι ο 464 πέρασε απο περίοδο... καύσωνα !! :D

Μήπως στο πατάρι ήταν και κανένας παλιός θερμοσίφωνας; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
billy είπε:
Περίεργο πάντως αυτό το "αυλάκι". Κατά την γνώμη μου, δεν πρέπει να φταίει -αποκλειστικά- η μεγάλη πίεση. Για να λιώσει έτσι το πλαστικό, υποψιάζομαι ότι ο 464 πέρασε απο περίοδο... καύσωνα !! :D

Μήπως στο πατάρι ήταν και κανένας παλιός θερμοσίφωνας; :D
Σίγουρα κάτι τέτοιο έγινε... Ένα καλώδιο δε μπορεί να κάνει έτσι το πλαστικό του Amstrad.
 
Ε, φυσικα, εννοειται. Το παταρι ειναι ΠΑΡΑ που ζεστο. Επισης προκειται για μονοκατοικια και το παταρι ειναι ακριβως κατω απο την ταρατσα και πυρωνει.

Το θεμα το πλαστικου εχει να κανει με το γιατι το μονιτορ και οχι το καλωδιο στη τελικη.
 
Δε γνωρίζω. Ίσως αξίζει να κάνεις ένα πείραμα με τη σχετική παρατήρηση φέτος το καλοκαίρι.
 
Εγώ τον 6128 μου με μονιτορ της εποχής ΔΕΝ τον ξαναδουλεύω ΠΟΤΕ...scart ολέ και άγιος ο Θεός! Ήμουν τυχερός που δεν φόρεσα που δεν φόρεσα γυαλιά για χάρη του τότε!
 
spyros_s είπε:
Εγώ τον 6128 μου με μονιτορ της εποχής ΔΕΝ τον ξαναδουλεύω ΠΟΤΕ...scart ολέ και άγιος ο Θεός! Ήμουν τυχερός που δεν φόρεσα που δεν φόρεσα γυαλιά για χάρη του τότε!
Το βλέπω!!! :p
 
...αυτό συμβαίνει όταν μιλάς στο τηλέφωνο και γράφεις παράλληλα...που να έβλεπα τηλεόραση και να έκανα και καφέ δηλαδή! :)
 
Multitasking is not for Amiga users! :tease:

Sorry για το offtopic... Couldn't resist... #)
 
Έκανα και εγώ ένα guru meditation σε τόσα χρόνια παρουσίας και πέσατε να με φάτε! :p

Ο ποταπός και κάκιστος αταροβιος Dino:p πετάει όλο "βόμβες"(το αταρικό σύμβολο λάθους για όσους δεν έχουν ασχοληθεί με σκουπιδουπολογιστές :p ) και δεν μιλάτε καθόλου επειδή είναι τιμώμενο μέλος!

Απαιτώ για λόγους ισότιμης μεταχείρισης ν' αναδειχτώ πανηγυρικά σε Sir του φόρουμ πάραυτα!!! :D :cool:

Εγώ και ο Clive μόνο! :D :D:D
 
spyros_s είπε:
Εγώ τον 6128 μου με μονιτορ της εποχής ΔΕΝ τον ξαναδουλεύω ΠΟΤΕ...scart ολέ και άγιος ο Θεός! Ήμουν τυχερός που δεν φόρεσα που δεν φόρεσα γυαλιά για χάρη του τότε!
Eτσι οπως θα βρισκονται στο γραφειο ολοι οι micros, πολυ ευκολα θα μπορω να τον συνδεω και στην εγχρωμη 15αρα, απλα μου αρεσει να ειναι μαζι με το μονιτορ οπως παλια.
 
Εγω πιστεύω οτι εχει να κανει με το υλικο κατασκευης του καλωδιου. Εχω βρει παραπολλα retra αντικειμενα με τετοιες (και ποιο χοντρες ακόμα) αυλακιές.

Πχ Το πρώτο μου πληκτρολόγιό ;) . Οταν το άφησα κάποτε, το είχα τυλίξει με το καλώδιό του. Οταν το ξετύλιξα μετά απο αρκετα χρόνια είχε ακριβώς το ιδιο πρόβλημα. Δεν ήταν σε πατάρι με ζέστη, ουτε το έβλεπε ο ηλιος.

Δεν θα αρχίσω να λέω για Amiga ή Atari μηχανάκια που "πατούσαν" τα καλώδια τους για αρκετο χρονικο διάστημα και τώρα έχουν αυλάκια στο κάτω μέρος :mad:
 
Tο μονο που μαθαμε ως τωρα τελικα ειναι οτι το πλαστικο που χρησιμοποιουσαν για τα καλωδια ηταν καλυτερης ποιοτητας απο αλλα μερη.

Κατι ειναι κι αυτο.
 
Πίσω
Μπλουζα