Ο Arcade μοχλός Devastator

Lord Vek

Retro Member
Joined
11 Φεβ 2008
Μηνύματα
510
Αντιδράσεις
539
Είχα λοιπόν αγοράσει κάτι arcade κουμπιά, έξι τον αριθμό πριν από κάτι χρόνια. Είχα και έναν μοχλό από χειριστήριο Amiga, αλλά και ένας φίλος μου έδωσε κάτι μοχλούς και κουμπιά που ξήλωσε από κάτι ηλεκτρονικά παιχνίδια που είχε βρεί πεταμένα. Πρόσφατα διάβασα σε ένα post του telonio για την πλακέτα Zero Delay. Ωπ λέω με τούτη την πλακέτα σαν βάση θα μπορούσα να φτιάξω κι εγώ έναν custom μοχλό όπως έχουν κάνει και άλλα μέλη του Retromaniax. Οπότε ξεκινάμε. Γίνεται η παραγγελία δύο τεμαχίων Zero Delay, η δεύτερη σαν εφεδρική σε περίπτωση που πήγαινε κάτι στραβά ή για έναν δεύτερο μοχλό στο μέλλον, στο κάτω-κάτω ήταν φτηνές, και δέκα διακοπτών που θα ταίριαζαν στα arcade κουμπιά για να είναι οποιόμορφα και να έχουν την ίδια απόδοση.

Έφτασε πρώτη η Zero Delay. Εικονίζεται εδώ με δύο από τα κουμπιά και τον μοχλό της Amiga:

large.1446422582_ArcadeDevastator(1).jpg.b3d7dcb60ca9d32796ee7df9f15c0aad.jpg


Ξεκίνησα να φτιάξω πρώτα το πλαίσιο του μοχλού από ένα κομμάτι κόντρα πλακέ θαλάσσης που είχα βρεί πεταμένο. Του έδωσα και μια εργονομική κλίση:

large.518148829_ArcadeDevastator(8).jpg.ca3a735030b3cf11a05042450af706d0.jpg


large.1979667637_ArcadeDevastator(5).jpg.533e0d38360bc75fd084397927b15633.jpg


Το πάνω μέρος του κουτιού του μοχλού φτιάχτηκε από ένα άλλο κομμάτι κόντρα-πλακέ, που όμως ήταν πολύ λεπτό, για αυτό κόλλησα δύο μαζί. Όλα αυτά εννοείται ότι τα μέτρησα και τα έκοψα μόνος μου με ένα πριόνι χειρός. Καλά τα κατάφερα:

large.87936654_ArcadeDevastator(4).jpg.9dc975048eedf692587be41c2d3bb30a.jpg


Μετά βρήκα κάτι ωραίες, μεγάλες βεντούζες από ένα κατάστημα σιδηρικών, οι οποίες όμως δεν ήταν φτιαγμένες να στερεώνονται σε κάτι παχύ όπως το κόντρα-πλακέ που είχα. Έτσι αναγκαστικά το κάτω μέρος του κουτιού φτιάχτηκε από λεπτή λαμαρίνα από ένα καπάκι από κουτί computer που είχα βρεί πεταμένο (και αυτό):

large.1438617145_ArcadeDevastator(7).jpg.7b4276a3a4345ff1644ca6117811f29a.jpg


Αφού παιδεύτηκα λίγο, έφτιαξα και τον πάτο του κουτιού με τις βεντούζες:

large.1987164007_ArcadeDevastator(6).jpg.5085cd24f0dda8160eb0fafaeab39601.jpg


Το κουτί έτοιμο!!!

large.345151731_ArcadeDevastator(3).jpg.89ed33f1aec810d2acfc6a569f8d0f23.jpg


Στοκάρισα και τις βίδες και πίστεψα πως αυτό ήταν:

large.1933027991_ArcadeDevastator(10).jpg.4a7c6c00bb3d504907a808668a7fbd2a.jpg


Ο φίλος που μου έδωσε τα εξαρτήματα όμως, μου είπε πως ΟΛΟ το κουτί έπρεπε να στοκαριστεί, να τριφτεί και να περαστεί με αστάρι... Πολλή φασαρία, αλλά το έκανα και αυτό. Άνοιξα και τις τρύπες με βάση κάτι πρότυπα που κυκλοφορούν στο internet.

Πήρα ένα από αυτά τα πρότυπα και το τροποποίησα ώστε τέσσερα κουμπιά να σχηματίζουν σταυρό, για χρήση σε παιχνίδια που κανονικά παίζονται με δύο μοχλούς, όπως το Space Dungeon και το Robotron:

large.1293919264_ArcadeDevastator(11).jpg.a3d28aa7fe3c15587af7a4b77c7ddffb.jpg


Δοκίμασα δύο διαφορετικά ποτηροτρύπανα για τις τρύπες για τα κουμπιά. Το δεύτερο ήταν ό,τι έπρεπε, το πρώτο έκανε ζημιά όπως βλέπετε πάνω αριστερά. Ευτυχώς με τα κουμπιά στη θέση τους, η ζημιά καλύπτεταί:

large.882111277_ArcadeDevastator(12).jpg.e776b74a3758eb1d2e70069d0ad3aefe.jpg


Αφού πέρασαν βδομάδες (Αύγουστος γαρ) έφτασαν και οι διακόπτες. χρειαστηκε με ένα κατσαβίδι να διευρύνω τα βύσματα των καλωδίων (αυτό το κόλπο το είδα σε ένα video στο youtube) για να σφηνώνουν όπως έπρεπε στους διακόπτες. Αν δεν έπιανε αυτό θα έπρεπε ή να λιμάρω τις επαφές των διακοπτών, ή να κολλήσω πιο φαρδιά βύσματα στις άκρες των καλωδίων, φασαρία και στις δύο περιπτώσεις. Ευτυχώς δεν χρειάστηκε:

large.1536723297_ArcadeDevastator(15).jpg.2caa35c3c08b1f842c77e31da233d61b.jpg
large.1301430430_ArcadeDevastator(16).jpg.dcd35976744b4d292bd9d55a9b4be855.jpg


Αποφασίστηκε να χρησιμοποιηθει ο πιο πάνω μοχλός, διότι ο μοχλός της Amiga με το πάχος του πάνω μέρους του κουτιού θα έβγαινε πολύ κοντός. Αφού έπεσε και ένα βάψιμο πολλών στρώσεων με χρώμα cobalt blue, ο μοχλός είναι έτοιμος:

large.1418671635_ArcadeDevastator(18).jpg.a45ed58588eed26e790066d58a3979b3.jpg


Και δουλεύει άψογα, και με το MAME στο pc μου, και με το Raspberry Pi. Ευχαριστώ όλους όσους έκαναν post για arcade χειριστήρια, από τα οποία εμπνεύστηκα για να φτιάξω και τον δικό μου. έχει κάποιες ατέλειες στην εμφάνιση, αλλά είναι λειτουργικότατος. Τον ονόμασα Devastator (καταστροφέα) διότι αναμένεται να καταστρέψει πολλούς αντιπάλους στσ arcade παιχνίδια που θα παίζω με αυτόν...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος!!! Τί ακριβώς εξυπηρετεί αυτή η Zero Delay;
 
Η Zero Delay είναι το κύκλωμα που μεταφράζει τα πατήματα των διακοπτών και τα διαβιβάζει στον computer. Είναι και plug n' play την συνδέεις στην USB και αναγνωρίζεται σαν να είχες έναν έτοιμο μοχλό του εμπορίου. Υποστηρίζει και μέχρι δώδεκα κουμπιά. 'Ο,τι πρέπει για αυτή τη δουλειά.
 
Kαι μονο που βλεπω στην φωτογραφια τον μοχλο αριστερα και τα κουμπια δεξια μπορω να πω πως εισαι αρχοντας,γνωστης της τεχνης των arcades και μεγαλο αλανι.Μακρια απο μας ο μοχλος δεξια και ολα αυτα τα φαινομενα στο ελλαδισταν.Ευχομαι καλοπαικτος να ειναι και καποια στιγμη κανε μια επενδυση σε εναν μοχλο Sanwa κατα κυριο λογο η seimitsu.Κρυος ιδρωτας με πιανει με αυτους τους μακροστενους σαν αυτον που του φορεσες που μοιαζη σαν μεταλαγμενο ραπανακι δεν τους παω μια και οχι απλα δεν τους παω αλλα ειναι και αβολοι τελειως σε πολλα παιχνιδια ειδικα στο Pacman να παιξεις σοβαρα με τετοιο μοχλο ειναι αδυνατων.
 
Metalcandyman, ο μοχλός αρχικά επρόκειτο να μπει στα δεξιά, αλλά επειδή συνήθισα στο Raspberry τα κουμπιά του χειριστηρίου του playstation που χρησιμοποιώ που είναι στα δεξια, τελικά αποφάσισα να τον τοποθετήσω αριστερά για λόγους συνήθειας. Όσο για τα Sanwa και τα Seiimitsu μπορεί να τα χρησιμοποιήσω σε άλλον μοχλό, μελλοντικά. Χρησιμοποίησα αυτά τα κουμπιά επειδή τα έχω εδώ και χρόνια, και οραματίστηκα ένα χειριστήριο με αυτά. Εξ' αλλου, τέτοια κουμπιά είχαν και τα arcade που έπαιζα όταν ήμουν έφηβος. Η παράδοση βλέπεις...
 
Μπραβο Λορδε...τιποτα πιο απολαυστικο στο gaming απο το να παιζεις με μια ιδιοκατασκευη σου
 
Όμορφη κατασκευή λόρδε Βεκ μπράβο. Εγώ ακόμη δεν έχω αξιωθεί να ασχοληθώ με τους δικούς μου zero delay. Μια ερώτηση, τα κουμπιά πως τα σετάρουμε στον zero delay;
 
@ Lord Vek Mε ξενερωσες τωρα με τον μοχλο δεξια που ειπες πως ηθελες να βαλεις αλλα δεν πηραζει :p :p:p

Οσο για τα κουμπια καλα εκανες και εβαλες αυτα δεν ειπα κατι για τα κουμπια για τον μοχλο ειπα να εβαζες καποιον καινουργιο Sanwa η Seimitsu απο την αρχη και οχι να πας σε αυτον που και παλιος ειναι αλλα και απο τους πιο αβολους μοχλους που υπαρχουν.Φυσικα κουβεντα κανουμε και αποψεις λεμε εννοειται πως οτι γουσταρει κανει ο καθενας.
 
Wally, ευχαριστώ. Δεν θυμάμαι αν εσύ ήσουν που έφτιαξες το μεταλλικό κουτί για το χειριστήριο που είδα κάπου, κάτι που πραγματικά θα ήταν το ιδανικό και το ζήλεψα αλλά είναι κάτι πέρα από τις δυνατότητές μου (προς το παρόν).

Telonio, η zero delay έχει ξεχωριστές υποδοχές για τις 4 κατευθύνσεις και 12 για τα κουμπιά. Αριθμούνται ξεκινωντας από το πρώτο αριστερά από το ένα ως το δώδεκα. Στον pc λοιπόν όταν θα πας στις ιδιότητες (properties) του μοχλού και πατήσεις το κουμπί που είναι συνδεδεμένο στο τέρμα αριστερά βύσμα, αυτό θα σου το βγάλει σαν πλήκτρο 1, το αμέσως επόμενο πλήκτρο 2 και ούτω καθ΄εξής. Στο Retropie του Raspberry δεν έχει σημασία, μπορείς όποιο κουμπί θέλεις, να το αντιστοιχίσεις σε ό,τι θέλεις. Απλώς ατο Retropie επειδή δεν έβαλα όλα τα κουμπιά (έβαλα 8 από τα 12) καλό θα είναι να έχεις συνδεδεμένο ένα δεύτερο χειριστήριο την πρώτη φορά για να κινηθείς στο μενού και να παραβλέψεις κάποιες από τις λειτουργίες για τις οποίες δεν σε φτάνουν τα κουμπιά.

Metalcandyman, εεεεεμμμμ, είναι και λίγο οικονομικό το θέμα.
 
Lord Vek ελπιζω οτι συντομα θα εντοπισω το αρχειο Autocad που ειχα φτιαξει και θα το ανεβασω καπου για κατεβασμα.

Οποιος θελει μετα, το παιρνει, το παει σε μια βιοτεχνια που κοβει/διπλωνει λαμαρινες με computerized μηχανημα...του τραβαει και μια ηλεκτροστατικη βαφη βαζει και αυτοκολλητα αντιολισθητικα πατακια και ετοιμο.
 
Φοβερη δουλεια lord vek!!!Σχεδον ολα απο ανακυκλωση!!! :bow:
 
Ευχαριστώ, angel grig. Ναι, μπορεί να πει κανείς ότι ανακύκλωσα αρκετά πράγματα με αυτή την κατασκευή.

Wally, κάτι τέτοιο θα ήταν πολύ καλό. Αν και δεν ξέρω αν εδώ που μένω υπάρχει κάποιο εργαστήριο με αυτή την δυνατότητα. Εγώ σκεφτόμουν κατεργασία λαμαρίνας χειροκίνητα, κολλήσεις κτλ
 
Βασικά δεν είναι τόσο θέμα που μένεις. Βιοτεχνία για να σου κόψει-λυγίσει μέταλλο από αρχείο δεν θα το αναλάβει καν για ένα ή δυο κομμάτια. Εκτός και αν έχεις γνωστό σε τέτοια εταιρία. Γνωρίζω μέσα της δουλειάς μου μια τέτοια εταιρία, αλλά θέλει αρκετά κομμάτια.
 
Πίσω
Μπλουζα