Ο Dolphin υποστηριζει Wii!

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Έφτασε κι αυτή η ώρα. Μετά τις επιτυχείς προσπάθειες εξομοίωσης του WiiMote και την δημιουργία driver, ο δημοφιλής Open Source GC emulator κατάφερε να τρέξει images απο το Wii (έστω σε πολύ πρώιμο στάδιο).

2py5pix.jpg


Δεν υπάρχει κάτι playable ακόμη, αλλα έστω και το bootάρισμα Wii Images αποτελεί μεγάλο βήμα για να μπορέσει κάποιος να παίζει τα παιχνίδια που έχει αγοράσει στον δημοφιλή emulator. Τα videos των παιχνιδιών πάντως φαίνονται μια χαρά.

Εδώ η συζήτηση. Keep them coming guys :thumbup:
 
Ο Dolphin τα σπάει !! Ναι παίζει και cube και wii, όμως δυστυχώς για εμένα θέλει πολύ δυνατή cpu. Ακόμα προσπαθώ να βρώ σύστημα φίλου που να παίζει καλά το Virtua Striker 3, τα περισσότερα παιχνίδια όμως (και του wii) σε καινούργια cpu παίζουν μιά χαρά...(και καλύτερα ίσως με enhanced γραφικά)

Αν καταφέρει κανείς να τρέξει το Striker 3 καλά απαιτώ αναλυτικό configuration !!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aψογα,να υποθεσω οτι το wiimote αντικαθισταται απο το ποντικι;
 
Ναι, μπορείς να κάνεις ΄μπόλικη παραμετροποίηση, αλλα βασικα υποστηρίζει κανονικά wiimote και wii controllers !!! οπότε και αξίζει να πάρεις τα κανονικά άν ασχοληθείς
 
Other_Reality είπε:
Ναι, μπορείς να κάνεις ΄μπόλικη παραμετροποίηση, αλλα βασικα υποστηρίζει κανονικά wiimote και wii controllers !!! οπότε και αξίζει να πάρεις τα κανονικά άν ασχοληθείς
Τα wiimote και wii controllers πως τα υποστηριζει;; Εννοω πως παιρνει το "σημα" το pc;;
 
Δέν χρειάζεσαι κάτι ιδιαίτερο, ένα bluetooth usb dongle αρκεί, σε συνδιασμό με κάποιο bluetooth software όπως το Blusoleil. Για τους πιό "πειραγμένους" χρήστες, υπάρχει και η προοπτική να αντικαταστήσεις το mouse στο pc με το wiimote , και να πειραματιστείς με εφαρμογές και παιχνίδια !
 
Εγώ θυμάμαι είχα δοκιμάσει το Legend of Zelda Windwaker προ έτους σε Phenom 1 2.5GHz και έπαιζε δίχως ήχο με σχετικά ικανοποιητικά frame. Όχι και τέλεια πάντως!!! Έχει βελτιωθεί και άλλο από τότε;;;
 
Εγώ που παιζω μαριο καρτ εχω προβληματα.

Ξεκιναει κανονικα!Το menu και ολα ειναι αψογα.Οταν ξεκιναω αγωνα μου πηγαινει σχετικα αργα και εχει αναλαμπες με μαυριλες.Επισης δεν μπορω να αλλαξω τα κουμπια απο το ποντικι.Το ποντικι δεν ανταποκρινεται σωστα καθωςς καλυπτει ενα μερος της οθονης.Καποιοι μου ειπαν οτι πρεπει να αλλαξω τις ρυθμισεις στην οθονη.Αν ξερει κανεις ας μου στειλει pm
 
Εντάξει ρε παιδιά, για Wii είναι νωρίς ακόμα. Το Smash bros για Wii πάντως παίζει τέλεια :)
 
Από το να παρετε configuration που να παίζει Wii/GC σε emulation, πιο φτηνά θα σας έρθει να παρετε τις ίδιες τις κονσόλες.... :p :D
 
How to use the Wiimote with Dolphin the Wii Emulator

 
Πίσω
Μπλουζα