Οrzowei ή Ταρζάν

Dominion

RetroMasteR
Joined
17 Μάρ 2006
Μηνύματα
1.463
Αντιδράσεις
528
Η ιταλική σειρά της RAIDUE (1976-77) που παιζότανε απο ερτ αρχές 1980 (νομίζω 1982 ή 83)

με τον τίτλο ταρζάν. Οι τίτλοι αρχής έφερναν στο διαφημηστικό του μπατίστα (γέλια). Moυσική ο cult συνθέτης (Maurizio De Angelis)


Τη φωνή του αγοριού της ζούγκλας παίζει να την έκανε ο Καίλας

Αλήθεια θυμάται κανείς μια σειρά με θρύλους κάτι σαν ντοκυμαντέρ με αφηγήτρια μια γυναίκα που έκανε την εκφώνηση του Μια φορά και ένα καιρό στο Διάστημα???
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οrzowei ή Ταρζάν

'Αιντε να δούμε...

 
Τι (κολοκύθια με ρίγανι) είναι και τούτο ;
 
Λοιπόν...

Φίλε iliekater, βλέποντας την ηλικία σου, είναι λογικό να μην το γνωρίζεις...

Είμαι σίγουρος πως οι 30something του forum, θα απαντήσουν για τα 'κολοκύθια με τη ρίγανη' και το ιμάμ (λέω γω...)
 
Αν θυμάμαι καλά, ήταν κάτι σαν ιταλική έκδοση του Ταρζαν. Μόνο την μουσική ψιλοθυμόμουνα. :biglaugh:
 
Καλά , αν ήταν κάτι σοβαρό , ζητώ συγνώμη . Νόμισα πως επρόκειτο για λανθό σύνδεσμο .
 
Mή ζητάς συγνώμη φίλε iliekater... δεν έγραψες κάτι κακό...

Μια μέτρια σειρά ήταν, με θέμα ένα αγόρι που ζει μαζί με κάποια φυλή της Αφρικής (ζουλού?)...

Απλά αυτές οι σειρές φάνταζαν στα μάτια μας κάτι το καταπληκτικό τότε...

Ήταν και το soundtrack που σε ξεσήκωνε!!!:biglaugh::biglaugh::biglaugh:

Να είσαι καλά...
 
!!

Dino, είσαι ΘΕΟΣ!! θυμάμαι οτί το παρακολουθούσα φανατικά..δεν θυμάμαι καθόλου το στόρυ...αλλά θυμάμαι οτι ήταν κάθε Πέμπτη και οτι το κάθε επισόδειο σταμάτούσε πάντα πάνω σε κορύφωση!!!

το "κολοκύθια με ρίγανη" είναι παντελώς άκυρο!! :diablotin:
 
http://www.retromaniax.gr/vb/showthread.php?2975-%CFrzowei-%DE-%D4%E1%F1%E6%DC%ED

To έχουμε ξαναναφέρει και σε άλλα 2 θρέντ ακόμα πιο παλία από αυτό που παραθέτω ένα δικό του να υπάρχει (το ένα θρέντ είχε να κάνει με τα κόμικς ταρζάν)

Στο δικό μου θρέντ δεν είχα δει φύλλο να κινείται ευτυχώς εδώ κάτι βλέπω
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μεταφέρθηκε ΚΑΙ αυτό (thanks Dom). :thumbup:

Και μην ξεχνάτε. Το Search είναι φίλος μας ;)
 
Τώρα που το έφερε η κουβέντα , θυμήθηκα κάτι παρόμοιο . Ότνα ήμουν μικρός , έβλεπα στην ΕΡΤ (καλά , τότε μόνο ΕΡΤ πιάναμε ...) μία σειρά με ζουλού . Αν θυμάμαι καλά , λεγόταν "Σάκα , ο αρχηγός των Ζουλού" ή κάτι τέτοιο .
 
iliekater είπε:
Τώρα που το έφερε η κουβέντα , θυμήθηκα κάτι παρόμοιο . Ότνα ήμουν μικρός , έβλεπα στην ΕΡΤ (καλά , τότε μόνο ΕΡΤ πιάναμε ...) μία σειρά με ζουλού . Αν θυμάμαι καλά , λεγόταν "Σάκα , ο αρχηγός των Ζουλού" ή κάτι τέτοιο .
Check here ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σειρα με Αφρικανους [Orzowei]

Σημερα δεν ξερω πως και γιατι, στριφογυριζε στο κεφαλι μου μια παλια σειρα

Νομιζω ειχε υποθεση το εξης: καποιο λευκο παιδακι μενει ορφανο και καταληγει κατα καποιο τροπο στο χωριο μιας αφρικανικης φυλης. Το παιρνει μια οικογενεια και το μεγαλωνουν σα μελος της φυλης

Νομιζω το μονο που θυμαμαι ειναι το πρωτο επεισοδιο. Το παιδι αυτο οταν μεγαλωσε ηταν θυμα 'ρατσισμου' στο χωριο και τον μισουσαν ολοι εκτος απο την 'οικογενεια' του.. . Σε καποια φαση τον αλειψαν με αλοιφη για να σκουρυνει το δερμα του, σε μια αλλη φαση τον επιασαν και τον ξυλοφορτωσαν και γυρισε παραπατωντας στην καλυβα ττων γονεων του

Ο τιτλος νομιζω ηταν ονομα, το ονομα του ηρωα δηλαδη :Ρ και επισης ηταν μεταγλωτισμενο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σειρά είναι ο "Όρτζογoυει" (Orzowei)...

Δες εδώ!
 
Πίσω
Μπλουζα