"Οutrun 2 xbox port"

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.882
Αντιδράσεις
3.858
outbox.jpg


Λοιπον απεκτησα το παραπανω παιχνιδακι και ειναι ευτυχως compatible στο 360 ,ασχετο αν τα γραφικα του ειναι φουλ στα pixel και το outrun 2006 για το PS2 εχει επιλογη για widescreen και progressive scan και εξτρα ολοκληρο το παιχνιδι (outrun 2). :D

Aλλο σας θελω...

Διαβασα στο Gamefaqs οτι το παιχνιδι διαθετει σαν εξτρα "κρυμμενο" bonus το original outrun (1986) καθως και την επιλογη να παιξεις στις πιστες του "Daytona usa 2" καθως και του "Scud race".

Kαι φτιαχτηκα ασχημα.

Το κακο ειναι οτι εψαξα στα cheats του gamefaqs (που να το παιζω ολο τωρα :D ) και βρηκα πως να τα ξεκλειδωσω μεσω αυτου

http://www.gamefaqs.com/console/xbox/code/917892.html

Τεσπα λεει καπου "Enter these on the gallery password screen" για να ξεκλειδωσεις το original ourun οπου gallery password screen εγω δεν βρηκα .

Το εχει δοκιμασει κανεις.

Μιλαμε για daytona 2 και scud race.........8)
 
Στο FAQ του παιχνιδιού αναφέρεται το εξής:

Important note: for some unkown reason, Sumo Digital removed the passwordscreen from the japanese version of this game. So, if you have it, don´t even

bother looking for a password input screen.
Μήπως έχεις λοιπόν τη γιαπωνέζικη έκδοση;

Λοιπον απεκτησα το παραπανω παιχνιδακι και ειναι ευτυχως compatible στο 360 ,ασχετο αν τα γραφικα του ειναι φουλ στα pixel και το outrun 2006 για το PS2 εχει επιλογη για widescreen και progressive scan και εξτρα ολοκληρο το παιχνιδι (outrun 2).
Στο Xbox το Outrun 2 βγήκε το 2004, ελάχιστοι είχαν ανάγκη για widescreen...

Το Outrun 2006 βγήκε στο Xbox δύο χρόνια αργότερα...

box-l.jpg


...οπότε είναι λίγο άδικο να συγκρίνεις τα δύο παιχνίδια μεταξύ τους σε αυτό το θέμα. #)
 
Την βρηκα την password screen τελικα ηταν καπου κρυμενη ,ετσι επαιξα εστω και απο σποντα το θρυλικο "Daytona usa 2".

Nαι συμφωνω ειμαι λιγο αδικος...... :D
 
Το OutRun2006 στο 360 κομπιαζει λιγο στις στροφες.Το compatibility στο συγκεκριμενο δεν ειναι 100% :(

Το pixel-ιασμα ειναι φυσιλογικο μιας και τρωει upscale...

Στο XBOX ομως ειναι ενα απο τα καλυτερα arcade racers της 6ης Γενιας...

Το Outrun2 ομως,παραμενει καλυτερο τεχνικα...δυστυχως το Outrun2006 κληρονομησε καποια απο τα κακα της PS2 εκδοσης.

EDIT: Oι διαφορες που εχω παρατηρησει μεταξυ OutRun2 και OutRun 2006 στο XBOX ειναι:

*γραφικα: το 2006 εχει περισοτερο aliasing,τα εφε ειναι λιγοτερο εντυπωσιακα (εντυπωση κανει η ελλειψη bump mapping στα νερα!),οι υφες της ασφαλτου και των κτηριων ειναι χαμηλοτερης ποιοτητας.

*ηχος: ειναι λιγοτερο ζωντανος,εχει τη χαρακτηριστικη PS2 μουνταδα ;)
 
To outrun 2006 στο Ps2 οπως και στο Ps3 ειναι χαρμα οφθαλμων και ας τρωει upscaling λογω της επιλογης για progressive scan καθως και των upscale για πιο μαλακες υφες επιλογων που εχει το Ps3 για ολα τα παιχνιδια του ps2 και του Ps1.

Για το 2 δεν μιλαω μιας και ειναι αποκλειστικο στο πρωτο xbox,ευτυχως εμαθε η Sega και το 2ο το εβγαλε και για ps2 και για psp (για handheld τα γραφικα ειναι αψογα).

Που ειναι το xbox1 τωρα και που το Ps2. :D

Υ.Σ Το 2 στο xbox εχει δυο bonus πιστες εκ των οποιων (πιστευω) η μια ειναι για το scud race και η αλλη για το daytona 2 ,ποιος ξερει ποια ειναι ποια ,μιας και χωρις να εχω παιξει daytona η scud race (αν και τις ξεκλειδωσα) δεν μπορω να τις ξεχωρισω. :eek:

Και κατι τελευταιο ενδιαφερον ειναι οτι το ξεκλειδωμενο original του 86' οutrun στο 360 δεν παιζει (παιζει με scrambled οθονη) ,κριμα την δυναμη του 360 να μην μπορει να εχει compatability σε παιχνιδι του 86'. :D
 
Το πρωτο stage ειναι απο το Scud και το δευτερο απο το Daytona USA 2(Power Edition)

To τελευταιο δεν το καταλαβα..εγω μια χαρα το βλεπω,δεν ειχα ποτε προβλημα (αν και θα προτιμησω τη Saturn εκδοση ;)
 
Αν βαλεις το outrun 2 στο 360 και ξεκλειδωσεις το original outrun 86' θα δεις οτι η οθονη εχει φοβερες ατελειες (καπου κολλαει το συστημα).

Παντως και μονο για τις bonus πιστες του daytona 2 και scud race το παιχνιδι ειναι must have, κριμα που δεν τα εχουν βγαλει για κονσολες αυτα τα παιχνιδια.

Αν θελουμε να μιλησουμε για το χειροτερο conversion του outrun (μιας και αναφερες saturn) αυτη πρεπει να ειναι μια εκδοση που περιελαμβανονταν στο "sega classics collection" στην οποια υποτιθεται τα παιχνδια θα ειχαν updated 3d γραφικα των κλασσικων εκδοσεων,κατι που δεν τους βγηκε.

Ναι το εχω το παρακατω. :D

2006229739032442232_fs.jpg


2006278289126253398_fs.jpg


Υ.Σ τετοια θρεντακια γουσταρω....... :D
 
Aardvark είπε:
Παντως και μονο για τις bonus πιστες του daytona 2 και scud race το παιχνιδι ειναι must have, κριμα που δεν τα εχουν βγαλει για κονσολες αυτα τα παιχνιδια.
Για να παίξεις Daytona χρειάζεσαι σοβαρή κονσόλα... ;)

8b_1_b.jpg


Το ρημάδι το Scud Race άχτι το έχω να το ξαναπαίξω, ήταν έρωτας από το πρώτο κέρμα... :flower:
 
Η Sega πάντως θα κυκλοφορήσει σύντομα το Outrun Online Arcade για XBOX live και PSN! Όσοι πιστοί προσέλθετε! :bow:
 
Ναι.

Πιο μονολεκτικη απαντηση δεν γινεται.

Για να την εμπλουτισω λιγο,μονο στα PS3 πρωτης γενιας,αν και ολα πρωτης ειναι. :xm:
 
Σε ποιο PAL παιζει ρε Aardvark???

Να σου στειλω ενα για σουβερ?
 
Παιζει ρε Στορμυ,στα πρωτα PS3 παιζουν ολα του PS2.

Εχω μια επιφυλαξη μικρη μιας και το θρεντ εχει ανοιχτει κανα χρονο,αλλα θα το επιβεβαιωσω σε καμμια ωριτσα.
 
Καλα κανεις και την εχεις χαχαχαχαχαχα
 
Kαι ομως δεν παιζει,παιζει εισαγωγικη οθονη και μεχρι την επιλογη αμαξιου μετα κολλαει. :shake:

Παντως την εποχη που ανοιχτηκε το θρεντ επαιζε,καποια $%#%$@ καναν με τα φιρμογουερ απντειτς.
 
Τα PS2 games παίζουν μόνο στα PS3 με τον 60GB σκληρό ver. CECHCxx όσον αναφορά τις Pal εκδόσεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και οχι ολα διοτι παιζει software emulation.

Μονο στα πρωτα NTSC μοντελα υπηρχε hardware...
 
Πίσω
Μπλουζα