ΠΑΛΙΟ ΚΛΑΣΣΙΚΟ ΧΒΟΧ 360 Ή ΝΕΟ ΧΒΟΧ 360 SLIM; ΠΟΙΟ ΠΡOTIMATE;

flanker27

RetroWannaBe
Joined
27 Απρ 2011
Μηνύματα
37
Αντιδράσεις
0
Ξέρω το καινούργιο xbox 360 δεν ανάβει τα λαμπάκια του σαν χριστουγεννιάτικο δέντρο! Τουλάχιστον όχι τόσο συχνά... Είναι πιο μικρό και έχει wifi onboard. Έλα όμως που εμένα με γοητεύει το παλιό καλό λευκό xbox! Μου αρέσει περισσότερο το σχήμα του, ΄παίζει τα ίδια παιχνίδια με το νέο, συνδέεται με το kinect και αν πρόκειται και για την έκδοση με hdmi έξοδο δεν υπάρχει και διαφορά στην εικόνα.

Ίσως επειδή μου φαίνεται πιο καλαίσθητο, ίσως γιατί ήταν η κονσόλα που με έκανε να αφήσω (για λίγο ε) το υπέρτατο ον mega drive στην άκρη, ίσως και γιατί με έκανε να κοιτάξω για λίγο τις κονσόλες εκτός από τους υπολογιστές, το αγαπώ πάρα πολύ και δεν το αλλάζω με το νέο εκτός και αν πρόκειται για κάποια εξαιρετική περίπτωση επετειακής έκδοσης.

Έχω ξεχωρίσει δύο την Star Wars έκδοση η οποία βγαίνει το καλοκαίρι και θα είναι η μόνη με λευκό kinect!

Προβολή συνημμένου 45444

ή την έκδοση του xbox με το gears of war 3

Προβολή συνημμένου 45446

Οπότε για να το κάνω πιο σύνθετο ποιά έκδοση του xbox 360 προτιμάτε; Την παλιά, την καινούργια, κάποια ειδική από την παλιά ή κάποια ειδική από την κανούργια και γιατί;
 
Από τα δύο προτιμώ το νεότερο. Έχει καλύτερο σύστημα ψύξης και είναι, για μένα πάντα, πιο όμορφο από το παλιότερο. Δεν κάνει θόρυβο, ούτε ο ανεμιστήρας, ούτε το DVD-rom, αλλά τα χαλάει στο τροφοδοτικό που ακούγεται το ανεμιστηράκι του.

Το νεότερο το έχω από μέσα Οκτωβρίου και λειτουργεί καθημερινά κοντά στις 5 ώρες περίπου. Δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να σκοτώσω το παλιότερο Jasper μου αλλά επέζησε και χαίρει άκρας υγείας.

Από το παλιό X-box 360 έχω και ένα Japser unused και από το νέο slim επίσης ένα 250gb γυαλιστερό, που πρόσφατα καταργήθηκε, με τις ζελατίνες του. Είναι όλα δώρα γενεθλίων (τα δύο νέα slim μου τα έδωσαν φέτος ένα η γυναίκα μου και ένα οι γονείς μου) οπότε και δεν έχω πουλήσει τίποτε.

Την συλλεκτική star-wars δεν ξέρω αν αξίζει να την πάρει κανείς, αλλά είναι σίγουρο ότι θα μπω σε τρελό πειρασμό!
 
Εγω το elite που συνδυαζει και τους δυο κοσμους και το παλιο σχημα και το μαυρο χρωμα..
 
pooky(1) είπε:
Από τα δύο προτιμώ το νεότερο. Έχει καλύτερο σύστημα ψύξης και είναι, για μένα πάντα, πιο όμορφο από το παλιότερο. Δεν κάνει θόρυβο, ούτε ο ανεμιστήρας, ούτε το DVD-rom, αλλά τα χαλάει στο τροφοδοτικό που ακούγεται το ανεμιστηράκι του.
Το νεότερο το έχω από μέσα Οκτωβρίου και λειτουργεί καθημερινά κοντά στις 5 ώρες περίπου. Δεν έχει παρουσιάσει τίποτε. Έκανα φιλότιμες προσπάθειες να σκοτώσω το παλιότερο Jasper μου αλλά επέζησε και χαίρει άκρας υγείας.

Από το παλιό X-box 360 έχω και ένα Japser unused και από το νέο slim επίσης ένα 250gb γυαλιστερό, που πρόσφατα καταργήθηκε, με τις ζελατίνες του. Είναι όλα δώρα γενεθλίων (τα δύο νέα slim μου τα έδωσαν φέτος ένα η γυναίκα μου και ένα οι γονείς μου) οπότε και δεν έχω πουλήσει τίποτε.

Την συλλεκτική star-wars δεν ξέρω αν αξίζει να την πάρει κανείς, αλλά είναι σίγουρο ότι θα μπω σε τρελό πειρασμό!

Είναι όντως πολύ όμορφη η έκδοση star wars αλλά και αρκετά ακριβή! Μου αρέσει πολύ που έχεις συλλογή από xbox 360 και μάλιστα "ζελατίνα", σε ζηλεύω με την καλή έννοια έτσι! Ελπίζω να αποκτήσω κι εγώ την έκδοση με το Gears of war 3 που τόσο μου αρέσει κάποια στιγμή.

Aardvark είπε:
Εγω το elite που συνδυαζει και τους δυο κοσμους και το παλιο σχημα και το μαυρο χρωμα..
Δεν ξέρω η αλήθεια είναι ότι το παλιό μηχάνημα το προτιμώ σε άσπρο χρώμα. Σε ειδική έκδοση από κοντά έχω δεί την Halo έκδοση και δεν με ξετρέλλανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Flanker δεν είναι τίποτα το extreme, δεν πρόκειται για συλλεκτικές εκδόσεις. Απλά το παλιό μου Jasper (elite black) θα ξαναμπει σε λειτουργία στο νέο χώρο που στήνω, διότι δεν χωράει εδώ που είμαι τώρα. Το "πείραξα" κιόλας και πρέπει να μπει στην ενεργό δράση. Τα άλλα δύο είναι το ένα slim μεν δώρο το άλλο jasper το είχα για εφεδρικό μπας και τα παίξει κάποια ακατάλληλη στιγμή το main. Να φαντασείς το slim λειτουργεί με τον original 120άρη δίσκο του fat.

'Εχω περιέργεια να δω τη συμπεριφορά του slim στις καλές ζέστες του Ιουλίου. Γιατί ήδη μέσα στο χειμώνα ο ανεμιστήρας βγάζει φωτιά.
 
loud and proud baby! Σοβαρά τώρα, πάρε slim,είναι η εξέλιξη του xbox προς το καλύτερο.
 
και jasper να παρεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα απλα πλεον

δεν νομιζω να κυκλοφορει σε καταστημα

αν το βρεις θα το βρεις απο αγγελια μεταχειρισμενο {δεν νομιζω οτι θα εχει προβλημα βγηκε σκυλι)

εχω και τα δυο και εγω και εχω και jtag το jasper rgh το slim

μια χαρα παιζουν

απλα να σε ενημεωσω οτι αν το θες γι απειραγμα τα σλιμ που κυκλοφορουν

αυτη την στιγμη στην αγορα τα περισσοτερα αν οχι ολα δεν παιρνουν πειραγμα

ουτε στο drive ουτε στην μητρικη
 
Κι εγώ θα ψηφίσω την παλιά έκδοση αλλά με το Jasper chipset. Έχω την εντύπωση ότι είναι πιο πολύ "σκυλί" από το καινούριο γιατί με το Jasper προσπάθησαν να βελτιώσουν όσο γίνεται το υπάρχων design μαθαίνοντας από τα λάθη των προηγουμένων. Είχαν ήδη βελτιώσει το original με το Falcon οπότε το Jasper είναι η βελτίωση της βελτίωσης. Το καινούριο έχει νέο case μικρότερο κλπ οπότε δεν ξέρω αν φέρνει μαζί του νέα μελλοντικά προβλήματα και η Microsoft είναι η τελευταία εταιρία που εμπιστεύομαι. Αν και έχει περάσει καιρός και μέχρι στιγμής δεν έχω ακούσει κάτι τραγικό για το slim.

Όποιο και να πάρεις έχε το σε οριζόντια θέση, μακριά από μοκέτες, μην το βάζεις μέσα σε έπιπλο για να αναπνέει και παίζε τα παιχνίδια από τον σκληρό δίσκο (για μικρότερη θερμοκρασία και θόρυβο).
 
Καλο το Jasper αλλα το Slim ειναι πολυ πιο γερη και καλη κατασκευη.

Το Slim εχει εξαιρετικα μικροτερη καταναλωση, λιγοτερο θορυβο, ειναι στα 45nm.

Το μονο κακο ειναι οτι ειναι πολυ πιο δυσκολο να το ανοιξεις...
 
μπα αν ανοιξεις 2-3 μετα ειναι παιχνιδι
 
To slim το άνοιξα από περιέργεια όπως και το Jasper. Είναι λίγο μανίκι τη πρώτη φορά όντως. Κοιτώντας τον ανεμιστήρα του έχει πιάσει αρκετή σκόνη και κάπου - κάπου ακούω περίεργα "γκαζώματα" από το ανεμιστηράκι. Είναι σημαδάκι ότι θέλει ένα καλό καθάρισμα. Θα του ρίξω μια περιποίηση αρχές Μαϊου για να είναι ετοιμοπόλεμο για το καλοκαίρι.

Το τροφοδοτικό του έχει ένα μικρό ανεμιστηράκι στυλ laptop. Αυτό το άνοιξα την προηγούμενη εβδομάδα, το καθάρισα καλά και το λάδωσα. Μειώθηκε ο θόρυβος αρκετά. Περίμενα, όμως, να έχει πιάσει περισσότερη σκόνη, βέβαια δεν το έχω στο πάτωμα αλλά δίπλα στο 360 στο γραφείο ακριβώς για αυτό το λόγο.
 
εγω εχω το πρωτο το ασπρο ζαχαρι το μεγαλο δηλαδη..με τον τεραστιο παροχο ρευματος,οντως το καινουργιο εχει πολλα ατου κυριως την λιγοτερη καταναλωση ρευματος που αμα βαρας 10ωρα τη μερα μετραει ασχημα..θα δουμε ισως το αλλαξω..εμενα ειναι μια εκδοση ακριβως μετα απο το jtag,δηλαδη μεχρι μαιο 09 νομιζω γινοταν και εμενα ειναι ιουλιο 09..παντως τα παλια πλεον τα ξεπουλανε ολα τα καταστηματα κατω και απο 100 με 90 νομιζω.
 
Αναφερομουν στο "stealth" ανοιγμα...
 
μου αρεσε το παλιο το ογκωδη αλλα οι ζημιες και τα πολλα ταξιδακια στο germany με χαλασαν ...πηρα το slim και ευχομαι να ξενοιασω ...αν και χλωμο με κοβω...

ενω το πρωτο χβοχ σκυλι με ολη την σημασια της λεξεως μερα νυχτα εχω ενα σαν multimedia station με mame κτλπ και δεν καταλαβαινει χρηστο....
 
Πίσω
Μπλουζα