ΠΕΡΙ ΤΡΟΧΟΦΟΡΩΝ

Joined
25 Οκτ 2024
Μηνύματα
1
Αντιδράσεις
3
Καλησπέρα σας
Αγαπητοί retromaniacs .Πάντα είχα την απορία (τις τελευταίες ωρες) με ποια λογική γίνεται η αρίθμηση των λεωφορείων στην Αθήνα καθώς υπάρχει μέχρι το νούμερο 900κατι χωρις να υπάρχουν τόσα λεωφορεια.με ποιο τρόπο γίνεται η επιλογή και η ονοματοδοσια. .
 
Χμμ.. Τώρα έχω και εγώ την ίδια απορία! :D

Έχουμε ένα μέλος τον @g1973tony όπου ασχολείται με ότι έχει σχέση με τα παλιά λεωφορεία και την ιστορία τους στην χώρα μας. Μάλιστα έχει εμπλουτίσει με σπάνιες πληροφορίες και το σχετικό θέμα που υπάρχει εδώ. Ίσως να γνωρίζει κάτι σχετικά με αυτό που ρωτάς. Επίσης υπάρχει και η ιστοσελίδα/φόρουμ leoforia.gr που είναι η επίσημη ελληνική κοινότητα σε ότι αφορά τα λεωφορεία. Για κάνε και εκεί μια ανάρτηση μήπως μας λυθεί η απορία. :)
 
Τελευταία επεξεργασία:
... ε, τώρα και σύ, τι ψάχνεις?
Εκεί που μεγάλωσα πάντος (Κουκάκι), θυμάμαι από μικρός είχα βρει ότι περνάει το μικρότερο και το μεγαλύτερο νούμερο.
Τότε (κάποτε) ήταν το τρόλλευ Νο 1 και το λεωφορείο 910. Τώρα δεν ξέρω ούτε αν υπάρχουν αυτές οι γραμμές ούτε αν βγήκε και μεγαλύτερο νούμερο.
 
@Νταιζυ Σταυροπούλου
@Always Somewhere
@RockaRolla

Η ομαδοποίηση των λεωφορειακών γραμμών έχει γίνει σε 10 τομείς.
Τομέας 0: ΑΘΗΝΑ

Τομέας 1: ΝΕΑ ΣΜΥΡΝΗ, ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ, ΑΛΙΜΟΣ, ΕΛΛΗΝΙΚΟ, ΓΛΥΦΑΔΑ, ΒΟΥΛΑ, ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ, ΒΑΡΗ

Τομέας 2: ΔΑΦΝΗ, ΑΓΙΟΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ, ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ, ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ, ΥΜΗΤΤΟΣ, ΒΥΡΩΝΑΣ, ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ, ΖΩΓΡΑΦΟΥ

Τομέας 3: ΓΕΡΑΚΑΣ, ΑΝΘΟΥΣΑ, ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ, ΠΑΛΛΗΝΗ, ΣΠΑΤΑ, ΠΑΙΑΝΙΑ, ΚΟΡΩΠΙ, ΑΡΤΕΜΙΔΑ, ΣΑΡΩΝΙΔΑ

Τομέας 4: ΠΑΠΑΓΟΣ, ΧΟΛΑΡΓΟΣ, ΝΕΟ ΨΥΧΙΚΟ, ΑΓΙΑ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ, ΧΑΛΑΝΔΡΙ, ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ, ΠΕΝΤΕΛΗ, ΝΕΑ ΠΕΝΤΕΛΗ, ΜΑΡΟΥΣΙ

Τομέας 5: ΠΕΥΚΗ, ΛΥΚΟΒΡΥΣΗ, ΜΕΛΙΣΣΙΑ, ΚΗΦΙΣΙΑ, ΝΕΑ ΕΡΥΘΡΑΙΑ, ΕΚΑΛΗ, ΑΝΟΙΞΗ, ΔΡΟΣΙΑ, ΔΙΟΝΥΣΟΣ, ΜΠΑΛΑ, ΣΤΑΜΑΤΑ, ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ, ΚΡΥΟΝΕΡΙ, ΒΑΡΥΜΠΟΜΠΗ, ΜΑΡΟΥΣΙ

Τομέας 6: ΨΥΧΙΚΟ, ΦΙΛΟΘΕΗ, ΓΑΛΑΤΣΙ, ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ, ΝΕΑ ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑ, ΝΕΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ, ΜΑΡΟΥΣΙ, ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ, ΝΕΑ ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ

Τομέας 7: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ, ΝΕΑ ΛΙΟΣΙΑ, ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ, ΚΑΜΑΤΕΡΟ, ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ, ΑΧΑΡΝΑΙ, ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ, ΖΕΦΥΡΙ, ΦΥΛΗ

Τομέας 8: ΧΑΙΔΑΡΙ, ΑΙΓΑΛΕΩ, ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ, ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ, ΝΙΚΑΙΑ, ΤΑΥΡΟΣ, ΑΓΙΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ ΡΕΝΤΗΣ, ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ, ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ, ΠΕΡΑΜΑ, ΜΑΝΔΡΑ, ΜΑΓΟΥΛΑ, ΕΛΕΥΣΙΝΑ, ΑΣΠΡΟΠΥΡΓΟΣ

Τομέας 9: ΚΑΛΛΙΘΕΑ, ΜΟΣΧΑΤΟ, ΠΕΙΡΑΙΑΣ

 
Τελευταία επεξεργασία:
αυτό που μ' αρέσει με τις συγκοινωνίες της Αθήνας, είναι ότι είναι οργανωμένες, κάθε στάση έχει όνομα, μπορείς να βρεις οποιαδήποτε πληροφορία στο ιντερνετ, ενιαίο εισιτήριο για όλες, και επιλογή από διαφορετικά μέσα (μετρό, τρόλεϊ, λεωφορείο, τραμ, ηλεκτρικός κλπ.). Αντίθετα, εδώ στο Ηράκλειο, έχουμε φυσικά μόνο λεωφορεία, οι στάσεις ουσιαστικά δεν έχουν όνομα, με το ζόρι έχουν νούμερα οι γραμμές, πρόσφατα έχει βάλει ο δήμος μίνι μπας, δωρεάν, αλλά οι γραμμές έχουν το κρυπτικό όνομα, μπλε γραμμή, πράσινη γραμμή κλπ. αλλά κι εγώ δεν ξέρω από που περνάνε, γιατί δεν υπάρχουν χάρτες στις στάσεις, όπως στην Αθήνα.(edit:στο Ηράκλειο δεν υπάρχουν ΠΟΥΘΕΝΑ χάρτες με τις στάσεις των γραμμών, κάποιο κιόσκι πχ. για πληροφορίες για τους ξένους, τα αυτόματα μηχανήματα που βγάζουν εισιτήρια είναι τα περισσότερα βανδαλισμένα, σε μερικά περίπτερα πουλάνε εισιτήρια, αν βγάλεις το εισιτήριο πάνω στο λεωφορείο είναι ακριβότερο, και τα γραφεία του ΚΤΕΛ είναι σε ένα στενό, κι εγώ τα ξέρω επειδή έπαιρνα από κει εισιτήρια χονδρική για ένα φίλο μου που έχει μίνι μάρκετ). Άσε που οι ονομασίες των γραμμών δεν λένε τίποτα στους ξένους. ΠΕΠΑΓΝΗ (PEPAGNE)είναι το ένα από τα δυο νοσοκομεία του Ηρακλείου, αλλά άμα δεν γράφει δίπλα Hospital που να το καταλάβουν; Και Αμμουδάρα (AMMUDARA)είναι τουριστική περιοχή με παραλίες, it's greek to me. Και φυσικά πρέπει να ρωτήσουν κάποιο πάνω στο λεωφορείο ή τον οδηγό για το που πρέπει να κατεβούν.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα