[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Απεγκατάσταση malware Metropolitan Police Virus

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.318
Αντιδράσεις
5.883
Λοιπον αλανια εχω ενα θεμα με εναν κολητο μου που του ετυχε κατι και εχει σαλταρει και γω με της λιγες γνωσεις μου δεν μπορεσα να βοηθησω.Ο φιλος μου δεν εχει ιδεα απο υπολοιστες απλα τα πολυ πολυ τυπικα και προχθες καθοταν με τα δυο παιδακια του και εβλεπε κατι βιντεακια με ζωα κατι ντοκυμανταιρ δηλαδη.Εκει που εβλεπε κλασικα αρχισαν να πεταγονται αναδωμενα παραθυρα με διαφημησης καθε ειδους αλλα και για σελιδες με πορνο.Αρχισε λοιπον να τησ σβηνει αλλα καπου θα πατησε καταλαθος και απευθειας του ασπρισε η οθονη και με κοκκινα γραμματα διαβασε οτι ο υπολογιστης του εχει μπλοκαριστη και πανω δεξια το σημα της αστυνομιας και οτι αν θελει να ξεκληδωθει πρεπει να αγορασει ukash και να πληρωσει το προστιμο που ειναι 100 ευρω.Μολις ανοιξη τον υπολογιστη κατευθειαν εμφανιζεται αυτο και δεν μπορει να κανει τιποτα.Ουτε καν στην διαχειρηση εργασιων με alt,control,delete δεν μπαινει.

Ο φιλος μου εχει forthnet ο υπολογιστης δεν εχει antivirus και ειμαι σιγουρος οτι ειναι υιος η κατι τετοιο αλλα επειδη το βγαζει με το που ανοιξη ο υπολογιστης δεν προλαβαινω να εγκαταστησω καποιο antivirus.Δωστε μια λυση παιδια για να παω να το διορθωσω γιατι στεναχωρηθηκε παρα πολυ ο ανθρωπος.

ιντερνετ εχει κανονικοτατα γιατι το δοιμασα μπαινοντας απο το κινητο μου.

Να και δυο φοτωγραφιες sorry για την ποιοτητα.

Προβολή συνημμένου 58110Προβολή συνημμένου 58111
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Bασιλη ειναι η Ελληνικη παραλλαγη του ιου της Μητροπολιτικης Αστυνομιας..Υπαρχουν διαφορες λυσεις:Η μια ειναι η επαναφορα συστηματος ή αν δεν πιασει και ξερεις να "παιζεις" με την registry ακολουθησε τις οδηγιες απο εδω http://www.otenet.gr/hd/abuse/abuse_metropolitan_police_virus.htm
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν μπορει να κατεβασει και να εγκαταστησει προγραμματα, πες του να βαλει το τελευταιο malwarebytes anti-malware απο εδω:

http://www.softexia.com/?dl_id=17

το προβλημα του θα λυθει παντως οριστικα με windows update.
 
παιδια εγω θα παω να το κανω αλλα οπως ειπα με το που μπαινει στα windows εμφανιζεται αυτο και δεν μπορω να κανω κατι.Γεινεται να μπω με f8 σε safe mode να βαλω με το φλασακι αυτα τα προγραμματα και να τα τρεξω;
 
πω πω το ειχε παθει ενας φιλος μου αυτο.. εκανε φορματ για να του φυγει.. παντως αυτο το λινκ που ο angel_grig το φτιαχνει.. οποτε μπες σε safe mode with command και φτιαξε το οπως λεει ο οδηγος και μετα βαλε οτι θες απο anti-malware και τετοια.. στην ουσια δηλαδη αντι να φορτωνει ο explorer , φορτωνει το προγραμματακι αυτο.... αρα αφου κανεις την διαδικασια και επαναφερεις τον explorer δεν θα εχεις προβλημα να εγκαταστησεις οτι θες λογικα...
 
metalcandyman είπε:
Γεινεται να μπω με f8 σε safe mode να βαλω με το φλασακι αυτα τα προγραμματα και να τα τρεξω;
Ναι, δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα..

Και οι 2 λέμε για το ίδιο πρόγραμμα... ;)
 
Θα τον ταλαιπωρήσει αργότερα το θέμα αυτό,προτείνω format και καλο στήσιμο με ανάλογα προγράμματα.

 


Πιθανό,ο φίλος μας να είναι λίγο ατάκτως,να αποφεύγει τα κακά στέκια.


 


Δοκίμασε φυσικά "F8-safe mode" και "msconfig" από "εκτέλεση" (run),εκεί ίσος βρεθούν στοιχεια ύποπτα,κανε και έναν έλεγχο με Ccleaner.



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα