[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Κάρτα μνήμης σε android

konstandin

RetroWannaBe
Joined
3 Μάρ 2010
Μηνύματα
87
Αντιδράσεις
1
καλησπερα,θα ηθελα τα φωτα σας,,,

εχω android κινητο και εχω βαλει μια microsd 16gb 4class την απλη (την μαυρη).πριν την βαλω στο κινητο την φορμαρα με fast format fat32 στον η/υ με 32kilobyte,ρυθμιση ,κατεβασα και το app2sd 3 και περασα εκει τις εφαρμογες που αφηνε ,αυτες τις αποθηκευσε ως ΑSEC αρχεια(ετσι επρεπε να κανει?) το θεμα ειναι οτι τωρα μου βγαζει συνεχως μνμ, οτι η καρτα ειναι κατεστραμενη,,οποτε βαζω την καρτα lagarei το συμπαν στο κινητο, την δικιμασα σε φωτογραφικη μηχανη και εκτος απ τα 2 αρχεια dcim και kamera νομιζω εβγαλε και κατι αλλα (3)με παραξενους χαρακτηρες τα οποια ηταν 0 kb.τωρα το θεμα ειναι οτι δε στρωνει με τπτ η καρτα τι δε κανω σωστα, μου εχει σπασει τα νευρα (μιλαμε για jellybeam 4.2.2 android)τι πρεπει να κανω καμια ιδεα?ξαναπροασπαθησα με προεπιλεγμενη ρυθμιση στα kb αλλα τπτ.........ξερω οτι ειναι φορουμ και δεν απαιτω εδω και τωρα απαντηση ,αλλα αν καποιος μπορουσε να βοηθησει θα ημουν υποχρεως........

το κινητο εχει ρυθμισεις sd0 sd1
 
1) Κάνε την format μέσα από το Android.

2) "την απλή (την μαύρη)" δεν σημαίνει τίποτα. Υπάρχουν ένα σωρό μάρκες και χρώματα.

3) Να μην μπαίνεις στο Android-secure folder.

4) Αν σου βγάζει ότι είναι κατεστραμμένη ίσως είναι. Κάνε της ένα full format στο PC να δεις αν θα το κάνει.

5) Εννοείται ότι την βγάζεις και την βάζεις με κλειστό (power off) το κινητό ή τουλάχιστον με dismount.

6) Αντίστοιχα και στο PC "eject".

7) Η κάρτα που αναφέρεις δεν νομίζω ότι πιάνει ούτε 6-7 ευρώ να την πάρεις καινούρια. Η ταλαιπωρία σου είναι περισσότερη. Πάρε με την ευκαιρία κάτι μεγαλύτερο και γρηγορότερο.

8) "το κινητό έχει ρυθμίσεις sd1 sd2" επίσης δεν σημαίνει τίποτα. Εννοείς ότι βλέπει δυο SD μάλλον. Ναι πάντα έτσι γίνεται μια και το εσωτερικό storage πάλι νομίζει ότι είναι SD (λογικά η sd1).
 
σ ευχαριστωγια την απαντηση,πηγα σημερα σε καταστηματα και κοιταξα,σε samsung δουλευε μια χαρα,δοκιμασαμε μια πιο μικρη<8gb> και δουλευε στο δικο μου ,ρωτησα και τον υπαλληλο για αλλη 16gb και μου ειπε οτι δεν θα παιζει να παρω μικροτερη 8gb, εντελει το κινητο εφυγε για αντιπροσωπεια με επισημανση οτι δεν διαβαζει 32gb, αναμονη 10 εργασιμες,,,,,,

να δουλευει στην φωτογραφικη και στο pc να την εμφανιζει ενω στο κινητο ( ειναι κατεστραμενη, παταγα διαμωρφωση εγω,τπτ εκει τα αρχεια ,,,,,,,ειπα και εγω.και παλι σ ευχαριστω για την απαντηση σου

ειχα βρει μαυρη 32gb 14 ευρω, στο ιντερνετ ,οσο αγορασα αυτην ,16,gb

δε βαριεσε :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν είχα καταλάβει ότι σε άλλα μηχανήματα σου έπαιζε.

Περίεργο επίσης το να μην παίζει πάνω από κάποια χωρητικότητα (εφόσον είσαι εντός του πρωτοκόλλου SDHC). Μήπως πήρες SDXC κάρτα; Γιατί αυτή ναι, σε παλιότερα κινητά δεν θα παίξει σωστά (ούτε καν μας είπες τι κινητό μιλάμε). Αν είναι τέτοιο θέμα, τότε κακώς το έδωσες για βλάβη, δεν θα κάνουν τίποτα.

Ακριβά την πήρες την κάρτα, άλλη φορά ρώτα.
 
microsd ΗC 16gb class4 σε alcatel onetouch pop c3....κατι διαβασα και για partition αλλα δε μλεκω με ττες διαδικασιες
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μου ηρθε η συσκευη ,τελικα ειναι προβλημα συμβατοτητας της καρτας, EMTEK 16gb micro sd hc class4 ,οπως προεκυψε μετα απο μερικα τηλεφωνα

εστειλα email στο επισημο site της εταιριας οπου περιμενω απαντηση,

τα καλα νεα ειναι οτι η καρτα ειναι οκ
 
konstandin είπε:
μου ηρθε η συσκευη ,τελικα ειναι προβλημα συμβατοτητας της καρτας, EMTEK 16gb micro sd hc class4 ,οπως προεκυψε μετα απο μερικα τηλεφωναεστειλα email στο επισημο site της εταιριας οπου περιμενω απαντηση,

τα καλα νεα ειναι οτι η καρτα ειναι οκ
τελικα το εστειλα για σερβις και διορθωθηκε
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια γενική ερώτηση για μηχανήματα που δέχονται κάρτα μνήμης θέλω να κάνω. Αν π.χ. ένα κινητό, mp3 Player κτλ αναφέρει ότι δέχεται κάρτα μνήμης μέχρι 32 gb ας πούμε, τι θα γίνει αν βάλω μεγαλύτερη; Θα χαλάσει το μηχάνημα, θα χαλάσει η κάρτα; Ρωτάω γιατί είδα κάρτες μνήμης των 256 gb σε εξευτελιστική τιμή στο internet και σκέφτομαι μήπως να έπαιρνα μία για κάποια από τις συσκευές μου.
 
Το πιο πιθανό είναι Johny ότι θα βλέπει μόνο τα 32 γίγα και τα άλλα όχι, αυτό γίνεται γιατί οι κάρτες SD βγαίνουν σε διάφορα φόρμά, πχ SD, SDHC, SDXC κλπ Για παράδειγμα η φωτογραφική μηχανή μου που είναι 8 χρονών παίρνει μόνο τις απλές (τις SD) μέχρι 2 γίγα αλλά δεν με χαλάει, χωράει γύρω στις 1000 φώτο.
 
Eαν βαλεις μεγαλυτερη εαν το μηχανημα δεν ειναι σχεδιασμενο να την βλεπει δεν θα την δει καθολου..επισης αυτο το "256 gb σε εξευτελιστική τιμή στο internet " κατι μου λεει οτι ειναι καρτες μαϊμου που ο υπολογιστης την βλεπει σαν 256 Gb αλλα μπορει να χωραει μονο 1gb δες εδω
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά. @angel_grig Βλέπω και γνωστές μάρκες σε αυτό που ανάρτησες και εκπλήσσομαι.
 
Γιατι εκπλήσσεσαι; Οι παραχαρακτες προτιμουν να αντιγραφουν επώνυμα προιοντα, γιατι τα εμπιστευεται περισσοτερο ο κοσμος και γιατι μπορουν να κερδισουν περισσοτερα λεπτα. Αυτο ισχυει για οτιδηποτε, οχι μονο για hardware.

Σαν τεχνικος Η/Υ εχω συνταντησει πολλα ψευτικα πραγματα... ακομα και σκληρους δισκους μαιμου.
 
Έχεις δίκιο μπορώ να πω. Εγώ αναφερόμουν σε κάτι τέτοιο.
 
Όπα Johnny αυτή είναι εμφανώς noname. Μακριά! Καλύτερα να πάρεις μια επώνυμη και καλή 8 γίγα παρά αυτή. Freaktmp:και σκληροί δίσκοι μαϊμού; το τι βλέπω εγώ στο δικό μου επάγγελμα (ηλεκτρολόγος) σου σηκώνει την τρίχα, γιατί απ'το ρεύμα μπορούν να κινδυνέψουν ζωές! (και περιουσίες από φωτιές κλπ.χτύπα ξύλο)
 
Στο δικό μου τηλ note 4 8πύρηνο καρτά 16gb twin mos εμφάνιζε μήνυμα ότι είναι κατεστραμμένη ενώ σε άλλο note 4 4 πύρινο λειτουργούσε κανονικά. Τελικά ήταν θέμα συμβατότητας του συγκεκριμένου μοντέλου κάρτας με το συγκεκριμένο τηλέφωνο. Έπειτα έβαλα μια 64άρα Kingstone η οποία λειτουργεί κανονικά.
 
Πίσω
Μπλουζα