[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Οθόνη ή κάρτα γραφικών?

joe

RetroMasteR
Joined
28 Απρ 2008
Μηνύματα
1.441
Αντιδράσεις
264
Καλησπερα σε ολους.

Θα ηθελα να ζητησω την βοηθεια οσων μπορουν να με διαφωτησουν με ενα προβλημα που αντιμετωπιζω.

Πριν 1 μηνα περιπου και χωρις συγκεκριμενο λογο, η οθονη μου (μια CRT lacie) αρχισε να αναβοσβηνει με ρυθμο περιπου ενος δευτερολεπτου. Δεν παρουσιαζεται καμια αλλοιωση στα χρωματα, ουτε παραμορφωση. Η οθονη εκτος του ανοιξε-κλεισε προβαλει κανονικα.

Αυτο το εκανε στην αρχη μια ολοκληρη ημερα σχεδον. Οταν πηγαινα να κανω επανεκκινηση παρατηρουσα οτι το μηχανημα συμπεριφεροταν οπως οταν κολλαει. Αργει αντιδραση, η καρτελα start αφηνε ειδωλο, καποια προγραμματα δεν αποκρινονταν. Φοβηθηκα για ιο, αλλα τα αλεπαλληλα σκαναρισματα με διαφορα αντιβιωτικα εκτος του karspersky που τρεχει καθημερινα, δεν εδειξαν κατι. Εν τω μεταξυ το αναβοσβησμα εγινε τελειως τυχαιο. Μια εκανε μια δεν εκανε για ωρες. Αλλαξα τα καλωδια της οθονης και τοτε το προβλημα σταματησε.

Ειπα κι εγω πως θα ειχε τσακισει το καλωδιο και για ενα μηνα εμεινα ησυχος. Μεχρι σημερα. Το πρωι ανοιξα το μηχανημα, κανονικα. Εκανα δουλεια κανονικα και μετα εφυγα για λιγο και το ξεχασα ανοικτο. Οταν γυρισα και κουνησα το ποντικι η οθονη αρχισε τα οργανα. Αναβοσβηνε και παλι. Αλλαξα τα καλωδια με αλλα, ελεγξα ολες τις συνδεσεις αλλα τιποτα. Το ενδιαφερον ειναι οτι και παλι ο υπολογιστης ηταν αργος, καθυστερουσε αρκετα να αναλαβει ολες τις λειτουργιες με την επανεκκινηση. Το φαινομενο οταν απλα ηταν ανοικτος ο υπολογιστης χωρις να κανεις κατι, δεν γινοταν. Αυτο με κανει να αποκλειω σιγα σιγα την εκδοχη βλαβης της οθονης. Ανοιξα ενα site, ολα κανονικα, μολις πηγα να παιξω ενα βιντεακι, αρχισαν τα οργανα. Επανεκκινηση και ολα κανονικα. Με το που ετρεχα προγραμμα και αναβε το φωτακι οτι δουλευει ο επεξεργαστης, αρχισε και το ανοιξε κλεισε. Ειδικα με το antivirus που ειναι και αρκετα απαιτητικη εφαρμογη.

Οταν το εκλεινα και το αφηνα με την εκκινηση ηταν για αρκετη ωρα νορμαλ μεχρι να εκτελεστει καποια λειτουργια, οπως προσπαθεια εγκαταστασης προγραμματος, σκαναρισμα δισκου κτλ.

Σημειωνω το εξης. Η καρτα γραφικων τον τελευταιο καιρο δεν μπορει να αποδωσει σωστα σε παιχνιδια που παλια δεν ειχε προβλημα ακομα και σε υψηλες ρυθμισεις. Αρχικα εμφανιζονταν artifacts και τωρα κολλαει κανονικα ή βγαινουν μαυρες περιοχες κτλ.

Μπορει καποιος να μου πει την γνωμη του? Ειναι θεμα της οθονης, της καρτας γραφικων ή κατι αλλο? Να πω την αληθεια αν ειναι η οθονη την εχω βαψει, μιας και για την δουλεια μου (γραφιστικη) η συγκεκριμενη ειναι παρα πολυ καλη, δεν βγαινει πια και οι αναλογες LCD σημερα ξεκινανε απο τα 1700 και πανω. Αουτς!!

Πληροφοριες συστηματος.

Nvidia geforce 7600gt

CPU INTEL CORE 2 DUO 6600(s775/2,4Ghz)

M/B ASUS P5B DELUXE WIFI (s775, DDR2)

COOLER CPU INTEL-AMD ZALMAN 9500 LED

RAM CELL SHOCK 2 GB kit DDR2 800MHz

Σας ευχαριστω.
 
Πρόβλημα στην κάρτα γραφικών σπάνια δημιουργεί πρόβλημα ταχύτητας στον υπολογιστή. Μάλλον κάτι άλλο φταίει. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην motherboard, στο pci bus, στο chipset ή σε κάτι τέτοιο; Τι τροφοδοτικό έχεις;

Εγώ θα ξεκινούσα ως εξής: θα έβρισκα ένα bootcd windows (που σε βάζει στο λειτουργικό από το CD). Θα έκανα reset το bios, θα έβγαζα τα πάντα από το μηχάνημα (usb, δίσκους κλπ) και θ'άφηνα πάνω μόνο το DVD, μία μνήμη και την κάρτα γραφικών. Θα έκανα boot τα windows από το dvd και θα κοιτούσα να δω αν συνεχίζει το πρόβλημα.. Από εκεί και πέρα μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα σχετικά με το τι μπορεί να φταίει..

Μιχάλης
 
michpan είπε:
Πρόβλημα στην κάρτα γραφικών σπάνια δημιουργεί πρόβλημα ταχύτητας στον υπολογιστή. Μάλλον κάτι άλλο φταίει. Μήπως υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην motherboard, στο pci bus, στο chipset ή σε κάτι τέτοιο; Τι τροφοδοτικό έχεις;
Εγώ θα ξεκινούσα ως εξής: θα έβρισκα ένα bootcd windows (που σε βάζει στο λειτουργικό από το CD). Θα έκανα reset το bios, θα έβγαζα τα πάντα από το μηχάνημα (usb, δίσκους κλπ) και θ'άφηνα πάνω μόνο το DVD, μία μνήμη και την κάρτα γραφικών. Θα έκανα boot τα windows από το dvd και θα κοιτούσα να δω αν συνεχίζει το πρόβλημα.. Από εκεί και πέρα μπορείς να βγάλεις πολλά συμπεράσματα σχετικά με το τι μπορεί να φταίει..

Μιχάλης
Το τροφοδοτικο ειναι COOLER CPU INTEL-AMD ZALMAN 9500 LED

To να κανω φυτιλια το μηχανημα μονος μου ειναι κομματι δυσκολο. Το κολλημα που αναφερω γινεται κυριως οταν αναβοσβηνει και παω να κλεισω το μηχανημα. Καρτελες κολλανε στην οθονη ή σαν να κοβονται κτλ.

Η καρτα γραφικων μου κολλησε σαν υποπτος γιατι εχει αμεση σχεση με την οθονη και επειδη η αποδοση της παρουσιαζει προβληματα. Παραδειγμα επαιζε ανετοτατα σε φουλ ρυθμισεις το Medieval Total War 2και το GTA san andreas. Εδω και καποιους μηνες παρουσιαζονταν artifacts διαφορα ''τραβηγματα'' στα textures και μικρες μαυρες ''σφηνες'' (ειμαι οσο πιο περιγραφικος μπορω). Η καταληξη ειναι να μην τρεχει σωστα το ΜΤW2 καθολου πλεον ουτε σε μετριες ρυθμισεις. Με το που ξεκιναει το 3d μερος (αλλα και στον χαρτη εχει θεματα) κολλαει και γεμιζει μαυρα σκουπιδακια.

Παιζει να ''ψηθηκε'' η καρτα? Εδω και 3 ωρες δεν εχει κανει τιποτα τρελο το μηχανημα. Ακομα και να το λυσω ολο μπορει εκεινη την στιγμη να μην κανει κατι. Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο η ζεστη?
 
Αν δεν ανοίξεις το μηχάνημα πως θα βρεις τι φταίει; Για να σου φύγει πάντως η απορία δανείσου από κανέναν φίλο σου για μερικές ώρες μία κάρτα γραφικών ή πάρε μία καινούργια της πλάκας, βάλε την επάνω και δες αν σου κάνει τα ίδια. Οπως σου έγραψα όμως, δύσκολα πρόβλημα της κάρτας να δημιουργεί πρόβλημα απόκρισης στο μηχάνημα..

Μιχάλης
 
Tα artifacts είναι κακός οιωνός για την κάρτα γραφικών.Κι όμως φίλε michpan,μια ελαττωματική τέτοια κάρτα μπορεί (και μου έχει συμβεί) να δημιουργεί πρόσκαιρα καθυστερήσεις στο μηχάνημα !

Φυσικά και πρέπει να δοκιμάσεις με δανεισμό μιας οποιασδήποτε άλλης κάρτας και να δεις τη συμπεριφορά της.

Μετά πάμε σε θέμα PSU,καθότι η οθόνη σίγουρα δε θα προκαλούσε καθυστερήσεις στο μηχάνημα,ούτε και artifacts.

Συνεπώς φίλε joe,νομίζω ότι δε χρειάζεται να ανησυχείς γι' αυτό που σε ενδιαφέρει πιο πολύ,το monitor δηλαδή... ;)
 
Συμφωνώ, είτε η κάρτα γραφικών έχει πρόβλημα είτε το τροφοδοτικό. Οθόνη αποκλείεται!
 
Η VGA έχει ψύξη υποθέτω. Εάν είναι ενεργητική δηλαδή με κάποιον ανεμιστήρα, δες εάν αυτός γυρνάει αργά ή και καθόλου. Επίσης, από ψύξη τί παίζει στο μηχάνημα; Πόσους ανεμιστήρες έχει; Πόσο καιρό έχεις το μηχάνημα; Καπνίζεις στο χώρο; Εάν ναι, φύσα το μηχάνημα με κάποιο Blower ή στην ανάγκη σε κάποιο βενζινάδικο (με τον αέρα για τα λάστιχα, δεν κάνω αστεία, απλώς να φυσάς από απόσταση γιατί είναι πολύ δυνατή η πίεση). Για δούλεψε το μηχάνημα με το καπάκι του ανοιχτό.

Επίσης εάν έχεις άλλο δίσκο για πέταμα, μπορείς να εγκαταστήσεις XP για να δεις εάν θα το κάνει κι εκεί.
 
To μηχανημα το εχω 2 χρονια και κατι. Δεν καπνιζω αν και σκεφτηκα να βαλω ενα πιστολακι στο κρυο και να το φυσηξω. Τρεχει XP windows. Η καρτα εχει ενα ανεμιστηρακι δικο της. Οι καθυστερησεις που λεω ειναι στιγμιαιες και σε στιγμες παροξυσμου του φαινομενου αργει λιγακι να ερθει σε καταστασει πληρους λειτουργιας (να ανοιξουν ολα τα start up προγραμματακια κτλ). Να σημειωσω οτι χθες το βραδυ μεχρι και photoshop ετρεξε κανονικα σε κανονικη εργασια. Μεχρι στιγμης σημερα δεν εκανε τιποτα επισης.

Ισως να εχει να κανει με την ζεστη? Το βραδακι δροσισε και χθες το πρωι ειχε αρκετη ζεστη. Υπαρχει περιπτωση να ειναι θεμα ψυξης? Την οθονη και εγω πλεον την αποκλειω. Αν ηταν αυτη το θεμα θα το εκανε συνεχεια. Το τροφοδοτικο μπορει να προκαλεσει τετοιο φαινομενο?

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
 
joe είπε:
Το τροφοδοτικο ειναι COOLER CPU INTEL-AMD ZALMAN 9500 LEDTo να κανω φυτιλια το μηχανημα μονος μου ειναι κομματι δυσκολο. Το κολλημα που αναφερω γινεται κυριως οταν αναβοσβηνει και παω να κλεισω το μηχανημα. Καρτελες κολλανε στην οθονη ή σαν να κοβονται κτλ.

Η καρτα γραφικων μου κολλησε σαν υποπτος γιατι εχει αμεση σχεση με την οθονη και επειδη η αποδοση της παρουσιαζει προβληματα. Παραδειγμα επαιζε ανετοτατα σε φουλ ρυθμισεις το Medieval Total War 2και το GTA san andreas. Εδω και καποιους μηνες παρουσιαζονταν artifacts διαφορα ''τραβηγματα'' στα textures και μικρες μαυρες ''σφηνες'' (ειμαι οσο πιο περιγραφικος μπορω). Η καταληξη ειναι να μην τρεχει σωστα το ΜΤW2 καθολου πλεον ουτε σε μετριες ρυθμισεις. Με το που ξεκιναει το 3d μερος (αλλα και στον χαρτη εχει θεματα) κολλαει και γεμιζει μαυρα σκουπιδακια.

Παιζει να ''ψηθηκε'' η καρτα? Εδω και 3 ωρες δεν εχει κανει τιποτα τρελο το μηχανημα. Ακομα και να το λυσω ολο μπορει εκεινη την στιγμη να μην κανει κατι. Υπαρχει περιπτωση να παιζει ρολο η ζεστη?
Αυτό που αναφέρεις φίλε Τζο είναι η ψήκτρα του επεξεργαστή. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το τροφοδοτικό.

Βγάλε μια φωτό του μηχανήματός σου να σε βοηθήσω.

Λοιπόν:

Από ότι μας λες η κάρτα γραφικών είναι σε PCI-E. Η 7600 δεν είχε εξωτερική τροφοδοσία και έπειρνε ρεύμα από τη μητρική.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και έχουμε 2 πιθανούς λόγους λοιπόν:

1). Υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών, γιατί η μπίχλα στο ανεμιστηράκι έγινε μπετό και δεν γυρίζει ή δεν ψύχει σωστά.

2). No name τροφοδοτικό που μετά από κανά 18άρι μήνες αρχίζει σιγά - σιγά να πεθαίνει.

Αν είναι το 2), έχε υπόψη σου ότι το κινεζάκι όταν πεθάνει για τα καλά θα σου πάρει στον άλλο κόσμο όλο το μηχάνημα.

Όπως σου είπα θέλω να μου πεις τι τροφοδοτικό φοράει το μηχάνημά σου, επίσης πόσα χρόνια λειτουργεί με αυτό. Φαντάζομαι για να έχεις 7600, πρέπει να είναι κανά τριάρι χρονάκια, αν δεν το είχες αλλάξει ποτέ.
 
Pooky είπε:
Αυτό που αναφέρεις φίλε Τζο είναι η ψήκτρα του επεξεργαστή. ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ το τροφοδοτικό.
Βγάλε μια φωτό του μηχανήματός σου να σε βοηθήσω.

Λοιπόν:

Από ότι μας λες η κάρτα γραφικών είναι σε PCI-E. Η 7600 δεν είχε εξωτερική τροφοδοσία και έπειρνε ρεύμα από τη μητρική.

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες και έχουμε 2 πιθανούς λόγους λοιπόν:

1). Υπερθέρμανση της κάρτας γραφικών, γιατί η μπίχλα στο ανεμιστηράκι έγινε μπετό και δεν γυρίζει ή δεν ψύχει σωστά.

2). No name τροφοδοτικό που μετά από κανά 18άρι μήνες αρχίζει σιγά - σιγά να πεθαίνει.

Αν είναι το 2), έχε υπόψη σου ότι το κινεζάκι όταν πεθάνει για τα καλά θα σου πάρει στον άλλο κόσμο όλο το μηχάνημα.

Όπως σου είπα θέλω να μου πεις τι τροφοδοτικό φοράει το μηχάνημά σου, επίσης πόσα χρόνια λειτουργεί με αυτό. Φαντάζομαι για να έχεις 7600, πρέπει να είναι κανά τριάρι χρονάκια, αν δεν το είχες αλλάξει ποτέ.
Pooky θα βγαλω φωτο. Μολις μου το ξανακανε. Οσο ημουν απλα στο ιντερρ=νετ ολα καλα με το που πηγα να κανω κατι και γουργουρισε ο επεξεργαστης αρχισαν τα αναβοσβησματα κατα την διαρκεια των οποιων δεν μπορεις να δουλεψεις γιατι κολλανε ολες οι καρτελες που εχεις ανοικτες. Θα επανελθω με φωτο, απο το Mac του αδελφου μου
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χμ. Τροφοδοτικό 90%. Βγάλε φωτό και πόσταρε. Αν δω κινέζα απάνω θα πρέπει να αλλάξεις τροφοδοτικό ΑΜΕΣΩΣ.

Μη φρικάρεις, ένα καλό τροφοδοτικό για το μηχάνημά σου, τιμάται κάτω από 50 ευρώ και θα έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο σε κάθε περίπτωση.

Αυτό που με ανησυχεί είναι μήπως η κάρτα γραφικών έχει τελικά παραδώσει το πνεύμα.

Βγάλε την από το μηχάνημα και καθάρισε την ψήκτρα που έχει πάνω. Λογικά θα έχει και τον Τζίμυ Χόφα μέσα. Επίσης καθάρισε με μπατονέτα και καθαρό οινόπνευμα την επαφή PCI-E, άστη κανά λεπτό να στεγνώσει και ξαναβάλτη.
 
Επίσης, εχεις κάνει Windows Update ποτέ; Εχεις Antivirus είπες. Είναι ΝΟΜΙΜΑ και τα 2; Εάν δεν έχεις κάνει Windows update, μπορεί να παίζει και κανένας ιός. Πλέον, δε νοείται χρήση των XP χωρίς updates και antivirus!
 
1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

5.jpg

6.jpg

7.jpg

8.jpg

9.jpg

10.jpg

11.jpg

12.jpg

Ιδου και οι φωτο....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Επίσης, εχεις κάνει Windows Update ποτέ; Εχεις Antivirus είπες. Είναι ΝΟΜΙΜΑ και τα 2; Εάν δεν έχεις κάνει Windows update, μπορεί να παίζει και κανένας ιός. Πλέον, δε νοείται χρήση των XP χωρίς updates και antivirus!
Τα εχω ολα κομπλε. Τα windows δεν ειναι νομιμα αλλα ειναι αναγνωρισμενα σαν νομιμα με μπινια. Το antivirus ειναι αγορασμενο. Karspersky
 
Λοιπόν μελέτησα τις φωτό και σου προτείνω τα κάτωθι:

1). Πέτα ΑΜΕΣΩΣ αυτό το τροφοδοτικό που έχει πάνω το μηχάνημα. Είναι επιεικώς απαράδεκτο. Κατά 90% οφείλεται σε αυτό το πρόβλημα. Πάρε ένα καλό επώνυμο τροφοδοτικό γύρω στα 400 watts (αν δεν θες να ξοδευτείς πολύ) ή ένα καλό στα 600, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Ακόμα και αν φαίνεται πως λειτουργεί σωστά θα στη κάνει κάποια μέρα πολύ άσχημα.

2). Πάρε ένα σπρέυ πεπιεσμένου αέρα και καθάρισε το μηχάνημα. Ειδικά τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή και αυτόν της κάρτας γραφικών. Η κάρτα γραφικών πρέπει να ψήνεται όταν τρέχεις παιχνίδι. Πρέπει να έχει πήξει στη μπίχλα.

3). Αν θες καλύτερη δουλειά και έχεις γνώσεις και χρόνο, λύσε τον υπολογιστή και με καθαρό οινόπνευμα καθάρισε όλες τις κάρτες και όλα τα μέρη, κάντον καινούργιο. Αυτό κάνω εγώ με τα δικά μου μηχανήματα ανά 6 μήνες και ποτέ δεν μου δημιούργησαν το παραμικρό πρόβλημα.

Έχεις ένα καλό μηχάνημα με πολύ καλή μητρική. Είναι κρίμα να βρίσκεται σε αυτή τη κατάσταση, βάλτου ένα καλό τροφοδοτικό και καθάριστο αμέσως. Το μηχάνημά σου με κόστος 90 ευρώ μπορεί να δεχτεί (με την προϋπόθεση ότι θα έχεις αλλάξει το τροφοδοτικό) μια ΑΤΙ 4770 ή μια nVidia 9600 και να γίνει και πάλι παιχνιδομηχανή που θα σηκώνει τα πάντα σε αναλύσεις μέχρι 1440 Χ 900 άνετα.
 
Έριξα και εγώ μια ματιά επίσης και συγκλίνω προς τροφοδοτικό μεριά επίσης. Βλέπω μπόλικα drives και τροφοδοτικό της κακιάς ώρας. Πολύ πιθανό το σύστημα να έφτασε στα όρια του, ειδικά αν πρόσθεσες πρόσφατα οποιοδήποτε εξάρτημα.

Υπάρχουν ένας-δύο χονδροειδείς τρόποι να ζορίσεις ΟΛΟ το υπόλοιπο σύστημα για να τραβήξει μέγιστα ρεύματα πλην της κάρτας γραφικών. Αν αρχίσεις πάλι τα τρελά η απεικόνιση ή κρασάρει το σύστημα, είναι σχεδόν βέβαιο πλέον ξεμένει από ισχύ.

Εννοείται ότι αν αποφασίσεις να πειραματιστείς έτσι, το κάνεις at your own risk.

Λοιπόν:

Βάζουμε ένα DVD γεμάτο με data στο drive και επιλέγουμε να γίνουν όλα copy σε έναν από τους δευτερεύοντες δίσκους. Ενώ προχωράει αυτή η διαδικασία, πηγαίνουμε στον κύριο δίσκο, επιλέγουμε κάποιο φάκελο με πολύ μεγάλη ποσότητα δεδομένων (το C:\Windows ή το C:\Program Files ή κάποια εγκατάσταση παιχνιδιού είναι ότι πρέπει) και επιλέγουμε να γίνουν όλα RAR ή 7-zip με προορισμό τον τρίτο δίσκο.

Αν το μηχάνημα επιβιώνει ακόμα ενώ όλα αυτά κινούνται παράλληλα, μπορείς να πας σε κάποιον άλλο μεγάλο φάκελο και να επιλέξεις να γίνει ZIP με προορισμό άλλον δίσκο (αν έχεις πάνω απο τρεις συνδεδεμένους, αυτόν που δεν δουλεύει ακόμα. Αν είναι τρεις που βλέπω στις φωτό, σε όποιον να'ναι).

Στο σημείο αυτό το μηχάνημα έχει ζοριστεί στο μέγιστο. CPU, mobo, RAM, ανεμιστήρες και όλα τα drives που έχεις διαθέσιμα δουλεύουν στο max και τραβάνε καλές ποσότητες ρεύματος, "στριμώχνοντας" έτσι και το τροφοδοτικό. Αντίθετα η GPU "ψιλοτεμπελιάζει" δείχνοντας το desktop. Αν καταφέρει να ολοκληρώσει την διαδικασία χωρίς απώλειες, μπορείς να είσαι σχεδόν βέβαιος ότι δεν υπάρχει πρόβλημα με κανένα από τα κρίσιμα components που ζορίστηκαν και επίσης ότι δεν φταίει η υπερθέρμανση της CPU ή της GPU.

Αν αποτύχει, δική μου γνώμη είναι ότι αλλάζεις το τροφοδοτικό με κάτι καλύτερο.
 
Eχετε να προτεινεται ενα τροφοδοτικο ρε παιδια? Κατι με καλη σχεση ποιοτητας τιμης.

Ετρεξα και ενα διαγνωστικο για την καρτα γραφικων. Δειχνει ενα χνουδωτο ντονατ. Εκανε καποια μαυρα σκουπιδακια αλλα οχι τραγικα πολλα. Βγαζει κανεις ακρη απο τα αριθμητικα αποτελεσματα?
 
Πριν πετάξεις τα ωραία σου λεφτάκια για οτιδήποτε, κάνε τον καθαρισμό που σου είπαν τα παιδιά σε παραπάνω post. Στην εκκίνηση και στην φόρτωση 3d η ψύξη είναι απαραίτητη, οι ανεμιστήρες πρέπει να λειτουργούν στο φουλ κ αν αυτό δεν γίνεται το μηχάνημα θα κολλάει η θα παγώνει τελείως.

Επίσης drivers http://www.nvidia.com/object/winxp_185.85_whql.html

  • Accelerates performance in several 3D applications.
  • Numerous bug fixes. Refer to the release documentation notes.
  • Supports GPU overclocking and temperature monitoring by installing NVIDIA System Tools software.
 
joe είπε:
Eχετε να προτεινεται ενα τροφοδοτικο ρε παιδια? Κατι με καλη σχεση ποιοτητας τιμης.
470Watt Coolermaster με λιγότερα από 50 γιούρος.... ;)

Kαι την Enermax την έχω σε εκτίμηση σαφώς,πάλι είμαστε κάτω των 50 γιουραίων,απλά εδώ είναι 400Watt το εργαλείο,οπότε σε σχέση με το παραπάνω,μάλλον δε συμφέρει...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το Coolermaster που ανέφερε παραπάνω ο Manos είναι ότι πρέπει. Σε τιμή αστέρι ένα τροφοδοτικό που ζωγραφίζει.

Ακόμα και αν όλα τα tests σου περάσουν επιτυχώς και το πρόβλημα οφείλεται στο χώμα που έχει μαζευτεί στους ανεμιστήρες, κάνε ένα καλό στο μηχάνημά σου και άλλαξε το έτσι και αλλιώς. Στο επαναλαμβάνω ξανά και ξανά και όσες φορές θες. Το κινέζικο τροφοδοτικό που φοράει τώρα το μηχάνημά σου θα παραδώσει το πνεύμα με μαθηματική ακρίβεια, και όταν το κάνει θα σου κάψει τα πάντα.

Δεν διαθέτει κανένα κύκλωμα ασφαλείας, και είμαι σίγουρος ότι μόνο σωστά ρεύματα δεν δίνει.

Φυσικά η επιλογή είναι δική σου, όπως και η ευθύνη.
 
Πίσω
Μπλουζα