[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Το παράδοξο μια μπαταρίας

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
163
Ας πάρουμε την ιστορία από την αρχή.

Καλοκαίρι του 2007 αγόρασα ένα laptop: Innovator L208R (Intel Core T2080, 1G DDR2, 100 GB HD). Τα ακριβή στοιχεία της μπαταρία είναι:

Battry Pack: L50-3S4000-C1S2

Rating: 11.1 Vdc = 4000mAh

Rechargeable Li-Ion Battery

Battery Cell Made by Sanyo

Λοιπόν, μια χαρά με έβγαλε το λαπτοπάκι, το έλιωσα κυριολεκτικά, και η μπαταρία έφτασε μέχρι το 2012 να κρατάει και 30 λεπτά!!!!.

Κάποια στιγμή μου χάλασε το βύσμα του φορτιστή και έκατσα να το αλλάξω. Πάνω στην αργασιά και ενώ μπαταρία ήταν στο λαπτοπ και φορτιστής στο βύσμα και στο ρέυμα, γίνεται καταλάθος ένα στιγμιαίο βραχυκύκλωμα τον πόλων με το κλασσικό τσαφ! Από τότε η μπαταρία τα τίναξε (αυτό το συμπέρασμα έβγαλα), δηλαδή, <<κλείδωσε>> στο σημείο που ήταν φορτισμένη και δεν γέμιζε παραπάνω, αντιθέτως όλο και έπεφταν τα ποσοστά όσο δεν ήταν ο φορτιστής συνδεδεμένος μέχρι που άδειασε τελείως και παρέδωσε πνεύμα. Τεσπα όσο και να με πόνεσε, το πείρα απόφαση και συνέχισα να δουλεύω με το ρεύμα.

...και φτάνουμε στο 2014 και συγκεκριμένα το περασμένο ΣΚ που αποφάσισα να βγάλω το λαπτοπ απο την ντουλάπα για να είμαι αραχτός στο κρεβάτι. Ολα ΟΚ μέχρι χθες το βράδυ που παρατήρησα το εξής: Η μπαταρία έλεγε 46% ενώ το είχα στο ρέυμα. Σκέφτηκα οτι γράφει έτσι επειδή είναι χαλασμένη. Μετά απο λίγο όμως πήγε στα 30%!! Κοιτάω , τί να δω? ήταν κλειστός ο διακόπτης του πολύπριζου, Δηλαδή το λαπτοπ δούλευε με μπαταρία!!! Ξαναβάζω ρεύμα, αλλά η μπαταρία ενώ το λαμπάκι δείχνει να φορτίζει, μου κάνει τα ίδια που έκανε την τελευταία μέρα πριν πεθάνει, κλειδώνει στο τελευταίο σημείο φόρτισης άλλα πέφτει αν βγάλω τον φορτιστή. Την φόρτισα όλο το βράδυ χθες και έμεινε στα 30%...

Εμένα μπορείτε να μου πείτε πώς πότε και γιατί φόρτισε η μπαταρία?? Μήπως δεν φταίει η μπαταρία αλλά κάτι άλλο? Το έχετε ξαναδεί αυτό το πράγμα? Κι όχι τίποτα άλλο, έμεινα και με την απορία, πόσο % ήταν φορτισμένη η μπαταρία πριν μου κλείσουν την τροφοδοσία και άρχισε να αδειάζει..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Με περίπου 40 ευρουλάκια ξεμπερδεύεις για τα επόμενα π.χ. 4 χρόνια. Εχω δει κι εγώ αυτό το πρόβλημα σε αλλα λαπτοπ με πολυκαιρισμένες μπαταρίες, κυρίως αυτές που ήταν όλη την ώρα στην πρίζα. Αν το θες το λαπτοπ, άλλαξέ τη.

Υπόψην ότι η μπαταρία στέλνει μεσω ενός τσιπ την κατάστασή της πίσω στο λαπτοπ. Δες εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν αξίζει να την παραγγείλεις απ'εξω, υπάρχουν κι εδώ μπαταριάδικα, άσε που αν δε δουλέψει (ναι, ναι, είναι και κάτι "έξυπνα" laptop που αμα δε δουν μπαταρία "της μαμάς" τσινάνε, με διάφορα μυνήματα...), θα σου λύσουν το πρόβλημα. Tιμή περίπου ίδια, άσε που θα πάρεις και το τιμολογιάκι σου να συμψηφίσεις το ΦΠΑ. Πάρε το laptop και πήγαινε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια η αλήθεια είναι οτι δεν καίγομαι για μπαταρια, άλλωστε δουλεύω απο το desktop. Δεν ρισκάρω να πάρω μπαταρία γιατί δεν ξέρω και πόσο θα αντέξει άλλο το "σκυλί".Δεν υπάρχει σάλιο!

Αλλά δεν είναι περίεργο αυτή η συμπεριφορά της μπαταρίας? Μετά απο 1 χρόνο, να ξαναγεμίσει?? Μου έφυγε το σκαλπ οταν το είδα...
 
Παντως απο ebay αγορασα εδω και 1μιση χρονο μπαταρια για το acer μου,φυσικα προελευσης Κινας και δουλευει αψογα χωρις βεβαια να την χρησιμοποιοω συνεχεια.Την εχω σαν δευτερη σε περιπτωση που χρειαστει και την ειχα πληρωσει 30 ευρω μαζι με τα μεταφορικα εαν θυμαμαι καλα.

Η εργοστασιακη μου κραταει 1 ωρα και κατι και ειναι απο το 2009.Βεβαια της κανω πληρεις φορτισεις/αποφορτισεις και δεν την εχω ποτε στο ρευμα οταν φορτιστει πληρως.
 
Ο κανόνας λέει ότι αν δουλεύεις το λάπτοπ ως desktop και το'χεις όλη την ώρα στο ρεύμα, αφαιρείς τη μπαταρία. Αν δουλεύεις το λαπτοπ με τη μπαταρία του, την αφήνεις να ξεζουμιστεί και βαζεις το φορτιστή μολις πάρεις μήνυμα ότι τελειώνει.
 
Aυτα ολα οσον αφορα τους κανονες για την μπαταρια κλπ δεν ξερω αν ειναι παπας η αν εγω ειμαι η περιπτωση αλλα εχω ενα Acer aspire 5742ZG εδω και 3 χρονια η και 4 δεν θυμαμαι καλα που το εχω στο μαγαζι για να βλεπω ταινιες,σειρες,σερφαρισμα κλπ και οταν το δουλευω ειναι συνεχως με την μπαταρια πανω και στο ρευμα.Οποτε να ναι το βγαζω οποτε να ναι το βαζω δεν περιμενω να αποφορτιστη πληρως η μπαταρια δηλαδη την εχω ξεσκισει και η μπαταρια διαρκει απο μια ωρα εως μια ωρα και ενα τεταρτο.
 
Ούτε γω πιστεύω σε κανόνες πλέον. Γενικά περί τρόπου χρήσης μπαταρίας, οι γνωμες διιστανται. Κι εγώ σαν τον metal μια ζωή δούλευα με την μπαταρία πάνω και δε είχε πάθει τίποτα, απο βλακεία δική μου χάλασε!

Rygar εγώ έτσι κι αλλιώς δεν το δουλεύω σαν desktop. To χω για τις ξαπλες μου πλέον, και χωρίς μπαταρία δεν βολεύει, χαλαεί κέντρο βάρους και επιφάνεια :D

Χθες το βράδυ όλη νύχτα η μπαταρία φόρτιζε μέχρι που το κόκκινο led που αναβόσβηνε έγινε πράσσινο. Παρόλαυτα τα windows λένε 26%.

Μου φαίνεται ότι η μπαταρία υπο-φορτίζει αλλά εφόσον την έχει κλειδώσει το τσιπάκι της, δώρο άδωρο. Αλλά κι εκείνο το 46% που είδα προχθές? Δεν γίνεται, κάποια εξήγηση θα υπάρχει. Μου έχει σκαλώσει το μυαλό. Είναι σαν να βλέπεις...νεκραναστημένο!

EDIT: Κι αν είχε πάει 100% και δεν το πρόσεξα??
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
Aυτα ολα οσον αφορα τους κανονες για την μπαταρια κλπ δεν ξερω αν ειναι παπας η αν εγω ειμαι η περιπτωση αλλα εχω ενα Acer aspire 5742ZG εδω και 3 χρονια η και 4 δεν θυμαμαι καλα που το εχω στο μαγαζι για να βλεπω ταινιες,σειρες,σερφαρισμα κλπ και οταν το δουλευω ειναι συνεχως με την μπαταρια πανω και στο ρευμα.Οποτε να ναι το βγαζω οποτε να ναι το βαζω δεν περιμενω να αποφορτιστη πληρως η μπαταρια δηλαδη την εχω ξεσκισει και η μπαταρια διαρκει απο μια ωρα εως μια ωρα και ενα τεταρτο.
Kαι καλα κανεις γιατι η μπαταρια λιθιου φορτιζεται απο μικροελεγκτη,οποτε δεν εχει σημασια σε τι κατασταση φορτισης ειναι.Το μονο που ισχυει για τις μπαταριες λιθιου,ειναι οτι εαν θελετε να την αφησετε για μεγαλο διαστημα εκτος συσκευης πρεπει να ειναι 50% φορτισμενη για να διατηρηθει καλυτερα.
 
gremlinakos είπε:
Παιδια η αλήθεια είναι οτι δεν καίγομαι για μπαταρια, άλλωστε δουλεύω απο το desktop. Δεν ρισκάρω να πάρω μπαταρία γιατί δεν ξέρω και πόσο θα αντέξει άλλο το "σκυλί".Δεν υπάρχει σάλιο! Αλλά δεν είναι περίεργο αυτή η συμπεριφορά της μπαταρίας? Μετά απο 1 χρόνο, να ξαναγεμίσει?? Μου έφυγε το σκαλπ οταν το είδα...
Αυτό το μαύρο μακρόστενο που βλέπεις, αν το ανοίξεις δεν είναι παρά μια συστοιχία ενός αριθμού κλασικών κυλινδρικών φορτιζόμενων μπαταριών. Προφανώς υπάρχει και το τσιπάκι, ώστε η αστοχία κάποιων μεμονωμένων τέτοιων, σε κάποιο σπινθήρισμα, να μην θέτει off όλο το σύστημα. Το ίδιο συμβαίνει με τη μπαταρία του αυτοκινήτου των 6 στοιχείων Χ 2V=12 με 6 γέφυρες : το κόψιμο μιας γέφυρας, ανάλογα με τη θέση της, μπορεί να αφήσει τη μπαταρία σε 10V on+2V off, οπότε να κρατήσει μέχρι το συνεργείο, ή σε 6V on+6V off οπότε πέθανε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ΦΖΠ1 αν αλλάξω δηλαδή συσσωρευτές, το κύκλωμα προστασίας θα ξεκλησώσει? θα μπορώ να κάνω full charging μετα?
 
gremlinakos είπε:
@ΦΖΠ1 αν αλλάξω δηλαδή συσσωρευτές, το κύκλωμα προστασίας θα ξεκλησώσει? θα μπορώ να κάνω full charging μετα?
Oχι απαραιτητα...οι μπαταριες που χρησιμοποιουνται συνηθως ειναι οι 18650 (Li-ion 3.3v).Το προβλημα ειναι οτι πολλες μπαταριες εχουν μικροελεγκτη ο οποιος,εκτος απο τον ελεγχο της φορτισης, μερικες φορες μετραει και τους κυκλους φορτισης και μετα "κλειδωνει" εκει.Ετσι ακομη και εαν αλλαξεις τα στοιχεια,η μπαταρια μπορει να συνεχισει να φαινεται αδεια στον υπολογιστη.Ενα δευτερο προβλημα που θα εχεις,θα ειναι πως θα κολλησεις τα στοιχεια μεταξυ τους,αφου δεν γινεται με απλο καλαϊ.Καλυτερα λοιπον, να παρεις μια καινουργια,γιατι με τις μπαταριες λιθιου δεν παιζουμε.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, το κόλλημα γίνεται με τη λεγόμενη "ηλεκτροπόντα"...
 
Πίσω
Μπλουζα