[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] με τον Η/Υ (BSOD)

  • Έναρξη μίζας jay
  • Ημερομηνία έναρξης
J

jay

Guest
Χθες ολη την ημερα εβγαζε την γνωστη μπλε οθονη με τα ακαταλαβιστικα

γραμματα των windows και εσβηνε η οθονη.Ξανατοποθετησα την καρτα γραφικων και την μνημη και μετα οταν το αναβα εκανε τρια συνεχομενα μπιπ

συνεχεια,και δε μπουταρε .τελικα πηρε μπρος μετα απο πολλες ξαναεπανατοποθετησεις (ουφ) των καρτων.Εφτεγε η καρτα η το bios ?

μηπως γνωριζει κανεις κανενα system checking προγραμμα?
 
Αν θυμαμαι καλα 3 μπιπ ισον μνημη. Ας ερθει κανας hardwarας να μας φωτισει.
 
Καταρχην jay καλως ορισες στο GRM.Πες μας πρωτα τι ακριβως τοποθετησες πριν σου κανει το pc αυτα τα κολπα.Παντως αν δεν εκανες κατι τετοιο το πιο πιθανο ειναι να κολλησες κανενα ιο ειτε η καρτα γραφικων σου δεν ειχε τοποθετηθει σωστα στους ακροδεκτες.Ξεχασα να σου αναφερω βεβαια

οτι αυτο μπορει να οφειλεται και σε προβλημα τροφοδοσιας
 
virus δεν νομιζω γιατι εχω καιρο να μπω με αυτο στο web.δεν το ειχα πειραξει καθολου.

απλα το ανοιξα και αρχισε να μου κανει τα crash.μετα ομως που αλλαξα τις καρτες δεν μπουταρε καν.τα ανεμιστηρακια δουλευαν κανονικα.

"Αν θυμαμαι καλα 3 μπιπ ισον μνημη"

μαλλον αυτο πρεπει να ειναι γιατι μολις αλλαξα την μνημη αρχισε τα 3 μπιπς.

ευτυχως σημερα δουλευει αλλα ανησυχω γιατι θελω να γραψω cd μηπως

κανει crash εν μεσω εγγραφης...

ασε που με εκοψε οταν εγραφα την καινουργια πιστα του rocketeer.:pistolies:
 
Τελευταία επεξεργασία:
1). Καθαρίζεις τις επαφές της μνήμης με βαμβάκι και οινόπνευμα. Έπειτα επανατοποθετείς τις μνήμες.

2). Τσεκάρεις αν λειτουργούν οι ανεμιστήρες. Ειδικά επεξεργαστή και κάρτας γραφικών. Καθαρίζεις και συνεχίζεις.

3). Τροφοδοτικό. Καλού κακού, αν είναι ανώνυμο crapoleiros brand και το έχεις πάνω από τρία χρόνια, άλλαξέ το. Επ ουδενί δεν βάζεις χέρι μέσα να το καθαρίσεις. Ακόμα και εκτός μπρίζας έχει τάση.

4). Ελέγχεις τους πυκνωτές πάνω στην μητρική. Αν κάποιοι έχουν φουσκώσει, θα σκάσουν σύντομα, ή το υγρό που περιείχαν έβρασε και τους τίναξε. Αλλάζεις μητρική.

5). Λόγω Χριστουγέννων γράφεις γράμμα στον Άγιο Βασίλη να σου φέρει νέο μηχάνημα. Ακολούθησε το δρόμο του Manos και πάρε κάτι καλό και οικονομικό.
 
Ολοι οι άνωθι σύντροφοι έχουν κολλήσει στη 2η περίπτωση με τα 3 μπιπ. Εγώ ώς ΣΟΦΟΣ και άριστος ΓΝΩΣΤΗΣ των Windowζ, θα αναφερθώ στην αρχική περίπτωση με τη μπλε οθόνη. Θέλω λοιπόν να σε ρωτήσω, φίλε JAY, ΕΑΝ (που αποκλείεται να) θυμάσαι τί έγραφε με κεφαλαία γράμματα στη 2η γραμμή της μπλέ οθόνης. Εάν το θυμάσαι μπορεί να βγει άκρη στο περίπου τι συμβαίνει. Να σε συνβουλεψω πως εάν ξανατύχει κάτι τέτοιο, μη βιαστείς να κλείσεις τον Η\Υ. Διάβασε την φράση με κεφαλαία γράμματα στη 2η γραμμή. ΕΚΤΟΣ και εάν η μπλε οθόνη φαίνεται αστραπιαία, οπότε είναι δύσκολο να βγάλεις άκρη τί γράφει.

Αβτά.....
 
Που εισαι Σοφε ? Για διαβασε τη δευτερη γραμμη και πες μας τελικα ποιο βλεπεις να ειναι το προβλημα που κρυβεται απο πισω ?

[deadlink]

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ!!!!!! ΦΟΒΕΡΟ!!!!!!!!

Δε μπορώ να σου δώσω λύση, γιατί είναι στήθια....εεεε οθόνη από Windows 98 :biglaugh: :biglaugh:
 
Χαχαχαχα Tel. σωστοςςςςςςςςςςς

telamonas.stokos είπε:
Που εισαι Σοφε ? Για διαβασε τη δευτερη γραμμη και πες μας τελικα ποιο βλεπεις να ειναι το προβλημα που κρυβεται απο πισω ?
[deadlink]

:biglaugh::biglaugh::biglaugh:
Χαχαχαχα σε αυτο υπαρχει λυση.Εγω αφου ''γλυψω'' με ''οινοπνευμα'' ολους τους ακροδεκτες ξεκινωντας παντα απο την ''καρτα γραφικων'', παταω ολα τα ''κουμπια''(και τα 2,βλεπε φωτο) μεχρι να του βγαλω τα ''ματια εξω'' Προσοχη και παλι στο ''τροφοδοτικο'' γιατι μπορει να καει :biglaugh::biglaugh::biglaugh:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
την οθονη την εβγαζε αστραπιαία και εξαφανιζονταν αστραπιαία , φαντασου

την κοπελα να βαζει αστραπιαία το φανελακι και να το βγαζει παλι αστραπιαία

,που να προλαβεις να δεις....

thanx for the tips pooky , - εβγαλα την καρτα μνημης και ειχε "κροκοδειλους"

στους ακροδεκτες (βρωμια)
 
για να παραμείνει η μπλε οθόνη

system > advanced > startup and recovery > system failure > ξετίκαρε automatically restart
 
δεν βρισκω την διαδρομη

system > advanced > startup and recovery > system failure >

εχω winxp greek sp2
 
jay είπε:
system > advanced > startup and recovery > system failure >
Μιας και εχεις ελληνικά XP πήγαινε στο:

συστεμ>αδωανψεδ>σταρθπ ανδ ρεψοωερυ>συστεμ φαιλθρε

:biglaugh: :biglaugh:
 
Μη το ρίχνετε στην πλάκα ο φίλος jay αντιμετωπίζει κάποιο πρόβλημα και ζητά λύση.

Θεωρώ αγένεια να γίνεται πλάκα την ώρα που προσπαθούμε να βρούμε μια λύση.

Μετά παραπονιέστε για off topic threads............

(Ε καλά συγχωρείστε η κοπέλα όλα τα λεφτά!!!!! )
 
Συστημα -> Για προχωρημενους -> Εκκινηση και αποκατασταση-Ρυθμισεις-> Αποτυχια συστηματος-ξετικαρεις το Αυτοματη Επανεκκινηση....κ'εγω τα ηλιθια ελληνικα ΧΡ εχω και ειναι αυτοματα τικαρισμενο :(
 
το βρηκα.

Εναρξη > Πινακας Ελεγχου> Επιδοσεις και Συντηρηση > Συστημα > Για προχωρημενους -> Εκκινηση και αποκατασταση-Ρυθμισεις-> Αποτυχια συστηματος

η πιο απλα

δεξι κλικ στο "ο υπολογιστης μου" > ιδιοτητες >

και .... Για προχωρημενους -> Εκκινηση και αποκατασταση-Ρυθμισεις-> Αποτυχια συστηματος
 
Πίσω
Μπλουζα