[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] με floppy disk drive

Amigos

RetroMasteR
Joined
15 Ιαν 2007
Μηνύματα
1.505
Αντιδράσεις
44
hellooo ..παιδιά έχω το εξής πρόβλημα...έχω winxp sp2 και και όποτε προσπαθώ να κάνω το οτιδήποτε με το drive αυτό απλά κάτι πάει να κάνει αλλά ...τίποτα..

πάω για παράδειγμα να κάνω format σε μια δισκέτα και μου βγάζει το εξής μήνυμα "windows unable to complete the format"

έχω αλλάξει καλώδια πήγα κιόλας και πήρα καινούργιο drive αλλά τίποτα τα ίδια..τι είναι ρε παιδιά θέλω τα φώτα σας ... :help: :help:
 
Το floppy channel μηπως δε δουλευει...;;

Aλλα αντε να το τσεκαρεις αυτο τωρα,μονο αν εχει καποιος γνωστος σου κανα USB floppy να σου δανεισει...!
 
Μήπως οι δισκέτες είναι σκάρτες;

Μήπως τις είχες ξεχασμένες πουθενά χρόνια;

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πάρε καινούργιες να δεις.

Σου είναι απαραίτητο το floppy;

Γιατί πλέον μπορείς με ένα φλασάκι να μεταφέρεις τα πάντα εύκολα.

Εκτός κι αν είσαι ... δικηγόρος/συμβολαιογράφος , τότε σου χρειάζεται γιατί υπάρχουν πολλοί σε αυτά τα επαγγέλματα ακόμη που κουβαλάνε έντυπα σε floppy ...
 
Karnov είπε:
Εκτός κι αν είσαι ... δικηγόρος/συμβολαιογράφος , τότε σου χρειάζεται γιατί υπάρχουν πολλοί σε αυτά τα επαγγέλματα ακόμη που κουβαλάνε έντυπα σε floppy ...
Μεγαλη "μπαρουφια" εν τω μεταξυ αυτο,ετσι;

Το USB stick μεταφερεται ακομη πιο ευκολα απο δισκετα κι ειναι και πιο σιγουρο οτι δε θα σου χαλασει,ειναι και πιο ευχρηστο,αρκει βεβαια να μην πας να το βαλεις σε PC με......Win 98 !!! :D :D
 
Karnov είπε:
Μήπως οι δισκέτες είναι σκάρτες;Μήπως τις είχες ξεχασμένες πουθενά χρόνια;

Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο πάρε καινούργιες να δεις.

Σου είναι απαραίτητο το floppy;

Γιατί πλέον μπορείς με ένα φλασάκι να μεταφέρεις τα πάντα εύκολα.

Εκτός κι αν είσαι ... δικηγόρος/συμβολαιογράφος , τότε σου χρειάζεται γιατί υπάρχουν πολλοί σε αυτά τα επαγγέλματα ακόμη που κουβαλάνε έντυπα σε floppy ...
πήρα νέο drive και δισκέτες.. και της θέλω για κάτι games που φτιάχνω στον atari st
 
Γιαννη,εμενα ολα αυτα που λες μου "μυριζουν" αυτο που σου ειπα,προβλημα στο channel του floppy,και σε τετοια περιπτωση,πιασ' το το αυγο και κουρεψ' το !!

Ωπα,μηπως ειναι disabled το floppy απο το bios...;;

Αλλα οχι,αφου ξεκιναει το format ειπες...
 
εγώ πιστεύω ότι φταίνε τα windows γιατί και στα 2 pc που πέρασα τα συγκεκριμένα windows μου κάνει το ίδιο πράγμα..
 
Σε 2 PC..;

Εμ,αυτο δεν μας το ειπες ρε Γιαννη,τοτε κατι τρεχει λογικα με την εκδοση που εχεις,οπως ειπες....
 
manos426f είπε:
Μεγαλη "μπαρουφια" εν τω μεταξυ αυτο,ετσι;
Το USB stick μεταφερεται ακομη πιο ευκολα απο δισκετα κι ειναι και πιο σιγουρο οτι δε θα σου χαλασει,ειναι και πιο ευχρηστο,αρκει βεβαια να μην πας να το βαλεις σε PC με......Win 98 !!! :D :D
Η γυναίκα μου έχει νταραβέρια με τέτοιους τύπους και έχω ακούσει τα απίστευτα.

WIN 98;

Τι λες τώρα;

Μιλάμε για Windows 95 και office 97 , τα 98 δεν τα έχουν ανακαλύψει ακόμη.

Και τα συστήματα φυσικά 75άρης Pentium ...
 
Karnov είπε:
Η γυναίκα μου έχει νταραβέρια με τέτοιους τύπους και έχω ακούσει τα απίστευτα.
WIN 98;

Τι λες τώρα;

Μιλάμε για Windows 95 και office 97 , τα 98 δεν τα έχουν ανακαλύψει ακόμη.

Και τα συστήματα φυσικά 75άρης Pentium ...
Eμ,τοτε το stickακι δεν "παιζει",εξ' ου και το κουβαλημα δισκετων...
 
Πίσω
Μπλουζα