[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Black Screen - no boot

vagosgta3

RetroNuts!
Joined
7 Ιαν 2008
Μηνύματα
1.887
Αντιδράσεις
25
Παιδια θελω την βοηθεια σας

Ο PC που χρησιμοποιω για Games τα εφτυσε,εδω και 1,5 χρονο δουλευε μια χαρα και ξαφνικα το τελευταιο μηνα οταν επαιζα παιχνιδι κολλαγε ο ηχος και το game και μου εκανε Restart,αλλα μετα δουλευε κανονικα,νομιζα οτι ηταν προβλημα θερμοκρασιας και απενεργοποιησα το cool& quiet της ΑΜD,και στο event log των Windows εβγαζε το μονο προβλημα Remote access error (το ειχα απενεργοποιημενο),αυτες της δυο μερες μου εβγαλε πολλα Βlue screens και μου εκανε 2 με 3 restarts για να ξεκινησει σωστα,εκανα update drivers,bios μηπως και αλλα τιποτα,σημερα τον ανοιξα για να δω μηπως δεν δουλευει καποιο ανεμιστηρακι αλλα ολα δουλευουν αποσυνδεσα και την καρτα γραφικων για μηπως ειχε σκονη στο ανεμιστηρακι και την ξανασυνδεσα και απο τοτε εχω μαυρη οθονη (δεν δειχνει τιποτα ουτε το bios) και χωρις καποιο bip ηχου να δειχνει οτι υπαρχει καποιο προβλημα.

αλλαξα τροφοδοτικο και τρεις καρτες γραφικων,εβγαλα και την μια μνημη μηπως αλλαξει κατι αλλα το προβλημα παραμενει,λετε να τα εχει φτυσει η motherboard?

Το συστημα μου ειναι Asus M2NPV-VM ΑΜD X2 4200,4GB ram 800,9800GT nvidia,XP SP3.
 
1). Αν αποσύνδεσες τη κάρτα, κοίταξε μήπως ξέχασες να συνδέσεις το βύσμα τροφοδοσίας της.

2). Τροφοδοτικό. Πιθανόν να τα έχει φτύσει. Πες μου τι είναι (τύπος, watts και πόσα χρόνια το έχεις).

3). Μνήμη. Οι μπλε οθόνες πολλές φορές οφείλονται σε αυτή.

Κάνε τα εξής:

Αποσύνδεσε εντελώς τον υπολογιστή από το ρεύμα και κάνε clear CMOS. Ανέτρεξε στο manual της mobo σου για το πως γίνεται και που βρίσκεται το jumper. Αν δεν βρεις άκρη, απλά, βγάλε τη μπαταρία (πλακέ) της μητρικής, άστο για κανένα λεπτό και βάλτη πάλι μέσα.

Αν επανέλθει, άρχισε να βγάζεις μία μία τις μνήμες. Πάντα με το μηχάνημα σβηστό. Άναψέ το κάθε φορά με άλλο Dimm πάνω και πίεσέ το με κάποιο παιχνίδι. Αν κάποιο dimm έχει πρόβλημα θα φανεί. Επίσης, έλεγξε τη μνήμη σου διεξοδικά με το memtest.
 
τελικα πηγα και πηρα motherboard και CPU αναγκαστικα γιατι δεν υπαρχει πια motherboard για 4200Αmd Χ2. γιατι δοκιμασα οσα μου γραφεις και εδειχνε καμια ανταποκριση και φαινοταν για μητρικη.

1)το τσεκαρα,εβαλα και μια 6200 geforce που ειχα και δεν εχει εικονα.

2)Αυτο σκεφτηκα και εγω και το αλλαξα αλλα παλι τα ιδια,Εναν ΕAGLE ειχα 300watt (η πλακα νομιζα οτι ειχα 450 δεν τον ειχα κοιταξει ποτε) απορω πως κρατουσε σε ισχυ την 9800GT τους 2 σκληρους και τα 2 DVD,αλλα και παλι που εβαλα ενα 500watt δεν εγινε τιποτα.

3)δοκιμασα και μνημες.Εβγαλα και την μια αλλα τιποτα.

Εκανα και clear CMOS και εβγαλα και την μπαταρια,οπως εγραφε η ΑSUS για τετοιες περιπτωσεις αλλα τζιφος.

Παντως pooky(1) thanks for the help :)
 
Βασικά, εφόσον είχε αρκετά blue screens, καλό θα ήταν να κοιτάξεις τα stop errors που πετάει στην οθόνη καθώς και τα dump αρχεία που δημιουργούνται!

Μάλιστα, έχει ειδικό utility η M$ που σου επιτρέπει να διαβάσεις αυτού του τύπου τ' αρχεία! Αυτό βέβαια τώρα, πάνε για επόμενη φορά που θα σου βγάλει BSOD! :)

Από εκεί και πέρα, μαύρη οθόνη (εφόσον είχες αλλάξει τα πάντα!) μπορούσε να βγαίνει μόνο από μνήμες (όπως είπε και ο Pooky1) και από μητρική...

Τεσπα, τώρα ελπίζουμε να δουλεύει απρόσκοπτα!

:)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λορένα με εκπλήσεις αφάνταστα!!!!! Βλέπω έχεις κάνει τρελές προόδους στο θέμα. Μπράβο!!!!!

Τη καλύτερη δουλειά έκανες. Αν και τώρα είμαι σίγουρος ότι το πρόβλημα πρέπει να στο δημιούργησε το μουφέ κινέζικο και απαράδεκτο τροφοδοτικό που είχες πάνω. Οι κινεζιές, όταν αποφασίσουν να τα τινάξουν παίρνουν μαζί τους και άλλα εξαρτήματα.

Καλή επιτυχία στη συναρμολόγηση! Στη διάθεσή σου για τυχόν απορίες.
 
(Pookyman εχω την εντυπωση οτι καποιος εχει χακαρει το λογαριασμο της Λορενας :p )
 
Paspartoo είπε:
(Pookyman εχω την εντυπωση οτι καποιος εχει χακαρει το λογαριασμο της Λορενας :p )
Πασπατου.. με στεναχωρεις.

Αμα ερθω κατω, να σε κανω μια ενημερωση πανω στα windows.

Οι μαυροι κυκλοι στα ματια μου, θα μαρτυρουν τα ξενυχτια που εκανα για να τα μαθω ;)
 
Αν του κάνεις ενημέρωση για τα Windows, o Paspatel θα μαυρίσει όλος και θα φύγει κάνοντας κύκλους.

Λυπήσου τον........
 
Δυστυχως δεν μπορουσα να χρησιμοποιησω κανενα προγραμμα γιατι το μηχανημα δεν μπουταρε καθολου απλα οταν το αναβα το μονα σημεια ζωης που εδειχνε ηταν τα λαμπακια του tower και τα ανεμηστηρακια,με το τροφοδοτικο την πατησα γιατι ηταν πακετο με ενα ωραιο μαυρο tower που ειχα αγορασει και δεν εδωσα σημασια (λαθος μου). το σπασιμο με τα καινουργια motherboards ειναι οτι εχουν ενα ide πια,και no floppy controller,κριμα για την motherboard που ειχα γιατι το configuration που ειχα πηγαινε σφαιρα στα games με Full Details.Τωρα να δουμε με τον Phenom,Παντως ευχαριστω παιδια για το ενδιαφερον να βοηθησετε.
 
Λορένα είπε:
Πασπατου.. με στεναχωρεις.
Αμα ερθω κατω, να σε κανω μια ενημερωση πανω στα windows.
Α-παι-τώ να παρευρεθώ αν πρόκειται να ενημερωθεί ο Paspartoo περί Windows! Βασικά, κερνάω και ότι πάρετε για να έχω το προνόμιο. :cool:
 
Έγραψες ότι έκανες update το bios.

1). Αφαιρείς όλα τα καλώδια του μπροστινού panel. To ξεκινάς με ένα απλό μαγνητικό κατσαβιδάκι στις επαφές power της μητρικής.

2). Βάζεις μια μόνο μνήμη στο αριστερό slot. 1 μόνο και στο αριστερό slot προς το μέρος του επεξεργαστή.

3). Δοκιμάζεις αλλαγή κάρτας (το έκανες όμως). Δοκίμασε αν έχεις μια απλή pci.

Όλα τα παραπάνω χωρίς δίσκους και recorders σε περίπτωση που το τροφοδοτικό τα έχει φτύσει. Επίσης τσέκαρε την τάση των 12V στο καλώδιο (το κίτρινο 4πλο που καταλήγει στην motherboard).

Το βασικό είναι να έχεις μόνο μια μνήμη στο αριστερό slot. Αν έκανες λανθασμένο bios update θα χρειαστεί να ξαναφλασάρεις το chip σου.

Πάντα κάνουμε update με τον υπολογιστή επάνω στο ups.

Oι blue screens of death ίσως να μην είχαν να κάνουν με το bios.

Κάνε και μια μαγκιά και άλλαξε την πλακέ μπαταριούλα (που αναφέρθηκε σε πιο πάνω post) με καινούργια. Δεν κρατάει μόνο τις ρυθμίσεις του bios, σε 3-4 pcs με asus είναι η αιτία να μην τα ξεκινάει καθόλου, όπως επίσης και στα HP laptops είναι απαραίτητη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Απο περιεργια ξαναεστησα την motherboard οπως ειναι χυμα στα τραπεζι και το μονο που του συνδεσα το τροφοδοτικο και κουνησα λιγο τα πυκνωτακια (αν τα λεω σωστα) που βρισκονται ακριβως πισω απο τo PCI-Εxpress slot και μετα απο ενα restart ηρθε η εικονα, του εβαλα και τον σκληρο να δω αν θα μου ξανακανει restart (μπλε οθονη).

vp74 το bios το διπλο τσεκαρα,μου εδωσε ενας φιλος μου αλλες μνημες για να το ξανατσεκαρω,του ειχα αλλαξει και μπαταρια,παντως thanks for the tips vp74 θα τσεκαρω και τα ρευματα.

Mια ερωτησουλα παιδια επειδη ψηνεται ο αδελφος μου να την βαλει την motherboard για αυτον αν τελικα δουλεψει μιας και εχει μονοπυρηνο AMD 3000, επειδη δεν ξερω και πολλα για ATI εχει δυο καρτες μια 7600GS nvidia και μια ΗD2400PRO 256mb ποια ειναι καλυτερη για Games?
 
H 7600GS.

Δυστυχώς πάντως,έχω την αίσθηση ότι η μητρική θα ξανακάνει κόλπα φίλε,καθότι μάλλον είναι στα τελευταία της..
 
Aυτο φοβαμαι και εγω μανο, τωρα προσεξα οτι εχει προβλημα με τα USB κανενα usb slot δεν αναγνωριζει το ποντικι.

Tελικα ακυρο με το mouse,εβαλα ενα αλλο και δουλευει, αφου το βασανισα λιγο (το αφησα να δουλευει με της ωρες) μηπως και δω κανενα ξανα blue screen,τελικα του εκανα και ενα format το σκληρο και ξαναπερασα τα windows εβαλα και game (Max Payne) να δω αν θα μου βγαλει blue screen.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα