[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] DVD Rom

thamonas

RetroMaNiaC
Joined
13 Απρ 2007
Μηνύματα
697
Αντιδράσεις
45
ρε παιδιά, δεν ξέρω αν μπαίνει στην σωστή ενότητα..αλλά έχω το εξής πρόβλημα:

έχω κενά DVDs TDK, και ενώ καιγόντουσαν κανονικά τόσο καιρό, τώρα τελευταία το DVD recorder μου τα αναγνωρίζει ως CD! και στο σπίτι και στο γραφείο..όλα΄μάλλον (είναι καμια 30αριά) τί γίνεται ξέρει κανείς?
 
(μετέφερα το θέμα εδώ που ταιριάζει καλύτερα...)

Μάντεψε Σωκράτη.Πρόβλημα στο DVD recorder σου μυρίζει,το laser άρχισε να τα "παίζει".....
 
Και μένα μου φαίνεται πως μάλλον πας για αλλαγή...
 
Στα σκουπίδια και βάλε καινούριο. Πάμφθηνα είναι πλέον...
 
Aπλά ρε Βασίλη,ξέρεις ποιο είναι το θέμα ;

Ότι τώρα "παίζουν" στην αγορά κάτι μούφες τύπου Optiarc,Samsung κτλ,που δε διαβάζουν πολλά δισκάκια με τίποτα ή στην καλύτερη απλά δυσκολεύονται τρελά να τα διαβάσουν....

Με άλλα λόγια,κατά τη γνώμη μου,τα παλιά DVD-RW's είναι καλύτερα...
 
Τα Pioneer και η σειρα 2xxx της NEC ειναι εγγυηση
 
Πάλι καλά που τα 2 Plextor και το 1 Lite on που έχω,βαστάνε ακόμη...

To ΝEC 3520 που έχω στο PC αυτό,πλέον γράφει αλλά δε διαβάζει DVD-RW....

Στα DVD+RW δεν έχει πρόβλημα...!!!
 
Μη βγάζετε γρήγορα συμπεράσματα.

Μπορεί να φταίει η παρτίδα τα δισκάκια.

Πολλές μάρκες πατάνε στάμπα σε ότι βρουν και σήμερα όσο πιό φτηνά τόσο πιό καλά για τους κατασκευαστές.

Άλλαξε μάρκα, πάρε μια 10άδα από άλλη για δοκιμή και βγάλε συμπεράσματα.
 
Εμενα πάλι μου κάνει για ελλατοματική παρτίδα dvd, εστιάζω μόνο στο γεγονός ότι δεν τα αναγνωρίζει σε 2 διαφορετικούς υπολογιστές-dvd. Δοκίμασε και σε άλλο DVD τα ίδια δισκάκια. Οπως και να έχει το κόστος αλλαγής αμφότερων είναι μικρό οπότε ότι και να έχει χαλάσει--> δεν σε χαλάει.....
 
99.999999999% φταίει το laser. Εκτός του ότι πολύ πρόσφατα είχα το ίδιο ακριβώς πρόβλημα στη δουλειά, μου έχει ξανατύχει στο παρελθόν άλλες 2-3 φορές. Παρε καινούριο recorder.
 
Συμφωνώ απόλυτα Rygar. Επειδή έχω "εξοντώσει" κάμποσα drives, πάντα το αρχικό σύμπτωμα ήταν ότι δεν διαβάζανε συγκεκριμένους τύπους δίσκων (πχ δεν αναγνώριζαν τα DVD-R αλλά παίζανε μια χαρά τα CD και τα original DVDs).

Εν πάσει περιπτώσει, ίσως θα ήταν λογικό να δοκιμαστεί και κάποια άλλη μάρκα ή άλλη παρτίδα της ίδιας μάρκας πριν την αγορά νέου drive όπως προτείνουν οι άλλοι φιλοι. Αν και τα νέα drives έφτασαν πλέον να κοστίζουν σχεδόν το ίδιο με τα δισκάκια τους, γι' αυτό και πρότεινα αλλαγή χωρίς ιδιαίτερη σκέψη. :)
 
Στην πυρά...στην πυρά... και βουρ για καινούργιο !
 
!

Ευχαριστώ πολύ ρε παιδια..το θέμα είναι οτί συνέβη ταυτόχρονα σε 3 υπολογιστες (2 στο γραφείο και 1 στο σπίτι)..το μόνο τους κοινό ήταν η μάρκα DVD-recorder (LG)...γίνεται ταυτόχρονα να χαλάσουν όλα? μάλλον τα δισκάκια εχουν προβλημα...

έκαψα κανονικα τα πρώτα 10 και όλα τα επόμενα παρουσιάζουν αυτό..
 
Σωκράτη,αν μιλάμε για 3 συσκευές ταυτόχρονα,τότε φταίνε τα δισκάκια ρε φίλε,αποκλείεται να χαλάσανε όλα μαζί τα recorders...!!
 
Σωκράτη μας τα αλλάζεις! Κι όχι τίποτ'αλλο, δώσαμε και σίγουρες απαντήσεις! :D
 
Μάλιστα.

Έπρεπε να μας το είχες πει από την αρχή αυτό. Προφανώς είναι πολύ πιό λογικό σε αυτή την περίπτωση να ενοχοποιηθούν είτε τα ίδια τα δισκάκια είτε κάποιο παλιό firmware του drive, αν δεχτούμε ότι έχεις ίδιο firmware και στα 3 drives.

Εφόσον λες ότι τα πρώτα 10 κάηκαν κανονικά, το απολύτως λογικό συμπέρασμα είναι ότι η παρτίδα που αγόρασες είναι προβληματική.
 
Φίλε thamonas... μήπως έχεις εγκατεστημένο το software της LG που κάνει αυτόματα firmware update?
 
όχι ρε Rygar,,δεν αλλάζω τίποτα..το πακέτο με τα DVD's το είχα καιρό...το τελευταιο DVD το έκαψα πριν απο μήνα περίπου..χθες πηγα να γράψω κάτι και άλλαζα το ένα δισκακι μετά το άλλο και όλα τα αναγνωριζε σαν CD's..To άπ'ογευμα που ήμουν στο γραφείο πάλι τα ίδια...εντωμεταξύ δεν έχω και το ακριβές μοντέλο του DVD-R για να βρω το firmware..lightscribe LG είναι

Stanfromgreece είπε:
Φίλε thamonas... μήπως έχεις εγκατεστημένο το software της LG που κάνει αυτόματα firmware update?
δεν νομίζω...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σωκράτη,από τον device manager μπορείς να δεις το ακριβές μοντέλο του DVD-RW που έχεις...
 
thamonas είπε:
όχι ρε Rygar,,δεν αλλάζω τίποτα.
Ναι δεν άλλαξες, όντως. Μάλλον θα έπρεπε να πω ότι μας απέκρυψες κρατικά μυστικά :D

thamonas είπε:
χθες πηγα να γράψω κάτι και άλλαζα το ένα δισκακι μετά το άλλο και όλα τα αναγνωριζε σαν CD's..
Εβαλες ενα από τα προσφάτως γραμμένα να δεις τί παίζει;Δοκίμασες ντεβεντέ με ταινία μεσα;
 
Πίσω
Μπλουζα