[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Laptop win8.1: Κρασάρει μετά απο αδράνεια

gremlinakos

RetroActive
Joined
28 Οκτ 2007
Μηνύματα
523
Αντιδράσεις
163
Καλημέρα παιδιά! Έχω ένα παλιό Laptop Innovator (2gb ram, intel pentium D-core T2080, 100gb sata hd) και το διατηρώ απ το 2007. Από τότε είχα το εξής πρόβλημα. Κάθε φορά που "κατέβαζα το καπάκι", το σύστημα δεν επανέρχονταν και γίνονταν reboot. Έτσι κι εγώ απενεργοποίησα τότε το standby mode, και το ρύθμισα απλώς να σβήνει η οθόνη. Σημειωτέων ότι τότε είχα Win XP και 1 gb Ram. Τώρα λοιπόν με τα Win 8.1 ,δεν μπορώ να κάνω την ίδια ρύθμιση γιατί μου κόπηκε το κουμπάκι που κλείνει την οθόνη όταν την κατεβάζεις. Έτσι αναγκαστικά το αδρανοποιώ πριν την κατεβάσω. Ε λοιπόν, 1 στις 5 θα μου κρασάρει στην επαναφορά απο την αδράνεια, βγάζοντας την "γαλάζια οθόνη" για λίγο, και μετά reboot πάλι. Το περίεργο είναι οτι το κάνει σε άσχετες στιγμές. Μπορεί να τον έχω 3 μέρες έτσι και να μην μου κρασάρει, ή να το κάνω για μισή ώρα, να πάω να τον επαναφέρω και καπούτ! Ξέρει κανένας που μπορεί να οφείλεται αυτό το πρόβλημα? Υπάρχει περίπτωση να διορθώνεται κάτι τέτοιο? (Πάντως το έκανε από τότε που τον αγόρασα, και στα XP 10/10 φορές crash!!) Ευχαριστώ!
 
Κοίτα λίγο...

...στις επιλογές του BIOS, υπάρχουν ρυθμίσεις που να αφορούν το ACPI; BIOS update, δοκίμασες να κάνεις;
 
Δεν είμαι σίγουρος για τις ρυθμίσεις του,το BIOS του Laptop είναι σχετικά φτωχό. Αλλά και πάλι δεν θα ήθελα να το κάνω update. Είναι επικίνδυνο το φλασάρισμα, ειδικά για ένα παλιό laptop. Και πάλι δεν ξέρουμε αν θα διορθωθεί το πρόβλημα.
 
Πίσω
Μπλουζα