[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Network

Wally

Retired Admin
Joined
19 Ιαν 2006
Μηνύματα
25.794
Αντιδράσεις
4.283
Εχω προβλημα.

Και απο το να ζαλιζω μονο τον Αντωνη,προτιμω να σας βασανισω ολους :D

Εχω στο PC 2 καρτες δικτυου.

Η πρωτη (NIC1) ειναι συνδεδεμενη με ενα router(192.168.0.1) που δινει DHCP(192.168.0.2) και δινει internet στο PC

H δευτερη (NIC2) εχει staticIP 192.168.0.3 και συνδεεται με ενα ΧΒΟΧ(192.168.0.4)

Ολα εχουν subnet mask 255.255.255.0

Εχω ενεργοποιησει μετα απο συμβoυλη του Αvτωνη το IP Forward στα XP.

O σκοπος ειναι να εχω internet στο PC και στο ΧΒΟΧ,και απο το ΧΒΟΧ να βλεπω φακελους του PC

Το προβλημα...οταν παιζει η μια καρτα δεν παιζει η αλλη

Δηλαδη αν θελω να εχω Internet δεν μπορω να δω το ΧΒΟΧ και το αντιθετο

Δεν εχω Firewall,τα icons στο taskbar και για τα 2 connections ειναι μια χαρα,τα λαμπακια στις καρτες αναβοσβηνουν..

PLZ HELP!!
 
Απο οτι ξερω δεν γινεται να εχεις 2 καρτες δικτυου και 1 router.Αφησε την 1 και αγορασε 1 switcher να τα μοιρασεις απο το router.Και 1 αλλη λυση με καλωδιο lan συνδεσε το x-box και βαλε το router στο usb.Η γνωμη μου.....
 
Εβαλα στο NIC2 192.168.1.1 και στο ΧΒΟΧ 192.168.1.2 διατηρωντας το subnet mask 255.255.255.0 και τωρα παιζουν και οι 2 καρτες (yiupiii) ΑΛΛΑ δεν δινει internet στο ΧΒΟΧ :(
 
Δηλαδη?Συνδεσες με usb το router? και το x-box με το lan?
 
απλα τα εβαλα σε αλλο δικτυο (βλεπε bold)
 
Ωραια αφου παιζουν και οι 2 καρτες τωρα συνδεσε οπως σου ειπα παραπανω

Wally κανα νεοτερο?
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ρε συ τώρα είδα τις IPs που είχες δώσει. Το 0 είναι το "καλώδιο"!

Κάνε μια δοκιμή.

Από το XBOX βλέπεις την nic του υπολογιστή που έχεις πάνω τον router? Αν ναι πάμε καλά, αν όχι δεν κάνει fw.

Αν ναι κάνε tracert από το xbox προς τα έχω

Δες το DNS από το XBOX

Ξαναδες το gateway του XBOX
 
Βασικα εκει μαλλον ειναι το προβλημα....στις τιμες του gateway και dns στο xbox.

Εβαλα gateway το 192.168.1.3....dns τι να βαλω? (το getaway?το router?τη forthnet?)
 
Βλάπεις τη 1 κάρτα δικτύου από το XBOX? Φτάνεις μέχρι τον router? Αφού είσαι στο ίδιο subnet και η απάντηση στα παραπάνω είναι ναι τότε βάζεις τις διευθύνσεις του router σου (.1)
 
Ok θα το δοκιμασω το απογευμα...αυτα παθαινει οποιος δεν θελει τα hub...
 
Eυχομαι να λυθει συντομα φιλε Wally
 
Ευχαριστω John!

Συνεχιζω να μην εχω internet στο xbox.

Υπαρχει η λυση του Bridge των 2 συνδεσεων αλλα αυτο θα καταργησει τα attributes και των 2 επιμερους συνδεσεων,πραγμα που θελω να αποφυγω.

Πως μπορω να παιξω με XP Ip routing?(add route κτλ)?
 
Αυτο δεν το ξερω φιλε μου.Θα ρωτησω ομως τον αδερφο μου που ειναι προγραματιστης.
 
Wally θα σου πω τη συνδεσμολογία που έχω κάνει σπίτι και ελπίζω να σε βοηθήσει. Βέβαια XBOX δεν έχω συνδέσει αλλά δεν νομίζω να είναι εκεί το πρόβλημα. Βασικά ο εξοπλισμός μου είναι ένας αρχαίος router με μία lan θύρα και ένα hubακι. Το router έχει 192.168.1.1 και είναι συνδεδεμένος με την πρώτη πόρτα του hub. Τα υπόλοιπα μηχανάκια πέφτουν στο hub και έχουν αντίστοιχα 192...2 192...3 192...4 καί όλα τους ως router και primary dns και default gateway τον router (192.168.1.1)

Βλέπονται κανονικά μεταξύ τους και έχουν όλα internet.

Αυτά τα ολίγα.
 
Μα βρε συ Στέλιο ο άνθρωπος δεν έχει hub/switch!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally άσε τα παπατζιλίκια και πάρε κανά hubάκι ρε παιδί μου!!!!!!!
 
shock είπε:
Μα βρε συ Στέλιο ο άνθρωπος δεν έχει hub/switch!
ok sorry δεν το κατάλαβα.... :beerz:

Πάντως αν θέλεις Wally σου δίνω το δικό μου hub.

Σκέφτομαι να αγοράσω wireless router που έχει 5 ethernet πάνω. Οπότε..... όποτε θες στείλε pm
 
Παρε ενα hubακι να ξεμπερδευεις αδερφε.......lol
 
Λοιπον απο σημερα συμπαθω ακομα περισοτερο τα WindowsXP.

Eνω τοσο καιρο παλευα με routings,command line και ανοησιες...η λυση ηταν πολυ απλη.

*Απενεργοποιουμε το ΙP routing των XP (ειναι απενεργοποιημενο απο default)

*Δινουμε στατικη ΙΡ στο ΧΒΟΧ

*Network places

*Setup home or small office network

*Μπλα μπλα μπλα

*Reboot

*Aλλαζω το ΧΒΟΧ σε DHCP

ETOIMO!!

Δηλαδη αν τοσο καιρο αφηνα τα ΧΡ να παιξουν μπαλα θα ειχα γλυτωσει!!
 
Πίσω
Μπλουζα