[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] Thompson TG585v

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.887
Αντιδράσεις
3.888
Mετα απο disconnect σε wifi χρηση και μη κρατησης των δεδομενων σε router για 2η φορα σε διαστημα μηνων,(δεν ειναι τραγικα τα πραγματα ,το λυνω το θεμα) αποφασισα να κανω update το απαρχαιωμενο firmware v7 του router μου ομως σε καποιο βημα του συνανταω καποιο θεματακι.


Αναλυτικα



Παταω το κουμπι have disk,κανω κλικ το browse,βρισκω και διαλεγω το firmware το κανω double click αλλα δεν μου το εμφανιζει στο παραθυρο σαν επιλεγμενο με την καμμια,δηλαδη οπως ειναι στην τελευταια φωτο για να πατησω next και να συνεχισω στην εγκατασταση.



Το παραθυρο στην τελευταια φωτο συνεχιζει να παραμενει κενο...oλα αυτα σε Win 7



Any ideas




Προβολή συνημμένου 87837

Προβολή συνημμένου 87838

Προβολή συνημμένου 87839

Προβολή συνημμένου 87840
 
Να το τρέξεις...

...με δικαιώματα διαχειριστή, δοκίμασες; (Δεξί κλικ--> Εκτέλεση ως διαχειριστής)
 
Ναι στο setup πριν ξεκινησω το εκανα και run as admin. :xm:
 
Παλιά, είχα πάθει κάτι αντίστοιχο στο ρούτερ του αφεντικού μου...

Κατέβασα κανονικά το firmware, από το σωστή εταιρεία - σωστό μοντέλο....

Πήγα να το φορτώσω και ...τζίφος! Ε, λέω, θα είναι corrupted - να το κατεβάσω από αλλού. Τζίφος^2.

Και κάποια στιγμή ανακαλύπτω ότι το μοντέλο του αφεντικού μου είναι π.χ. το 585i (isdn) και όχι το 585...

Για δες μήπως έχεις κατεβάσει λάθος f/w....
 
Αυτο ακριβως ητανε,στην παρακατω σελιδα κατεβαζα για Thomson TG585v8 αντι για το ακριβως απο κατω του που ειναι το Thomson TG585v7 και ειναι το δικο μου,για αυτο και δεν το'παιρνε.


Ολα ειναι ενταξει τωρα,thnks


 


http://www.forthnetgroup.gr/Article.aspx?a_id=3978
 
Παρουσιασε νεο προβλημα το routerακι,με πατημενο το wifi κουμπι και η λυχνια ενδειξης του Wifi στο κουτι αναμενη και μεσα απο τα settings να δειχνει οτι το wifi λειτουργει,δεν εμφανιζεται σε καμμια απο τις συσκευες μου το ονομα του router για να κανω συνδεση,σαν να μην υπαρχει.


Κατα τα αλλα ιντερνετ εχω κανονικα μεσα απο ethernet.



Eχει τυχει σε κανενα απο σας,πρωτη φιορα σε μενα.
:(

 


Edit¨Problem solved by tech support,thnx for viewing


Για μελλοντικη χρηση απο μελλοντικους παθοντες ειχε φαει καποιο κολλημα και αλλαξα channel pass και ονομα ρουτερ kai einai ok.



Tι να πω.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Lol, Aardy! Αν δεν στο έβρισκαν, θα το λέγαμε εδώ! Γενικά, επειδή όλοι μένουν στα default κανάλια (εκτός από κάτι psychos σαν κι εμένα) "καβαλάει" πολλές φορές το ένα κανάλι τ' άλλο (κάτι σαν το Studio 69 στο "Βασικά καλησπέρα σας" να 'ούμε! :D )...

To pass & το όνομα router ελάχιστη σημασία έχουν στο πρόβλημα εμβέλειας - περισσότερο έχουν να κάνουν με θέματα ασφάλειας....

Btw, έχεις ένα από τα πιο αξιόπιστα ρουτεράκια! Φύλα το σαν τα μάτια σου! ;)
 
Thanx για το explain της κατασταστης και εγω στα default τα ειχα,αν κατι δουλευει δεν το πειραζω,παλι καλα γιατι σκεφτομουν για καινουργιο,χαιρομαι που ειναι απο τα καλα της αγορας.
 
Πίσω
Μπλουζα