[ΠΡΟΒΛΗΜΑ] USB

Uskoke

RetroAdept
Joined
9 Φεβ 2011
Μηνύματα
3.460
Αντιδράσεις
6.142
CPU:Intel E 8200 2.66 Core2Duo

M/B:gigabyte,socket 775

Cooler:τον εργοστασιακό

Ram:2GB Kingston DDR2(667)

VC:palit geforce 210 1 GB

HD:Hitachi 320 GB sata 2

DVD-R:LG

Sound card:eek:nboard

Case:450 W

Οθόνη:Samsung syncmaster206BW 20"

Microsoft mouse-keybo

Cliptech 2.1 speakers


windows XP γνήσια

Αγορασμένα όλα την 22-4-2008.

Αυτή είναι η σύνθεση. To USB έχει πρόβλημα, δεν βλέπει κανένα στικάκι (έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά-σε όλες τις θύρες. Επίσης δεν βλέπει τίποτα άλλο,πχ εκτυπωτή ή την βιντεοκάμερα. Δουλεύει όμως το ποντίκι και το μόντεμ (USB DSL). Πρέπει να είναι πρόβλημα Hardware, γιατί έκανα φορμάτ και το πρόβλημα παραμένει. Μάλλον πρέπει να έχει καεί ο controller του USB.Φτιάχνει άραγε, ή να πάω κατευθείαν σε μια ξεγυρισμένη αναβάθμιση;Ήδη "χαλβαδιάζω" μια, μια που το PC είναι 6 χρονών με πολλά μπαλώματα και αναβαθμίσεις, άσε που ήταν γρουσούζικο μια που η κάρτα γραφικών ήταν DOA.


Γύρω στα 400 ?.



Μητρική καλή gigabyte ή msi-> 50 ?



AMD διπύρηνος black edition-> 70 ?



μνήμη 4 GB ->40 ?



τροφοδοτικό corsair 450 W ->40?



σκληρός μαύρος Toshiba 500 GB->50?



windows 7.1 64 bit ->120 ?



DVD RW sasmsung sata III ->18?



πληκτρολόγιο microsoft usb -> 9?



όλα μαζί, 407 ?.
 
Εχεις τσεκαρει τις ρυθμισεις του usb στο μενου της εκκινησης?Αν το βλεπει το μηχανημα.
 
Mαλλον για hardware οντως φαινεται..τσεκαρε και στο bios,αλλιως παρε μια usb pci καρτα σαν αυτη πχ(με chipset ΝΕC καλυτερα)

phpyUdean.jpg
 
Εχω κάποια θεματα:

1) Το ποντίκι/μοντεμ παίζουν ΣΕ ΟΛΕΣ τις θύρες; Αν ναι, δεν είναι θεμα hardware και ζητώ συγνώμη από τα απο πανω παληκάρια που φαίνομαι σα να τους αμφισβητώ.

2) Κάνε το εξής, ανοιξε το Device Manager και δες αν εχεις καμια κοκκινίλα/κιτρινίλα. Αν ναι, πες μας και σε ποιό σημείο σου βγάζει το σφάλμα.

3) Οπως είσαι στο device manager, βγάλε το ποντίκι και στην ίδια θύρα σύνδεσε κάτι αλλο, π.χ. ενα memory stick. Αν δεις το δέντρο με τις συσκευές να αντιδρά σα να κάνει refresh (ενα τρεμόπαιγμα που γίνεται ευκολα ορατό), τότε σημαίνει ότι τα windows αναγνωρίζουν τη σύνδεση μιας συσκευής USB.

4) Ανοιξε το Event viewer και τσέκαρε πρωτίστως το System για κοκκινίλες και μετά και το Application, αν και τα σφάλματα hardware αποθηκεύονται πάντα στο System.

5) Μηπως το πισί σου εχει θεμα με τη μπαταρία και σου εχει φορτώσει BIOS defaults απενεργοποιώντας το USB2.0; Αν και λίγο αμφίβολο, μπες στο Bios και τσέκαρέ το.

6) Ισως λίγο εξεζητημένο μεν (δεν ξέρω το επίπεδο των γνώσεών σου), αλλα κατέβασε ενα LiveCD με μια διανομή Linux και τρέξε τη και δες αν σου βλέπει τα στικάκια που βάζεις

Αν υποθέσουμε ότι όντως εχει χαλάσει o USB controller, τότε όχι δε φτιάχνει γιατί πρόκειται για ενα τσιπάκι κολλημενο στη μητρική. Επίσης κάτι αλλο που τώρα σκέφτηκα, για μπες στο BIOS και φόρτωσε defaults (load BIOS defaults ή κάπως έτσι).

Στη χειρότερη είτε πας για την κάρτα που σου προτείνει ο Angel_grig αρκεί να βρεις καρτα USB2.0 (δεν ξέρω καν αν παίζουν οι drivers για USB3 στα XP), ή κάνεις την ξεγυρισμένη αναβάθμιση που προτείνεις στο τελος :D

Προς τους μοντς: Αλλάξτε τον τίτλο σε κατι αλλο, π.χ. Αδυναμία αναγνώρισης συσκευών USB, γιατί το σκέτο USB δε λέει τίποτα (σα να ανοίγω θρεντ με τίτλο RYGAR, αν και αυτό από μόνο του τα λέει όλα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ευχαριστώ όλους που απάντησαν ιδιαίτερα τον Ρύγκαρ, ο υπολογιστής είναι από χτες στον μάστορα γιατί θεωρώ ότι ξεπερνά τις δυνάμεις μου (το πρόβλημα). angel grig δεν μπορώ να βάλω την κάρτα που λες γιατί η μοναδική ελεύθερη θύρα PCI είναι πιασμένη από μια κάρτα firewire (η άλλη είναι καλυμμένη από την τεράστια ψήκτρα της κάρτας γραφικών).Ρύγκαρ-

1)δεν δοκίμασα πάντως είναι στις πίσω θύρες (της μητρικής)

2)βλέπε πάνω, το κομπιούτερ είναι στον μάστορα

3)όταν συνδέω οτιδήποτε πχ τον εκτυπωτή ή το στικάκι, τα αναγνωρίζει, εγκαθιστά τους drivers αλλά μέχρι εκεί.Δεν λειτουργούν.

4)βλέπε πάνω

5)δεν νομίζω γιατί κρατά την ώρα και ημερομηνία αν και το αποσυνδέω εντελώς από το ρεύμα (κλείνω τον διακόπτη του τροφοδοτικού και το πολύπριζο).

6) μπα μάλλον δύσκολο έχω να δουλέψω command line από την εποχή του msdos.

ευχαριστώ πάλι για τις απαντήσεις
 
Ωπα κάτσε! Δε μας τα είπες σωστά!

Στην αρχή είπες αυτό:

Uskoke είπε:
To USB έχει πρόβλημα, δεν βλέπει κανένα στικάκι (έχω δοκιμάσει 3 διαφορετικά-σε όλες τις θύρες. Επίσης δεν βλέπει τίποτα άλλο,πχ εκτυπωτή ή την βιντεοκάμερα. Δουλεύει όμως το ποντίκι και το μόντεμ (USB DSL). Πρέπει να είναι πρόβλημα Hardware,
Και μετά λες αυτό:

Uskoke είπε:
3)όταν συνδέω οτιδήποτε πχ τον εκτυπωτή ή το στικάκι, τα αναγνωρίζει, εγκαθιστά τους drivers αλλά μέχρι εκεί.Δεν λειτουργούν.
Το δευτερο που γράφεις αναιρεί το πρώτο. Το ότι αναγνωρίζει τα στικάκια ή τον εκτυπωτή, τέλος, το USB σου είναι μια χαρά. Κάτι αλλο συμβαίνει, αλλα από μακριά είναι πολύ δύσκολο να πω. Ας περιμένουμε το μάστορα.
 
Με επιγνωση του οτι /παρολο που

α) οπου μαζευονται πολλες μαμές-μαίες ,το παιδι που γεννιεται βγαινει με προβλημα ,οπως περιπου λεει η λαικη ρηση

β) το οτι οι γνωσεις μου ειναι εμπειρικες και μονο και μαλλον λιγες

Θα διακινυνευσω την εκτιμηση να πω ,οτι μαλλον φταιει το τροφοδοτικο το οποιο noname ??? 400W κανονικα θα επρεπε να ειναι αρκετο και με το παραπανω σε σχεση με οτι το εχεις φορτωσει/συνδεσει ....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@rygar:πάντως υπάρχει πρόβλημα αφού δεν δουλεύουν. πριν με πήραν τηλέφωνο από το σέρβις, και με ρώτησαν πότε πήρα την μητρική (έχει 3 χρόνια εγγύηση-την πήρα πέρσι τον Ιανουάριο). @νεμο:το τροφοδοτικό είναι μεν no name αλλά δουλεύει καλά για 6 περίπου χρόνια και άλλωστε μέτρησα την ισχύ του υπολογιστή με βατόμετρο και δεν είναι πάνω από 95-100 βατ, είπαν ότι θα με ξανακαλέσουν, ελπίζω να το φτιάξουν με το ελάχιστο κόστος.Ευχ.αριστώ πάντως για τις απάντησεις
 
Αρα η μητρική δεν είναι από το 2008 που γράφεις στην αρχή. Στο τέλος θα μας πεις ότι δε σε λένε και Uskoke :D .
 
Όχι ρύγκαρ δεν είναι από το 2008 γιατί είχα πρόβλημα με το Half Life Orange box και όλα αυτά τα χρόνια νόμιζα πως ήταν η μητρική (επίσης είχα πρόβλημα και με το γιουτιουμπ). Λοιπόν,πάω ωραία και καλά και αλλάζω τη μητρική πέρσι τον Ιανουάριο, και το πρόβλημα παραμένει. Τέλος πάντων, ήταν η κάρτα γραφικών και έκτοτε όλα τα παιχνίδια παίζαν κανονικά. Ρύγκαρ, φυσικά και δεν με λένε Uskoke:-0 Τέλος πάντων, πήγα το PC για δεύτερη φορά στο σέρβις γνωστής αλυσίδας ΙΤ και μου είπαν, ναι, όντως είναι η μητρική (δηλ.ο κοντρόλερ) και δεν υπάρχει μητρική για socket 775 καινούρια, και θέλω αναβάθμιση, και διάλεξα AMD 4πύρηνο black edition, καλή μητρική, μνήμες, dvd rw sata, windows 7 γνήσια, όλα μαζί 340 ευρώπουλα. Τώρα να δούμε πως θα πάμε οικονομικά, γιατί έχουμε και ΤΕΒΕ. Ευχαριστώ πάντως για τις απαντήσεις και ειδικά τον Ρυγκαρ,
 
Φιλε Uskoke δεν ξερω αν σε ειπαν πως δεν εχουν μητρικη με socket 775 αυτοι εκει αλλα γενικοτερα φυσικα και υπαρχουν και σε πολυ γνωστα ιντερνετικα μαγαζια και ξεκινανε απο τα 69.50 ευρω και καταληγουν μεχρι τα 75.30.Δεν ξερω αν εξαρτιοσουν απο την εγγυηση κλπ και τα πηρες ολα απο αυτους αλλα αν μπορουσες να πας οπου γουσταρες εσυ θα μπορουσες να γλυτωσεις πολλα λεφτα ειδικα αν μπορουσες εσυ να συναρμολογησεις τον υπολογιστη σου η αν ειχες καποιον φιλο να στο κανει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παντως υπαρχει καρτα usb+firewire εαν θες να γλυτωσεις την αναβαθμιση..
 
προς το παρόν θα τον κρατήσω τον υπολογιστή όπως είναι μια και δουλεύει κανονικά απλώς δεν θα μπορώ να χρησιμοποιώ στικάκια και τον εκτυπωτή. Για ώρα ανάγκης ο εκτυπωτής μπορεί να τυπώσει ανεξάρτητα από στικάκι και από κάρτα SD. Αngel_grig αυτό δεν θα βόλευε γιατί οι θύρες θα ήταν μόνο πίσω και έχω και card reader που μπαίνει σε ένα bay των 3.5 " και ούτε αυτό θα δούλευε. metalcandyman δεν έχω τρόπο να ψωνίσω από το ιντερνετ τώρα γιατί η προπληρωμένη κάρτα που είχε η αδερφή μου και δανειζόμουν έληξε και κυρίως δεν θέλω να ρίξω λεφτά σε ένα αρχαίο PC με πανάρχαιο λειτουργικό και κυρίως γρουσούζικο (από την πρώτη μέρα είχε προβλήματα όπως έγραψα και πιο πάνω).
 
Φυσικα και μπορεις να παραγγηλεις και μαλιστα με αντικαταβολη και να το παραλαβεις απο το υποκαταστημα στο ηρακλειο που μενεις.
 
Πρώτη φορά το ακούω να παρουσιάζει θέμα το USB και ο "τεχνικός" να διαπιστώνει βλάβη στην κάρτα γραφικών. Ωραία λοιπόν, αφου θα τον κρατήσεις, βάλτου την πιο αισχρή κάρτα γραφικών που μπορείς να βρεις και δες αν στο BIOS μπορείς να απενεργοποιήσεις την ενσωματωμένη VGA και δες πώς θα πάει.
 
Uskoke είπε:
Αngel_grig αυτό δεν θα βόλευε γιατί οι θύρες θα ήταν μόνο πίσω και έχω και card reader που μπαίνει σε ένα bay των 3.5 " και ούτε αυτό θα δούλευε.
Oi θυρες μπορει να ειναι πισω αλλα

α)σχεδον ολες αυτες οι καρτες εχουν εσωτερικη usb οπου συνδεεις το reader σου.

β)Βαζεις προεκταση καλωδιο usb male to female σε καθε usb port και ετσι "φερνεις" ολες τις θυρες μπροστα ;)
 
@metalcandyman:σωστά, αλλά όπως έγραψα δεν θέλω να ρίξω άλλα λεφτά σ'αυτό το παλαιολιθικό μηχάνημα μιας και σταματάει η υποστήριξη των ΧΡ και ουσιαστικά στο επόμενο φορμάτ είμαι στον αέρα αφου δεν θα μπορώ να τα ενεργοποιήσω. Αφού κουτσοδουλέυει κι έτσι αστόν και όσο κρατήσει.

ρύγκαρ:φαίνεται ότι σε μπέρδεψα, η αρχική κάρτα γραφικών είχε πρόβλημα (του 2008) την οποία άλλαξα εγώ και τώρα δεν έχει πρόβλημα. Η μητρική μου είπε ο τεχνικός έχει τώρα πρόβλημα, και μάλλον είναι αυτό που νόμιζα κι εγώ, δηλ. ο κοντρόλλερ. Η μητρική είναι περσινή (1/2013)

@angel_grig:ναι, το ξέρω, αλλά όπως έγραψα πιο πάνω δεν θέλω να ρίξω άλλα λεφτά και κόπο σε αυτό το κατοχικό μηχάνημα, αστο και όσο κρατήσει. Το ξέρω για την κάρτα, είχα μια τέτοια με 4 θύρες αλλά την έδωσα γιατί δεν χωρούσε. Τέλος πάντων, θα το σκεφτώ και αυτό ως λύση και θα ρωτήσω από βδομάδα στα μαγαζιά.
 
Πίσω
Μπλουζα