Πάει και το Snesorama;

Εγω παλι δεν αντεχω το "κατεβασα ολα του ps1, ps2, snes κλπ". Να τα κανεις ΤΙ βρε παλληκαρι μου;! Υπαρχει περιπτωση να παιξεις ολα; Ή θα γραψεις, καλη ωρα, τα 8000 iso του ps2 σε 8000 dvd;!

Καλα κανουν και υπαρχουν παντως τα preservation communities. Ειναι, απο μια αποψη, τα ψηφιακα μουσεια!

Για τα second hand παιχνιδια, συμφωνω με τον φιλο Vetus. Ενω δε λεω ποτε οχι σε μια καλη προσφορα καταστηματος! Προσφατο αποκτημα, το mass effect 1 για xbox στα ?25 :D
 
ASiC είπε:
Να τα κανεις ΤΙ βρε παλληκαρι μου;!
Να τα βαλεις στο flashcart/optical drive emulator. Ομολογουμενως το δευτερο φρουτο ειναι ακομα σπανιο, αλλα οσο περναει ο καιρος θα αυξανονται. Και για μενα η προοπτικη να στην εχω στην εκαστοτε κονσολα ολα τα games ever ειναι ιδιαιτερα ελκυστικη.
 
ASiC είπε:
Εγω παλι δεν αντεχω το "κατεβασα ολα του ps1, ps2, snes κλπ". Να τα κανεις ΤΙ βρε παλληκαρι μου;!
Ο καθένας το βλέπει αλλιώς. Αλλος μπορεί να έχει μόνο τα roms/isos που θέλει να παίξει και άλλος (εγώ) θέλει να κάνει συλλογή. Εγώ το βλέπω και σαν χόμπι. Δεν μαζεύω μόνο roms/isos/emulators μαζευω και manuals, boxart, info dats για να εμπλουτίζω το frontend που χρησιμοποιώ, scans από παλιά περιοδικά ξένου και Ελληνικού τύπου και γενικώς ότι έχει σχέση με αυτήν την βιομηχανία για να μπορώ να έχω ένα καλό αρχείο και πληροφορίες.

Τώρα το αν χρησιμεύει πρακτικά, για μένα ναι. Χρησιμεύει στο να θυμάμαι τα παλιά, να θυμούνται οι φίλοι-γνωστοί μου τα παλιά, να βλέπω τα games που ζαχάρωνα στα περιοδικά και τα μαγαζιά και δεν μπορούσα να αποκτήσω, να εξερευνήσω games και συστήματα που δεν με ενδιέφεραν τότε (όπως home computers πχ), games ακυκλοφόρητα με custom μεταφράσεις, καλύτερες εκδόσεις των games που είχα ήδη, να μπορώ να τα δω με καλύτερα γραφικά και ανάλυση που προσφέρουν οι emulators, να μπορώ να συγκρίνω αγαπημένες σειρές παίζοντας όλα τα ports κλπ κλπ. Σαφώς και δεν με νοιάζει να τα παίξω όλα. Είναι σαν να έχεις μία τεράστια βιβλιοθήκη, δεν πρόκειται να τα διαβάσεις όλα αλλά ξέρεις πως αν κάτι θελήσεις θα το έχεις διαθέσημο.

Edit: Σαν να επέστρεψε το Snesorama με καποιες απώλειες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Imgema είπε:
Είναι σαν να έχεις μία τεράστια βιβλιοθήκη, δεν πρόκειται να τα διαβάσεις όλα αλλά ξέρεις πως αν κάτι θελήσεις θα το έχεις διαθέσημο.
Μα γι αυτό γράφω οτι μ' αρεσουν αυτού του ίδους τα sites! Ότι θελήσω, το έχω. Είναι ανάγκη να είναι κατεβασμένο στο δίσκο μου; :)
 
ASiC είπε:
Μα γι αυτό γράφω οτι μ' αρεσουν αυτού του ίδους τα sites! Ότι θελήσω, το έχω. Είναι ανάγκη να είναι κατεβασμένο στο δίσκο μου; :)
Εμ, δεν ξέρεις αν θα έχεις πρόσβαση πάντα... βλέπεις τι γίνεται κλείνουν, ανοίγουν, ξανακλείνουν... Άσε τώρα που με αυτά που πάνε να περάσουν (ACTA και ότι άλλο σκεφτούν για να ελέγχουν το internet) θα εξαφανιστούν όλα αυτά και δεν θα υπάρχει πια τρόπος διαμοιρασμού αρχείων όπως τον ξέραμε. Οπότε έχεις 2 δίσκους γι αυτήν την δουλεία (ο ένας για backup copy) και θα ξέρεις πως και να απαγορευτεί το internet τελείως (λέμε τώρα) εσύ το αρχείο σου θα το έχεις.
 
Imgema είπε:
Ο καθένας το βλέπει αλλιώς. Αλλος μπορεί να έχει μόνο τα roms/isos που θέλει να παίξει και άλλος (εγώ) θέλει να κάνει συλλογή. Εγώ το βλέπω και σαν χόμπι. Δεν μαζεύω μόνο roms/isos/emulators μαζευω και manuals, boxart, info dats για να εμπλουτίζω το frontend που χρησιμοποιώ, scans από παλιά περιοδικά ξένου και Ελληνικού τύπου και γενικώς ότι έχει σχέση με αυτήν την βιομηχανία για να μπορώ να έχω ένα καλό αρχείο και πληροφορίες.
Τώρα το αν χρησιμεύει πρακτικά, για μένα ναι. Χρησιμεύει στο να θυμάμαι τα παλιά, να θυμούνται οι φίλοι-γνωστοί μου τα παλιά, να βλέπω τα games που ζαχάρωνα στα περιοδικά και τα μαγαζιά και δεν μπορούσα να αποκτήσω, να εξερευνήσω games και συστήματα που δεν με ενδιέφεραν τότε (όπως home computers πχ), games ακυκλοφόρητα με custom μεταφράσεις, καλύτερες εκδόσεις των games που είχα ήδη, να μπορώ να τα δω με καλύτερα γραφικά και ανάλυση που προσφέρουν οι emulators, να μπορώ να συγκρίνω αγαπημένες σειρές παίζοντας όλα τα ports κλπ κλπ. Σαφώς και δεν με νοιάζει να τα παίξω όλα. Είναι σαν να έχεις μία τεράστια βιβλιοθήκη, δεν πρόκειται να τα διαβάσεις όλα αλλά ξέρεις πως αν κάτι θελήσεις θα το έχεις διαθέσημο.
Συμφωνω σε ολα φιλε.Εχω τρελα με τα RPG οπως εχω ξαναπει και ειμαι περηφανος γιατι τερματισα οτι υπαρχει σε RPG στης κονσολες ωσο απιστευτο και αν ακουγετε αυτο.Με pc δεν ασχολουμαι για RPG και παιχνιδια.Yπηρχαν RPG που δεν ηρθαν ποτε σε ευρωπη και αμερικη τι επρεπε να κανω δηλαδη να μην τα επαιζα ποτε;Φυσικα και οχι.Καλα που υπαρχουν τα Roms και οι Emulators.Το 1998 ημουνα 18 χρονων αλλα υπολογιστη πηρα μετα το 2000 και ο μονος λογος που τον εχω ειναι για τo Mame τους Εmulators και το ιντερνετ.
 
Imgema είπε:
Εμ, δεν ξέρεις αν θα έχεις πρόσβαση πάντα... βλέπεις τι γίνεται κλείνουν, ανοίγουν, ξανακλείνουν...
Δεν έχεις κι άδικο εδώ που τα λέμε... Απλά να σου πω, ένα rom/image δε θα κάτσω να το παίξω με την ίδια πόρωση όσο ένα κανονικό παιχνίδι... Είναι κάτι η συσκευασία, είναι κάτι η πραγματική κονσόλα, δε ξέρω ακριβώς!

γκουχ γκουχ και τα παιχνίδια με το που τ' αγοράζω, κατευθείαν γίνονται iso και πάνε στον ανάλογο σκληρό, της ανάλογης κονσόλας γκουχ γκουχ
 
Το νόμισμα έχει δύο όψεις. Προσωπικά, θεωρώ ανήθικο το να κατεβάσεις ένα παιχνίδι που βρίσκεται στα ράφια ή στους...servers διαθέσιμο προς πώληση σήμερα. Ακατανόητο ή αν θέλετε απρόσιτο για μένα το να πληρώσεις 50-100-200 ευρώ για ένα παιχνίδι PSX-PS2 ή cart του Snes, και παράλογο το να θές να κατεβάσεις τα πάντα !

Κάπου εκεί ανάμεσα έχω τις δικές μου ισσοροπίες, με τα προσιτά παιχνίδια να τα αγοράζω πάντα αυθεντικά, τα πιό σπάνια να τα αγοράζω μονάχα άν είναι στα πλαίσια του λογικού, τα καρασπάνια που τιμώνται στο διάστημα να τα παίζω κατεβασμένα μέχρι να μου τα χαρίσουν ή να τα βρώ στο δρόμο, και τα αδιάφορα για μένα να μένουν απλά αδιάφορα. Συνεπώς, δέν συγκινούμαι με το να παίξω barbies adventure στο NES, ούτε να έχω complete MAME λίστα στο PC, μου αρκούν τα 20-30 παιχνίδια που θα παίξω ξανά και ξανά, και αυτά έχω κρατήσει. Ενίοτε μάλιστα, προσπαθώ να ξεπλύνω την ντροπή για τους Arcade τίτλους αγοράζοντας retro compilations. Άν είχα χρήματα, θα αγόραζα τις jamma για όλα αυτά τα 30 arcades που γουστάρω, όχι για το νόμιμο, αλλα για την πάρτη μου, επειδή άν μου αρέσει κάτι πραγματικά, θέλω να το έχω χειροπιαστό, και όχι να περιφέρεται σάν φάντασμα στα άψυχα sectors ενός σκληρού. Το ίδιο ισχύει και για όλα τα games που μου αρέσουν.

Αυτά τα sites όμως, άν χρησιμοποιηθούν ηθικά, δηλαδή ώς εγκυκλοπαίδεια, βάση δεδομένων και φυσικά δυνατότητα δοκιμής του εκάστοτε παιχνιδιού, σίγουρα έχουν να προσφέρουν στη gaming κοινότητα. Είναι αμαρτία να θές να παίξεις ένα γιαπωνέζικο shoot em up για το PSX, και να μήν το βρίσκεις πουθενά, και όταν το βρείς να κοστίζει 150 ευρώ ,όπως και αμαρτία είναι να είναι διαθέσιμο για κανα τάληρο και εσύ να πάς να το κατεβάσεις. Όλα αυτά είναι προσωπικές απόψεις, και σαφώς ο νόμος είναι νόμος και λέει άλλα. Όπως έλεγε ο παππούς μου όμως, τα φανάρια είναι για ρυθμίζουν την κυκλοφορία, όταν αυτή υπάρχει...
 
οποτε ειμαστε ολοι πειρατες...τοτε γιατι κατηγορουμε την πειρατεια??

παντος εγω με οσους εχω κανει συζητιση για πειρατεια κλπ.ολοι το ιδιο λενε,οτι αν το παιχνιδι αξιζει τα λεφτα του το παιρνουν.(και γω το ιδιο!)

αρκετες φορες η πειρατεια με εχει σωσει απο αγορα πατατας παιχνιδιου!
 
mob είπε:
οποτε ειμαστε ολοι πειρατες...τοτε γιατι κατηγορουμε την πειρατεια??παντος εγω με οσους εχω κανει συζητιση για πειρατεια κλπ.ολοι το ιδιο λενε,οτι αν το παιχνιδι αξιζει τα λεφτα του το παιρνουν.(και γω το ιδιο!)

αρκετες φορες η πειρατεια με εχει σωσει απο αγορα πατατας παιχνιδιου!
υπάρχουν και τα demos γι αυτή τη δουλειά :p
 
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Όταν αντιγράφαμε τα games απο δισκέτες και από κασέτες, δεν είμασταν παράνομοι και πειρατές? Δηλαδή τι κάνει τώρα την διαφορά? Το οτι αντιγράφουμε απο DVD ή τα κατεβάζουμε? Το ίδιο πράγμα ήταν και θα είναι. Κι αν θέλουν να κυνηγήσουν κάποιον οι εταιρίες των video games, να κυνηγήσουν την SONY κι όχι τους gamers.

Και παρεμπιπτόντως, πότε έκλεισε το snesorama? Γιατί εγώ μπήκα σήμερα κανονικά!
 
gremlinakos είπε:
Να ρωτήσω εγώ κάτι? Όταν αντιγράφαμε τα games απο δισκέτες και από κασέτες, δεν είμασταν παράνομοι και πειρατές? Δηλαδή τι κάνει τώρα την διαφορά? Το οτι αντιγράφουμε απο DVD ή τα κατεβάζουμε? Το ίδιο πράγμα ήταν και θα είναι. Κι αν θέλουν να κυνηγήσουν κάποιον οι εταιρίες των video games, να κυνηγήσουν την SONY κι όχι τους gamers.Και παρεμπιπτόντως, πότε έκλεισε το snesorama? Γιατί εγώ μπήκα σήμερα κανονικά!
1)ναι ειμασταν!!

2)τιποτα,απλως γραφουμε σε φορουμ,και πρεπει να ειμαστε ''σωστοι''

3)οι εταιριες χρειαζονται και την πειρατεια,οχι την ανεξελενκτη,οπως ειναι τωρα,αλλα λιγο πιο ''μαζεμενη'' δηλ. γινονται πολυ γνωστα χαρην της πειρατειας,ενα μεγαλο κοματι τα παιρνει αυ8εντικα ,ανεβαινει η πωληση κονσολων,και πουλανε πολλα περιφεριακα και αξεσουαρ,απο μπρελοκ,φιγουρες μεχρι οτι φανταστεις. χαρακτηριστικο παραδειγμα η capcom,μονο κολοχαρτο δεν εχει βγαλει για το resident evil!

4)δεν εκλεισε,το megaupload εκλεισε,και τους πηρε αμπαριζα,γιατι τα περισσοτερα ρομσ ηταν ανεβασμενα εκει.

asic playyable demos ?? και να κατεβασω το demo 1 για το psx παλι παρανομος 8α ειμαι..
 
ASiC είπε:
Αυτό, δεν το έπιασα...
αυτο..

1 demo,υποκειται και αυτο σε πνευματικα δικαιωματα,στην συγκεκριμενη περιπτωση στην sony,που σου λεει πανω στο cd don't lend or make illegal copies

οποτε παλι παρανομος ειμαι!

ουτε η δικαιολογια τον κρυφοπειρατων ,δηλαδη των ''ηθικων gamer'' οτι και καλα κανουν backup copies των παιχνιδιων που εχουν.

δυστυχως η ευτυχως δεν μπορεις να αντιγραπσεις καποιο παιχνιδι σαν backup,γιατι αντιγραφεις τα πνευματικα του δηκαιωματα,το cd h cardridge η οποιοδηποτε μεσο δεν εχει αξια,η εταιρια σου πουλαει τα πνευματικα δηκαιωματα και μονο,και εφ οσον εσυ το αντιγραφεις εχει παρανομισει.

καπποτε ειχα παρει την microsoft τησ ελλαδας,γιατι μου ειχε σπασει το cd και τους ρωτησα τι μπορουσε να γινει,και μου ειπε να αγορασω Cd χωρις κλειδι και να βαλω αυτο που εχω,(καλα η τιμη του ηταν λιγο πιο κατω απο αυτο με κλειδι)και της ειπα αν αγορασω cd 8α μπορω να κανω ενα αντιγραφο γιατι γενικα δεν ειμαι προσεκτικος με τα cd μου,και μου απαντησε οτι κανε οτι 8ες,αλλα να ξερεις οτι ειναι παρανομο.

τελικα το κατεβασα απο το νετ και εβαλα το δικο μου κλειδι.
 
Getta Robo είπε:
Και εγω το χρησιμοποιουσα τακτικα, ειμαι σιγουρος ομως πως θα υπαρξει πνευματικος διαδοχος του παρα πολυ συντομα.. Επισης δεν επεσε απο φοβο/τρομο κτλ, αλλα επειδη φρικαραν οταν εχασαν το 90+% απο τους συνδεσμους που ειχανε, μιας και τα περισσοτερα υπηρχαν στο megaupload.
Και τι μ'αυτό ; Θυμάμαι το snesorama ήταν γνωστό για τo γεγομός πως ανέβαζαν πολλοί χρήστες ξανά και ξανά τα αρχεία ώστε να διατηρούνται και να μην χάνονται . Κάλλιστα θα μπορούσαν να tα ξαναανεβάσουν και τώρα , αλλού . Τέλος πάντων , φαντάζομαι πως πια έτσι θα είναι από εδώ και πέρα . Κάθε λίγο θα μαθαίνουμε για κάποιον ιστορικό ιστότοπο που έκλεισε ... κλαψ . λυγμ , σνιφ !
 
iliekater είπε:
Και τι μ'αυτό ; Θυμάμαι το snesorama ήταν γνωστό για τo γεγομός πως ανέβαζαν πολλοί χρήστες ξανά και ξανά τα αρχεία ώστε να διατηρούνται και να μην χάνονται . Κάλλιστα θα μπορούσαν να tα ξαναανεβάσουν και τώρα , αλλού . Τέλος πάντων , φαντάζομαι πως πια έτσι θα είναι από εδώ και πέρα . Κάθε λίγο θα μαθαίνουμε για κάποιον ιστορικό ιστότοπο που έκλεισε ... κλαψ . λυγμ , σνιφ !
Μα δεν επεσε μονο το megaupload.. Απλα ηταν το γνωστοτερο και το πιο πετυχημενο. Δεν υπαρχει στιγμης αντιστοιχη υπηρεσια με τις προδιαγραφες του megaupload, γιαυτο και δεν ανεβαζουν παλι τα αρχεια.. Ισως καποια στιγμη να αλλαξει αυτο.
 
Υπαρχει και το Mediafire που το θεωρω το κορυφαιο αυτη την στιγμη.Ειναι απο τα ελαχιστα που στους Free δεν εχει οριο στην ταχυτητα και δεν υπαρχει οριο μεχρι να ξανακατεβασει καποιος το επομενο.
 
metalcandyman είπε:
Υπαρχει και το Mediafire που το θεωρω το κορυφαιο αυτη την στιγμη.Ειναι απο τα ελαχιστα που στους Free δεν εχει οριο στην ταχυτητα και δεν υπαρχει οριο μεχρι να ξανακατεβασει καποιος το επομενο.
Εχει επισης οριο στα 250mb, πολυ μικροτερο οριο στο μεγιστο μεγεθος που μπορεις να ανεβασεις σε δωρεαν λογαριασμο, καθως και διαγραφει αρκετα ευκολα αρχεια οπου θεωρουν πως παραβιαζουν τους κανονες τους.. Ειναι νωρις δυστηχως για να μιλησουμε για τον διαδοχο του megaupload, ως τοτε βλεπουμε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φιλε Getta Robo δεν το εχρισα διαδοχο του megaupload το Mediafire εννοοιται αυτο απλα ειπα οτι το θεωρω απο τα καλητερα που υπαρχουν αυτη την στιγμη που μιλαμε.
 
Γενικα, για "απλα" πραγματα, ναι ειναι καλο. Αλλα δυστηχως οχι για τετοιου ειδους χρηση, γιαυτο και δεν το γυρισαν στο mediafire στο snesorama..
 
Πίσω
Μπλουζα