Πάμε ΕΤ-2;

Joined
29 Αύγ 2021
Μηνύματα
14
Αντιδράσεις
51
Επρόκειτο για μία εκπομπή που προβαλλόταν γύρω στο 1995-1996 κάθε Σάββατο μεσημέρι και διαρκούσε περίπου μία ώρα. Ο τίτλος προφανώς ήταν επηρεασμένος από την ατάκα του Λάκη Λαζόπουλου "Πάμε πλατεία;", που ήταν πολύ του συρμού τότε και είχε πρωτοακουστεί στους "Δέκα μικρούς Μήτσους". Την παρουσίαζε η Μαρίνα Υψηλάντη (κόρη της Αιμιλίας Υψηλάντη) μαζί με μία κούκλα. Απευθυνόταν σε μεγάλα παιδιά και εφήβους. Παρόλο που ήμουν τότε φοιτήτρια 20 ετών, δεν την έχανα με τίποτα, ρύθμιζα ακόμη και το βίντεο για εγγραφή αν επρόκειτο να λείψω. Ήταν ένα μαγκαζίνο με ποικίλα θέματα και ρεπορτάζ που είχαν σχέση με τον πολιτισμό (επισκέψεις σε μουσεία, θεατρικές παραστάσεις), το περιβάλλον και άλλα, και μεταξύ των ρεπορτάζ η παρουσιάστρια γέμιζε τα κενά μιλώντας με την κούκλα (για την οποία δε θυμάμαι σχεδόν τίποτα) για διάφορα προβλήματα που προέκυπταν πριν ή κατά τη διάρκεια της εκπομπής, καθώς, απ' ό,τι θυμάμαι, η κούκλα ήταν κάπως γκρινιάρα και στριφνή. Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι η εκπομπή έκλεινε κάθε φορά με ένα βίντεο-κλιπ ξένου καλλιτέχνη ή συγκροτήματος, που είχε κυκλοφορήσει σχετικά πρόσφατα, για παράδειγμα το "Ode to my family" των Cranberries (έκτοτε τους λάτρεψα), το "Ordinary world" των Duran-Duran και άλλα.
Όσο κι αν έχω ψάξει όλα αυτά τα χρόνια, δεν έχω βρει τίποτε σχετικό με αυτή την εκπομπή, δεν αναφέρεται καν στο βιογραφικό της Μαρίνας Υψηλάντη στη retroDB, ούτε έχω καταφέρει να βρω κάποιο απόσπασμα στο youtube. Τη θυμάται κανείς άλλος;
 
Σήμερα, μετά λύπης μου, πληροφορήθηκα ότι πριν από μερικές ημέρες έφυγε από τη ζωή σε ηλικία μόλις 55 ετών, από ανακοπή καρδιάς, η Μαρίνα Υψηλάντη. ΄Ηταν η παρουσιάστρια του μαγκαζίνο "Πάμε ΕΤ-2" και κόρη της ηθοποιού Αιμιλίας Υψηλάντη. Την γνώρισα μόνο μέσα από αυτή την εβδομαδιαία εκπομπή, κάπου στα μέσα της δεκαετίας του '90, παρ' όλ' αυτά μου έχει αφήσει μια πολύ γλυκιά ανάμνηση. Ήταν χαμογελαστή, έξυπνη, ετοιμόλογη, ευγενική, χωρίς να γίνεται γλυκανάλατη, και είχε κληρονομήσει τη φινέτσα της μητέρας της. Έφυγε αναπάντεχα και τόσο νωρίς μια διακριτική παρουσία που την είχα συνδέσει με μια από τις πιο όμορφες περιόδους της ζωής μου, τα φοιτητικά μου χρόνια, σε μια εποχή που τα κανάλια ακόμη επένδυαν στο παιδικό, εφηβικό και νεανικό κοινό με εγχώριες, πρωτότυπες παραγωγές, φτιαγμένες με μεράκι... Θα τη θυμάμαι με νοσταλγία - και τη Μαρίνα Υψηλάντη και την αύρα εκείνης της εποχής, που έχει περάσει - δυστυχώς - ανεπιστρεπτί...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απόσπασμα από την παιδική εκπομπή ((Πάμε ΕΤ-2). Παρουσιάζει η η Μαρίνα Υψηλάντη (κόρη της Αιμιλίας Υψηλάντη) μαζί της μια κούκλα. Μεταδόθηκε Σάββατο 14 Ιανουαρίου 1995 στην ΕΤ-2.
 
Η Μαρίνα Υψηλάντη έπαιζε και στον πρώτο κύκλο του "Μικροί Μεγάλοι" (εκεί την είδα πρώτη φορά) και σε ένα τηλεπαιχνίδι για παιδιά,τις "Λέξεις" (αν δεν κάνω λάθος τον τίτλο). Επίσης την θυμάμαι και σε ένα Θέατρο της Δευτέρας,το "Ερωτικό Γαϊτανάκι"
 
Πίσω
Μπλουζα