Πάνω ή Κάτω

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.884
Αντιδράσεις
3.874
Τηλεπαιχνιδι αρχες της δεκαετιας του '90 με τον γνωστο απο την κρατικη τηλεοραση Αλκη Στεα.

Εγω τον θυμαμαι να παρουσιαζει για χρονια το καρναβαλι της Πατρας.

Οπως και πολλοι.

Το παιχνιδι σαν κεντρικο του θεμα ειχε μια τραπουλα αν δειτε τα 3 λεπτα μια ιδεα θα την παρετε. ;)




Βιντεο δικο μου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο πολύ αγαπητός σε όλους Αλκης Στέας. Από τα πρώτα τηλεπαιχνίδια του ant-1 τότε το έβλεπα φανατικά θυμάμαι.
 
Δεν το θυμάμαι,αλλά νομίζω είχα δει κάποιες σκηνές στα 15 χρόνια ΑΝΤ-1!
 
Δειτε τους τιλους εναρξης απο το τηλεπαιχνιδι του ΑΝΤ1 με τιτλο ((Πανω η Κατω))

με τον γνωστο τηλεπαρουσιαστη Αλκη Στεα που μεταδοθηκε το 1990

http://www.youtube.com/watch?v=exMxdFkWrK0
 
FORD231 είπε:
Δειτε τους τιλους εναρξης απο το τηλεπαιχνιδι του ΑΝΤ1 με τιτλο ((Πανω η Κατω))με τον γνωστο τηλεπαρουσιαστη Αλκη Στεα που μεταδοθηκε το 1990
Τέλειο, τέλειο, τέλειο!! :bow: :bow: :bow:

Και αν εξαιρέσουμε την "Τηλερουλέτα" που παρουσίασε ο Τέρενς Κουίκ και προβλήθηκε το πρώτο βράδυ λειτουργίας του σταθμού (31 Δεκεμβρίου 1989), το "Πάνω ή Κάτω" ήταν το πρώτο τηλεπαιχνίδι που προβλήθηκε από τον ΑΝΤ1, λίγες ώρες πριν τον "Τροχό της Τύχης".

Εξαιρετικό το απόσπασμα με τον αξέχαστο Άλκη Στέα ο οποίος έγραψε ιστορία στην Ελληνική τηλεόραση, αρχικά στην Τηλεόραση της ΔΕΗ το 1960 στην Θεσσαλονίκη, έπειτα στην ΕΡΤ και τέλος (για λίγο) στον ΑΝΤ1...

Να είσαι καλά φίλε FORD231!
 
Τόσο σε αυτό όσο και στο Κόντρα πλακέ, οι ερωτήσεις ξεκίνούσαν "ρωτήσαμε 100 κάποιους" αλήθεια, ρώταγαν πραγματικά; Μερικές μάλιστα παραήταν περίεργες, όπως αυτή στο video του Ford231 που ρώτησαν αν 100 παντρεμένες γυναίκες πιστεύουν οτι η πεθερά τους είναι κουτσομπόλα... Πραγματικά δεν ξέρω...
 
Βασικά αυτό το παιχνίδι ήταν μια μεταφορά του αντίστοιχου αγγλικού παιχνιδιού που ονομαζόταν CARD SHARKS και προβαλλόταν κάθε πρωί απο τον τηλεοπτικό σταθμό SKY που το 1989 εξέπεμπε δορυφορικά και στη χώρα μας.
 
Και αν εξαιρέσουμε την "Τηλερουλέτα" που παρουσίασε ο Τέρενς Κουίκ και προβλήθηκε το πρώτο βράδυ λειτουργίας του σταθμού (31 Δεκεμβρίου 1989), το "Πάνω ή Κάτω" ήταν το πρώτο τηλεπαιχνίδι που προβλήθηκε από τον ΑΝΤ1, λίγες ώρες πριν τον "Τροχό της Τύχης".
Λανθάνεις, φίλε bernard.c :) Ο "Τροχός της Τύχης" ήταν το πρώτο τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ1, καθώς η πρώτη εκπομπή προβλήθηκε στις 16:30 μ.μ. την Δευτέρα 1 Ιανουαρίου 1990, 20.5 ώρες μετά την έναρξη του προγράμματος.
 
Τρέιλερ για το τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ-1 "Πάνω ή Κάτω" με παρουσιαστή τον Αλκη Στέα. Μεταδόθηκε το 1990.
 
Τρέιλερ για το τηλεπαιχνίδι του ΑΝΤ-1 "Πάνω ή Κάτω" με παρουσιαστή τον Αλκη Στέα. Μεταδόθηκε το 1990.
FORD231, απλά :bow::bow::bow:
Πολύ-πολύ ωραίο! Λατρεμένος, φυσικά, ο Άλκης Στέας!
 
Εξαιρετικό! Μπράβο, skalok!!!

Πρόκειται για την 34η εκπομπή που προβλήθηκε στις 19:00 μ.μ. την Πέμπτη 8 Μαρτίου του 1990!
 
Πίσω
Μπλουζα