Πάτερ Ημών (1995 ANT1)

πολυ ωραια σειρα,δεν την εχανα

μακαρι να την ξαναβγαλει ο Ant1
 
αν και ξεφεύγω από το θέμα δεν πρέπει να είναι εδώ η πρώτη εμφάνιση της Άβας Γαλανοπούλου, αλλά στο "Η Ελίζα και η άλλη" στο Mega που πάλι πρέπει να συμμετέχει ο Ρήγας στη συγγραφή
 
Αρκετά συμπαθητική σειρά, με τον Κώστα Καρρά σε (σχετικά) κέφια. Πέρα από την Παπουτσή και τη Μενεγάκη, έπαιζε και η Έφη Οικονόμου (η πάλαι ποτέ "κακιά" του ελληνικού κινηματογράφου της δεκαετίας του '60) στο ρόλο της πεθεράς του Καρρά, ενώ σε λίγα επεισόδια εμφανίστηκε και η Τζένη Ρουσσέα, ως εξαδέρφη του Καρρά από την Αμερική.
 
και η Χριστίνα Βαρζοπούλου...
 
Έτυχε να την δω κάποιες φορές και όταν είδα πρόσφατα τον Κώστα Καρρά στον «Καφέ με την Ελένη» αποφάσισα να την δω ολόκληρη.

Μου άρεσαν

Ο Κώστας Καρράς σε μία πραγματική κωμική κορύφωση. Πραγματικά έσωσε το μέτριο έως κάκιστα σενάριο, όπως προαναφέρθηκε στα σημεία όπου έλεγε τα «τζ» και «τα» ως «tsh» ήταν όλα τα λεφτά, όπως και σε απίστευτους συνειρμούς που δεν πρέπει να ήταν μέρος του σεναρίου, δεδομένου ότι τις έλεγε με απίστευτη φυσικότητα. Απευθυνόμενος στην κυρά Κόλλια λ.χ. την αποκαλεί σε μία πρόταση «Μπιρμπιλοτή σουρουκλεμέ πανούκλα γκιόσα» (το σκέφτομαι και γελώ). Αν μετρήσουμε δε τις φορές των «Φτου Σου» και «Άι στο διάολο» θα μετράμε μήνες. Το υποκριτικό ντουέτο Καρράς-Παπουτσή ήταν όπως γίνεται αντιληπτό αγαπημένο συστατικό του όλου προγράμματος. Επίσης το μικρό το Κορινάκη… ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ. Το επεισόδιο με τον Ηλιόπουλο τρομερό και η κοπέλα κακώς και δεν συνέχισε υποκριτικά.

Δεν μου άρεσαν

Το φινάλε! Νομίζω ήταν από το πιο απαισιόδοξο φινάλε Κωμικής Σειράς, πακέτο με το «Καφέ της Χαράς». Για όσους δεν θυμούνται η Κόλλια βάζει θεούς και δαίμονες να χωρίσει Ελένη-Κώστα και τα καταφέρνει. Η σκηνή κλείνει με την Ελένη να φεύγει και τον Καρρά να αγκαλιάζει τα δύο του παιδιά.

Το σενάριο! Ο Κώστας χωρίζει, ο Κώστας τσακώνεται με τα παιδιά, ο Κώστας πάει δουλειά, ο Κώστας τα φτιάχνει με την Ελένη, ο Κώστας πληγώνεται, ο Κώστας μαθαίνει κομπιούτερ, ο Κώστας εδώ… ο Κώστας εκεί. Μοναδική εξέλιξη σε αυτή την σειρά είχε ο Κώστας! Επίσης δεν μου άρεσαν οι τίτλοι αρχής. Πόσο σπάταλη υπήρξε η τηλεόραση τότε…

Ρεζουμέ

Αν δεν ήταν ο Καρράς, ούτε που είχε την επιτυχία που θα είχε και αυτό όχι επειδή οι ηθοποιοί ήταν ατάλαντοι –το αντίθετο μάλιστα, μέχρι και η Μενεγάκη έκανε καλές και φιλότιμες προσπάθειες- αλλά επειδή το σενάριο ήταν απλά… πρόχειρο.

Γκέστ έχουν κάνει εκτός από όσους αναφέρετε ήδη και η Ματθίλδη Μαγγίρα ως τραγουδίστρια Τζέσικα, η Σούλη Σαμπάχ ως μαμά της Ελένης, η Κάκια Ιγερινού ως πρώην σύζυγος του Κώστα, αλλά και η Νταίζη Σεμπεκοπούλου ως παρτενέρ στο επεισόδιο του χορού.

Trivia

Σε ένα από τα τελευταία επεισόδια υπάρχει σκηνή όπου τα δύο παιδιά βλέπουν την ταινία «Η Παριζιάνα» και η μικρή Κορίνα λέει: «Μπαμπά, το ʽξερες ότι αυτός ο Κώστας Καρράς σου μοιάζει πολύ?» και απαντά ο Καρράς «Μου μοιάζει ε? Πολύ ωραία ταινία».

Στο διαδίκτυο υπάρχουν τα 45 επεισόδια, ωστόσο τουλάχιστον πέντε επεισόδια είναι διπλά. Μακάρι ο ΑΝΤ1 να την ξαναβάλει!!
 
atanasio είπε:
Αρκετά συμπαθητική σειρά, με τον Κώστα Καρρά σε (σχετικά) κέφια. Πέρα από την Παπουτσή και τη Μενεγάκη, έπαιζε και η Έφη Οικονόμου (η πάλαι ποτέ "κακιά" του ελληνικού κινηματογράφου της δεκαετίας του '60) στο ρόλο της πεθεράς του Καρρά, ενώ σε λίγα επεισόδια εμφανίστηκε και η Τζένη Ρουσσέα, ως εξαδέρφη του Καρρά από την Αμερική.
H θεία Έβελιν (Τζένη Ρουσσέα) από την Αμερική!!! Αν θυμάμαι καλά την έλεγαν Ευανθία και το έκανε Έβελιν

kalon-upno είπε:
Έτυχε να την δω κάποιες φορές και όταν είδα πρόσφατα τον Κώστα Καρρά στον «Καφέ με την Ελένη» αποφάσισα να την δω ολόκληρη.
Μου άρεσαν

Ο Κώστας Καρράς σε μία πραγματική κωμική κορύφωση. Πραγματικά έσωσε το μέτριο έως κάκιστα σενάριο, όπως προαναφέρθηκε στα σημεία όπου έλεγε τα «τζ» και «τα» ως «tsh» ήταν όλα τα λεφτά, όπως και σε απίστευτους συνειρμούς που δεν πρέπει να ήταν μέρος του σεναρίου, δεδομένου ότι τις έλεγε με απίστευτη φυσικότητα. Απευθυνόμενος στην κυρά Κόλλια λ.χ. την αποκαλεί σε μία πρόταση «Μπιρμπιλοτή σουρουκλεμέ πανούκλα γκιόσα» (το σκέφτομαι και γελώ). Αν μετρήσουμε δε τις φορές των «Φτου Σου» και «Άι στο διάολο» θα μετράμε μήνες. Το υποκριτικό ντουέτο Καρράς-Παπουτσή ήταν όπως γίνεται αντιληπτό αγαπημένο συστατικό του όλου προγράμματος. Επίσης το μικρό το Κορινάκη… ΤΑΛΕΝΤΑΡΑ. Το επεισόδιο με τον Ηλιόπουλο τρομερό και η κοπέλα κακώς και δεν συνέχισε υποκριτικά.

Δεν μου άρεσαν

Το φινάλε! Νομίζω ήταν από το πιο απαισιόδοξο φινάλε Κωμικής Σειράς, πακέτο με το «Καφέ της Χαράς». Για όσους δεν θυμούνται η Κόλλια βάζει θεούς και δαίμονες να χωρίσει Ελένη-Κώστα και τα καταφέρνει. Η σκηνή κλείνει με την Ελένη να φεύγει και τον Καρρά να αγκαλιάζει τα δύο του παιδιά.

Το σενάριο! Ο Κώστας χωρίζει, ο Κώστας τσακώνεται με τα παιδιά, ο Κώστας πάει δουλειά, ο Κώστας τα φτιάχνει με την Ελένη, ο Κώστας πληγώνεται, ο Κώστας μαθαίνει κομπιούτερ, ο Κώστας εδώ… ο Κώστας εκεί. Μοναδική εξέλιξη σε αυτή την σειρά είχε ο Κώστας! Επίσης δεν μου άρεσαν οι τίτλοι αρχής. Πόσο σπάταλη υπήρξε η τηλεόραση τότε…

Ρεζουμέ

Αν δεν ήταν ο Καρράς, ούτε που είχε την επιτυχία που θα είχε και αυτό όχι επειδή οι ηθοποιοί ήταν ατάλαντοι –το αντίθετο μάλιστα, μέχρι και η Μενεγάκη έκανε καλές και φιλότιμες προσπάθειες- αλλά επειδή το σενάριο ήταν απλά… πρόχειρο.

Γκέστ έχουν κάνει εκτός από όσους αναφέρετε ήδη και η Ματθίλδη Μαγγίρα ως τραγουδίστρια Τζέσικα, η Σούλη Σαμπάχ ως μαμά της Ελένης, η Κάκια Ιγερινού ως πρώην σύζυγος του Κώστα, αλλά και η Νταίζη Σεμπεκοπούλου ως παρτενέρ στο επεισόδιο του χορού.

Trivia

Σε ένα από τα τελευταία επεισόδια υπάρχει σκηνή όπου τα δύο παιδιά βλέπουν την ταινία «Η Παριζιάνα» και η μικρή Κορίνα λέει: «Μπαμπά, το ʽξερες ότι αυτός ο Κώστας Καρράς σου μοιάζει πολύ?» και απαντά ο Καρράς «Μου μοιάζει ε? Πολύ ωραία ταινία».

Στο διαδίκτυο υπάρχουν τα 45 επεισόδια, ωστόσο τουλάχιστον πέντε επεισόδια είναι διπλά. Μακάρι ο ΑΝΤ1 να την ξαναβάλει!!
Οι τίτλοι έναρξης μου άρεσαν (Από πού ν' αρχίσω να σας λέω, για το πάθος της ζωής μου το διπλό...τραγουδάει ο Κώστας Καρράς). Το επεισόδιο με τον Ντ. Ηλιόπουλο με τίτλο ''Καληνύχτα παππού'' θυμάμαι το είχα δει και είχα ψιλοστενοχωρηθεί...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αξέχαστη σειρά και μου θυμήσατε πολλά. :') :p

Όντως, ο Καρράς προσπαθούσε να σώσει με διάφορες τσιριμονιές το πολύ μέτριο σενάριο του Ρήγα(πρέπει να ήταν από τις πρώτες του συγγραφικές δουλειές)

Το μεγάλο ατού, εκτός από τη χαριτωμένη Κορίνα, ήταν για εμένα και η Παπουτσή.(Η Μενεγάκη πολύ μέτρια πράγματα)

Στο επεισόδιο με τον παππού-Ηλιόπουλο που στο τέλος πεθαίνει, ούσα μικρή είχα ρίξει πολύ κλάμα.

Το τέλος δε το θυμόμουν, αλλά και που το θυμήθηκα...πλήρης απογοήτευση :p

Πάντως, το έβαζε μια εποχή πέρσι μου φαίνεται σε επανάληψη, αλλά σε πολύ πρωινές ώρες και εγώ βρισκόμουν ακόμη στην αγκαλιά του Μορφέα.

''Πάτερ ημών, έλα λοιπόν, χαμογέλα και μη δίνεις σημασία...λαλα...'' :p
 
Το πως ειναι σημερα η Κορινα μπορει να το βρει κανεις και με μια αναζητηση στο Facebook :)
 
imperium είπε:
πολυ ωραια σειρα,δεν την εχαναμακαρι να την ξαναβγαλει ο Ant1
προχθές ξύπνησα κατα ένα περίεργο λόγο γύρω στις 6 το πρωί και δεν μπορούσα να συνεχίσω τον ύπνο και ανοίγω τηλεοραση και βλέπω το Πατερ ημων!Είδα στο site του ΑΝΤ1 μετά, ότι το δείχνει κάθε μέρα τέτοια ώρα και ξεκίνησα να το γράφω στο dvd.....Μέτριο σειρά βασικά το σενάριο,πιο πολύ το βλέπω για τις αναμνήσεις που έχω και για την 25χρονη Μενεγάκη ;)
 
Μου άρεσε το σπίτι του Κώστα Στεργίου γιατί είχε όροφο με τα υπνοδωμάτια και ιδιαίτερα μου άρεσε το δωμάτιο των κοριτσιών...Πώς τα κατάφερνε ο Κώστας με τόσους πάνω από το κεφάλι του!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παίζει αυτή την στιγμή το επεισόδιο "Έτσι Άρχισαν Όλα"... Μα 4:15 βρήκαν κι αυτοί να το προβάλλουν; Αν θυμάμαι καλά κάποια χρόνια πριν (2-4) το έβαζε το Σ/Κ στις 7 το πρωί. Πραγματικά ωραίο ξύπνημα. Ξύπνημα στα 90's :p
 
Πρόσφατα τελείωσε κι αυτό...

Δεν είχα δει ποτέ ολόκληρη την σειρά κι έτσι βρήκα την ευκαιρία να το παρακολουθώ καθημερινά.

Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση το τελευταίο επεισόδιο... Μου φάνηκε κάπως απότομο σαν τελευταίο επεισόδιο. Δεν εννοώ ότι έπρεπε να είχε happy end. Εννοώ ότι κόπηκε γρήγορα. Χωρίς πολλές λεπτομέρειες. Μακάρι να το έβγαζαν κάποτε σε DVD...
 
Μετριότατη έως κακή σειρά...Κρίμα για τον Καρρά που κατέφευγε σε υπερβολές (στους τρόπους,τις φωνές κτλ) για να υποστηρίξει το αδύναμο σενάριο που του είχε δωθεί. Κοινή συνισταμένη είναι ότι οι σειρές του Mega συνήθως ήταν πιο καλλογραμμένες,καλόγουστες κτλ σε σχέση με εκείνες του ΑΝΤ1
 
Ενώ τότε που προβαλλόταν ήταν εντάξει τώρα νομίζω ότι η σειρά δε βλέπεται. Ειδικά η Κορίνα μου τη δίνει κάπως στα νεύρα. Μόνο το "Κύριε Κώστα" της Τζέσσυς μου έχει μείνει...
 
Η συγκεκριμενη σειρα για μενα ειναι πραγματικα αθλια.Με το ζορι προσπαθουσαν να βγαλουν γελιο στον τηλεθεατη αλλα δεν το καταφερναν ποτε.Απο της χειροτερες σειρες του Ant1 και γενικοτερα.
 
Σαν σειρά την έβρισκα εξαιρετική... όταν ήμουν 5 χρονών! Δηλαδή όταν βγήκε.

Δε μπορώ να πω ότι είναι κακή σαν σειρά. Ήταν αστεία, περισσότερο λόγω του στυλ του Κώστα Καρρά, και στη συνέχεια λόγω της Τζέσυς Παπουτσή και της υστερίας της.

[video=youtube;jKKKW-UaUTc]

Όμως, δεν ήταν σίγουρα η δυνατότερη στιγμή του Καρρά, και ίσως γι αυτό και δεν πήγε καλά.

Η δε Παπουτσή στιγματίστηκε από το ρόλο της υστερικής Κόλλιας, η οποία υστερία σε ένα βαθμό είχε το φαινόμενο του Ρετιρέ, δηλαδή σε εκνεύριζε.

Κατά τ άλλα, ήταν πιο "παδική"-"εφηβική" σειρά, όπως συνήθιζε να δείχνει ο ΑΝΤ1 στα 90's.
 
Εγώ πεθαίνω με την προφορά του Καρρά σε μερικές λέξεις όπως "τσίτσιδος", "μπεσαμέλ" κτλ. :p
 
Διαβασα προσφατα οτι εκτος απο το Ρηγα, το σεναριο υπεγραφε ο Λευτερης Παπαπετρου. Κι ομως φαινεται πολυ διαφορετικη (και κατωτερη) απο αλλες τους συνεργασιες τους.
 
Εντάξει δεν ήταν και κανένα αριστούργημα αλλά μικρός το έβλεπα ευχάριστα :)

Θα το ξανάβλεπα για να μου ξυπνήσει μνήμες των 90s πάλι.

Είχε ένα δυο πράγματα που μείνανε. Ο Καρράς που έκανε one man show ουσιαστικά,το μικρό κοριτσάκι που έπαιζε καταπληκτικά, οι φωνές της Τζέσσυ Παπουτσή και φυσικά η

Μενεγάκη στα νιάτα της που βέβαια ήτανε πολύ χάλια σαν ηθοποιός κι ευτυχώς δε συνέχισε σε αυτή τη δουλειά...
 
Πίσω
Μπλουζα