Πέθανε ο Νικηφόρος Νανέρης

ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ

Retro Member
Joined
8 Ιαν 2010
Μηνύματα
169
Αντιδράσεις
26
Ένας Έλληνας ηθοποιός που έζησε ένα κομμάτι της ζωής του κοντά σε “μύθους”, ο Νικηφόρος Νανέρης έφυγε σήμερα από τη ζωή, σε ηλικία 71 ετών, στο νοσοκομείο Βόλου, όπου νοσηλευόταν με νεφρική ανεπάρκεια. Καλό του ταξίδι...
 
Θυμάμαι είχε παίξει στο Τζιβαέρι (Μega)...
 
Ο Τερτσέτης, στην "δίκη των δικαστών". RIP...
 
R.i.p. Νικηφόρε Νανέρη .....

Έχει παίξει σε ένα θεατρικό έργο, το οποίο είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, η πιο συγκλονιστική θεατρική παράσταση Έλληνα συγγραφέα !!! Ευτυχώς, στα μισά των 80ς η παράσταση αυτή προβλήθηκε από την - πολυαγαπημένη μας - εκπομπή "Το Θέατρο της Δευτέρας" κι έτσι την απολαύσαμε κι εμείς που δεν πηγαίναμε στο θέατρο ....

Περισσότερα θα γράψω όταν ανοίξω ιδιαίτερο τόπικ γι΄ αυτήν την παράσταση [βλέπετε, πρόκειται για κάτι που .... με "συγκλόνισε" εκεί στην εφηβεία μου] !!! Για την ώρα, το μόνο που θα γράψω είναι ότι σε αυτό το θεατρικό έργο ο Νικηφόρος Νανέρης [ακόμη νέος, με πυκνά μαύρα μαλλιά] είναι, στο ρόλο του, καταπληκτικός, υπέροχος .....
 
καλό του ταξίδι. Επίσης ήταν ο αδερφός της Ζωής Λάσκαρη στην ταινία "Αυτοι που μίλησαν με τον θάνατο"
 
Τι ωραιες φωτογραφιες εβαλες, john!

Ποσο ομορφοι ειναι οι ανθρωποι οταν εχουν τι δροσια της νιοτης τους και ποσο αλλαζουν οταν αυτη φευγει!

Τον Νικηφορο θα τον θυμαμαι μεσα απο μια μερα καλοκαιριου του 1970, ωραιο, δυνατο, γεματο απο νιατα και χαρα να τρεχει στους δρομους του νησιου του εχοντας βρει το χαμενο του φως, γερός πια και ετοιμος να ζησει μοναχα Ομορφες Μερες.....

[video=youtube;-0kYvmPKZBU]

 
Δεν τον ξέρω τον κύριο ,αλλά παρατηρώ τον τελευτέο κερό threads που λειτουργούν ως ...κηδιοχαρτα!(εφτυχώς δεν έχω ακουσει κάτι για δικους μου αγαπημένους καλλυτέχνες).

anyway Θεος χωρέστον.
 
Θα χωρέσει, θα χωρέσει... :p
 
Πίσω
Μπλουζα