Πίνακες με μελαγχολικούς αρλεκίνους

Jackie dragon

RetroMaNiaC
Joined
29 Οκτ 2010
Μηνύματα
736
Αντιδράσεις
402
Θυμαται κανεις κάτι πίνακες που απεικονιζαν αρλεκινους σε μελαγχολικες εκφρασεις που συναντουσε κανεις πολυ συχνα σε σπιτια μεχρι και τις αρχες τις δεκαετιας του '90? Για να καταλαβετε τι εννοω, ενας τετοιος πινακας υπαρχει και στη βιντεοταινια με το Σωτηρη Μουστακα "Σωτήρης ο κροκοδειλάκιας" στη σκηνη που μπαινει στο παιδικο δωματιο του Κρις Σφετα. Τετοιους πινακες τους θυμαμαι αμυδρα στη παιδικη μου ηλικια και ομολογω πως ηταν μαγικοι!
 
αυτα κυκλοφορουσαν (και ηταν μοδα) στην δεκαετια του 70...τα ειχα δει σε συγγενεις μου..
 
Δε ξερω αν λεμε τα ιδια σχεδια.. Θα βγαλω σχετικη φωτογραφια και θα την ανεβασω!
 
Μου είχαν γίνει εφιάλτης. Ένα τέτοιο είχε η αδερφή της μάνας μου στο χωλ του θεοσκότεινου σπιτιού της (σ' αυτές τις προσφιγηκές πολυκατοικίες του Ταυρου). Κάθε μέρα από το σχολείο (τρίτη δημοτικού) μ' έπερνε η θεία μου και περίμενα στο σπίτι της μέχρι να σχολάσει η μάνα μου από τη δουλειά της και να 'ρθει να με πάρει. Καθόμουν περιμένοντας στο χωλ σε μια καρέκλα φάτσα κάρτα από ένα τέτοιο πίνακα.
 
Αυτόν εννοείτε;

puzzle-ricordi-picasso-paul-en-arlequin.jpg

Είναι γνωστός πίνακας του Πικάσο.
 
Αυτός που έβλεπα εγώ ήταν ένας "μακρόστενος" κοκαλιάρης σε μαύρο φόντο με ίδια περίπου στολή. Δεν θυμάμαι να ήταν παιδί.
 
nkarytia είπε:
Μου είχαν γίνει εφιάλτης. Ένα τέτοιο είχε η αδερφή της μάνας μου στο χωλ του θεοσκότεινου σπιτιού της (σ' αυτές τις προσφιγηκές πολυκατοικίες του Ταυρου). Κάθε μέρα από το σχολείο (τρίτη δημοτικού) μ' έπερνε η θεία μου και περίμενα στο σπίτι της μέχρι να σχολάσει η μάνα μου από τη δουλειά της και να 'ρθει να με πάρει. Καθόμουν περιμένοντας στο χωλ σε μια καρέκλα φάτσα κάρτα από ένα τέτοιο πίνακα.
Πωπω μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι γιατι τετοιες εφιαλτικες εμπειριες ειχα κι εγω. Οχι με τον αρλεκινο, αλλα γενικως με κακοφτιαγμενους και κακογουστους πινακες, κουκλες, αγαλματα κλπ :/ /emoticons/unsure@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν τους θυμόμαστε λέει...!

Βεβαίως, δεν ήταν σαν αυτός της φωτογραφίας, αλλά μόνο πορτραίτο, από το μέσο του θώρακα και πάνω, πολύ όμορφα ζωγραφισμένος, με κάτι ΤΕΡΑΣΤΙΑ μάτια να σε κοιτάζουν...

ΕΦΙΑΛΤΗΣ λέμε... Να τον έχεις πάνω από το κρεβάτι σου και να μη σε πιάνει ο ύπνος.

ΜΕΝΤΕΣ! :(
 
Jackie dragon είπε:
Θυμαται κανεις κάτι πίνακες που απεικονιζαν αρλεκινους σε μελαγχολικες εκφρασεις που συναντουσε κανεις πολυ συχνα σε σπιτια μεχρι και τις αρχες τις δεκαετιας του '90? Για να καταλαβετε τι εννοω, ενας τετοιος πινακας υπαρχει και στη βιντεοταινια με το Σωτηρη Μουστακα "Σωτήρης ο κροκοδειλάκιας" στη σκηνη που μπαινει στο παιδικο δωματιο του Κρις Σφετα. Τετοιους πινακες τους θυμαμαι αμυδρα στη παιδικη μου ηλικια και ομολογω πως ηταν μαγικοι!
Υπάρχει απόσπασμα από την ταινία ''Σωτήρης ο κροκοδειλάκιας'';
 
Υπηρχαν σε πολλες εκδοχες πορτραιτα ή ολοσωμοι και οχι μονο σε πινακες αλλα και σε κολλες αλληλογραφιας,σε διακοσμητικα και σε βαρελακια-σκαμπο (αληθεια τα θυμαστε αυτα?). Ειχα πολλους σε κολλες αλληλογραφιας απο δωρα αν και μου φαινοταν τρομακτικοι και μενα. Ξερουμε ποιος ειναι ο περηφανος καλλιτεχνης?
 
Μπρρρρρ....

Που τους θυμηθήκατε.... Του φόβου ηταν αυτοί οι πινάκες!!!

Και πάντα τους έβλεπα σε παιδικά δωμάτια και όχι σε αλλους χώρους.
 
Τον πίνακα του lefkiort, τον έβλεπα συχνά και εγώ σε σπίτια. Μάλιστα τον έβρισκε κανείς και σε χαρτιά αλληλογραφίας.
 
spirtoulis είπε:
Τον πίνακα του lefkiort,τον έβρισκε κανείς και σε χαρτιά αλληλογραφίας.
ναι spirtoulis ,εναν παρομοιο αρλεκινο ειχα κι εγω στη συλλογη χαρτιων αλληλογραφιας :flower:
 
@katerinak νομίζω ότι έχω ακόμη στη συλλογή από αλληλογραφία αυτόν τον κλοούν. Πρέπει όμως να την κοιτάξω για να σιγουρευτώ. Στη ταινία "Παντρεμένος με πεθερά" (πατερ-γκομένιος) με τον Μουστάκα, στην αρχή της ταινίας όταν ο Μουστάκας επισκέπτεται τη γιατρό για να τον εξετάσει , στο ιατρείο υπάρχει επίσης μία αφίσα με θλιμμένο πιερότο..
 
spirtoulis είπε:
Στη ταινία "Παντρεμένος με πεθερά" (πατερ-γκομένιος) με τον Μουστάκα, στην αρχή της ταινίας όταν ο Μουστάκας επισκέπτεται τη γιατρό για να τον εξετάσει , στο ιατρείο υπάρχει επίσης μία αφίσα με θλιμμένο πιερότο..
attachment.php


ar.JPG
 
spirtoulis είπε:
@katerinak νομίζω ότι έχω ακόμη στη συλλογή από αλληλογραφία αυτόν τον κλοούν. Πρέπει όμως να την κοιτάξω για να σιγουρευτώ. Στη ταινία "Παντρεμένος με πεθερά" (πατερ-γκομένιος) με τον Μουστάκα, στην αρχή της ταινίας όταν ο Μουστάκας επισκέπτεται τη γιατρό για να τον εξετάσει , στο ιατρείο υπάρχει επίσης μία αφίσα με θλιμμένο πιερότο..
Τα παντρεμένος με πεθερά και Πάτερ γκομένιος νομίζω ότι είναι διαφορετικές ταινίες...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ katerinak, σε ευχαριστώ πολύ για την πρόσθεση της φωτογραφίας. @ Πάτερ γκομένιος την ήξερα την ταινία, στην αρχή των τίτλων όμως αναφέρει τον τίτλο "παντρεμένος με πεθερά"
 
Τότε θα κάνω λάθος εγώ :) ... το τίτλο παντρεμένος με πεθερά το είχα συνδέσει με το το παίζω πολύ άντρας απ'ότι φαίνεται λάθος μου....
 
Πίσω
Μπλουζα