Πίσω Γορίλαααα!

ρε παιδιά θα παρακαλέσω αν πετυχει καποιος το show να τραβιξει ενα βιντεακι και να το ποσταρει
 
Παιδιά μολις εντόπισα σχετικό βιντεάκι απο το youtube απο πανηγύρι στην Ηράκλεια Σερρών του 2011, στα πρώτα δευτερολεπτα του βίντεο θα δειτε μια μεγάλη αφίσα που γράφει "Gorilla show" και μια φωνή που λεει "Στη σκηνή πίσω" αλλα δυστυχως μετα κόβεται απότομα και αλλάζει πλανο (Δειτε και σχετικες εικονες πιο κατω).. Το αξιοπερίεργο της υπόθεσης ειναι οτι στην επόμενη σκηνή βλεπουμε μια ατραξιόν απο το "Σπίτι του τρόμου" οπου πανω απο ενα γορίλα-ρομπότ υπάρχει σχεδιασμένος ο Firebrand απο το εξώφυλλο του παιχνιδιου "Demon's crest" του Super Nintendo! Απιστευτο κι ομως ρετροαληθινό!


dfg.JPG

detr.JPG
 
Δηλαδή... υπάρχει ελπίδα! Πάντως στη Φιλαδέλφεια εχει 7-8 χρόνια να εμφανιστεί. Θέλουμε βίντεο TS !!!!
 
maxouli είπε:
Δηλαδή... υπάρχει ελπίδα! Πάντως στη Φιλαδέλφεια εχει 7-8 χρόνια να εμφανιστεί. Θέλουμε βίντεο TS !!!!
Eχω ηδη ενημερωσει φίλους και γνωστούς απο Σέρρες και γενικότερα απο βόρεια Ελλάδα.. Σε περίπτωση που πετύχουν τη φιέστα του γορίλα σε καποιο πανυγήρι/λούνα πάρκ τους ειπα να το καταγράψουν σε HD βιντεο, υλικο το οποιο μετα θα παραλάβω και θα ανεβάσω στο youtube.. Βεβαια αν τύχαινε και πετύχαινα εγω προσωπικά αυτο το κάλτ σόου οχι μονο θα τραβούσα βιντεο αλλα θα εκανα απόπειρα να παρω βιντεο-συνέντευξη κι απο τους ιδιους τους "συντελεστές"!
 
Φέτος στις διακοπές έφαγα τον κόσμο στη Βόρεια Ελλάδα ρωτώντας για το συγκεκριμένο σόου. Ρώτησα ντόπιους όλων των ηλικιών, έκανα έρευνα για τα τοπικά πανηγύρια, τίποτα. Κανείς δεν το ήξερε και πολλοί με κοιτούσαν και σαν να είμαι τρελή που ρωτούσα για ένα σόου με γορίλα. Εύχομαι να το πετύχει κάποιος.
 
Στο πανηγύρι του Σταδίου Τρίπολης που είναι το χωριό της μάνας μου, τότε βέβαια που ήταν πανηγύρι με τα ούλα του, είχε και γορίλα και θυμάμαι χαρακτηριστικά πως το διαφημίζανε γορίλαου γορίλαου. Μα καλά, ΚΑΙ αυτό το θέμα το έχει καλύψει το ρετρομάνιαξ; Τόσα χρόνια εδώ και ακόμα μου κάνει εντύπωση (όχι ότι περιαυτολογούμε).
 
Το 'show' αυτό έπαιζε και στο Γαλάτσι τουλάχιστον από τα τέλη της δεκαετίας του 70. Η σκηνή στηνόταν κοντά στον Σκλαβενίτη και εκείνη την εποχή πήγαινα σε ένα φροντιστήριο απέναντι από το λούνα παρκ. Ακόμη θυμάμαι την -σε υπερθετικό βαθμό ενισχυμένη- φωνή με την επαναλαμβανόμενη ρουτίνα 'ΓΟΡΙΛΑ ΓΟΡΙΛΑ ΓΟΡΙΛΑ ΓΟΡΙΛΑ ΓΟΡΙΛΑ ΓΟΡΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ?' και ξανά και ξανά και ξανά. Η διάρκεια των μαθημάτων στο φροντιστήριο ήταν μεγάλη και συνδυαστικά με την επανάληψη έχουν χαράξει ανεξίτηλα το άκουσμα στη μνήμη μου. Δεν μπήκα ποτέ στην παράσταση, αλλά έβλεπα τους τρομοκρατημένους να βγαίνουν από το τσαντίρι παρασύροντας μια τσόχα που 'έκλεινε' την είσοδο και τη σκόνη που σήκωναν τρέχοντας -προφανώς τότε άσφαλτος δεν....
 
Γορίλα Γορίλα Γορίλα, Άτιμο Παιδί!!




 
Aardvark είπε:
Γορίλα Γορίλα Γορίλα, Άτιμο Παιδί!!


Θα εκραγώ
smiley-angry021.gif
"]
smiley-angry021.gif
[/url]Έχω λυσσάξει να βρω το σόου του γορίλα και να το βιντεοσκοπήσω, και ο τύπος αυτός στο βίντεο το έχει μπροστά του και δεν του ρίχνει ούτε μια ματιά! Τουλάχιστον ακούγεται λίγο...
 
Βρήκα αυτό το βίντεο με τον γορίλα, βέβαια δεν είναι το ελληνικό θέαμα, αλλά είναι ό,τι κοντινότερο. 

 
Αρχές 90s σε επαρχιακό πανηγύρι οριενταλικού τύπου…

 Ιταλίδα εκφωνήτρια-κράχτης να προσκαλεί τους θεατές με την εξής φράση (σας το παραδίδω αυτολεξεί):

 «Ένα κορίτσι, ωραίο κορίτσι, τρανσφόρμ ε γκορίλα!» ΤΡΑΝΣΦΟΡΜ λέμε!!!  :headbangdude:

 Από εκεί και πέρα τα πράγματα ήταν όπως τα περιγράφετε. Απλά να σημειώσω ότι η κυρία που μεταμορφωνόταν σε γορίλα έμοιαζε ΠΟΛΥ στη Vixen…
 

Ερχότανε και στον Κολωνό. Τέλη '80.
 
Παιδιά αν και γεννημένος τέλη δεκαετίας 70 αυτό το σόου πρώτη φορά το ακούω... Ακούγεται πολύ creepy πάντως
 
Πίσω
Μπλουζα