Παίζουμε mame32

johnny19818

Retromaniax Thread Excavator!
Joined
18 Απρ 2010
Μηνύματα
7.711
Αντιδράσεις
1.924
Αναμνήσεις από τα arcades... Πάντως μεγάλος εφευρέτης αυτός του ΜΑΜΕ!!! Περάσαμε υπέροχα φοιτητικά χρόνια αρχές 2000 με το MAME.
 
Πολυ καλη επιλογη αυτο το Live με παλια αγαπημενα arcades φιλος.Καθως εκατσα και ειδα ολο το βιντεο και της 2 ωρες και 11 λεπτα για να σε πω καποια πραγματακια που παρατηρησα σε μερικα παιχνιδια.

Τoki: Στον δευτερο αρχηγο στο ματι ποτε δεν πηδαμε πανω στα ματια ειναι λαθος τακτικη γιατι καθως το ματι εξαφανιζεται και εμφανιζεται οπου να ναι το πιο πιθανο ειναι εκει που πηδαμε πανω στα ματια να εμφανιστη απο πανω μας και να χασουμε.Παρατηρησα πως στους ασπρους πιθηκοδιαβολους με το δορυ ενω εχεις το κρανος καθεσαι και τους χτυπας για να τους νικησεις ενω τι πιο ευκολο απο το να τους αγγιξεις με το κρανο και αντε γεια πιθηκοδιαβολοι.Στην τριτη πιστα απο το σημειο που περνεις το πρωτο κλειδι νικωντας το ιπταμενο φλεγομενο ον μεχρι το σημειο με τα τρεια ''δεντρα'' οπως τα ειπες και συ στο βιντεο που σκανε μολις τα καταστρεψουμε καθυστερεις πολυ.Μολις μπεις στο δωματιο με το ιπταμενο ον ασε το οπλο να φορτισει καιο με ενα μολις δυνατο χτυπημα εχει ψοφησει.Αμεσως μετα καθως το οπλο ειναι παλι φορτησμενο ριχνεις μια και σκοτωνεις και τον πιθηκοδιαβολο σπας και τα ''δεντρα'' που ειναι στην κατηφορα και μετα ανεβαινεις με την ανεση σου και περνεις τοτε το κρανος οποτε πας στα τρεια δεντρα κατω και τα βαρας ολα μαζι και δεν σε νοιαζη αυτα που πετανε μολις σκανε γιατι το κρανος σε προστατευει.Στο δευτερο φλεγομενο ον εκει που εχασες καποιες φορες που δεν παμε με δυνατο οπλο ωστε να βγει με την μια καθομαστε στην μεση το βαραμε οσο πιο πολυ μπορουμε και μετα μολις αρχισει να κατεβαινει παμε γρηγορα αριστερα σκυβουμε να μη μας χτυπησει και ξεκιναμε να το βαραμε αν το κανουμε σωστα δεν θα προλαβει να ριξει καν φωτιες.Μετα απο κει οταν παμε στο σημειο με την κυνουμενη πλατφορμα εκει που ειναι η ζωη περιμενουμε στην κατηφορα πριν ανεβουμε στην πλατφορμα να εξαντληθη και να χαθει στο οπλο ωστε να γυρισουμε στο αρχικο γιατι αν παμε με το οπλο στην πλατφορμα και ριξουμε μπροστα θα σκοτωσουμε το εντομο που ειναι χαμηλα οποτε δεν θα μπορεσουμε να πατησουμε πανω του και να παρουμε την ζωη γιαυτο παμε με το αρχικο οπλο του ηρωα μας που δεν φτανει να το σκοτωσει.Τελος στην παγωμενη πιστα στο ιπταμενο κεφαλι πιθηκου που σε νευριασε και αλαξες παιχνιδι το λαθος σου ηταν που περιμενες ενω σε εκινο το σημειο εχουμε κανονικα το κρανος οποτε μολις κατεβαινες εκει το μονο που επρεπε να κανεις ηταν να πας προς τα πανω του να το αγγιξεις με το κρανος και τελειωνες.

Shinobi: Στο shinobi αν τυχον και δεν το ξερεις ο τροπος που μπορεις να παρεις πολλους ποντους και δεν ειναι φυσικα ευκολος ειναι να βγαζεις της πιστες χωρις να πεταξεις ουτε ενα αστερακι αυτο εχει ως αποτελεσμα με το που θα βγαλεις την πιστα ετσι περνεις 20.000 συν τα 5000 αν δεν κανεις την μαγεια η ''αυτοσυγκεντρωση'' που το λεγαμε στο χωριο μου μαζευεις 25000 ποντακια.Στον αρχηγο μανταρα να σε θυμισω εγω πως μπαινεις μεσα και περνας απεναντι χωρις να χτυπησεις καν.Πρεπει να καταφερεις να πας ακριβως διπλα τους να κανεις αλμα δηλαδη και να πας τοσο κοντα τους και να πατησεις μαγεια στον αερα και το αποτελεσμα θα ειναι ο μισος χαρακτηρας να φαινεται μεσα στης πασχαλιτσες οπως της λεγαμε.Αυτο εχει σαν αποτελεσμα καθως της χτυπαει η μαγεια να εισαι ηδη απο κατω τους οποτε καθως θα πεσουν απο πανω σου θα εισαι ηδη μεσα τους αλλα προσοχη γιατι δεν τελειωνη εκει το κολπο.Μολις μπεις μεσα τους και αρχισουν να σε χτυπανε περα δωθε πρεπει να εχεις τον μοχλο αντιθετα δηλαδη οχι κατα μπροστα αλλα προς τα πισω γιατι αλλιως θα σε πεταξουν παλι εξω και θα χασεις ζωη.

Στα cabal,Blood Bros,Zew Zealand story,Pang θες ακομα πολυ προπονηση :p

Ολα τα παραπανω τα εγραψα για να γινετε κουβεντα γιατι με τα arcades εχω μεγαλη τρελα και παθος και οχι για να σε κανω υποδειξεις και το λεω αυτο για να μην παρεξηγηθω.Καποτε ειχα κανει ενα καναλι στο Youtube που οταν δεν βαριομουνα και ειχα λιγο χρονο ανεβαζα και εναν τερματισμο κυριως απο arcades παντα με ενα credit φυσικα οποτε αν θες ριξε μια ματια να δεις και αυτα που σε γραφω παραπανω.Ωσα βιντεο δεν εχουν ηχο δεν εχει προβλημα το PC σου το δεικο μου ειχε τοτε και δεν κατεγραφε ηχο. :p

https://www.youtube.com/channel/UCd6...hAofba_jcDQfLQ
 
πρώτα από όλα να σε ευχαριστήσω για οοοοοολο αυτό το κατεβατό που έγραψες και να σου πω ότι συμφωνώ σε όλα. τώρα σε κάποια παιχνίδια λίγο έβλεπα το τσατ λίγο η διάθεση που ήταν χάλια έπαιξαν τον ρόλο τους. για το τόκι διάβαζα αυτά που έγραψες και μου ερχόταν εικοες από παλιά. όντως τα θυμάσαι όλα πολύ σωστά. δεν κάνω βίντεο για να παρεξηγιέμαι με φιλαράκια από sites κτλ. μη μασας. και λίγα είπες :) αλλά όπως είπα δεν παίζω παιχνίδια που τα ξέρω καλά αλλά πιο πολύ για να βλέπουμε όλοι μαζί. θα δω σίγουρα τα βίντεο σου. τι καλύτερο?

α να μη το ξεχάσω. έχεις epic avatar ;-)
 
Απλα με πιανει η τρελα και η καψουρα μου οταν βλεπω κατι με arcades και γραφω κατεβατα φιλος.Δεν υπαρχει μερα που να μην παιξω εστω και μια ωριτσα arcades εκεινη η εποχη ηταν απλα ολα τα λεφτα και η αγαπημενη μου.Συνεχισε ετσι με τα εξαιρετικα live και οσο περισσοτερα arcades τοσο το καλητερο :thumbup:
 
να είσαι καλά. θα σε περιμένω στο επόμενο live αν μπορείς
 
Απιστευτο και ομως αληθινο το mame.Το οτι θα καθομουν να χαζευω τα απιστευτα crt γραφικα σε παιχνιδια του mame οπως και σε ρετρο κονσολες το 2020 δεν το περιμενα.Ισως και το αποτελεσμα στην crt οθονη μου 21" να ξεπερναει σε ποιοτητα και το αποτελεσμα που εβλεπα παλια στα arcades.Ακομα απιστευτο μου φαινεται που μπορω να παιξω ολα τα παλια arcades που επαιζα την δεκαετια του 90.Αυτο θα το λεω και τα επομενα χρονια χαχα.

Και καινουργια παιχνιδια η κονσολες να μην ξαναβγουν ποτε δεν θα με πειραξει μιας και ρετρο μου φτανουν και μου περισσευουν.

Η πιο συγχρονη κονσολα που εχω ειναι το xbox 360 και μακαρι να βγαλουν δυνατους τιτλους με γραφικα επιπεδου unreal engine 5 και πανω οπως αυτο που ειδαμε στο βιντεο για τα γραφικα του ps5 για να δω πιο σοβαρα την νεα γενια.
 
Όταν είχα πρώτο φτιάξει τη καμπίνα στον γιο μου είχαν έρθει επίσκεψη κάτι γνωστοί οι οποίοι είχαν ένα αγοράκι 6 δημοτικού. Αρχικά τον ρώτησα αν παίζει video games. Μου είπε πως έχει τερματίσει κάτι uncharted God of War black ops κτκ.
Του πρότεινα να παίξουν με την καμπίνα που προφανώς δεν είχε δει ποτέ στη ζωή του. Έπαιξαν κοντά στις 2 ώρες Snow bros. Το ποσό διασκέδασαν δεν μπορώ να σας το περιγράψω....
 
Είχα κάνει μια νοερή αναδρομή στο παρελθόν, με σκοπό να προσθέσω στην SD του Raspberry Pi μου ΜΟΝΟ όσα ηλεκτρονικά παιχνίδια γνώριζα από πρώτο χέρι, δηλαδή που έπαιξα τουλάχιστον μια φορά, στις λέσχες και τα καταγώγια που βρίσκονταν κοντά στην γειτονιά μου. Η μόνη δυσκολία ήταν πως για μερικά από αυτά δεν γνώριζα την ονομασία (δεν ήξερα και αγγλικά τότε), αλλά τελικά τα ανακάλυψα όλα. Και θυμάμαι κάτι που λέγαμε με έναν φίλο "Για φαντάσου να είχαμε άπειρα ηλεκτρονικά και άπειρα δεκάρικα". Που να φανταζόμασταν τότε πως θα ερχόταν πράγματι μια τέτοια εποχή δυό-τρεις δεκαετίες μετά! Και με ευρετήριο αλφαβητικά ταξινομημένα, με screenshots, cheats για άπειρες ζωές για να μπορέσουμε επιτέλους να δούμε το τέλος κάποιων από αυτά (έχω στο νου μου πχ το Moon Patrol). Ζούμε σε μια εποχή θαυμάτων!
 
Πίσω
Μπλουζα