Παίζουμε

thebest20

RetroMuseum GateKeepeR
Joined
24 Ιαν 2008
Μηνύματα
3.961
Αντιδράσεις
447
Ένα παιδικό show της ΕΡΤ-2 την περίοδο 90-93.Το έβαζε κάθε σάββατο απόγευμα!είχε 2 ομάδες από ένα αγόρι και ένα κορίτσι η καθεμία!!!!Έπαιζαν θέατρο (σκετς ή παντομίμα),τους ρωτούσαν παιδικές ερωτήσεις!Η μία ομάδα κέρδιζε στο τέλος σχολικά είδη και playmobil!Το παρουσίαζε ένας 45άρης τότε και μία κοπέλα που λεγόταν Μερκούρη στο επώνυμο!Είχε και κουκλοθέατρο με ένα γάιδαρο και μία κότα την Πουλχερία!Το τραγουδάκι της έναρξης πήγαινε κάπως έτσι : Ντορεμιφασολα-ντορεμιφασολα-ρεμιφασολασι-ρεμιφασολασι-σι-ντο!!!!!!!!Στη διαφήμιση έβγαινε ένα χοντό αγοράκι και έλεγε "Ως εκ τούτου παί-ζου-με)

Να μην ξεχάσω έφερνε και τραγουδιστές της εποχής : Ευρυδίκη (είχε τραγουδήσει την Πυξίδα),VIPS (Χωρίς εσένανε) και ΝΑΜΑ (Οδυσσέας)!!!!!!!
 
Παιζουμε

το παιζουμε ηταν μια παιδικη εκπομπη του πανου τσαπαρα που επαιζε στην ετ1 αρχες του 90 ειχε σαν ηρωες μια κοτα την πουλχερια και εναν γαιδαρο τον νικολο που ειχαν και ενα παιδι ανθρωπινο(παντα με παραξενευε αυτο) που λεγοταν πιτσι ρικι θυμαμαι χαρακτηριστικα τους τιτλους εναρξης που ειχαν ενα αστειο τραγουδακι υπηρχε και ζωντανη συμμετοχη του κοινου που αποτελουταν απο παιδακια οριστε και 2 βιντε που βρηκα

 

βρηκα κι αλλα βιντεο της εκπομπης με τον Πανο Τσαπαρα

θυμαμαι και το τραγουδακι που ελεγαν ο νικολος με την πουλχερια αλλα δεν ειμαι σιγουρη πιο κομματι ελεγε ο ενας και πιο η αλλη

ντο ρε μι φα σολ λα(νικολος) ειμαι μεσα σ ολα(πουλχερια)

ρε μι φα σολ λα σι (νικολος) αν δεν το πει θα σκασει(πουλχερια)

ντο (νικολος και πουλχερια)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την έβλεπα τη σειρά ενίοτε και μου άρεσε ο τρόπος που παρουσιάζονται τα κουτιά που πάνε στην ανακύκλωση.
 
Πολύ αμυδρά την θυμάμαι...
 
Τι ωραία, την έβλεπα αυτήν την εκπομπή και δεν μπορούσα να θυμηθώ πώς τη λένε! Θυμόμουν μόνο τον γάιδαρο Νικολό και την κοτούλα Πουλχερία και χάρηκα πολύ που τους ξαναείδα στα βιντεάκια.
 
[edit] έγινε συγχώνευση των post στο παρόν θέμα [edit]

καλοκαιρι του 1991 επαιζε μια παιδικη εκπομπη στην κρατικη τηλεοραση (ΕΤ1 η ΕΤ2) που ειχε θεμα τη μουσικη και τραγουδια, αλλα δε θυμαμαι τι ακριβως. Την παρουσιαζε ενας συμπαθητικος κουλτουρέ τυπος καπως ευτραφης με μουσι, καραφλα και μακρυα μαυρα μαλια. Μαζι του ηταν κατι μαριονετες ζωα, ενας γαιδαρος, μια κοτα κλπ και τον ελεγαν δασκαλο.

Κατι που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι ο τυπος αυτος υπηρχε και σαν μαριονετα, οταν πχ. ηταν σε καποιο σκετσακι που μιλουσε με αλλες μαριονετες και τραγουδουσε ή τους ελεγε για τη μουσικη.

Σε μια φαση ομως θυμαμαι οτι ηταν ενας καλεσμενος και αντι να ειναι ο ιδιος ο παρουσιαστης να του κανει ερωτησεις, ηταν η μαριονετα που του μιλουσε, και αναρωτηθηκα, γιατι δεν ειναι ο ιδιος να του παρει συνεντευξη, και παιζουν αυτο το γελοιο θεατρο;; :D

Δεν ξερω γιατι, αλλα ειχε κατι που μου αρεσε η εκπομπη, και ηθελα να την παρακολουθω, αλλα μαλλον προλαβα μονο τα 2-3 τελευταια επεισοδια, καθοτι καλοκαιρι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η εκπομπη που ψαχνεις ειναι αυτη 

"παιζουμε" λεγοταν και τις μαριονετες που θυμασαι της ελεγαν Νικολο (γα'ιδαρος) και Πουλχερια (κοτα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
δεν μου θυμιζουν κατι, αλλα οταν γκουγλαρα τον Πανο Τσαπαρα, πρεπει να ειναι αυτος ο τυπος.
 
δεν μου θυμιζουν κατι, αλλα οταν γκουγλαρα τον Πανο Τσαπαρα, πρεπει να ειναι αυτος ο τυπος.
ειμαι σιγουρη οτι η εκπομπη ειναι αυτη, τουλαχιστον απ την περιγραφη που εκανες γιατι την παρακολουθουσα κι εγω?
και στο λινκ που σου εβαλα πιο πανω φαινονται ολες οι κουκλες που περιγραφειςμαζι μ αυτη του δασκαλου που μοιαζει παρα πολυ με τον Πανο Τσαπαρα

ts.JPGtsa.JPG
 
Μαλλον εχεις δικιο :)

παντως οταν το εβλεπα εγω (καλοκαιρι 91) δε θυμαμαι να ειχε καλεσμενα παιδια για παιχνιδι, ηταν πιο πολυ "εκπομπη" με σκετσακια και τραγουδια και συζητησεις. Ισως αλλαζε υφος και κονσεπτ ανα τα χρονια...
 
Μαλλον εχεις δικιο :)

παντως οταν το εβλεπα εγω (καλοκαιρι 91) δε θυμαμαι να ειχε καλεσμενα παιδια για παιχνιδι, ηταν πιο πολυ "εκπομπη" με σκετσακια και τραγουδια και συζητησεις. Ισως αλλαζε υφος και κονσεπτ ανα τα χρονια...
μηπως η εκπομπη που θυμασαι λεγοταν "σαν παιδικο τραγουδι" που παρουσιαζε παλι ο Πανος Τσαπαρας;

p1.JPGp2.JPG 

11.JPG

12.JPG

το οικολογικο κουκλοθεατρο

πηγη
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το ονομα "σαν παιδικο τραγουδι" χτυπαει καμπανακι. Ευχαριστω
 
Πίσω
Μπλουζα