Παγωμένο δωμάτιο = slow boot?

Imgema

Alien RetroDatabase
Joined
4 Ιουν 2009
Μηνύματα
5.328
Αντιδράσεις
1.343
Τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω το εξής πρόβλημα με το PC. Οταν το ανοίγω το πρωί, αργεί πάρα πολύ να μπει στα windows και ακόμα και όταν μπει, ψιλοσέρνεται. Ομως αν το κλείσω και το ξανανοίξω μετά από 2-3 λεπτά ή κάνω restart, μπαίνει κανονικά χωρίς πρόβλημα.

Έψαξα λίγο στο internet και είδα ότι πολύς κόσμος έχει παρόμοιο θέμα όταν το δωμάτιο είναι πολύ κρύο. Θέλει, δηλαδή, να ζεσταθεί λίγο το σύστημα. Η αλήθεια είναι ότι το δωμάτιο τις τελευταίες μέρες είναι παγωμένο. Δηλαδή σε φάση που τα χέρια μου παγώνουν και θέλω γάντια. Καλοριφέρ δεν ανάβουμε παρα μόνο στο ισόγειο και περιμένουμε την θερμότητα να ανέβει πάνω. Ομως εγώ έχω πάντα κλειστή την πόρτα και έτσι παραμένει ψυγείο.

Δεν έκατσα να το τεστάρω περαιτέρω, την επόμενη φορά λέω να αφήσω την πόρτα ανοιχτή να πάρει λίγη ζέστη το δωμάτιο και μετά να ανοίξω το PC. Ομως θα ήθελα να μου πείτε και την γνώμη σας σε αυτό.
 
Tασο respect ρε φιλε εισαι ο αρχοντας των πιο περιεργων θεματων για pc:p Προσωπικα παντως τα pc που εχω λειτουργουν καλητερα στο κρυο και ο οποιος θορυβος μειωνεται κυριως το παλιο pc που εχω μονο για κατεβασμα και mame και φοραει την μαμα ψυκτρα της intel αλλα και τα αλλα 2 pc που εχω λειτουργουν καλητερα στο κρυο σε αντιθεση με της μεγαλες ζεστες που εχουμε τα καλικαιρια.Δεν εχω παρατηρησει ποτε αυτο το φαινομενο που αναφερεις.Δεν ξερω φυσικα και για ποιες θερμοκρασιες μιλαμε γιατι εμεις καιμε ξυλα για τα καλοριφερ υπαρχει και καυστηρας πετρελαιου βεβαια αλλα το ξυλο μας καθετε πιο φθηνο οποτε το πρωι που εχει καει η τελευταια φουρνια των ξυλων και πριν το αναψουμε ξανα το πολυ να εχει 12 με 14 βαθμους στον πανω οροφο που ειμαι εγω γιατι στον κατω ειναι πιο ζεστα.Καθε πρωι που αναβω το pc πριν παω στο μαγαζι ποτε δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο και στα 3 pc που εχω οπως αναφερα παραπανω.
 
Η λύση είναι μία....

20151009113343_parker_thermofora_neroy_13103.jpeg


:p

Πέρα από την πλάκα, αν έχεις κάποιο αερόθερμο, ή το πολύ πολύ πιστολάκι για τα μαλλιά, για δοκίμαζε να ζεστάνεις λίγο το PC πριν το ανοίξεις... Όχι να το "ψήσεις"!! Ίσα να ζεσταθεί, και από σχετικά μακριά...

Πάντως και εγώ πρώτη φορά το ακούω αυτό το φαινόμενο.... Χωρίς βέβαια και να το αποκλείω (Πιο πολύ τον σκληρό υποπτεύομαι ότι μπορεί να "κολλάει", παρά κάτι άλλο.)!
 
επιβεβαιωνω οτι 2 λαπτοπς που υπαρχουν στο σπιτι λειτουργουν καλυτερα στις συνθηκες ακραιου κρυου και υγρασιας που επικρατουν στο σπιτι μου το βραδυ. σιγουρα κατι αλλο φταιει. what if δεν το κανεις shutdown αλλα hibernate?
 
Τρεις μέρες τώρα κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει..Σκέψου ότι νόμιζα ότι κάτι είχε πάθει αν και είναι από πρόσφατο format.Σκέφτηκα ότι θα να ιδεα μου και δεν έδωσα τόσο βάση αλλά τώρα που το έγραψε και εσυ.. Δεν ξέρω αν είναι αυτό γιατί αν σκεφτείς ότι όσοι κάνουν oc ακραίο χρησιμοποιούν υγρό άζωτο για ψύξη οπότε όσο περισσότερο κρύο τόσο το καλύτερο.
 
metalcandyman είπε:
Tασο respect ρε φιλε εισαι ο αρχοντας των πιο περιεργων θεματων για pc:p
χαχαχ..

Μαλλον γιατί τα συνηθισμένα προβλήματα τα διορθώνω. Οπότε ψάχνω για πιο περίεργα :p

kajwbtfe είπε:
Τρεις μέρες τώρα κάνει αρκετή ώρα να ανοίξει..Σκέψου ότι νόμιζα ότι κάτι είχε πάθει αν και είναι από πρόσφατο format.Σκέφτηκα ότι θα να ιδεα μου και δεν έδωσα τόσο βάση αλλά τώρα που το έγραψε και εσυ.. Δεν ξέρω αν είναι αυτό γιατί αν σκεφτείς ότι όσοι κάνουν oc ακραίο χρησιμοποιούν υγρό άζωτο για ψύξη οπότε όσο περισσότερο κρύο τόσο το καλύτερο.
Αυτό που λες είναι για τον επεξεργαστή.

Αυτό που λέω εγώ μάλλον επηρεάζει τον σκληρό δίσκο μόνο. To θέμα μου ξεκίνησε τώρα που έχει πέσει πολύ η θερμοκρασία στο δωμάτιο. Αυριο θα το ξαναδοκιμάσω αλλα αυτήν την φορά θα αφήσω το δωμάτιο να ζεσταθεί λίγο, ίσα ίσα να μην είναι σαν ψυγείο (παίζει να είναι κάτω από 12 βαθμούς).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τις τελευταίες 2 μέρες λοιπόν το δωμάτιο ήταν κάπως πιο ζεστό (και πάλι κρύο, απλά όχι σαν ψυγείο) και δεν είχα θέμα με slow cold boot. Οπότε μάλλον ισχύει αυτό το πράγμα, τουλάχιστον στο δικό μου σύστημα.
 
Imgema ενας απο τους λογους που βιαζομουν να ανεβει το site, ηταν να δω τι εγινε με την ιστορια σου.

Σε πειραζω!!

Συμπασχω παντα με εσενα και τον Telonio διοτι βασανιζομαστε και οι τρεις με παραξενα πραγματα! :)
 
To κατά δύναμιν αδέρφια για τα πιο μυστήρια προβλήματα.
 
Εσείς που έχετε πρόβλημα έχετε μηχανικό δίσκο στο pc σας; Εγώ έχω ssd και δεν παρατήρησα καμιά διαφορά στο boot.
 
Δεν νομίζω ότι είναι τόσο περίεργο. Τα ηλεκτρονικά κυκλώματα λειτουργούν μια χαρά στο κρύο, αλλά αυτό προϋποθέτει ότι θα παραμένουν στην ίδια χαμηλή θερμοκρασία συνεχώς. Εδώ το πρόβλημα είναι μάλλον ότι είναι αρχικά πολύ κρύα, και με το που τα ανάβεις και περνάει ηλεκτρισμός ζεσταίνονται απότομα. Λογικό είναι να υπάρχουν προβλήματα με διαστολές κλπ. Αν η αρχική θερμοκρασία είναι πάρα πολύ μικρή ενδεχομένως να δημιουργηθεί και κάποιο μόνιμο πρόβλημα (να σπάσει κάποιο εξάρτημα). Καλύτερα να ζεσταίνεις λίγο το χώρο πριν ανοίξεις το PC αν έχει παραμείνει κλειστό για πολλές ώρες σε κρύο χώρο.
 
Nαι συμφωνω κι εγω παντως ειναι ανθυγιεινο και για σενα και οχι μονο για το κομπιουτερ να εισαι σε ενα τοσο παγωμενο δωματιο
 
theoritikos είπε:
Εσείς που έχετε πρόβλημα έχετε μηχανικό δίσκο στο pc σας; Εγώ έχω ssd και δεν παρατήρησα καμιά διαφορά στο boot.
Nαι, μηχανικό δίσκο. Φαντάζομαι ότι είναι τα μηχανικά μέρη που επηρεάζονται και όχι τα κυκλώματα.

Πάντως από τότε που έκανα "απόψυξη" στο δωμάτιο δεν μου έχει ξανα τύχει το πρόβλημα.

Wally είπε:
Συμπασχω παντα με εσενα και τον Telonio διοτι βασανιζομαστε και οι τρεις με παραξενα πραγματα! :)
Ε, να έχει λίγο ενδιαφέρον, τα συνήθη προβλήματα τα έχουμε προσπεράσει πια :p
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα