Παιδιά ενός κατώτερου Θεού - Children of a Lesser God (1986)

Clemence

RetroAdept
Joined
1 Αύγ 2009
Μηνύματα
1.017
Αντιδράσεις
176
Πόσοι από σας το είχατε δει τότε? Η υπέροχη Μάρλι Μάτλιν είχε γίνει για λίγο πασίγνωστη! Δεν την έχω ξαναδεί από τότε και έτσι δεν μπορώ να πω αν γέρασε με αξιοπρέπεια - η ταινία, όχι η Μάρλι :D
 
πολυ ωραια ταινια,βραβευτηκε για την ερμηνεια της αυτη [video=youtube;2y4K_Xc7-JU]

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καταπληκτική ταινία, μπορεί να ακούγεται κάπως καταθλιπτική από τον τίτλο αλλά δεν είναι. Αξίζει να τη δει κάποιος.

Υπάρχει ολόκληρη στο Youtube.

Εδώ ένα απόσπασμα

 
βρηκα την ελληνικη αφισα της ταινιας αυτης μεσα στην ταινια "Ο Θανασης στη χωρα του "ΘΑ".. "

tha.JPG

thanasisixoratha.JPG
 
Ωραία ταινία, σκηνοθετημένη από τη Ράντα Χέινς, με πολύ καλές ερμηνείες από τη Μάρλι Μάτλιν (είχε πάρει Όσκαρ α' γυναικείου ρόλου για την ερμηνεία της), τον Γουίλιαμ Χαρτ (στον ρόλο του γιατρού) και την Πάιπερ Λόρι (στον ρόλο της μητέρας). Έχω και εγώ πολλά χρόνια να το δω, αλλά το 1986 μου είχε αρέσει πολύ. Στηρίζεται σε θεατρικό έργο που είχαν παίξει με επιτυχία στην Ελλάδα το 1981 η Έλλη Λαμπέτη (τελευταίος της ρόλος) και ο Λευτέρης Βογιατζής.
 
Προσωπικά δεν με είχε ενθουσιάσει η ταινία. Το δε όσκαρ της Marlee Matlin το είχα βρει υπερβολικό και εγγετζ'ιδικο, ειδικά μια χρονιά που υπήρχε η Kathleen Turner στο Peggy Sue got married. Αλλά και οι υπόλοιπες οσκαρικές υποψηφιότητες μου είχαν φανεί υπερβολικές. Απλά συμπαθητική έως καλούτσικη ταινία
 
Το είχα δει, Ιανουάριο του 1987, με πρόσκληση από το περιοδικό "Seventeen"!!! Αυτό κι αν είναι ρετρό!!!
 
Πίσω
Μπλουζα