Παιδιά που συμμετείχαν σε παλιές ελληνικές ταινίες

caprice είπε:
Να επιβεβαιώσω τα γραφόμενα της Bambinella ως προς την Αγνωστο τόσο για τη Ζαφειρίου όσο και για τον Πιλάβιο.
Με μια σχετική αναζήτηση στην "Ταινιοθήκη της Ελλάδος" την πιο ενημερωμένη βάση για μένα, αποδείχτηκε πως Τσαγανέα και Πιλάβιος δεν παίξανε ποτέ μαζί.

Σε αντίθεση με την Ζαφειρίου που παίξανε μαζί μόνο σε μια ταινιά, στην Αγνωστο.
 
Ο μικρος Γιωργος Γιουβανελης, εκτος απο τις αναφερθεισες ταινιες, συμμετειχε και στη δημιουργια της Φινος Φιλμ, Πολυ αργα για δακρυα.

Υποδυθηκε τον Ανδρεα Μπαρκουλη οταν υποτιθεται οτι εκεινος ηταν παιδι.

Επισης ο Τασος Δαρδαμανης επαιξε και στην Ερωτικη Συμφωνια στο ρολο του γιου / ανηψιου της Καρεζη.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο Αλεκος Αρτσιτας συμμετειχε στην ταινια "σπαραγμος" το 1965 που ηταν μικρος,δεν ξερω αν επαιξε σε αλλες ταινιες
 
Η Νατάσσα Ασίκη εμφανίστηκε ως παιδί-θαύμα στις ταινίες της Φίνος Φιλμ "Οι γενναίοι πεθαίνουν δύο φορές" και "Στον αστερισμό της Παρθένου" (και οι δύο του 1973).
 
Η Νατάσα Ασίκη παίζει και παλαιότερα, το 1968, στην ταινία "Οικογένεια Χωραφά". Μάλιστα εκεί εμφανίζεται ως Τασία Ασίκη!

Ο Ανδρέας Συρογιάννης έχει εμφανιστεί σε αρκετά φιλμ και τηλεοπτικές σειρές!

Ωστόσο, η Μαρία Παπαϊωάννου εντοπίζεται και το 1991 στην τηλεοπτική σειρά "Μυρτώ".

Δεν πρόκειται για το ίδιο άτομο; Κάποιος Τάκης Γκιόκας παίζει και στο πρόσφατο "Ψυχραιμία" (2007) του Νίκου Περάκη!

Ο Νίκος Πιλάβιος εκτός τις προαναφερθείσες, έχει παίξει και σε αρκετές άλλες κινηματογραφικές ταινίες και τηλεοπτικές σειρές!

Η Ρούλα Χριστοπούλου έχει παίξει και στο "Παύλος Μελάς" ('74).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ΑΣΙΚΗ

3 ΤΑΙΝΙΕΣ: Οικογένεια Χωραφά (1968, 1η) / Αστερισμός της παρθένου (Στον αστερισμό της παρθένου) (1973) / Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές (1973) /

ΣΕΙΡΕΣ: Ο μικρός ήρωας (ΥΕΝΕΔ, 1973-1974, 27 επ.) / Μαντάμ Σουσού (ΕΡΤ2, άνοιξη 1986, 26 επ.) / Αχ, και ναʼ ξερες (ALPHA, 2002-2003, 26 επ.) /

ΓΚΕΣΤ: Δέκατη εντολή (ALPHA, 2004-2005, 2 επ. & 2005-2006, 3 επ. & 2006-2007, 4 επ.) / Το κόκκινο δωμάτιο (MEGA, 2005-2006, 1 επ.) / Μαύρα μεσάνυχτα (MEGA, 2008-2009, 1 επ.) /

ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΕΙΣ: Ζουζούνια (2000, παιδική ταινία DISNEY) / Φελίπε, το δώρο από τη θάλασσα (ΕΤ1, 2001, 95 επ., σαπουνόπερα) /

ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΥΡΟΓΙΑΝΝΗΣ: Παιδί τη δεκαετία του 1960.

11 ΤΑΙΝΙΕΣ: Κατηγορουμένη απολογήσου (1968, 1η) / Οικογένεια Χωραφά (1968) / Η δασκάλα με τα ξανθά μαλλιά (1969) / Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του (1969) / Ο παραμυθάς (1969) / Εγωισταί (1971) / Ζητείται επειγόντως γαμπρός (1971) / Καταναλωτική κοινωνία (1971) / Σ' αγαπώ (1971) / Αγάπη μου παληόγρια (1972) / Ο άνθρωπος που έσπαγε πλάκα (1972) / Η κόμησσα της Κέρκυρας (1972) / Η Μαρία της σιωπής (1973) / Κραυγές στον άνεμο (Voice in the wind) (1979) /

ΝΙΚΟΣ ΠΙΛΑΒΙΟΣ: Παιδί τη δεκαετία του 1960.

3 ΤΑΙΝΙΕΣ: Η άγνωστος (1956, 1η) / Ερόικα (Our last spring) (1960) / Προμηθέας σε δεύτερο πρόσωπο (1975) /

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΙΚΡΟΥ ΜΗΚΟΥΣ: Μπέιμπυ-σίττερ (1989) /

ΘΕΑΤΡΟ ΔΕΥΤΕΡΑΣ: Ο ήχος του κώδωνος (ΕΡΤ, 1978; ) /

ΠΑΡΑΓΩΓΗ ΣΕΙΡΩΝ: Το καπλάνι της βιτρίνας (ΕΤ1, 1990, 10 επ.) / Casa di macaroni (MEGA, άνοιξη 1993, 26 επ.) / Βανίλια σοκολάτα (MEGA, άνοιξη 1994, 17 επ.) / Χαμένα γράμματα (ΕΤ1, 1997-1998, 13 επ.) /

ΕΡΓΑ ΤΟΥ: «Ο Παραμυθάς» (Θεσσαλονίκη: Αγροτικές Συνεταιριστικές Εκδόσεις, 1985) / Οι πειρατές του Αιγαίου (Ιουλίου Βερν, Αθήνα: Καστανιώτης, 1988-μετάφραση) /
 
Προσθέτω ότι ο Ανδρέας Συρογιάννης είχε παίξει και στις τηλεοπτικές σειρές "Άγνωστος πόλεμος" και "Ο μικρός ήρωας".
 
Καλησπέρα, έχω μία απορία εδώ και καιρό μιας και δεν αναφέρονται τα ονόματα τους στο καστ. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ ποια είναι τα 2 παιδάκια (αγόρι-κορίτσι) που εμφανίζονται στην τελευταία σκηνή της ταινίας Η κόρη μου η σοσιαλίστρια? Ευχαριστώ πολύ
 
SuperK είπε:
Καλησπέρα, έχω μία απορία εδώ και καιρό μιας και δεν αναφέρονται τα ονόματα τους στο καστ. Μπορεί να μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ ποια είναι τα 2 παιδάκια (αγόρι-κορίτσι) που εμφανίζονται στην τελευταία σκηνή της ταινίας Η κόρη μου η σοσιαλίστρια? Ευχαριστώ πολύ
προσθετω μονο τη φωτογραφια με την "Αγλαΐα" και το "Σωτηρη" , απ τη στιγμη που δεν αναφερονται τα ονοματα τους στους τιτλους ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν..Αλλωστε τα παιδακια αυτα το μονο που εκαναν ηταν να πεταξουν πετρες,ουτε καν στους "γονεις" τους(την Αλικη και το Δημητρη) δεν πηγαν και δεν ειχαν ουτε μια ατακα. Μαλλον τα χρησιμοποιησαν ως κομπαρσους γι αυτο και δε βλεπουμε πουθενα τα ονοματα τους

sotirisaglaia.JPG
 
Δε ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω , άλλο ένα παιδάκι και πολύ όμορφο μάλιστα , είναι η Ρούλα Χρυσοπούλου , η κόρη της Έλενας Ναθαναήλ στο "Εκείνο το καλοκαίρι". Άλλη μια εμφάνισή της που θυμάμαι είναι στην "Κόρη του ήλιου" , όπου και εκεί εμφανίζονται παιδιά , τα αδερφάκια της Αλίκης.
 
tonytony είπε:
Δε ξέρω αν αναφέρθηκε παραπάνω , άλλο ένα παιδάκι και πολύ όμορφο μάλιστα , είναι η Ρούλα Χρυσοπούλου , η κόρη της Έλενας Ναθαναήλ στο "Εκείνο το καλοκαίρι". Άλλη μια εμφάνισή της που θυμάμαι είναι στην "Κόρη του ήλιου" , όπου και εκεί εμφανίζονται παιδιά , τα αδερφάκια της Αλίκης.

Αντώνιε, υπάρχει και παιδάκι με το όνομα Ρούλα Χρυσοπούλου;

Γνώριζα μόνο την ηθοποιό:

23963400.jpg
 
Δεν υπαρχει παιδακι ηθοποιος με αυτο το ονομα. Ο Αντωνης μιλαει για τη Ρουλα Χριστοπουλου και οχι Χρυσοπουλου.

Το κοριτσακι που υποδυεται την αδελφουλα της Αλικης δεν ειναι η Χριστοπουλου. Δεν ξερω το ονομα του, αλλα σιγουρα δεν ειναι.

Τη Ρουλα Χριστοπουλου τη θυμαμαι εκτος απο την ταινια Εκεινο το καλοκαιρι και στην ταινια Εσχατη προδοσια, οπου υποδυεται την κορη του Κωστα Πρεκα.

Πολλα χρονια αργοτερα εγινε συζυγος του ποδοσφαιριστη Γιαννη Κυραστα.
 
bambinella 100 είπε:
Δεν υπαρχει παιδακι ηθοποιος με αυτο το ονομα. Ο Αντωνης μιλαει για τη Ρουλα Χριστοπουλου και οχι Χρυσοπουλου.Το κοριτσακι που υποδυεται την αδελφουλα της Αλικης δεν ειναι η Χριστοπουλου. Δεν ξερω το ονομα του, αλλα σιγουρα δεν ειναι.

Τη Ρουλα Χριστοπουλου τη θυμαμαι εκτος απο την ταινια Εκεινο το καλοκαιρι και στην ταινια Εσχατη προδοσια, οπου υποδυεται την κορη του Κωστα Πρεκα.

Πολλα χρονια αργοτερα εγινε συζυγος του ποδοσφαιριστη Γιαννη Κυραστα.
Μάλλον έκανα λάθος στο επίθετο Bambinella , θυμόμουν πως την έλεγαν έτσι ή κάπως έτσι...
 
Λογικο το βρισκω αυτο, tonytony. Δεν ειναι πια και τοσο διασημη.... :)
 
Η Χριστοπούλου είχε κυκλοφορήσει μικρή και ένα δίσκο με το τραγούδι "στη μαμά μου θα το πω"(αν ο στιχος αυτος του τραγουδιου ειναι οντως και ο τιτλος του).

Και οπως γραφει η bambinella παντρεύτηκε τον γνωστο ποδοσφαιριστη Γιαννη Κυραστα, που πεθανε πριν απο μερικα χρονια.
 
katerinak είπε:
προσθετω μονο τη φωτογραφια με την "Αγλαΐα" και το "Σωτηρη" , απ τη στιγμη που δεν αναφερονται τα ονοματα τους στους τιτλους ειναι λιγο δυσκολο να βρεθουν..Αλλωστε τα παιδακια αυτα το μονο που εκαναν ηταν να πεταξουν πετρες,ουτε καν στους "γονεις" τους(την Αλικη και το Δημητρη) δεν πηγαν και δεν ειχαν ουτε μια ατακα. Μαλλον τα χρησιμοποιησαν ως κομπαρσους γι αυτο και δε βλεπουμε πουθενα τα ονοματα τους
Τα δύο παιδάκια μάλλον είναι αδερφάκια γιατί μοιάζουν...
 
Στην ταινία "Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα" κάνει μια μικρή εμφάνιση και η Άριελ Κωνσταντινίδη;

Μήπως ξέρει κάποιος το όνομα του κοριτσιού που έπαιζε την Αλίκη σε μικρή ηλικία στο "Δόλωμα"; Η σκηνή που κουρελιασμένο κρατά μια βρώμικη κούκλα με είχε στοιχειώσει όταν ήμουν μικρή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα