Παιδιά που συμμετείχαν σε παλιές ελληνικές ταινίες

ο Φράνκο Αλφόνσο συμμετείχε στην ταινία ''Προσκλητήριο στη μάνα'' (1979).
 
Ο Λουκάς Μεταξάς συμμετείχε όταν ήταν παιδί στις ταινίες

Εταιρεία θαυμάτων (1962)

Κλειστό παράθυρο (1977)

Ένα γελαστό απόγευμα (1979)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
Ο Λουκάς Μεταξάς συμμετείχε όταν ήταν παιδί στις ταινίες
Εταιρεία θαυμάτων (1962)

Κλειστό παράθυρο (1977)

Ένα γελαστό απόγευμα (1979)
Καλα για τις δυο τελευταιες ταινιες, αλλα για την Εταιρεια θαυματων εισαι σιγουρη BETTY BOOP; Δε νομιζω πως ο Λουκας Μεταξας ηταν γεννημενος το 1962 γιατι στο Ενα γελαστο απογευμα δεν ηταν με τιποτα 17 χρονων η περισσοτερο.
 
bambinella 100 είπε:
Καλα για τις δυο τελευταιες ταινιες, αλλα για την Εταιρεια θαυματων εισαι σιγουρη BETTY BOOP; Δε νομιζω πως ο Λουκας Μεταξας ηταν γεννημενος το 1962 γιατι στο Ενα γελαστο απογευμα δεν ηταν με τιποτα 17 χρονων η περισσοτερο.
κι εμένα μου φάνηκε περίεργο η συμμετοχή του Λουκά Μεταξά στην ταινία ''Εταιρεία θαυμάτων'' αλλά το αναφέρει και η retrodb...

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%95%CF%84%CE%B1%CE%B9%CF%81%CE%AF%CE%B1_%CE%B8%CE%B1%CF%85%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
BETTY BOOP είπε:
θελει διορθωμα,το ανεφερα κι εδω
 
BETTY BOOP είπε:
Να προσθέσω τα παιδιά Γιώργο Λιανό, Μαρία και Μάνια Λυκούδη που που έπιαξαν στην ταινία ''Ο άνθρωπος που έτρεχε πολύ'' και το Γιώργο Σούτζη που έπαιξε στην ταινία ''Ο γλυκοψεύτης''. Επίσης η Άννα Κουρή (η μετέπειτα κυρία Δάγκα στη σειρά Οι μεν και οι δεν) είχε εμφανιστεί στις ταινίες ''Ο παρθενοκυνηγός'', ''Ο άνθρωπος που το 'παιζε πολύ'' και ''Μετέωρο και σκιά''.
+ η Μαρία Λυκούδη συμμετείχε και στην ταινία ''Κατηγορουμένη απολογήσου''
 
kleida08 είπε:
Στην ταινία "Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα" κάνει μια μικρή εμφάνιση και η Άριελ Κωνσταντινίδη;Μήπως ξέρει κάποιος το όνομα του κοριτσιού που έπαιζε την Αλίκη σε μικρή ηλικία στο "Δόλωμα"; Η σκηνή που κουρελιασμένο κρατά μια βρώμικη κούκλα με είχε στοιχειώσει όταν ήμουν μικρή...

Αριελ Κωνσταντινίδη στην ταινία ''Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα''

(επιβεβαιωμένο)

είναι το κοριτσάκι δεξιά στην εικόνα

Προβολή συνημμένου 136107

poniro10.JPG
 
Πολύ παλιό βέβαια το ερώτημα αλλά μιας και δεν είδα απάντηση, το κοριτσάκι που έπαιζε στην "Κόρη μου. τη σοσιαλίστρια" ήταν η Λίνα Οικονομίδου.
 
dafe_333 είπε:
Πολύ παλιό βέβαια το ερώτημα αλλά μιας και δεν είδα απάντηση, το κοριτσάκι που έπαιζε στην "Κόρη μου. τη σοσιαλίστρια" ήταν η Λίνα Οικονομίδου.
...προς το τέλος της ταινίας...εμφανίζεται με ένα αγοράκι...
 
Η Μαιρούλα Ευαγγέλου, και παραθέτω από Βικιπάιδεια:

1961Μάνα μου παραστράτησαΑννούλα
1962Όταν χτυπά το παρελθόν
1962Κλάψε φτωχή μου καρδιά
1962Η Ελληνίδα και ο έρωτας
1962Αγνή κι ατιμασμένη
1963Μάνα γιατί με γέννησεςΤασία
1963Πληγωμένες καρδιέςΜαιρούλα
1963Έτσι ήταν η ζωή μουκοριτσάκι
1963Αγάπησα και πόνεσακοριτσάκι
1964Ένα παιδί χωρίς όνομα
1964Χωρίς γονείς κι αδέρφιαΑννούλα
1965Το θαύμα της ΜεγαλόχαρηςΛίζα Μερκάτη
1971Ζούσα μοναχός χωρίς αγάπηΆννα Αποστόλου

Έπαιξε και σε βιντεοταινίες καθώς και σε τηλ. σειρές όπως το Λούνα-παρκ.
 
η μικρη Αθηνα Λαμπροπουλου συμμετειχε στην ταινια ''Το προξενιο της Αννας'' (1972)
 
Οι ηθοποιοι Κωνσταντινος Λαγκος και Δωρα Χρυσικου συμμετειχαν στην ταινια Το μετεωρο βημα του πελαργου (1991).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο ηθοποιος Ασημακης Αλεξιου (ετος γεννησης 1978) συμμετειχε στην ταινια "Το χάραμα" (1994)
 
Η μικρη Στελλα Κουμουλου συμμετειχε στις ταινιες ''Καθε κατεργαρης στον παγκο του'' (1969) και ''Ο παραμυθας'' (1969)

απο retrodb

image.JPG
 
BETTY BOOP είπε:
Αριελ Κωνσταντινίδη στην ταινία ''Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα''

(επιβεβαιωμένο)

είναι το κοριτσάκι δεξιά στην εικόνα

Προβολή συνημμένου 136107
To αγόρι, που φαίνεται στην ίδια φωτογραφία, δεν παίζει και στην ταινία "Πανικός στα σχολεία;"
 
BETTY BOOP είπε:
Αριελ Κωνσταντινίδη στην ταινία ''Πονηρό θηλυκό, κατεργάρα γυναίκα''

(επιβεβαιωμένο)

είναι το κοριτσάκι δεξιά στην εικόνα

Προβολή συνημμένου 136107
To αγόρι, που φαίνεται στην ίδια φωτογραφία, δεν παίζει και στην ταινία "Πανικός στα σχολεία;"
 
To αγόρι, που φαίνεται στην ίδια φωτογραφία, δεν παίζει και στην ταινία "Πανικός στα σχολεία;"
 
To αγόρι, που φαίνεται στην ίδια φωτογραφία, δεν παίζει και στην ταινία "Πανικός στα σχολεία;"
 
Ναι ειναι το ιδιο παιδακι, Γιαννης Τσιλιβακος λεγεται...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα