Παιδικά πάρτι

Μου θυμίζει λίγο το βιβλίο "Παιδικό Πάρτυ" οι εικονες του Jackie dragon. Κλασσικές συνταγές τότε, καναπεδάκια, σάντουιτς, κρακεράκια κτλ. Οι φωτογραφίες πάντως κράζουν ότι ειναι 80s. Ευχαριστούμε Jackie.
 
Ο παιδικός φίλος, μου έδωσε cd από παιδικό πάρτυ του στης αρχές 80!

Ο πατερας του ειταν ανθροπως υψηλής τεχνολογίας. Ειταν από τους λίγους που ξέραμε που είχαν video camera, VHS και beta video και Atari.
 
Καλοκαίρι του 1991 η ξαδέρφη μου κι εγώ είχαμε οργανώσει πάρτυ στο οποίο είχαν έρθει πολλοί φίλοι μας. Δεν ήταν γιορτή ούτε γενέθλια, το είχαμε οργανώσει στην αυλή του σπιτιού μας, όπου περνάμε τις καλοκαιρινές διακοπές. Δεν είχαν μοιραστεί προσκλήσεις αλλά είχαμε ενημερώσει τα παιδιά, εξάλλου κάθε μέρα μαζί ήμασταν, όσα παιδιά ήθελαν έφεραν δωράκι. Με χειροποίητα γλυκά, αναψυκτικά, σάντουιτς/τοστ, γαριδάκια/πατατάκια και άλλες λιχουδιές, καθώς και χορό ΛΑΜΠΑΝΤΑ (είναι κάτι που θυμάμαι!).

Δύο φωτογραφίες από το τρελό μας παρεάκι παιδιά.jpgτα δύο κοριτσάκια αριστερά στην άκρη φοράνε συνολάκια ΛΑΜΠΑΝΤΑ

είμαι δίπλα στο κοριτσάκι που κρατάει το τοστ! παιδιά_1.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγω παλι επειδη γεννηθηκα το 90 νταν μου αρεσε απο τη φουρνια μου οταν πηγαιναμε σε γενεθλεια που στο τελος ο εορταζων μυραζε δωρακια σε αυτους που ειχαν ερθει! χαχαχαχα, δε γνωριζω αν το κανατε κι εσεις οι 80ριδες 70ριδες αυτο, οχι οτι σας λεω και τοοοοσο μεγαλυτεους (για αποφυγη παρεξηγησεων :D :D :D ) χιχιχιχιχι
 
Karavasilator είπε:
εγω παλι επειδη γεννηθηκα το 90 νταν μου αρεσε απο τη φουρνια μου οταν πηγαιναμε σε γενεθλεια που στο τελος ο εορταζων μυραζε δωρακια σε αυτους που ειχαν ερθει! χαχαχαχα, δε γνωριζω αν το κανατε κι εσεις οι 80ριδες 70ριδες αυτο, οχι οτι σας λεω και τοοοοσο μεγαλυτεους (για αποφυγη παρεξηγησεων :D :D :D ) χιχιχιχιχι
Εμείς το κάναμε αυτό μόνο μία φορά, όχι σε σπίτι, αλλά σε πάρτυ μέσα στην τάξη, όπου η εορτάζουσα εκτός από την τούρτα που μας έφερε, έκανε δωράκια σε όλους μας. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση αυτό. Από τότε δεν έγινε ποτέ ξανά.
 
nwntas είπε:
Ε όχι κι όλα... Ξέχασα την κορδέλα "The party is here" που έμπαινε στην πόρτα του σπιτιού :p
Πάντως Jackie Dragon, καλή η ιδέα για καμιά φωτό!!! Νομίζω ότι το βιβλίο έχει αναφερθεί και σε άλλο thread, αλλά άνευ φωτογραφικού υλικού.
imagesCAXBWRJS.jpg

μπορεί το πάρτυ να γινόταν σε περίοδο Αποκριάς οπότε οι καλεσμένοι έρχονταν μασκαρεμένοι!

Είχα πάει σε πάρτυ συμμαθήτριάς μου στο Δημοτικό και είχα ντυθεί ''νούφαρο'', η στολή είχε κορμάκι μπαλέτου και λόγω χειμώνα είχα φορεσει μπλουζάκι με μακρύ μανίκι και καλσόν (το καλσόν οκ!)...αν θυμάμαι καλά...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
perlastar είπε:
Εμείς το κάναμε αυτό μόνο μία φορά, όχι σε σπίτι, αλλά σε πάρτυ μέσα στην τάξη, όπου η εορτάζουσα εκτός από την τούρτα που μας έφερε, έκανε δωράκια σε όλους μας. Μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση αυτό. Από τότε δεν έγινε ποτέ ξανά.

κατι ηταν κι αυτο :p
 
Από φαγητά στα πάρτυ θυμάμαι γαριδάκια/πατατάκια/ποπ κορν, τυροπιτάκια και λοιπά σφολιατοειδή, πιτσάκια, μπόμπες (!), μικρά γλυκά, πολλά αναψυκτικά...συνήθως τα είχαν απλωμένα σε τραπέζι στην άκρη του σαλονιού και δίπλα είχαν πιατάκια χάρτινα και ποτηράκια πλαστικά με διακόσμηση φιγούρες από κινούμενα σχέδια, μαζί και ανάλογες χαρτοπετσέτες καθώς και χρωματιστά πηρουνάκια/μαχαιράκια/κουταλάκια...

Βέβαια η attraction του πάρτυ ήταν η τούρτα για το παιδί που είχε γενέθλια, πάντα κοίταζα τη διακόσμησή της...συνήθως έγραφε επάνω ''Να τα εκατοστήσεις _____''(όνομα παιδιού).

Επίσης σε παιδικα πάρτυ μασκέ, το σπίτι ήταν στολισμένο στο πνεύμα της Αποκριάς, γινόταν χαμός από σερπατίνες...χαρτοπόλεμο δεν φέρναμε λόγω του ότι ειχε μικρά κομματάκια και ήταν πιο δύσκολο στο καθάρισμα μετά...
 
Άλλη πληγή τα παιδικά πάρτυ...Ποτέ δεν μου άρεσαν. Μέχρι την τρίτη δημοτικού πεντε-έξι παιδάκια με καλεσαν με το ζόρι γιατί οι μανάδες τους το θεωρούσαν ξεφτίλα να μην καλέσουν όλη την τάξη και η μάνα μου με ανάγκαζε να πηγαίνω. Περνούσα φρικτά! Περνούσα ένα τρίωρο να κάθομαι σε μία γωνία γιατί τα παιδάκια δεν με ήθελαν μαζί τους. Το ίδιο συνέβαινε καί στα δικά μου πάρτυ-τα οποία μάλιστα ήταν πάντα αποκριάτικα-όπου η μανα μου με ανάγκαζε να τους καλλω όλους μέχρι και την εκτη δημοτικού! Φυσικά ζήτημα ήταν αν θα ερχόταν 10 παιδάκια απ' τα 30, κι αυτά με το ζόρι. Σε γενικές γραμμές πάντως οι συμμαθητές μου δεν με καλούσαν ποτέ, καλούσαν μόνο τα "καλά" παιδιά εξαιρώντας τους ξένους, αθίγγανους, κτλ.


Τέλος πάντων, σε όσα πάρτυ πήγα υπήρχε μπουφές από κέιτερινγκ, όλων των ειδων τ' αναψυκτικά, χυμοί και γαριδάκια, πίτσες, σουβλάκια, σάντουιτς, κλόουν (που τους φοβάμαι) καθώς και κάποιοι άλλοι που έπρεπε ν' απασχολούν τα παιδιά με ομαδικά παιχνίδια. Η τούρτα ήταν πάντα τετράγωνη με σχέδια από παιδικά και μοιράζονταν σε πλαστικά πολύχρωμμα πιατάκια. Ωστόσο απαγορευόταν αυστηρά να μπαίνουμε στα δωμάτια του σπιτιού, ανοιχτό για μας ήταν μόνο το σαλόνι. Για δώρο εγώ τους πήγαινα ή κούκλες ή βιβλία (που τα έβρισκαν μωρουδίστικα για την ηλικία τους), ό,τι δηλαδή έπαιρνε η μάνα μου. Δωράκι φεύγοντας έδινε μόνο η μάνα μου στα δικά μου πάρτυ, και αποτελλούνταν από τετράδιο, σβήστρα, ζύστρα, μολύβι, στυλό καί χάρακα. (Κατά τη γνώμη μου ένα παιδάκι δεν πρέπει να δίνει δώρα στα παιδάκια που ερχονται στο παρτυ του, στο κάτω κάτω δικά του γεννέθλια είναι κι αυτό πρέπει να δεχτεί τα δώρα.)



Στα δικά μου πάρτυ δεν είχαμε τέτοιους μπουφέδες, αλλά διάφορα τυροπιτάκια, χυμούς και πατατάκια. Κι εννοείται όχι κλοουν και διάφορους άλλους! Την επόμενη μέρα βέβαια πάντα με έθαβαν ότι το πάρτυ μου ήταν φτηνιάρικο επειδή δεν είχε τα παραπάνω. Με νευρίαζαν απίστευτα γιατί έτσι κι αλλιώς κι αυτα που είχε δεν τα άγγιζαν, ούτε την τούρτα έτρωγαν.



Το μόνο πάρτυ που λυπήθηκα που έχασα το έκανε ένα γυφτάκι που έμενε κοντά στο σπίτι μου. Ήταν καλό παιδι και παίζαμε μαζί, και ο μόνος που με κάλεσε επειδή με ήθελε εκεί. Είχε καλέσει όλα τα παιδάκια της γειτονιάς, εγώ δυστυχώς έλλειπα εκείνη τη μέρα. Ήταν καλοκαίρι, οπότε έπαιζαν στο πάρκο απέναντι απ' το σπίτι του, οι μεγάλες του αδερφές οργάνωναν ομαδικά παιχνίδια και κυνήγια θυσαυρού, είχαν ένα κουτάκι με απ' όλα τα κεράσματα που αντιστοιχούσε στο κάθε παιδάκι, την τούρτα και δώρο μία κούπα looney tunes φεύγοντας. Το δικό μου κουτάκι, κομμάτι τούρτας και δώρο το πήγε στην μαμά μου για να τα βρω όταν θα επέστρεφα. Επειδή ήμουν και μεγαλούτσικη με συγκίνησε αυτή τους η σκέψη.



Καταπληκτικό ηταν το πάρτυ από ένα κοριτσάκι την πρώτη χρονιά που πήγα κατασκήνωση. Άφησαν στο σπιτάκι μας την πισίνα για ολόκληρο το απόγευμα και μας έφεραν πίτσες και μία διόροφη τούρτα, ενώ στην εορτάζουσα έδωσαν από την κατασκήνωση δώρο βιβλία, ένα επιτραπέζιο και παιχνίδια για την θάλασσα, ενώ άφησαν και τους γονείς της να είναι παρώντες. Κι ο dj έπαιζε μουσική μόνο για 'μας!
 
Crimson Moonlight είπε:
Άλλη πληγή τα παιδικά πάρτυ...Ποτέ δεν μου άρεσαν. Μέχρι την τρίτη δημοτικού πεντε-έξι παιδάκια με καλεσαν με το ζόρι γιατί οι μανάδες τους το θεωρούσαν ξεφτίλα να μην καλέσουν όλη την τάξη και η μάνα μου με ανάγκαζε να πηγαίνω. Περνούσα φρικτά! Περνούσα ένα τρίωρο να κάθομαι σε μία γωνία γιατί τα παιδάκια δεν με ήθελαν μαζί τους. Το ίδιο συνέβαινε καί στα δικά μου πάρτυ-τα οποία μάλιστα ήταν πάντα αποκριάτικα-όπου η μανα μου με ανάγκαζε να τους καλλω όλους μέχρι και την εκτη δημοτικού! Φυσικά ζήτημα ήταν αν θα ερχόταν 10 παιδάκια απ' τα 30, κι αυτά με το ζόρι. Σε γενικές γραμμές πάντως οι συμμαθητές μου δεν με καλούσαν ποτέ, καλούσαν μόνο τα "καλά" παιδιά εξαιρώντας τους ξένους, αθίγγανους, κτλ.

Τόσο χάλια? Κρίμα που αντιμετώπιζες τέτοιο ρατσισμό...

Τα παιδικά πάρτι είναι συνήθως για τους περισσότερους μια ωραία ανάμνηση..

Εγώ θυμάμαι ότι έκανα πάρτι με αυτή την έννοια του παιδικού μέχρι την Πέμπτη δημοτικού γιατί μετά θεωρούσαμε ότι μεγαλώσαμε και θέλαμε να κάνουμε

πάρτι πιο σοβαρά όπως οι μεγάλοι..Δηλαδή να πίνουμε, να φλερτάρουμε και να χορεύουμε με την πιο Mainstream μουσική και φυσικά τέρμα τα δώρα και τα παιχνίδια.

Στα πολύ μικράτα μας θυμάμαι παίζαμε παιχνίδια όπως πούντο πούντο το δαχτυλιδι, χαλασμένο τηλέφωνο, σκοτεινό δωμάτιο κλπ.

Α και κάτι άλλο που μας άρεσε να κάνουμε σε λίγο πιο μεγάλες ηλικίες ήτανε να περνάμε τις ώρες μας λέγοντας ιστορίες τρόμου :p
 
Πάντως εγώ πήγαινα μέχρι και το Γυμνάσιο σε πάρτι συμμαθητών μου...μετά απλά σταμάτησε η συνήθεια γιατί αυξήθηκαν οι σχολικές υποχρεώσεις. Μου άρεσε να είμαι δίπλα στο στερεοφωνικό και να αλλάζω κασσέτες και cd...

θυμάμαι σε γειτονικό σπίτι, τα 2 κορίτσια της οικογένειας, έκαναν κάθε χρόνο πάρτυ για τα γενέθλιά τους, το σπίτι τους είχε υπόγειο και καλούσαν πολλά παιδιά, άγνωστά μου, καθόμασταν στο υπόγειο για να έχουμε ησυχία...εκεί πέρναγα χάλια γιατί όλα τα υπόλοιπα άτομα ήταν μεγαλύτερά μου και δεν γνωριζόμασταν αφού δεν πηγαιναμε στο ίδιο σχολείο...
 
Όντως πολύ άσχημες εμπειρίες έχεις περάσει Moonlight, κρίμα. Δυστυχώς τα παιδιά, ειδικά σε μικρές ηλικίες, είναι πολύ σκληροί κριτές και αν κάποιον τον πάρουν με κακό μάτι από την αρχή, μπορεί να τον κάνουν να υποφέρει πολύ. Αυτά που περιέγραψες μου θύμισαν έναν συμμαθητή μου στη Β Δημοτικού, που επειδή για κάποιους λόγους είχε κακή φήμη, όταν έκανε πάρτυ στα γενέθλιά του πήγε μόνο ένα κορίτσι με το οποίο έκαναν παρέα, και κανείς άλλος από ολόκληρη τάξη. Εμένα βέβαια λόγω θρησκευτικού φανατισμού οι γονείς μου σπάνια με άφηναν να πηγαίνω σε πάρτυ έτσι κι αλλιώς, αλλά για τα υπόλοιπα παιδιά δεν υπήρχε δικαιολογία, και ήταν πραγματικά πολύ άσχημο αυτό που του έκαναν.
 
nwntas είπε:
Παντεσπάνι και σαντιγύ σε αφθονία! Ένα "σάντουιτς" με παντεσπάνι και κρέμα, και στην κορυφή, και περιμετρικά, για να "κρυφτεί" το παντεσπάνι, σαντιγύ, μπόλικη σαντιγύ σε σχεδιάκια, και μετά για διακόσμηση κερασάκια χωρίς κουκούτσια. Οι πιο εξελιγμένες τούρτες, κυρίως στα 90's, είχαν και σχέδια στην κορυφή, είτε με χρωματισμένη κρέμα και σιρόπι, μαζί με ένα σκασμό πλαστικά παιχνίδια, ανάλογα με το θέμα της τούρτας. Συνοδευόταν, συνήθως, κι από μήνυμα του στυλ "Χρόνια πολλά" π.χ. "Θρασύβουλε", ή ένα σκέτο "Να τα εκατοστησεις".

Τώρα, για το θέμα "παιδικά πάρτυ"...

Κάναμε πάρτυ στο δημοτικό, κυρίως, όπου ήταν μια ευκαιρία να μαζωχτούμε και εκτός σχολείου.

Η διαδικασία ήταν η εξής:

-μοίρασμα των προσκλήσεων στην τάξη, χέρι με χέρι: ενώ είμασταν αγαπημένοι σαν τάξη, μπορεί να τύχαινε και να μην ήθελε το παιδί που διοργάνωνε το πάρτυ να καλέσει ένα παιδί, ή το πάρτυ να γινόταν πιο πολύ σαν μίνι μάζωξη, οπότε και όσοι καλούνταν, έπρεπε να καλεστούν στα μουλωχτά, η πρόσκληση να κρυφτεί, και να μη βγάλουν κιχ για το "έγκλημα" οι συμμετέχοντες... Ευτυχώς το φαινόμενο ήταν σπάνιο.

-συζήτηση με τους γονείς, για να σε αφήσουν να πας στο πάρτυ: επιστρατεύαμε όλη την καλή συμπεριφορά και τα γλυκόλογα, για να τους πείσουμε. Ευτυχώς είχαμε καλά παιδιά στην τάξη, οπότε δεν υπήρχαν ενδοιασμοί από πλευράς γονιών.

-επιλογή δώρου για τον διοργανωτή = εξόρμηση στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς. Βιβλία και επιτραπέζια του Δεσύλλα έπαιζαν στα χοτ δώρα για τα παιδικά πάρτυ σε εμάς. Το τοπ 6 συμπληρώνουν: σετ αλληλογραφίας, ατζέντα με λουκετάκι που μοσχομύριζε (για κορίτσια αυτά τα δύο), ατζέντα/organizer και άλμπουμ φωτογραφιών/κορνίζα (για τα αγόρια, αν και δεν τα πολυ προτιμούσαμε σαν επιλογές). Τώρα, αν υπήρχε κάτι σαν μόδα, όπως τα κινέζικα μπαλάκια που τα παίζεις στην παλάμη σου ή η lava lamp, είναι φυσικό να την ακολουθούν και τα δώρα μας. Αλλά συνήθως τέτοια "μοδάτα" κάναμε στους πολύ κολλητούς μας. Α, και στις κοπέλες έπαιζε πολύ το άρωμα B.U., ότι είχε κυκλοφορήσει. Ακριβά δώρα, επώνυμα ακριβά παιχνίδια, και τα λοιπά, δεν έπαιζαν...

-άφιξη στο πάρτυ: χαιρετούρες με όλα τα παιδιά, δίναμε το δώρο στο διοργανωτή, σταμπάραμε ποιοί είχαν έρθει και πότε θα ρθουν οι υπόλοιποι, για να ξέρουμε με ποιούς να πάμε να κάτσουμε, αλλά το ζητούμενο το μεγάλο ήταν ένα: θα καθόταν η μάνα μας στο πάρτυ; Συνήθως μαζεύονταν και οι γονείς σε ένα χώρο (μπαλκόνι, όταν το επέτρεπε ο καιρός, κουζίνα, όταν δεν το επέτρεπε), κάτι που σήμαινε ότι δεν είχαμε και την απόλυτη ελευθερία, μην τυχόν και πάρει φόρα η μάνα και μας ξεφτυλίσει μπροστά στους συμμαθητές. Αλλά ακόμα κι αν έφευγε, γινόταν ένα απίστευτο παζάρεμα στο τι ώρα θα ερχόταν να μας πάρει... Και πόσο θέλαμε να είμασταν από τους τελευταίους, για να μη χάσουμε καμία φάση του πάρτυ...

-τι κάναμε στο πάρτυ: φέρναμε τον κόσμο ανάποδα! :p Επιστρατεύαμε όλα τα παιχνίδια του διοργανωτή. Επιστρατεύαμε όλες τις ικανότητές μας στο socializing, όταν επρόκειτο για νέα κορίτσια, γνωστές του διοργανωτή/της διοργανώτριας. Πηγαινοερχόμασταν σαλόνι-δωμάτιο να βλέπουμε τι γίνεται σε όλο το σπίτι. Αράζαμε σε διάφορες παρέες, που είτε παίζαν κάποιο παιχνίδι, είτε απλά μίλαγαν για διάφορα θέματα που μας αφορούσαν. Όταν άναβε το γλέντι, το ρίχναμε στο χορό, γιατί η μουσική ήτο απαραίτητη, και εννοείται ότι έπρεπε να συμβαδίζει με τα τοπ τραγούδια της εποχής.

-η μουσική: αυτός με τη μεγαλύτερη συλλογή κασετών/σιντί, που είχε φροντίσει να ψήσει τους γονείς του να του αγοράσουν το χρυσό πακέτο, πχ, κουβάλαγε, ως συνήθως, την "playlist". Φυσικά και ό,τι καινούριο έπαιρνε ο καθένας, έπρεπε απαραιτήτως να περάσει κι απ' το πάρτυ, για να ακουστεί και να το χορέψουμε. Δηλαδή, είχε κάποια κόλλημα με τη Britney Spears και είχε το σιντί της; Έφερνε Spears. Είχε κάποιος το Freestyler (εγώ, δηλαδή), έφερνε Freestyler. Δε θα αναφερθώ εκτενως στην playlist των παιδικών μου πάρτυ, γιατί είναι εκτός ρετρό ορίων, οριακά.

-το φαγητό: απαραιτήτως σε μια γωνιά του σαλονιού, η τραπεζαρία γινόταν μπουφές. Γαριδάκια, πατατάκια, αναψυκτικά, καναπεδάκια, σπανακοζαμπονοτυροπιτολουκανικοπιτακια, όλα σε αφθονία, και πιατάκια (πολύ κυριλέ τα χάρτινα πιατάκια με ήρωες της ντίσνεη), ποτηράκια, πλαστικα μαχαιροπίρουνα και χαρτοπετσέτες για το σερβίρισμα. Αυτά για ανεφοδιασμό, να παίρνουμε δυνάμεις. Το γκράντε πιάτο του πάρτυ ήταν η σπιτική πίτσα, ή κανένα σουφλέ ζυμαρικών.

-η τούρτα: όταν, πια, είχε ανάψει το γλέντι, και είτε θέλαν να μας μαζέψουν, είτε πλησίαζε η ώρα να φύγουν οι πρώτοι, ερχόταν το κόψιμο της τούρτας. Ένας πανικός τα στριμωχτούμε όλοι γύρω απ το τραπέζι, να ρθει η τούρτα, να θαυμάσουν όλοι το κομψοτέχνημα, να ανάψουν τα κεράκια (είτε τα σκέτα μικρά, λεπτά κεράκια, όσα τα χρόνια του εορτάζοντα, είτε τα κεριά με αριθμό), να ανάψουν αυτά που πέταγαν σπίθες, να ετοιμαστούν οι φωτογραφικές μηχανές για τη μεγάλη στιγμή... Και το κλασικό τραγουδάκι, μιά γύρα στα ελληνικά (σβήσιμο κεριών, άναμα κεριών), μια γύρα στα αγγλικά (σβήσιμο κεριών, αφαίρεση κεριών). Και μετά σερβίρισμα της τούρτας.

-τα παιχνίδια του πάρτυ: εκτός των παιχνιδιών του διοργανωτή, καθιερωμένη ήταν η μπουκάλα και το "τι κάνει ο κύριος στην κυρία". Αν ξεμέναμε λιγότερα παιδιά, μπορεί να παίζαμε κανά επιτραπέζιο όλοι μαζί, ή να μας ερχόταν καμιά άλλη ιδέα για ομαδικό παιχνίδι. Εννοείται ότι αισθανόμασταν "King of the castle" όσοι ξεμέναμε στους τελευταίους και καταφέρναμε να παίξουμε "σκοτεινό δωμάτιο"... Χώρια που θα βλέπαμε το άνοιγμα των δώρων...

-οι αταξίες του πάρτυ: παιδιά + φαγητό = (ηθελημένα ή άθελα) food fight. Μα ένα γαριδάκι θα ποδοπατηθεί, μα μια κοκακόλα θα χυθεί, κατά λάθος. Αλλά το να εκτοξεύεις τα λουκανικοπιτάκια στο απέναντι μπαλκόνι, ή το να πετάς ολόκληρο κομμάτι τούρτα και να σκάει δίπλα από γυναίκα που μόλις έβγαινε από το αυτοκίνητό της, είναι καφρίλα. Και ναι, έχω γίνει μάρτυρας και συμμετέχοντας (στο πρώτο με τα λουκανικοπιτάκια, αλλά ευτυχώς ήταν one time thing). Ζητώ συγγνώμη μετά από χρόνια.

-το σχόλασμα του πάρτυ: πάλι χαιρετούρες, γκρίνια στη μάνα μπας και κάτσουμε λίγο παραπάνω, αλλά τελικά αργά ή γρήγορα παίρναμε το δρόμο της επιστροφής... Στην έξοδο, οι πιο γαλαντόμοι διοργανωτές, μας έδιναν ένα δωράκι. Δεν ήταν καθιερωμένο στα πάρτυ μας, οπότε δε θυμάμαι ακριβώς τι δωράκια έλαβα και πότε.

-τα μεθεόρτια: Δευτέρα στο σχολείο, γιατί τα πάρτυ γίνονταν ΣΚ, το κουτσομπολιό πήγαινε γόνατο. Γιατί δεν υπήρχε περίπτωση, κάποια φάση του πάρτυ κάποιος θα την είχε χάσει, οπότε και έπρεπε όλοι να είναι ενήμεροι, είτε για το φλερτάρισμα που έπεσε, είτε για τις "γεωπολιτικές αλλαγές" στις σχέσεις των συμμαθητών με των συμμαθητριών, είτε απλά για τα ευτράπελα του πάρτυ. Το ξενέρωμα ήταν για όποιον δεν κατάφερνε να πάει στο πάρτυ (μου χε τύχει κι αυτό, και ήταν μεγάλη πίκρα), που ήταν αναγκασμένος για τουλάχιστον μια μέρα να υπομένει το μαρτύριο της σταγόνας, με το να του υπενθυμίζουν τι έχασε. Βέβαια, έπρεπε να ξέρει τα τεκταινόμενα, για να καταλάβει γιατί η μια συμμαθήτρια κρατούσε μούτρα στην άλλη για εκείνη τη μέρα (γιατί συνήθως τόσο κράταγαν τα όποια "μούτρα" μας). Φυσικά, στα μεθεόρτια ανήκει και η φασίνα του σπιτιού και οι "θησαυροί" που μπορεί να ανακάλυπταν οι διοργανωτές και η γειτονιά...

Δεν ξέρω τι συμπεράσματα βγάζετε από τα παραπάνω, αλλά κατά γενική ομολογία (όχι δική μας, αλλά των γονιών μας :p ) δεν είμασταν ζωηρά παιδιά. Αυτό ειδικά με το φαγητό έγινε κανά δυό φορές, εκεί γύρω στην έκτη, αλλά μετά κόπηκε μαχαίρι.

Τα πάρτυ της έκτης είχαν σχεδόν πάντα μια στιγμή breakdown, όπου όλοι ή πέφταμε, ή βάζαμε τα κλάματα, λόγω αποχαιρετισμού... Ενώ οι περισσότεροι θα πήγαιναν στο ίδιο γυμνασιολύκειο, κάποιοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ) θα πηγαίναμε αλλού, οπότε θα έσπαγε η παρέα. Το μόνο πάρτυ που έκανα στο δημοτικό ήταν στην έκτη, αποχαιρετιστήριο, το προτελευταίο μας πάρτυ. Δεν είχε ευτράπελα, δεν είχε δάκρυα, παρά μόνο γέλιο, πλάκα και χορό. Τελείωνε το δημοτικό, άρχιζε, όμως, το καλοκαίρι. Είχαμε στερέψει από δάκρυα, οπότε το χαμε ρίξει έξω!

Τα πιο χαρακτηριστικά πάρτυ τα έκανε μια συμμαθήτριά μου. Είχε γενέθλια σε περίοδο όπου μπορούσαμε να κάτσουμε έξω, οπότε παραδοσιακά τα πάρτυ της γίνονταν σε αυλή. Τα πάρτυ της ήταν ρετρό-καραρετρό, διότι είχαν:

-φωτιστικά κήπου μανιτάρι

-πολυθρόνα/κούνια κήπου

-αποθηκάκι γεμάτο μίκυ μάους των 80's (θυμάμαι είχε και τον στάβλο του Μικρού μου πόνυ), και last but not least

-ένα κάρο ρετρό επιτραπέζια του αδερφού της, όπως το Μυστήρια στο Πεκίνο. (Είχαμε φάει κόλλημα μια χρονιά με το τότε καινούριο επιτραπέζιο abalone)

Μετά το δημοτικό, το χάος! Στο γυμνάσιο μόνο μια συμμαθήτρια, που είμασταν μαζί απ' το δημοτικό, είχε διοργανώσει ένα-δυο πάρτυ. Πιο πολύ ήταν ευκαιρία μάζωξης για μουσική/φαϊ/χαβαλέ, και αρκετό φλερτάρισμα ;) Σοφτ πράγματα, όμως.
...πραγματική βουτιά στο παρελθόν!!!

Το ''σκοτεινο δωματιο'' πώς παιζόταν;

:)
 
Jackie dragon είπε:
Μερικές επιλεγμένες φωτογραφίες απο το βιβλίο:Προβολή συνημμένου 105546Προβολή συνημμένου 105547Προβολή συνημμένου 105548Προβολή συνημμένου 105549Προβολή συνημμένου 105550Προβολή συνημμένου 105551Προβολή συνημμένου 105552Προβολή συνημμένου 105553

Aκολουθεί το κείμενο με τη περιγραφή ενος παιδικού παρτι στα μέσα της δεκαετίας του '80! (Το κείμενο ανήκει στην Αλεξία Αλεξιάδου)

..Στέλλα,Κάτια, Νίκος, Μαίρη..και Ελένη! Ούφ!!! Επιτέλους.. Καλο ειναι το παρτυ, καλη η διασκεδαδη αλλα οι προσκλησεις τι χρειαζονται? Μια ωρα προσπαθω να μην μπερδεψω την ωρα και να μη γράψω λαθος ονομα.. Στο τελος οι προσκλησεις στελνονται οι ωρες και οι μερες περνουν και ερχεται η στιγμή... Ντρίννν!


Ενας ωραιος ηχος ακουγεται και οι πρωτοι καλεσμενοι περνουν στο σαλόνι.. Δεν αργουν να μαζευτουν ολοι και το γλεντι αρχιζει με χορό και φυσικα τα καταλληλα τραγούδια της Disco: Sara perke ti amo, O' Seri-seri, Meli-Melo, Superman, Pistolero και Pink-ponk, ειναι αρκετα για να σηκωσουν ολη τη γειτονια στο πόδι.. Χοροπηδήματα πανω κατω, στο νεο ρυθμο της εποχής το ska-ska, και παλαμακια με τα χερια πανω απο το κεφάλι.. Σε λιγο ομως ο χορός διακόπτεται για το παιχνιδι.. Θα παιξουμε το "μουσικό πακέτο".. Με χειροκροτήματα δεχθηκαν ολοι τη πρόταση μου.. Αφου λοιπόν καναμε ομάδες εβαλα το "Sara perke ti amo" να χορέψουμε.. Βγάλαμε το κασετόφωνο στο μπαλκόνι και αρχισαμε εναν τρελό χορό.. Μερικοι γειτονες βγηκαν και μας χαζευαν.. Αλλοι απο κατω μας χειροκροτουσαν.. Ενας ακομη χορός και ερχονται τα φαγητά.. Ορμαμε στο τραπέζι και απο λουκανικάκια, πιτσάκια και τυροπιτάκια δεν εμεινε ψίχουλο.. Μετα ηρθε μεγαλόπρεπα η τούρτα.. Τα κεράκια ανάφτηκαν γρηγορα γρηγορα και μ'ενα ωραίο φύσημα έσβησαν..



"Να ζήσεις Αλεξία και χρονια πολλα, μεγάλη να γινεις με άσπρα μαλλιά, παντου να σκορπίζεις της νιότης πνοή και ολοι να λενε να μια σοφή! Ζήτω!!!"



Ξανακουστηκε για δωδέκατη φορα το γενεθλιο τραγουδάκι και μετα χειροκροτήματα και φαϊ.. Η μαμά εκοψε τη τούρτα και σε λιγο το σαλόνι γεμισε άδεια πιάτα.. Και...η ώρα περνάει.. Ένας τελευταίος δίσκος.. Ενας ακόμη πηδηχτός χορός, ενας ακομη πονοκέφαλος για τους γείτονες κι οπως ολα τα ωραία πράγματα ετσι και το πάρτυ τελειώνει εδω..
είχε στο παρτυ του καποιο μελος μας εδέσματα όπως αυτά των εικόνων παραπάνω;

Αρχικά δημοσιευμένο από nwntas Προβολή Post

Παντεσπάνι και σαντιγύ σε αφθονία! Ένα "σάντουιτς" με παντεσπάνι και κρέμα, και στην κορυφή, και περιμετρικά, για να "κρυφτεί" το παντεσπάνι, σαντιγύ, μπόλικη σαντιγύ σε σχεδιάκια, και μετά για διακόσμηση κερασάκια χωρίς κουκούτσια. Οι πιο εξελιγμένες τούρτες, κυρίως στα 90's, είχαν και σχέδια στην κορυφή, είτε με χρωματισμένη κρέμα και σιρόπι, μαζί με ένα σκασμό πλαστικά παιχνίδια, ανάλογα με το θέμα της τούρτας. Συνοδευόταν, συνήθως, κι από μήνυμα του στυλ "Χρόνια πολλά" π.χ. "Θρασύβουλε", ή ένα σκέτο "Να τα εκατοστησεις".

Τώρα, για το θέμα "παιδικά πάρτυ"...

Κάναμε πάρτυ στο δημοτικό, κυρίως, όπου ήταν μια ευκαιρία να μαζωχτούμε και εκτός σχολείου.

Η διαδικασία ήταν η εξής:

-μοίρασμα των προσκλήσεων στην τάξη, χέρι με χέρι: ενώ είμασταν αγαπημένοι σαν τάξη, μπορεί να τύχαινε και να μην ήθελε το παιδί που διοργάνωνε το πάρτυ να καλέσει ένα παιδί, ή το πάρτυ να γινόταν πιο πολύ σαν μίνι μάζωξη, οπότε και όσοι καλούνταν, έπρεπε να καλεστούν στα μουλωχτά, η πρόσκληση να κρυφτεί, και να μη βγάλουν κιχ για το "έγκλημα" οι συμμετέχοντες... Ευτυχώς το φαινόμενο ήταν σπάνιο.

-συζήτηση με τους γονείς, για να σε αφήσουν να πας στο πάρτυ: επιστρατεύαμε όλη την καλή συμπεριφορά και τα γλυκόλογα, για να τους πείσουμε. Ευτυχώς είχαμε καλά παιδιά στην τάξη, οπότε δεν υπήρχαν ενδοιασμοί από πλευράς γονιών.

-επιλογή δώρου για τον διοργανωτή = εξόρμηση στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς. Βιβλία και επιτραπέζια του Δεσύλλα έπαιζαν στα χοτ δώρα για τα παιδικά πάρτυ σε εμάς. Το τοπ 6 συμπληρώνουν: σετ αλληλογραφίας, ατζέντα με λουκετάκι που μοσχομύριζε (για κορίτσια αυτά τα δύο), ατζέντα/organizer και άλμπουμ φωτογραφιών/κορνίζα (για τα αγόρια, αν και δεν τα πολυ προτιμούσαμε σαν επιλογές). Τώρα, αν υπήρχε κάτι σαν μόδα, όπως τα κινέζικα μπαλάκια που τα παίζεις στην παλάμη σου ή η lava lamp, είναι φυσικό να την ακολουθούν και τα δώρα μας. Αλλά συνήθως τέτοια "μοδάτα" κάναμε στους πολύ κολλητούς μας. Α, και στις κοπέλες έπαιζε πολύ το άρωμα B.U., ότι είχε κυκλοφορήσει. Ακριβά δώρα, επώνυμα ακριβά παιχνίδια, και τα λοιπά, δεν έπαιζαν...

-άφιξη στο πάρτυ: χαιρετούρες με όλα τα παιδιά, δίναμε το δώρο στο διοργανωτή, σταμπάραμε ποιοί είχαν έρθει και πότε θα ρθουν οι υπόλοιποι, για να ξέρουμε με ποιούς να πάμε να κάτσουμε, αλλά το ζητούμενο το μεγάλο ήταν ένα: θα καθόταν η μάνα μας στο πάρτυ; Συνήθως μαζεύονταν και οι γονείς σε ένα χώρο (μπαλκόνι, όταν το επέτρεπε ο καιρός, κουζίνα, όταν δεν το επέτρεπε), κάτι που σήμαινε ότι δεν είχαμε και την απόλυτη ελευθερία, μην τυχόν και πάρει φόρα η μάνα και μας ξεφτυλίσει μπροστά στους συμμαθητές. Αλλά ακόμα κι αν έφευγε, γινόταν ένα απίστευτο παζάρεμα στο τι ώρα θα ερχόταν να μας πάρει... Και πόσο θέλαμε να είμασταν από τους τελευταίους, για να μη χάσουμε καμία φάση του πάρτυ...

-τι κάναμε στο πάρτυ: φέρναμε τον κόσμο ανάποδα!
tinysmile_tongue_t.png
Επιστρατεύαμε όλα τα παιχνίδια του διοργανωτή. Επιστρατεύαμε όλες τις ικανότητές μας στο socializing, όταν επρόκειτο για νέα κορίτσια, γνωστές του διοργανωτή/της διοργανώτριας. Πηγαινοερχόμασταν σαλόνι-δωμάτιο να βλέπουμε τι γίνεται σε όλο το σπίτι. Αράζαμε σε διάφορες παρέες, που είτε παίζαν κάποιο παιχνίδι, είτε απλά μίλαγαν για διάφορα θέματα που μας αφορούσαν. Όταν άναβε το γλέντι, το ρίχναμε στο χορό, γιατί η μουσική ήτο απαραίτητη, και εννοείται ότι έπρεπε να συμβαδίζει με τα τοπ τραγούδια της εποχής.

-η μουσική: αυτός με τη μεγαλύτερη συλλογή κασετών/σιντί, που είχε φροντίσει να ψήσει τους γονείς του να του αγοράσουν το χρυσό πακέτο, πχ, κουβάλαγε, ως συνήθως, την "playlist". Φυσικά και ό,τι καινούριο έπαιρνε ο καθένας, έπρεπε απαραιτήτως να περάσει κι απ' το πάρτυ, για να ακουστεί και να το χορέψουμε. Δηλαδή, είχε κάποια κόλλημα με τη Britney Spears και είχε το σιντί της; Έφερνε Spears. Είχε κάποιος το Freestyler (εγώ, δηλαδή), έφερνε Freestyler. Δε θα αναφερθώ εκτενως στην playlist των παιδικών μου πάρτυ, γιατί είναι εκτός ρετρό ορίων, οριακά.

-το φαγητό: απαραιτήτως σε μια γωνιά του σαλονιού, η τραπεζαρία γινόταν μπουφές. Γαριδάκια, πατατάκια, αναψυκτικά, καναπεδάκια, σπανακοζαμπονοτυροπιτολουκανικοπιτακια, όλα σε αφθονία, και πιατάκια (πολύ κυριλέ τα χάρτινα πιατάκια με ήρωες της ντίσνεη), ποτηράκια, πλαστικα μαχαιροπίρουνα και χαρτοπετσέτες για το σερβίρισμα. Αυτά για ανεφοδιασμό, να παίρνουμε δυνάμεις. Το γκράντε πιάτο του πάρτυ ήταν η σπιτική πίτσα, ή κανένα σουφλέ ζυμαρικών.

-η τούρτα: όταν, πια, είχε ανάψει το γλέντι, και είτε θέλαν να μας μαζέψουν, είτε πλησίαζε η ώρα να φύγουν οι πρώτοι, ερχόταν το κόψιμο της τούρτας. Ένας πανικός τα στριμωχτούμε όλοι γύρω απ το τραπέζι, να ρθει η τούρτα, να θαυμάσουν όλοι το κομψοτέχνημα, να ανάψουν τα κεράκια (είτε τα σκέτα μικρά, λεπτά κεράκια, όσα τα χρόνια του εορτάζοντα, είτε τα κεριά με αριθμό), να ανάψουν αυτά που πέταγαν σπίθες, να ετοιμαστούν οι φωτογραφικές μηχανές για τη μεγάλη στιγμή... Και το κλασικό τραγουδάκι, μιά γύρα στα ελληνικά (σβήσιμο κεριών, άναμα κεριών), μια γύρα στα αγγλικά (σβήσιμο κεριών, αφαίρεση κεριών). Και μετά σερβίρισμα της τούρτας.

-τα παιχνίδια του πάρτυ: εκτός των παιχνιδιών του διοργανωτή, καθιερωμένη ήταν η μπουκάλα και το "τι κάνει ο κύριος στην κυρία". Αν ξεμέναμε λιγότερα παιδιά, μπορεί να παίζαμε κανά επιτραπέζιο όλοι μαζί, ή να μας ερχόταν καμιά άλλη ιδέα για ομαδικό παιχνίδι. Εννοείται ότι αισθανόμασταν "King of the castle" όσοι ξεμέναμε στους τελευταίους και καταφέρναμε να παίξουμε "σκοτεινό δωμάτιο"... Χώρια που θα βλέπαμε το άνοιγμα των δώρων...

-οι αταξίες του πάρτυ: παιδιά + φαγητό = (ηθελημένα ή άθελα) food fight. Μα ένα γαριδάκι θα ποδοπατηθεί, μα μια κοκακόλα θα χυθεί, κατά λάθος. Αλλά το να εκτοξεύεις τα λουκανικοπιτάκια στο απέναντι μπαλκόνι, ή το να πετάς ολόκληρο κομμάτι τούρτα και να σκάει δίπλα από γυναίκα που μόλις έβγαινε από το αυτοκίνητό της, είναι καφρίλα. Και ναι, έχω γίνει μάρτυρας και συμμετέχοντας (στο πρώτο με τα λουκανικοπιτάκια, αλλά ευτυχώς ήταν one time thing). Ζητώ συγγνώμη μετά από χρόνια.

-το σχόλασμα του πάρτυ: πάλι χαιρετούρες, γκρίνια στη μάνα μπας και κάτσουμε λίγο παραπάνω, αλλά τελικά αργά ή γρήγορα παίρναμε το δρόμο της επιστροφής... Στην έξοδο, οι πιο γαλαντόμοι διοργανωτές, μας έδιναν ένα δωράκι. Δεν ήταν καθιερωμένο στα πάρτυ μας, οπότε δε θυμάμαι ακριβώς τι δωράκια έλαβα και πότε.

-τα μεθεόρτια: Δευτέρα στο σχολείο, γιατί τα πάρτυ γίνονταν ΣΚ, το κουτσομπολιό πήγαινε γόνατο. Γιατί δεν υπήρχε περίπτωση, κάποια φάση του πάρτυ κάποιος θα την είχε χάσει, οπότε και έπρεπε όλοι να είναι ενήμεροι, είτε για το φλερτάρισμα που έπεσε, είτε για τις "γεωπολιτικές αλλαγές" στις σχέσεις των συμμαθητών με των συμμαθητριών, είτε απλά για τα ευτράπελα του πάρτυ. Το ξενέρωμα ήταν για όποιον δεν κατάφερνε να πάει στο πάρτυ (μου χε τύχει κι αυτό, και ήταν μεγάλη πίκρα), που ήταν αναγκασμένος για τουλάχιστον μια μέρα να υπομένει το μαρτύριο της σταγόνας, με το να του υπενθυμίζουν τι έχασε. Βέβαια, έπρεπε να ξέρει τα τεκταινόμενα, για να καταλάβει γιατί η μια συμμαθήτρια κρατούσε μούτρα στην άλλη για εκείνη τη μέρα (γιατί συνήθως τόσο κράταγαν τα όποια "μούτρα" μας). Φυσικά, στα μεθεόρτια ανήκει και η φασίνα του σπιτιού και οι "θησαυροί" που μπορεί να ανακάλυπταν οι διοργανωτές και η γειτονιά...

Δεν ξέρω τι συμπεράσματα βγάζετε από τα παραπάνω, αλλά κατά γενική ομολογία (όχι δική μας, αλλά των γονιών μας
tinysmile_tongue_t.png
) δεν είμασταν ζωηρά παιδιά. Αυτό ειδικά με το φαγητό έγινε κανά δυό φορές, εκεί γύρω στην έκτη, αλλά μετά κόπηκε μαχαίρι.

Τα πάρτυ της έκτης είχαν σχεδόν πάντα μια στιγμή breakdown, όπου όλοι ή πέφταμε, ή βάζαμε τα κλάματα, λόγω αποχαιρετισμού... Ενώ οι περισσότεροι θα πήγαιναν στο ίδιο γυμνασιολύκειο, κάποιοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ) θα πηγαίναμε αλλού, οπότε θα έσπαγε η παρέα. Το μόνο πάρτυ που έκανα στο δημοτικό ήταν στην έκτη, αποχαιρετιστήριο, το προτελευταίο μας πάρτυ. Δεν είχε ευτράπελα, δεν είχε δάκρυα, παρά μόνο γέλιο, πλάκα και χορό. Τελείωνε το δημοτικό, άρχιζε, όμως, το καλοκαίρι. Είχαμε στερέψει από δάκρυα, οπότε το χαμε ρίξει έξω!

Τα πιο χαρακτηριστικά πάρτυ τα έκανε μια συμμαθήτριά μου. Είχε γενέθλια σε περίοδο όπου μπορούσαμε να κάτσουμε έξω, οπότε παραδοσιακά τα πάρτυ της γίνονταν σε αυλή. Τα πάρτυ της ήταν ρετρό-καραρετρό, διότι είχαν:

-φωτιστικά κήπου μανιτάρι

-πολυθρόνα/κούνια κήπου

-αποθηκάκι γεμάτο μίκυ μάους των 80's (θυμάμαι είχε και τον στάβλο του Μικρού μου πόνυ), και last but not least

-ένα κάρο ρετρό επιτραπέζια του αδερφού της, όπως το Μυστήρια στο Πεκίνο. (Είχαμε φάει κόλλημα μια χρονιά με το τότε καινούριο επιτραπέζιο abalone)

Μετά το δημοτικό, το χάος! Στο γυμνάσιο μόνο μια συμμαθήτρια, που είμασταν μαζί απ' το δημοτικό, είχε διοργανώσει ένα-δυο πάρτυ. Πιο πολύ ήταν ευκαιρία μάζωξης για μουσική/φαϊ/χαβαλέ, και αρκετό φλερτάρισμα
tinysmile_twink_t.png
Σοφτ πράγματα, όμως.

...πραγματική βουτιά στο παρελθόν!!!

Το ''σκοτεινο δωματιο'' πώς παιζόταν;

tinysmile_grin_t.png
 
Χαίρομαι! :D 'Ηταν από τις στιγμές που με πιάνει μια αυτόματη γραφή...

Το "σκοτεινό δωμάτιο" ήταν στην ουσία κρυφτό δωματίου. Απαραίτητη προϋπόθεση να μην είχε φως απ' έξω, και γενικά το δωμάτιο να είχε όσο το δυνατόν πιο σκοτεινό. Το παιδί που φύλαγε καθόταν έξω από την κλειστή πόρτα του δωματίου. Τα υπόλοιπα προσπαθούσαν, με αναμμένο φως, να κρυφτούν σε διάφορα σημεία του δωματίου (πχ. κάτω απ' το κρεβάτι, μέσα στη ντουλάπα, κάτω από το γραφείο, κάτω από τα σκεπάσματα και πίσω στο κρεβάτι, πίσω από κουρτίνες, πάνω στο γραφείο ή στη βιβλιοθήκη). Βέβαια, υπήρχαν φορές που τα παιδιά μετακινούνταν από θέση σε θέση στο δωμάτιο. Αφού κρύβονταν όλοι, και σβήνανε το φως, φώναζαν στο παιδί να μπει μέσα με κλειστά μάτια. Αφού έμπαινε, μπορούσε να ανοίξει τα μάτια του, αν το δωμάτιο ήταν αρκετά σκοτεινό, και να αρχίσει να ψάχνει. Όποιον έβρισκε πρώτο, έπρεπε να βρει και ποιος ήταν. Αν έβρισκε σωστά ποιος ήταν, τότε άλλαζε αυτός που τα φύλαγε. Αν όχι, ξαναφύλαγε.
 
Μόνο σε 2 φίλων μου τις γιορτές και τα γεννέθλια πήγαινα.Και όντως το σκοτεινό δωμάτιο το έπαιζαν και ήταν τρομακτικό.Τα φαγητά κλπ που βάλατε στις προηγούμενες σελίδες δεν τα θυμάμαι έτσι με σχέδια,αλλά είχαν τυροπιτάκια,κεφτεδάκια,πορτοκαλάδες,πλαστικά πιατάκια,ποτηράκια κλπ.Όσο για τα δώρα συνήθως παίρναμε μια κούκλα Sindy η Barbie στο κορίτσι,και έναν Action Man στο αγόρι.Εμένα μου έφερναν playmobil συνήθως,αλλά μικρά ή LYRA NEW.
 
 Δεν ξέρω για εσάς, αλλά στη δικιά μας οικογένεια έχουμε ένα κιτρινιασμένο παλιό τετράδιο απο τη δεκαετία του 50 με συνταγές που πέρναγε απο γενιά σε γενιά.Δε θα μπορούσε να λείπει απο μέσα η κατηγορία γλυκά.Σε ένα απο αυτά ήταν και η σπιτική οικογενειακή τούρτα.Μας τη φτιάχναν συχνά κάθε χρόνο στις γιορτές μας σε τέτοιο βαθμό που μαθαίναμε απέξω τα βήματα παρασκευής της.Ακόμα θυμάμαι που μας στέλνανε να αγοράσουμε τα υλικά παρασκευής της, κάποια απο αυτά απο το ζαχαροπλαστείο(αμύγδαλα καρβουνισμένα, μπισκότα σαβουαγιάρ, κερασάκια κ.τ.λ)

Ένα μόνο μένει ακόμα...

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ...

588c5790903b44c7c6af5a1aefbfc3a8.gif
 
Παντεσπάνι και σαντιγύ σε αφθονία! Ένα "σάντουιτς" με παντεσπάνι και κρέμα, και στην κορυφή, και περιμετρικά, για να "κρυφτεί" το παντεσπάνι, σαντιγύ, μπόλικη σαντιγύ σε σχεδιάκια, και μετά για διακόσμηση κερασάκια χωρίς κουκούτσια. Οι πιο εξελιγμένες τούρτες, κυρίως στα 90's, είχαν και σχέδια στην κορυφή, είτε με χρωματισμένη κρέμα και σιρόπι, μαζί με ένα σκασμό πλαστικά παιχνίδια, ανάλογα με το θέμα της τούρτας. Συνοδευόταν, συνήθως, κι από μήνυμα του στυλ "Χρόνια πολλά" π.χ. "Θρασύβουλε", ή ένα σκέτο "Να τα εκατοστησεις".

Τώρα, για το θέμα "παιδικά πάρτυ"...

Κάναμε πάρτυ στο δημοτικό, κυρίως, όπου ήταν μια ευκαιρία να μαζωχτούμε και εκτός σχολείου.

Η διαδικασία ήταν η εξής:

-μοίρασμα των προσκλήσεων στην τάξη, χέρι με χέρι: ενώ είμασταν αγαπημένοι σαν τάξη, μπορεί να τύχαινε και να μην ήθελε το παιδί που διοργάνωνε το πάρτυ να καλέσει ένα παιδί, ή το πάρτυ να γινόταν πιο πολύ σαν μίνι μάζωξη, οπότε και όσοι καλούνταν, έπρεπε να καλεστούν στα μουλωχτά, η πρόσκληση να κρυφτεί, και να μη βγάλουν κιχ για το "έγκλημα" οι συμμετέχοντες... Ευτυχώς το φαινόμενο ήταν σπάνιο.

-συζήτηση με τους γονείς, για να σε αφήσουν να πας στο πάρτυ: επιστρατεύαμε όλη την καλή συμπεριφορά και τα γλυκόλογα, για να τους πείσουμε. Ευτυχώς είχαμε καλά παιδιά στην τάξη, οπότε δεν υπήρχαν ενδοιασμοί από πλευράς γονιών.

-επιλογή δώρου για τον διοργανωτή = εξόρμηση στο βιβλιοπωλείο της γειτονιάς. Βιβλία και επιτραπέζια του Δεσύλλα έπαιζαν στα χοτ δώρα για τα παιδικά πάρτυ σε εμάς. Το τοπ 6 συμπληρώνουν: σετ αλληλογραφίας, ατζέντα με λουκετάκι που μοσχομύριζε (για κορίτσια αυτά τα δύο), ατζέντα/organizer και άλμπουμ φωτογραφιών/κορνίζα (για τα αγόρια, αν και δεν τα πολυ προτιμούσαμε σαν επιλογές). Τώρα, αν υπήρχε κάτι σαν μόδα, όπως τα κινέζικα μπαλάκια που τα παίζεις στην παλάμη σου ή η lava lamp, είναι φυσικό να την ακολουθούν και τα δώρα μας. Αλλά συνήθως τέτοια "μοδάτα" κάναμε στους πολύ κολλητούς μας. Α, και στις κοπέλες έπαιζε πολύ το άρωμα B.U., ότι είχε κυκλοφορήσει. Ακριβά δώρα, επώνυμα ακριβά παιχνίδια, και τα λοιπά, δεν έπαιζαν...

-άφιξη στο πάρτυ: χαιρετούρες με όλα τα παιδιά, δίναμε το δώρο στο διοργανωτή, σταμπάραμε ποιοί είχαν έρθει και πότε θα ρθουν οι υπόλοιποι, για να ξέρουμε με ποιούς να πάμε να κάτσουμε, αλλά το ζητούμενο το μεγάλο ήταν ένα: θα καθόταν η μάνα μας στο πάρτυ; Συνήθως μαζεύονταν και οι γονείς σε ένα χώρο (μπαλκόνι, όταν το επέτρεπε ο καιρός, κουζίνα, όταν δεν το επέτρεπε), κάτι που σήμαινε ότι δεν είχαμε και την απόλυτη ελευθερία, μην τυχόν και πάρει φόρα η μάνα και μας ξεφτυλίσει μπροστά στους συμμαθητές. Αλλά ακόμα κι αν έφευγε, γινόταν ένα απίστευτο παζάρεμα στο τι ώρα θα ερχόταν να μας πάρει... Και πόσο θέλαμε να είμασταν από τους τελευταίους, για να μη χάσουμε καμία φάση του πάρτυ...

-τι κάναμε στο πάρτυ: φέρναμε τον κόσμο ανάποδα! :p Επιστρατεύαμε όλα τα παιχνίδια του διοργανωτή. Επιστρατεύαμε όλες τις ικανότητές μας στο socializing, όταν επρόκειτο για νέα κορίτσια, γνωστές του διοργανωτή/της διοργανώτριας. Πηγαινοερχόμασταν σαλόνι-δωμάτιο να βλέπουμε τι γίνεται σε όλο το σπίτι. Αράζαμε σε διάφορες παρέες, που είτε παίζαν κάποιο παιχνίδι, είτε απλά μίλαγαν για διάφορα θέματα που μας αφορούσαν. Όταν άναβε το γλέντι, το ρίχναμε στο χορό, γιατί η μουσική ήτο απαραίτητη, και εννοείται ότι έπρεπε να συμβαδίζει με τα τοπ τραγούδια της εποχής.

-η μουσική: αυτός με τη μεγαλύτερη συλλογή κασετών/σιντί, που είχε φροντίσει να ψήσει τους γονείς του να του αγοράσουν το χρυσό πακέτο, πχ, κουβάλαγε, ως συνήθως, την "playlist". Φυσικά και ό,τι καινούριο έπαιρνε ο καθένας, έπρεπε απαραιτήτως να περάσει κι απ' το πάρτυ, για να ακουστεί και να το χορέψουμε. Δηλαδή, είχε κάποια κόλλημα με τη Britney Spears και είχε το σιντί της; Έφερνε Spears. Είχε κάποιος το Freestyler (εγώ, δηλαδή), έφερνε Freestyler. Δε θα αναφερθώ εκτενως στην playlist των παιδικών μου πάρτυ, γιατί είναι εκτός ρετρό ορίων, οριακά.

-το φαγητό: απαραιτήτως σε μια γωνιά του σαλονιού, η τραπεζαρία γινόταν μπουφές. Γαριδάκια, πατατάκια, αναψυκτικά, καναπεδάκια, σπανακοζαμπονοτυροπιτολουκανικοπιτακια, όλα σε αφθονία, και πιατάκια (πολύ κυριλέ τα χάρτινα πιατάκια με ήρωες της ντίσνεη), ποτηράκια, πλαστικα μαχαιροπίρουνα και χαρτοπετσέτες για το σερβίρισμα. Αυτά για ανεφοδιασμό, να παίρνουμε δυνάμεις. Το γκράντε πιάτο του πάρτυ ήταν η σπιτική πίτσα, ή κανένα σουφλέ ζυμαρικών.

-η τούρτα: όταν, πια, είχε ανάψει το γλέντι, και είτε θέλαν να μας μαζέψουν, είτε πλησίαζε η ώρα να φύγουν οι πρώτοι, ερχόταν το κόψιμο της τούρτας. Ένας πανικός τα στριμωχτούμε όλοι γύρω απ το τραπέζι, να ρθει η τούρτα, να θαυμάσουν όλοι το κομψοτέχνημα, να ανάψουν τα κεράκια (είτε τα σκέτα μικρά, λεπτά κεράκια, όσα τα χρόνια του εορτάζοντα, είτε τα κεριά με αριθμό), να ανάψουν αυτά που πέταγαν σπίθες, να ετοιμαστούν οι φωτογραφικές μηχανές για τη μεγάλη στιγμή... Και το κλασικό τραγουδάκι, μιά γύρα στα ελληνικά (σβήσιμο κεριών, άναμα κεριών), μια γύρα στα αγγλικά (σβήσιμο κεριών, αφαίρεση κεριών). Και μετά σερβίρισμα της τούρτας.

-τα παιχνίδια του πάρτυ: εκτός των παιχνιδιών του διοργανωτή, καθιερωμένη ήταν η μπουκάλα και το "τι κάνει ο κύριος στην κυρία". Αν ξεμέναμε λιγότερα παιδιά, μπορεί να παίζαμε κανά επιτραπέζιο όλοι μαζί, ή να μας ερχόταν καμιά άλλη ιδέα για ομαδικό παιχνίδι. Εννοείται ότι αισθανόμασταν "King of the castle" όσοι ξεμέναμε στους τελευταίους και καταφέρναμε να παίξουμε "σκοτεινό δωμάτιο"... Χώρια που θα βλέπαμε το άνοιγμα των δώρων...

-οι αταξίες του πάρτυ: παιδιά + φαγητό = (ηθελημένα ή άθελα) food fight. Μα ένα γαριδάκι θα ποδοπατηθεί, μα μια κοκακόλα θα χυθεί, κατά λάθος. Αλλά το να εκτοξεύεις τα λουκανικοπιτάκια στο απέναντι μπαλκόνι, ή το να πετάς ολόκληρο κομμάτι τούρτα και να σκάει δίπλα από γυναίκα που μόλις έβγαινε από το αυτοκίνητό της, είναι καφρίλα. Και ναι, έχω γίνει μάρτυρας και συμμετέχοντας (στο πρώτο με τα λουκανικοπιτάκια, αλλά ευτυχώς ήταν one time thing). Ζητώ συγγνώμη μετά από χρόνια.

-το σχόλασμα του πάρτυ: πάλι χαιρετούρες, γκρίνια στη μάνα μπας και κάτσουμε λίγο παραπάνω, αλλά τελικά αργά ή γρήγορα παίρναμε το δρόμο της επιστροφής... Στην έξοδο, οι πιο γαλαντόμοι διοργανωτές, μας έδιναν ένα δωράκι. Δεν ήταν καθιερωμένο στα πάρτυ μας, οπότε δε θυμάμαι ακριβώς τι δωράκια έλαβα και πότε.

-τα μεθεόρτια: Δευτέρα στο σχολείο, γιατί τα πάρτυ γίνονταν ΣΚ, το κουτσομπολιό πήγαινε γόνατο. Γιατί δεν υπήρχε περίπτωση, κάποια φάση του πάρτυ κάποιος θα την είχε χάσει, οπότε και έπρεπε όλοι να είναι ενήμεροι, είτε για το φλερτάρισμα που έπεσε, είτε για τις "γεωπολιτικές αλλαγές" στις σχέσεις των συμμαθητών με των συμμαθητριών, είτε απλά για τα ευτράπελα του πάρτυ. Το ξενέρωμα ήταν για όποιον δεν κατάφερνε να πάει στο πάρτυ (μου χε τύχει κι αυτό, και ήταν μεγάλη πίκρα), που ήταν αναγκασμένος για τουλάχιστον μια μέρα να υπομένει το μαρτύριο της σταγόνας, με το να του υπενθυμίζουν τι έχασε. Βέβαια, έπρεπε να ξέρει τα τεκταινόμενα, για να καταλάβει γιατί η μια συμμαθήτρια κρατούσε μούτρα στην άλλη για εκείνη τη μέρα (γιατί συνήθως τόσο κράταγαν τα όποια "μούτρα" μας). Φυσικά, στα μεθεόρτια ανήκει και η φασίνα του σπιτιού και οι "θησαυροί" που μπορεί να ανακάλυπταν οι διοργανωτές και η γειτονιά...

Δεν ξέρω τι συμπεράσματα βγάζετε από τα παραπάνω, αλλά κατά γενική ομολογία (όχι δική μας, αλλά των γονιών μας :p ) δεν είμασταν ζωηρά παιδιά. Αυτό ειδικά με το φαγητό έγινε κανά δυό φορές, εκεί γύρω στην έκτη, αλλά μετά κόπηκε μαχαίρι.

Τα πάρτυ της έκτης είχαν σχεδόν πάντα μια στιγμή breakdown, όπου όλοι ή πέφταμε, ή βάζαμε τα κλάματα, λόγω αποχαιρετισμού... Ενώ οι περισσότεροι θα πήγαιναν στο ίδιο γυμνασιολύκειο, κάποιοι (μεταξύ των οποίων κι εγώ) θα πηγαίναμε αλλού, οπότε θα έσπαγε η παρέα. Το μόνο πάρτυ που έκανα στο δημοτικό ήταν στην έκτη, αποχαιρετιστήριο, το προτελευταίο μας πάρτυ. Δεν είχε ευτράπελα, δεν είχε δάκρυα, παρά μόνο γέλιο, πλάκα και χορό. Τελείωνε το δημοτικό, άρχιζε, όμως, το καλοκαίρι. Είχαμε στερέψει από δάκρυα, οπότε το χαμε ρίξει έξω!

Τα πιο χαρακτηριστικά πάρτυ τα έκανε μια συμμαθήτριά μου. Είχε γενέθλια σε περίοδο όπου μπορούσαμε να κάτσουμε έξω, οπότε παραδοσιακά τα πάρτυ της γίνονταν σε αυλή. Τα πάρτυ της ήταν ρετρό-καραρετρό, διότι είχαν:

-φωτιστικά κήπου μανιτάρι

-πολυθρόνα/κούνια κήπου

-αποθηκάκι γεμάτο μίκυ μάους των 80's (θυμάμαι είχε και τον στάβλο του Μικρού μου πόνυ), και last but not least

-ένα κάρο ρετρό επιτραπέζια του αδερφού της, όπως το Μυστήρια στο Πεκίνο. (Είχαμε φάει κόλλημα μια χρονιά με το τότε καινούριο επιτραπέζιο abalone)

Μετά το δημοτικό, το χάος! Στο γυμνάσιο μόνο μια συμμαθήτρια, που είμασταν μαζί απ' το δημοτικό, είχε διοργανώσει ένα-δυο πάρτυ. Πιο πολύ ήταν ευκαιρία μάζωξης για μουσική/φαϊ/χαβαλέ, και αρκετό φλερτάρισμα ;) Σοφτ πράγματα, όμως.
Και ΜΠΟΥΚΑΛΑ για τους πιο τολμηρούς
 
Ντοκουμέντα προσκλητηρίων που προανέφερε ο φίλος retromaniac nwntas lol IMG_5151.jpeg
 
Πίσω
Μπλουζα