Παιδικά σε βιντεοκασέτες

BETTY BOOP

Official *GOD* of RetRo
Joined
25 Απρ 2010
Μηνύματα
9.280
Αντιδράσεις
6.138
Κατά τη δεκαετία του 80, οι παιδικές βιντεοταινίες διανέμονταν από τη Μaster home video..

Στην αρχή έπαιζε το σήμα της εταιρίας με χαρακτηριστική μουσική και κινούμενα γράμματα σε μαύρο-μπλε φόντο... (?)

Το θυμάστε?
 
Υπηρχαν αρκετες εταιριες που διενεμαν κασσετες

 
Καρτουν που γνωρισαμε μονο στο βιντεο

Υπηρχαν καποιες σειρές κινουμένων σχεδίων που ποτέ δεν παίχτηκαν στην τηλεόραση, ή τουλάχιστον παίχτηκαν αρκετά αργότερα αφότου τις μάθαμε. Οι σειρές αυτές είχαν κυκλοφορήσει στην Ελλάδα μόνο, η πρώτα σε βιντεοκασέτες.

Νομίζω ο Χι-Μαν και η Σι-ρα ήταν τέτοιες σειρες. Ήταν γνωστά σε κάποια παιδιά απο τη δεκαετία του 80, ενω στην τηλεόραση παίχτηκαν κάπου το '91! Σε ένα σπίτι φίλων επίσης είδα πρώτη φορά Σκουμπυ Ντου και Λούκυ Λουκ αρκετά πριν παιχτούν στην τηλεόραση.

Σε ένα παιδικό πάρτυ θυμάμαι είχαν βάλει κασέτες να δούμε, και μια απο αυτες λεγόταν Μπουςμπους. Το θυμάμαι γιατί είχα ρίξει πολύ γέλιο :) απόσο ξέρω αυτη η σειρά ποτέ δεν παίχτηκε στην τηλεόραση.

[video=youtube;-UKQuPf0Nj4]http://www.youtube.com/watch?v=-UKQuPf0Nj4

Θυμάστε άλλες τέτοιες σειρές που απευθύνονταν σε 'προνομιούχα' παιδιά; :)
 
το μικρο μου πονυ κυκλοφορουσε σε βιντεοκασετες πρωτα και μετα το ειδα να παιζετε στην τηλεοραση οπως και το the raccoons πρωτα θυμαμαι τις βιντεοκασετες και μετα το εβαλε η ερτ χελωνονιντζακια υπηρχαν πολλες βιντεοκασετες ομως νομιζω οτι γινοταν καποιο λαθος στην αριθμηση τους π.χ. στην κασσετα νο4 που εχω εχει το πρωτο επεισοδιο γιγαντες και νανοι
 
Επισης μια φορα ειχα δει μια κασετα με τις Βαβουροπατάτες και τους Φωτεινούληδες :)
 
Περί του He-Man στο μυαλό μου παίζει τρελό debate γιατί ήξερα τον He-Man ως σειρά πριν πάρουμε VCR (ούτε είχαν σε σπίτια άλλων παιδιών). Είχα ήδη συλλογή με φιγούρες MOTU (όχι Blackstar) την ημέρα της πρεμιέρας του Mega, ενώ VHS πήραμε αρκετούς μήνες μετά για να γράφουμε ταινίες.

Θυμάμαι πολύ καθαρά να ταλαιπωρώ τη μάνα μου μήπως βρούμε τον Orko στα μαγαζιά και αυτό ήταν στην αρχή της συλλογής μου, άρα σίγουρα πριν την ιδιωτική τηλεόραση.

Άρα, πως γίνεται να γνώριζα τους χαρακτήρες και να θυμάμαι καλά πως έχω δει τη σειρά πριν τα τέλη του 1989 ενώ 100% δεν είχαμε VHS player;

Τέλος πάντων, μια σειρά που στην Ελλάδα βγήκε αποκλειστικά σε VHS ήταν οι Visionaries.
 
Είδα ότι αναφέρθηκε και ο Σκούμπυ Ντου.

Θυμάμαι αμυδρά να τον έχω πετύχει στην τηλεόραση κάπου μεταξύ '79 - '82 (?). Πόσο πιό πρίν είχε κυκλοφορήσει σε βίντεο στην Ελλάδα;
 
Grendizer, Laserion, Laser Tag Academy(μετα απο αρκετο καιρο το ειχα πετυχει σε καποιο καναλι), Mask... Επισης το Spiderman and his Amazing Friends, πολυ πριν το βαλει το Μεγα...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
dr_slump είπε:
Περί του He-Man στο μυαλό μου παίζει τρελό debate γιατί ήξερα τον He-Man ως σειρά πριν πάρουμε VCR (ούτε είχαν σε σπίτια άλλων παιδιών).
Αν δεν κανω λαθος οι φιγουρες κυκλοφορουσαν απο το 87.

Παντως ουτε εγω ειχα δει ποτε κανενα επεισοδιο, παροτι τους ηξερα, ειτε απο συζητησεις, ειτε απο αυτοκολητα κλπ.
 
Ναι στην Ελλάδα κυκλοφορούσαν από το 1987 μέχρι το 1990. Έχω εικόνες από τη σειρά ενώ αγόραζα τα παιχνίδια... μάλιστα ήμουν στο He-Man club της Mattel και μου έστειλαν καπελάκι! Και όσο το σκέφτομαι, τόσο πιο πολύ θυμάμαι να έχω δει το cartoon στην (ασπρόμαυρη μάλιστα) τηλεόραση. Κάτι δεν πάει καλά με το Matrix :p
 
billy είπε:
Πόσο πιό πρίν είχε κυκλοφορήσει σε βίντεο στην Ελλάδα;
Ποτε ηρθε το βιντεο στην Ελλαδα? Ειχαμε βιντεο τη δεκαετια του 70?
 
Αυτό αναρωτιέμαι κι εγώ !!

Συμμαθητές που να έχουν αγοράσει βίντεο γνώρισα απο το '83 και μετά.
 
Rakeesh είπε:
Δεν ξερω τι να πω, αλλα μ'αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι :D
Ε, μα δεν εξηγούνται πάρα πολλά πράγματα... π.χ. συνάντησα παλιούς συμμαθητές πρόσφατα, θυμόμασταν όλοι κάποια πράγματα κατά τον ίδιο τρόπο και όμως, δεν ήταν έτσι... άσε που το Matrix εξηγεί οτιδήποτε ανεξήγητο γενικότερα :p

Πίσω στο θέμα μας, διάφορα cartoons των δεκαετιών 60 και 70 τα γνωρίσαμε αποκλειστικά από τα τέλη του 80 μέσω των VHS. Χαρακτηριστικά τώρα μου ήρθε το Atom Ant (Βιονικό Μυρμήγκι) και ο Mighty Mouse...
 
για τις παιδικες βιντεοκασετες οι γνωστοτερες εταιριες ηταν η master home video (μαλιστα τα γραφεια τους υπαρχουν ακομα αλλα οταν πηγα ηταν απογευμα και ηταν κλειστα θα ηθελα να μιλησω με καποιον παντως) και η ελλας κοσμος βιντεο

δυστυχως απο αυτες τις εταιριες μονο η audio visual και η videosonic συνεχιζουν να υπαρχουν
 
Προσφάτως είχα αρχίσει ενα ανάλογο θέμα εδώ :)
 
Έχω τις ταινίες (κινούμενα σχέδια)

-Το φανταστικό ταξίδι της Νοέλ

-Μικρό μου πόνυ

-Ο βασιλιάς των λιονταριών
 
BETTY BOOP είπε:
Κατά τη δεκαετία του 80, οι παιδικές βιντεοταινίες διανέμονταν από τη Μaster home video..
Στην αρχή έπαιζε το σήμα της εταιρίας με χαρακτηριστική μουσική και κινούμενα γράμματα σε μαύρο-μπλε φόντο... (?)

Το θυμάστε?
http://www.google.gr/url?url=http://www.youtube.com/watch%3Fv%3DQkq4vow_Ago&rct=j&frm=1&q=&esrc=s&sa=U&ei=pveCVbz5AoKuU6yEgNgF&ved=0CBQQtwIwAA&usg=AFQjCNHIXfekPaRVaIUgkdHcw3GOzI_vgA

BETTY BOOP είπε:
Έχω τις ταινίες (κινούμενα σχέδια)-Το φανταστικό ταξίδι της Νοέλ

-Μικρό μου πόνυ

-Ο βασιλιάς των λιονταριών

Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΩΝ ΛΙΟΝΤΑΡΙΩΝ.jpg

ΒΙΝΤΕΟΚΑΣΕΤΕΣ.jpg
 
Πίσω
Μπλουζα